CUP10 coffee roaster

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Jazz
Δημοσιεύσεις: 1084
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 12, 2016 4:12 pm
Όνομα: Σταυριάνα
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: V60Hario,Bonavita
Μύλος:: Compak E10 ON DEMAND
Οι καφέδες μου:: Specialty
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: CUP10 coffee roaster

Δημοσίευση από Jazz » Τετ Απρ 12, 2017 9:14 pm

Εχω offset 0. Γιατι δεν εχω scace για να βρω τη διαφορα μεταξυ θερμοκρασιας boiler και πραγματικης του νερου στο extraction.
Γευστικα εχω πει αρκετες φορες οτι υπολογιζω τη διαφορα στους 10°C.

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: CUP10 coffee roaster

Δημοσίευση από Luckees » Πέμ Απρ 13, 2017 2:19 pm

Ακούω καλές κριτικές κ λέω να δοκιμάσω.
Έχουμε καμιά πρόταση για χαμηλές οξύτητες για εσπρεσοφρεντάκι;
Από μεταφορικά πόσο χρεώνει;

Άβαταρ μέλους
M.speciality
Δημοσιεύσεις: 132
Εγγραφή: Τετ Οκτ 19, 2016 1:15 am
Όνομα: Μιχάλης
Μηχανή:: San Reno racer
2η Μηχανή:: Gina goat story
Μύλος:: Mythos
2ος Μύλος:: Bunn G2
Οι καφέδες μου:: Cup10
Τοποθεσία: ΑΓΙΟΙ ΘΕΟΔΩΡΟΙ
Επικοινωνία:

Re: CUP10 coffee roaster

Δημοσίευση από M.speciality » Τετ Απρ 19, 2017 1:54 pm

Καταρχήν χρόνια πολλά σε όλη την παρέα !!!!!
Luckees έγραψε:Ακούω καλές κριτικές κ λέω να δοκιμάσω.
Έχουμε καμιά πρόταση για χαμηλές οξύτητες για εσπρεσοφρεντάκι;
Από μεταφορικά πόσο χρεώνει;
Φιλε αποστόλη διάβασε αυτό το νήμα από την αρχή του και ακολούθησε τις οδηγίες για να σου σταλεί και εσένα προσωπικό κουπόνι για δωρεάν μεταφορικά!!!!
Όσο για καφέ για φρεντο διάλεξε κάποιο από τα 2 blend !!!

Άβαταρ μέλους
M.speciality
Δημοσιεύσεις: 132
Εγγραφή: Τετ Οκτ 19, 2016 1:15 am
Όνομα: Μιχάλης
Μηχανή:: San Reno racer
2η Μηχανή:: Gina goat story
Μύλος:: Mythos
2ος Μύλος:: Bunn G2
Οι καφέδες μου:: Cup10
Τοποθεσία: ΑΓΙΟΙ ΘΕΟΔΩΡΟΙ
Επικοινωνία:

Re: CUP10 coffee roaster

Δημοσίευση από M.speciality » Δευ Απρ 24, 2017 5:56 pm

Προς την αποφυγή παρεξηγήσεων ,το προσωπικό κουπόνι των μελών του forum για δωρεάν μεταφορικά έχει απεριόριστη ισχύ και σε περίπτωση οποιασδήποτε αλλαγής θα ενημερωθείτε με e-mail. Ευχαριστώ πολύ για την προτίμηση σας.

Άβαταρ μέλους
tasosonic
Δημοσιεύσεις: 168
Εγγραφή: Τετ Ιαν 22, 2014 12:20 am
Όνομα: Τάσος
Μηχανή:: Lelit PL41 PlusT Pid
Μύλος:: Mazzer SJ
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: CUP10 coffee roaster

Δημοσίευση από tasosonic » Πέμ Ιουν 15, 2017 10:21 pm

Έκανα την παραγγελία μου στο τέλος της προηγουμενης εβδομάδας. Ο Μιχάλης λόγω τεχνικού προβλήματος του μηχανηματος που τυπωνει τις ετικέτες στα σακουλάκια, καθυστερησε ελάχιστα να μου στειλει παραγγελία μου. Κάτι που φυσιολογικά μπορεί να συμβεί στον καθένα. Οταν εφτασε και ανοιξα την παραγγελια μου προς εκπληξή μου βλέπω επιπλέον ενα σακουλάκι Geisha δώρο!! Ό,τι και να πω για το Μιχάλη είναι λίγο! Στο τηλεφωνο με πολύ μεγάλη προθυμια μου χει λύσει οποιαδήποτε απορία είχα, σε mail μου εστειλε τη συνταγη του Κεννυα που ειχα παραγγειλει γιατι δεν προλαβε να ανεβει στο site...Τί να πεις.. για μένα δεν είναι απλα μόνο ενα αψογος επαγγελματίας και πάρα πολύ καλός ψήστης, αλλα και ένας εξαιρετικός Άνθρωπος! Ενα τεράστιο ευχαριστω ειναι λίγο! :respekt:

Παρεμπιπτόντως η Kenya Muranga, Kirinyaga AB+ σε v60 αν και πρώτη φορά που δοκίμασα να φτιάξω φίλτρου και παρά τα λάθη που έκανα στη διαδικασία, βγηκε εξαιρετική πραγματικά πολυ αρωματική!

Για τη Geisha -ποιος στη χάρη μου- λέω να την αφήσω κανα 2 βδομάδες;; Και όταν την δοκιμάσω θα σας πω αντυπώσεις!

Άβαταρ μέλους
Jazz
Δημοσιεύσεις: 1084
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 12, 2016 4:12 pm
Όνομα: Σταυριάνα
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: V60Hario,Bonavita
Μύλος:: Compak E10 ON DEMAND
Οι καφέδες μου:: Specialty
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: CUP10 coffee roaster

Δημοσίευση από Jazz » Σάβ Ιούλ 01, 2017 5:25 pm

Μόλις παρήγγειλα 2 σακουλάκια Los Robles de Naranjo - West Valley Costa Rica. Έχω προαίσθημα... Αυτός ο καφές νομίζω θα είναι εκρηκτικά γευστικός. Δελεάστηκα μόνο και μόνο διαβάζοντας το προφίλ! Μ' αρέσει γενικότερα και η ευδιάκριτη, καθαρή οξύτητα που συναντάς σε ποικιλία Caturra, είδα και Φρούτα και καραμέλα... :b050:

Rallakias
Δημοσιεύσεις: 684
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 27, 2016 2:21 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Decent DE1XL
Μύλος:: Ek43s
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: CUP10 coffee roaster

Δημοσίευση από Rallakias » Κυρ Ιούλ 02, 2017 1:30 pm

Ο Μιχάλης του cup10 είναι ο μόνος που προτείνει ''συνταγή'' για τη σωστή παρασκευή του καφέ του ,αλλά θα ήθελα να επισημάνω κάτι.Οι συνταγές του αναφέρονται σε καλαθάκια vst και οχι σε απλά και χρειάζεται μια προσοχή.Επειδή τα vst πετυχαίνουν μεγαλύτερη εκχύλιση του καφέ σε σχέση με τα υπόλοιπα καλάθια , τα brew ratios που αναφέρει δεν ισχύουν για τα υπόλοιπα καλάθια.Δηλαδή ό,τι εκχυλίζει το vst σε ratio 1/1.5 που προτείνεται για τον Los Robles de Naranjo ενα άλλο απλό καλάθι θα χρειαστεί μεγαλύτερη εκχύλιση για να το πετύχει ,δηλαδή μεγαλύτερο ratio .Πόσο μεγαλύτερο?Οσο χειρότερο το καλάθι , τόσο μεγαλύτερο ratio θα απαιτηθεί.Το πιθανότερο είναι με ενα ''απλό'' καλάθι σε brew ratio που προτείνεται για το vst ,να βγεί ο καφές υποεκχυλισμένος.

Άβαταρ μέλους
Jazz
Δημοσιεύσεις: 1084
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 12, 2016 4:12 pm
Όνομα: Σταυριάνα
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: V60Hario,Bonavita
Μύλος:: Compak E10 ON DEMAND
Οι καφέδες μου:: Specialty
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: CUP10 coffee roaster

Δημοσίευση από Jazz » Κυρ Ιούλ 02, 2017 1:39 pm

Σωστή παρατήρηση! Απλά αν δε κάνω λάθος και ο Μιχάλης το γράφει αυτό στη συνταγή: Προτείνουμε το vst basket.
Όσο καιρό δούλευα με συμβατικό basket, και έπινα Guji Sidamo, οι αναλογίες μου ήταν ~1:1.8. Γευστικά δηλαδή διαπίστωσα ότι εκεί καταλάβαινα περισσότερα φρούτα από ότι στο 1.5.

Rallakias
Δημοσιεύσεις: 684
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 27, 2016 2:21 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Decent DE1XL
Μύλος:: Ek43s
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: CUP10 coffee roaster

Δημοσίευση από Rallakias » Κυρ Ιούλ 02, 2017 2:19 pm

Γι αυτό έγραψα το προηγούμενο σχόλιο γιατι το ''προτείνουμε'' δεν κάνει σαφές οτι η συνταγή ειναι αποκλειστικά για vst .Διαβάζοντας το θα θεωρούσε κάποιος οτι και με οποιοδήποτε άλλο καλάθι θα του βγεί η συνταγη και απλά προαιρετικά το προτείνει ο roaster.

Σημ:Τα οσα γράφω δεν εννοούν οτι για να πιείς αυτόν τον καφέ πρέπει οπωσδήποτε να έχεις vst καλάθι.Απλά ενα απλό καλάθι θα χρειαστεί (πολύ γενικευμένα και αόριστα) τουλάχιστον 4-5γρ επιπλέον ρόφημα για να πετύχει την ''ίδια'' γεύση με το vst .

Άβαταρ μέλους
Jazz
Δημοσιεύσεις: 1084
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 12, 2016 4:12 pm
Όνομα: Σταυριάνα
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: V60Hario,Bonavita
Μύλος:: Compak E10 ON DEMAND
Οι καφέδες μου:: Specialty
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: CUP10 coffee roaster

Δημοσίευση από Jazz » Παρ Ιούλ 07, 2017 2:32 pm

Τι να πω; Τι χαρά ήταν αυτή η χθεσινή;; ...
Φτάνει που λέτε στα χέρια μου η παραγγελία και ανοίγω το περίφημο σακούλι/συσκευασία. Και τι να δω;; Εκτός από τα 2 σακουλάκια Costa Rica που είχα παραγγείλει, 'σκάει μύτη' και ένα μικρότερο μαγικό σακούλι με 100+ γραμμάρια Geisha (!) Τρελαίνομαι επιτόπου!! Λίγες μέρες πριν είχα ποστάρει αυτό, και τώρα θα έχω τη χαρά να δοκιμάσω αυτή τη καφεδάρα!

Παίρνω τη "πρωτοβουλία" και πλέον αναφέρομαι στον κ. Πιπέρη, ως Μιχάλη, απλά και ωραία. Γιατί εκτός από άριστος ψήστης και επαγγελματίας, είναι και σωστός άνθρωπος. Αφήνω στην άκρη λοιπόν το 'κύριος' ως προσφώνηση. Φίλος ο Μιχάλης. Άψογος ο Κάπτεν!! :respekt:
Σε ευχαριστώ πολύ Μιχάλη για το δώρο σου!

Ερώτηση: Επειδή στη Geisha δεν αναγράφεται rd, μπορώ να την ανοίξω; Έχουν περάσει δηλαδή 10 μέρες από το ψήσιμο; Ή να περιμένω;

Απάντηση