CUP10 coffee roaster

evaskal
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: Δευ Μάιος 19, 2014 10:59 am
Όνομα: Βαγγέλης
Μηχανή:: Expobar Brewtus IV-R
2η Μηχανή:: Saeco 8325
Μύλος:: Compak K10 Conic
2ος Μύλος:: Mazzer Super Jolly E
Οι καφέδες μου:: Assado, Mokka, Τaf, Cup10 και μπαγιάτικο
Τοποθεσία: Ρέθυμνο Κρήτης

Re: CUP10 coffee roaster

Δημοσίευση από evaskal » Παρ Νοέμ 01, 2019 4:41 pm

5-6 μέρες αντέχει ακόμα. Γενικά οι Αιθιοπίες του Μιχάλη πίνονται στο 20ήμερο θυμάμαι.

Άβαταρ μέλους
brexei
Δημοσιεύσεις: 435
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 23, 2018 10:46 am
Όνομα: Αδάμ
Μηχανή:: Lelit PL41em
2η Μηχανή:: V60 ceramic
Μύλος:: Mahlkoenig Vario
Οι καφέδες μου:: Δοκιμάζω...
Τοποθεσία: Ηράκλειο

Re: CUP10 coffee roaster

Δημοσίευση από brexei » Σάβ Νοέμ 02, 2019 10:45 am

Αυτο σημαινει οτι μπορω να την αρχισω στις 20 μερες; Και μετα ποσο θα κρατησει φρεσκια; Αλλες 10-15 ας πουμε;
Επειδη ο ρυθμος καταναλωσης μου ειναι μικρος και επειδη παιρνω 2 σακουλακια παντα, το δευτερο με αγχωνει λιγακι...

evaskal
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: Δευ Μάιος 19, 2014 10:59 am
Όνομα: Βαγγέλης
Μηχανή:: Expobar Brewtus IV-R
2η Μηχανή:: Saeco 8325
Μύλος:: Compak K10 Conic
2ος Μύλος:: Mazzer Super Jolly E
Οι καφέδες μου:: Assado, Mokka, Τaf, Cup10 και μπαγιάτικο
Τοποθεσία: Ρέθυμνο Κρήτης

Re: CUP10 coffee roaster

Δημοσίευση από evaskal » Κυρ Νοέμ 03, 2019 2:14 pm

10 μέρες το θεωρώ πολύ. Από τη στιγμή που ανοίγεται ένα σακουλάκι θεωρώ ότι μέσα σε 3 με 4 μέρες πρέπει να καταναλώνεται. Προσωπική άποψη πάντα. Ο κάθε καφές βέβαια είναι και διαφορετικός. Άλλος ξεθυμαίνει γρήγορα και άλλος πιο αργά.

Άβαταρ μέλους
brexei
Δημοσιεύσεις: 435
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 23, 2018 10:46 am
Όνομα: Αδάμ
Μηχανή:: Lelit PL41em
2η Μηχανή:: V60 ceramic
Μύλος:: Mahlkoenig Vario
Οι καφέδες μου:: Δοκιμάζω...
Τοποθεσία: Ηράκλειο

Re: CUP10 coffee roaster

Δημοσίευση από brexei » Δευ Νοέμ 04, 2019 8:20 am

Σεβαστή η απόψή σου, αλλά το να καταναλώσω 300 γρ καφέ σε 4 μέρες... σημαίνει πάνω από 4 καφέδες τη μέρα! Δεν είναι πολλοί βέβαια, αλλά μιας και πινω μόνος μου μάλλον θα το καθυστερήσω...

Οπότε αφήνω την Αιθιοπία στο σακουλάκι της και καταναλώνω το blend, μεχρι τις 20 περιπου μέρες. Μην τα έχω και τα δυο ανοιχτά και μπαγιατεύουν.

Παίζοντας με το Blend πάντως είδα ότι έπρεπε να πάω σε αρκετά ψιλότερο κόψιμο, για να πετύχω τους χρόνους! Συνήθως όταν ανοίγω φρέσκο σακουλάκι πάω σε 2-3 σκάλες χοντρότερο κόψιμο στο Vario και όσο περνάει ο χρόνος ανεβάζω σκάλα και πάω σε ελαφρά ψιλότερη άλεση. Τώρα χρειάστηκε να πάω πολύ πιο ψιλά και ακόμα έχω περιθώριο! Πιθανόν λόγω του πιο light ψησίματος που κάνει ο Μιχάλης;

Άβαταρ μέλους
Gespresso
Δημοσιεύσεις: 482
Εγγραφή: Παρ Μάιος 27, 2016 9:39 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Rancilio Silvia V5
2η Μηχανή:: Hario V60
Μύλος:: Mignon Specialita
2ος Μύλος:: Graef cm800
Οι καφέδες μου:: Όλοι και από λίγο!

Re: CUP10 coffee roaster

Δημοσίευση από Gespresso » Τρί Δεκ 03, 2019 6:47 pm

brexei έγραψε:
Παρ Νοέμ 01, 2019 3:28 pm
Πήρα μια Guji Messina Natural Gr1- Ethiopia με RD 21/10. Πρώτη φορά με Αιθιοπία.... Για να δούμε... :coffee:

Πόσο θα πρέπει να κάνει degas για να ειμαι στο βέλτιστο; Μπορώ να την καθυστερήσω λιγάκι (αφήνοντάς την στο σακουλάκι της) ώστε να τελειώσω πρώτα το blend;
Καλησπέρα! Τελικά η Messina πώς σου φάνηκε Αδάμ; Κάποια συνταγή που να ακολούθησες (γρ, χρόνος, θερμοκρασία).

Άβαταρ μέλους
brexei
Δημοσιεύσεις: 435
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 23, 2018 10:46 am
Όνομα: Αδάμ
Μηχανή:: Lelit PL41em
2η Μηχανή:: V60 ceramic
Μύλος:: Mahlkoenig Vario
Οι καφέδες μου:: Δοκιμάζω...
Τοποθεσία: Ηράκλειο

Re: CUP10 coffee roaster

Δημοσίευση από brexei » Τρί Δεκ 03, 2019 7:35 pm

Λοιπόν, τελικά μου άρεσε η Αιθιοπία, περισσότερο απ' όσο θα περίμενα. Είχε μια οξύτητα, αλλά θα έλεγα όχι περισσότερο απ' ότι το blend για παράδειγμα. Το σώμα ήταν πιο ελαφρύ και η γεύση πιο "λουλουδενια". Η συνολικότερη αίσθηση που μου άφησε πάντως ήταν καλή, χωρίς να έχει υπερβολική οξύτητα οπως φοβόμουν. Πίνεται ευχάριστα.

Χρησιμοποιούσα 17.5-18 γρ στο διπλό καλαθάκι της Lelit, και πάρα μα πάρα πολύ ψιλή άλεση!! Μου έκανε εντύπωση πόσο ψιλά έπρεπε να κόψω, μιας και τερμάτισα το Vario, σε όλες τις σκάλες του, δηλαδή αρκετά κλικ απο το σημείο που ακουγονται να ακουμπούν τα μαχαίρια. Στο σημείο που άλεθα τα μαχαίρια ακουμπούσαν και ο μύλος ζοριζόταν ακομα και χωρίς καφέ μέσα. Τον άκουγες να λειτουργεί υπό φορτίο, δηλαδή να ζορίζεται ελαφρά λόγω του ότι εφάπτονταν τα μαχαίρια (χωρίς καφέ)!

Δοκίμασα να βγάλω 35-40 γρ σε περίπου 30-40 sec (επαιζα λιγο κάθε μέρα) και το αποτέλεσμα ήταν καλό. Κάποιες φορές που υπερεκχύλισα λίγο βγάζοντας 55 γρ πάλι ήταν καλό το αποτέλεσμα αν και λίγο πιο νερουλό. Το πάνω μέρος του καφέ ήταν πιο γεμάτο σε σώμα, ενώ προς τον πάτο του φλυτζανιού έβγαζε περισσότερη οξύτητα (ανακινούσα το φλυτζάνι πριν πιω, αρχικά, οπότε είχε ανακατευτεί λίγο).

Θερμοκρασία δοκίμασα 93 αρχικά και πήγα μέχρι τους 95 C, όπου περιορίστηκε λιγάκι η οξύτητα. (αν θυμαμαι καλά έχω offset 6 C στη μηχανή μου).

Άβαταρ μέλους
Gespresso
Δημοσιεύσεις: 482
Εγγραφή: Παρ Μάιος 27, 2016 9:39 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Rancilio Silvia V5
2η Μηχανή:: Hario V60
Μύλος:: Mignon Specialita
2ος Μύλος:: Graef cm800
Οι καφέδες μου:: Όλοι και από λίγο!

Re: CUP10 coffee roaster

Δημοσίευση από Gespresso » Τρί Δεκ 03, 2019 11:29 pm

Ευχαριστώ Αδάμ. Θα δοκιμάσω και θα γράψω και εγώ τις εντυπώσεις μου.

Άβαταρ μέλους
Gespresso
Δημοσιεύσεις: 482
Εγγραφή: Παρ Μάιος 27, 2016 9:39 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Rancilio Silvia V5
2η Μηχανή:: Hario V60
Μύλος:: Mignon Specialita
2ος Μύλος:: Graef cm800
Οι καφέδες μου:: Όλοι και από λίγο!

Re: CUP10 coffee roaster

Δημοσίευση από Gespresso » Τετ Δεκ 11, 2019 7:29 pm

Σήμερα το απόγευμα άνοιξα το σακούλι με την Αιθιοπία. Πολύ ωραίο άρωμα, μικροί σε μέγεθος κόκκοι καφέ, ελαφρύ ψήσιμο.
Πέτυχα με την πρώτη σωστό αποτέλεσμα (μάλλον τυχερός). Έβγαλα όλο το άρωμα, που μυρισα στο σακούλι, στο φλυτζανι, ελάχιστη οξύτητα και πολύ καλό σώμα.
Η συνταγή που ακολούθησα : 18 γραμμάρια στο καλαθάκι, 28 γραμμάρια στο φλυτζανι σε 40 δευτερόλεπτα, μέτρια μείωση της θερμοκρασίας του νερού (με temp surfing) του μποιλερ.
Ευχαριστώ Αδάμ για τις συμβουλές περί θερμοκρασίας!
Θα το "παντρευτώ" για λίγο καιρό!

Άβαταρ μέλους
brexei
Δημοσιεύσεις: 435
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 23, 2018 10:46 am
Όνομα: Αδάμ
Μηχανή:: Lelit PL41em
2η Μηχανή:: V60 ceramic
Μύλος:: Mahlkoenig Vario
Οι καφέδες μου:: Δοκιμάζω...
Τοποθεσία: Ηράκλειο

Re: CUP10 coffee roaster

Δημοσίευση από brexei » Κυρ Δεκ 29, 2019 3:25 pm

Χθες παρέλαβα την εορταστικη παραγγελια μου απο cup10, ντυμένη στα κοκκινα! Ενα blend (ομώνυμο) και... αλλη μια Αιθιοπία! Τελικα μαλλον μου αρεσε και την ξαναπηρα. Βολευει και που θα πιω το blend μεχρι να περασουνε οι 20 μερες απο το rd για να αρχισω την Αιθιοπία... :)

Μεσα στο πακετο υπηρχε και μια Χριστουγεννιατικη κουπα δωρο, συν 20% περισσοτερος καφες.

Ευχαριστω πολυ το Μιχαλη για το δωρο και ευχομαι υγεια και καλα ψησιματα για τη νεα δεκαετια.

georgio
Δημοσιεύσεις: 93
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 02, 2016 3:49 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit PL41TEM PID
Μύλος:: Ascaso i-mini i2
Οι καφέδες μου:: Hausbrandt Gourmet, Taf, C.I coffees
Τοποθεσία: Ηλιούπολη Αττικής

Re: CUP10 coffee roaster

Δημοσίευση από georgio » Κυρ Ιαν 05, 2020 5:20 pm

Μέχρι πότε ισχύει η προσφορά; επειδή δεν υπήρξε κάποια ενημέρωση!
Έχει να προτείνει καποιος κάτι για V60?

Απάντηση