CUP10 coffee roaster

Άβαταρ μέλους
Jazz
Δημοσιεύσεις: 1084
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 12, 2016 4:12 pm
Όνομα: Σταυριάνα
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: V60Hario,Bonavita
Μύλος:: Compak E10 ON DEMAND
Οι καφέδες μου:: Specialty
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: CUP10 coffee roaster

Δημοσίευση από Jazz » Δευ Απρ 10, 2017 2:50 pm

Καλησπέρα σε όλους!

Μόλις άνοιξα το Brazil Espresso Blend-Monte Alegre, στις 7 μέρες από RD. Και πολύ άντεξα by the way. Κοίταζα κάθε πρωί τα σακουλάκια και 'πάλευα' να μην ενδώσω στη φωνούλα που φώναζε με θέρμη "Άνοιξέ τα!"... :lol: Τι να κάνω ρε παιδιά, δε μπορώ να αντισταθώ στον καφέ! ...

Δε θα πω πολλά, γιατί μόλις έκανα τη 1η μου δοκιμή και είμαι σχετικά πολύ κοντά στο ψήσιμο, αλλά κάποια πράγματα φωνάζουν με το "καλημέρα σας":
Όταν ένα φλιτζάνι ακόμα και στην πρώτη προσπάθεια εκχύλισης (όπου πας ολίγον τι στα τυφλά) είναι Ισορροπημένο (βασικότατο για μένα στο να δώσω θετικό πρόσημο σε έναν καφέ) και Γευστικό (και δη μάλιστα μετά από μόλις 7 ημέρες από roasting), τότε μάλλον προμηνύονται Καφεδάρες στο άμεσο μέλλον, γιατί προφανώς ο Ψήστης είναι Τεχνίτης!!
Προσπαθώ μετά βίας να μην παρασυρθώ από τον ενθουσιασμό μου (απήλαυσα πραγματικά το 1ο εσπρεσσάκι μου), και να περιμένω να περάσουν λιγάκι οι μέρες, να κάνω και αρκετές δοκιμές, για να προβώ τελικά στην παρουσίαση.

Αλλά όπως και να έχει, δε μπορούσα να μη δηλώσω τις πρώτες μου θετικότατες εντυπώσεις.
Για την "ιστορία" αυτό το 1ο espressaκι ήρθε στις εξής παραμέτρους:
18.3g καφέ//1.3 brew ratio// 103 pid ~ 93-94°C//40 sec.
Το μόνο που θέλω να αλλάξω στη συνέχεια είναι να ανεβάσω λίγο τα g του τελικού ροφήματος. Αισθάνομαι ότι έχει να μου δώσει και κάτι ακόμα ο καφές. Μετά θα δοκιμάσω και σε χρόνους κοντά στα 35''.

Όπως και να έχει, πρώτες εντυπώσεις: ++++++++++++++++ :oneup:

Gaggia BC
Δημοσιεύσεις: 801
Εγγραφή: Τετ Σεπ 23, 2015 11:12 am
Όνομα: Μάκης
Μηχανή:: Vibiemme Domobar DB
Μύλος:: Mazzer Kony
2ος Μύλος:: Γουδί

Re: CUP10 coffee roaster

Δημοσίευση από Gaggia BC » Δευ Απρ 10, 2017 2:58 pm

Ξανα παρελαβα σημερα και το συγκεκριμενο. Απο τις πλεον ευχαριστες εκπληξεις ετσι?
Απο τον Costa Rica ακολουθωντας τη συνταγη δεν πηρα εξισου εκπληκτικα αποτελεσματα αλλα το ψαχνω ακομα. Και το χειροτερο shot που εκανα ητα υπεροχο αλλα το blend ηταν αλλο πραγμα!Αν εχεις παρει και Guji Sidamo Natural ριξε review γιατι το εχω εν αναμονη degasαρισματος.

Άβαταρ μέλους
Jazz
Δημοσιεύσεις: 1084
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 12, 2016 4:12 pm
Όνομα: Σταυριάνα
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: V60Hario,Bonavita
Μύλος:: Compak E10 ON DEMAND
Οι καφέδες μου:: Specialty
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: CUP10 coffee roaster

Δημοσίευση από Jazz » Δευ Απρ 10, 2017 3:06 pm

Gaggia BC έγραψε:Ξανα παρελαβα σημερα και το συγκεκριμενο. Απο τις πλεον ευχαριστες εκπληξεις ετσι?
Απο τον Costa Rica ακολουθωντας τη συνταγη δεν πηρα εξισου εκπληκτικα αποτελεσματα αλλα το ψαχνω ακομα. Και το χειροτερο shot που εκανα ητα υπεροχο αλλα το blend ηταν αλλο πραγμα!Αν εχεις παρει και Guji Sidamo Natural ριξε review γιατι το εχω εν αναμονη degasαρισματος.
Όπως τα λες! Πραγματικά ευχάριστη έκπληξη. Δε περίμενα από blend τέτοιο αποτέλεσμα ομολογώ.
Gaggia (by the way, πως σε λένε; Αισθάνομαι ότι μιλάω στην ομώνυμη μάρκα κάθε φορά που σε προσφωνώ :P ), ναι έχω πάρει τη natural Αιθιοπία, αλλά αυτή θα ανοιχτεί μετά τη 17η μέρα. Τελευταία θα την ανοίξω να δώσω στα φρουτάκια το χρόνο τους!
Παρουσίαση/review θα κάνω σε κάθε καφέ που δοκιμάζω. Οπότε, όταν έρθει η σειρά του Sidamo θα γίνω ιδιαίτερα αναλυτική! Χαχα :D

Gaggia BC
Δημοσιεύσεις: 801
Εγγραφή: Τετ Σεπ 23, 2015 11:12 am
Όνομα: Μάκης
Μηχανή:: Vibiemme Domobar DB
Μύλος:: Mazzer Kony
2ος Μύλος:: Γουδί

Re: CUP10 coffee roaster

Δημοσίευση από Gaggia BC » Δευ Απρ 10, 2017 3:16 pm

Jazz έγραψε:Gaggia (by the way, πως σε λένε; Αισθάνομαι ότι μιλάω στην ομώνυμη μάρκα κάθε φορά που σε προσφωνώ :P )
Το συμπληρωσα στο προφιλ μου λοιπον. Οταν γραφτηκα δεν περιμενα οτι θα εμενα τοσο πολυ εδω στο forum ή οτι ειχα τοσα πολλα να μαθω απο ολους! Γι'αυτο και το username αυτο...

Άβαταρ μέλους
Jazz
Δημοσιεύσεις: 1084
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 12, 2016 4:12 pm
Όνομα: Σταυριάνα
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: V60Hario,Bonavita
Μύλος:: Compak E10 ON DEMAND
Οι καφέδες μου:: Specialty
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: CUP10 coffee roaster

Δημοσίευση από Jazz » Δευ Απρ 10, 2017 3:21 pm

Gaggia BC έγραψε:
Jazz έγραψε:Gaggia (by the way, πως σε λένε; Αισθάνομαι ότι μιλάω στην ομώνυμη μάρκα κάθε φορά που σε προσφωνώ :P )
Το συμπληρωσα στο προφιλ μου λοιπον. Οταν γραφτηκα δεν περιμενα οτι θα εμενα τοσο πολυ εδω στο forum ή οτι ειχα τοσα πολλα να μαθω απο ολους! Γι'αυτο και το username αυτο...
Μία από τα ίδια. Αλλά τελικά το forum αυτό είναι πραγματικό "Σχολείο"! Και η αύρα του, τέρμα παρείστικη! Ζήτω το greekespresso.gr και το έμψυχο δυναμικό του! :clap:

Γεια σου Γεράσιμε!! (ήδη αισθάνομαι καλύτερα. πιο οικεία βρε αδερφέ! χαχα)

Ποιον καφέ δοκιμάζεις/πίνεις τώρα?

Gaggia BC
Δημοσιεύσεις: 801
Εγγραφή: Τετ Σεπ 23, 2015 11:12 am
Όνομα: Μάκης
Μηχανή:: Vibiemme Domobar DB
Μύλος:: Mazzer Kony
2ος Μύλος:: Γουδί

Re: CUP10 coffee roaster

Δημοσίευση από Gaggia BC » Δευ Απρ 10, 2017 3:42 pm

Τωρα τελειωνω τον Los Robles de Naranjo - West Valley Costa Rica απο Cup10 βεβαια.Νομιζω πως κυριως λογω πειραματισμων με τον εξοπλισμο και με πολλους διαφορετικους καφεδες καπου αναλωθηκε σε ρυθμισεις αυτος και δεν τον ευχαριστηθηκα τοσο....
Το ειχα πει και το ξαναλεω,εδω μεσα κυριολεκτικα εμαθα τον καφε! Ημουν κι εγω περιπτωση "ελα μωρε που θελω και μυλο..Βλακειες..."και τωρα μπαινω 3 φορες τη μερα να τσεκαρω μην χασω κανα tip! Υπαρχει πολυ περισσοτερη γνωση για τον καφε απ'οτι μπορει να φανταστει κανεις ή να μαθει σε καφετερια!

Άβαταρ μέλους
Jazz
Δημοσιεύσεις: 1084
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 12, 2016 4:12 pm
Όνομα: Σταυριάνα
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: V60Hario,Bonavita
Μύλος:: Compak E10 ON DEMAND
Οι καφέδες μου:: Specialty
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: CUP10 coffee roaster

Δημοσίευση από Jazz » Δευ Απρ 10, 2017 4:14 pm

Το έχω πάθει και εγώ αυτό με καφέ. Επειδή στο σπίτι τους "ποτίζω" robusta (μιας και δεν έχουν ιδιαίτερες απαιτήσεις) και επειδή δουλεύω 3 διαφορετικούς κόκκους καθημερινά, το θέμα "ρύθμιση" μύλου/πειραματισμοί με εξοπλισμό, μου έχει 'στοιχίσει' κάποιες φορές. Ειδικά σε δύσκολους καφέδες που θέλουν λεπτομέρεια.

Προσωπικά το έχω αναφέρει και στο παρελθόν. Σχεδόν οι μισές μου γνώσεις πάνω στον καφέ προήλθαν από το φόρουμ, και 'συμπλήρωσαν' θεωρώ ιδανικά τις γνώσεις που είχα πάρει από την εταιρεία και την εκπαίδευση γενικότερα στο μαγαζί.
_______________________________

2η εκχύλιση: 18.3 g//27 gr ροφήματος//103pid//35 sec : :oneup:
(Αν και θα τα πω αυτά μετά στην παρουσίαση, θα κάνω μία νίξη για τα πρώτα συμπεράσματα: Ανακινώντας το φλιτζάνι και βουτώντας τη μυτούλα μέσα η Καραμέλα είναι ξεκάθαρη! Μυρίζει έντονα. Τα φρούτα κάνουν μπαμ επίσης. Και στη τελευταία γουλιά του φλιτζανιού -και στα 2 μου φλιτζάνια- υπάρχει η Σταφίδα. Δεν υπερβάλλω, δοκιμάστε και θα το δείτε. Aftertaste σοκολάτα/ξηροί καρποί. Αυτό που επίσης θέλω να σημειώσω είναι το κάτι spicy που διακρίνω και δεν αναφέρεται στο προφίλ. Βέβαια αυτό μπορεί να είναι και η προσωπική μου αίσθηση από το CO2, λόγω υπερβολικής φρεσκάδας! Θα δείξει στην πορεία! :oneup: )

Gaggia BC
Δημοσιεύσεις: 801
Εγγραφή: Τετ Σεπ 23, 2015 11:12 am
Όνομα: Μάκης
Μηχανή:: Vibiemme Domobar DB
Μύλος:: Mazzer Kony
2ος Μύλος:: Γουδί

Re: CUP10 coffee roaster

Δημοσίευση από Gaggia BC » Δευ Απρ 10, 2017 5:08 pm

:geek: Geek mode ON :
Εχω ανοιξει θεμα στο "Αρχειο Καφεδων"!Ας μην χανεται η πολυτιμη πληροφορια αλλου!Κριμα ειναι

:geek: Geek mode OFF :geek:

Άβαταρ μέλους
Edesso
Δημοσιεύσεις: 1083
Εγγραφή: Τετ Φεβ 13, 2013 4:46 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Espresso Baby DIY
2η Μηχανή:: V60/Bonavita
Μύλος:: Comandante C40
2ος Μύλος:: Compak K10
Οι καφέδες μου:: cup10 mokka
Τοποθεσία: Έδεσσα

Re: CUP10 coffee roaster

Δημοσίευση από Edesso » Δευ Απρ 10, 2017 5:14 pm

Σταυριανα & Γερασιμε χαιρομαι που απολαμβανεται τις καφεδαρες, βγαζει εξαιρετικα προφιλ ο master roaster!!!
Επισης Σταυριανα, αν ανοιξεις αλλο τοπικ για το guji natural περα απο το δικο μου, να ξερεις θα παρεξηγηθω :a134: :lol:
espresso junkie...

apos_gk
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 26, 2014 1:22 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Gaggia Classic
Μύλος:: Porlex
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: CUP10 coffee roaster

Δημοσίευση από apos_gk » Τετ Απρ 12, 2017 5:58 pm

Jazz έγραψε:Το έχω πάθει και εγώ αυτό με καφέ. Επειδή στο σπίτι τους "ποτίζω" robusta (μιας και δεν έχουν ιδιαίτερες απαιτήσεις) και επειδή δουλεύω 3 διαφορετικούς κόκκους καθημερινά, το θέμα "ρύθμιση" μύλου/πειραματισμοί με εξοπλισμό, μου έχει 'στοιχίσει' κάποιες φορές. Ειδικά σε δύσκολους καφέδες που θέλουν λεπτομέρεια.

Προσωπικά το έχω αναφέρει και στο παρελθόν. Σχεδόν οι μισές μου γνώσεις πάνω στον καφέ προήλθαν από το φόρουμ, και 'συμπλήρωσαν' θεωρώ ιδανικά τις γνώσεις που είχα πάρει από την εταιρεία και την εκπαίδευση γενικότερα στο μαγαζί.
_______________________________

2η εκχύλιση: 18.3 g//27 gr ροφήματος//103pid//35 sec : :oneup:
(Αν και θα τα πω αυτά μετά στην παρουσίαση, θα κάνω μία νίξη για τα πρώτα συμπεράσματα: Ανακινώντας το φλιτζάνι και βουτώντας τη μυτούλα μέσα η Καραμέλα είναι ξεκάθαρη! Μυρίζει έντονα. Τα φρούτα κάνουν μπαμ επίσης. Και στη τελευταία γουλιά του φλιτζανιού -και στα 2 μου φλιτζάνια- υπάρχει η Σταφίδα. Δεν υπερβάλλω, δοκιμάστε και θα το δείτε. Aftertaste σοκολάτα/ξηροί καρποί. Αυτό που επίσης θέλω να σημειώσω είναι το κάτι spicy που διακρίνω και δεν αναφέρεται στο προφίλ. Βέβαια αυτό μπορεί να είναι και η προσωπική μου αίσθηση από το CO2, λόγω υπερβολικής φρεσκάδας! Θα δείξει στην πορεία! :oneup: )

Το pid γιατι το εχεις στο 103; 93 δεν πρέπει να είναι;

Απάντηση