Άρνηση νόμιμης εγγύησης απο barista.gr

Άβαταρ μέλους
PaNoSS
Δημοσιεύσεις: 505
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 26, 2010 9:48 pm
Όνομα: Παναγιώτης
Μηχανή:: Rocket R58v2
2η Μηχανή:: Gaggia Baby Twin PID
Μύλος:: OE Pharos v2.0
2ος Μύλος:: Ascaso iSteel i2mini
Οι καφέδες μου:: Mokka, Redd, Nomad, Square Mile
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: Άρνηση νόμιμης εγγύησης απο barista.gr

Δημοσίευση από PaNoSS » Παρ Μάιος 26, 2023 5:55 pm

kostas83 έγραψε:
Παρ Μάιος 26, 2023 5:32 pm
πολυ γενικο θεωρημα η εγγύηση

δεν μπα να γραφει το κατάστημα και πεντε χρονια, οταν ερθει η ωρα ειναι ξεκαθαρα στην κριση του τεχνικου της καθε επιχειρησης απο τι χαλασε η συσκευη. σκουπα να παρεις απο μεγαλη αλυσιδα που λεει δυο χρονια αν χαλασει θα πρεπει να αποδειξεις οτι δεν εφταιγες. το συγκεκριμενο μου ετυχε κιολας, την εχουμε και την κοιταμε 500e σκουπα, απο την μεγαλυτερη αλυσιδα στην Ελλαδα.

δυο χρονια γραφουν κ αυτοι.

εδω μιλαμε για μηχανες καφε που μονο και για ρυθμιση opv να την ανοιξουμε κανονικα χανετε η εγγυηση οπως σε οποια ηλεκτρικη συσκευη ανοιχτει.

η συγκεκριμενη επιχειρηση ειναι αξιοπιστη, μιλας μαζι τους και μπορεις να συννενοηθεις.

οι μηχανες στο αμαζον ιταλιας οντως πουλιωνται απο τον κατασκευαστη, για τον φιλο που εγραψε απο πανω
Αυτό γίνεται όταν κάποιος αποδεδειγμένα (τα παραδέχεται ο ιδιος) πράττει όπως γουστάρει στο κράτος που λέγεται Ελλάδα και παρανομεί.
Θα βγάλουμε κ προβληματική την εγγύηση τώρα επειδή το θέλει ο κ Κώστας.
Θα βγάλουμε άχρηστους όλους όσους αγοράζουν εξοπλισμό εσπρέσο και πάει λέγοντας ..

Αρνούμαι να συνεχίσω αλλο σε αυτή τη συζήτηση.
Ο κόσμος κρίνει ότι κ να κάνετε. Όσα ποστ κ να αλλάξετε ο κόσμος ξέρει κ θα μάθει.
Επίσης να θυμάστε ότι το κάρμα θα επιστρέψει την αδικία σε αυτόν που επανειλημμένα την εφαρμόζει..
Κ αν εγώ έγινα εριστικός κ προσβλητικός όπως λες, και εσύ μένεις σε αυτό αντί στα απαράδεκτα αντικρουομενα λεγόμενα του Βασίλη που απευθύνονται σε όλους με τον ίδιο προσβλητικό κ εριστικό τρόπο τότε ντροπή σου κ σένα.
Απλά εγώ δεν χαρίζω κάστανα, λέω την ωμή αλήθεια κ αυτό πειράζει.

Χαιρετισμούς
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος PaNoSS την Παρ Μάιος 26, 2023 5:56 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

gkarac
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 09, 2016 11:19 pm
Όνομα: Γιώργος
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Άρνηση νόμιμης εγγύησης απο barista.gr

Δημοσίευση από gkarac » Παρ Μάιος 26, 2023 5:58 pm

πολυ δυσκολο πραγμα η εγγυηση, ειναι ξεκαθαρα να εμπιστευτεις το τι θα κανει η καθε επιχειρηση και οχι το τι γραφει.

η νομοθεσια λεει 1 χρονο πληρη καλυψη και τον δευτερο χρονο οτι πρεπει ο αγοραστης να αποδειξει απο τι χαλασε η συσκευη.

οι εταιρειες του εξωτερικου οταν λενε εγγυηση οι περισσοτερες εννοουν να σου στειλουν το ανταλλακτικο να το βαλεις εσυ μονος σου.
το οποιο ειναι πολυ διαφορετικο απο το να ζητας απο μια ελληνικη εταιρεια να στο κανουν και εγκατασταση.

εχει παρα πολλα γκριζα σημεια και για τις δυο πλευρες, και για τον πελατη και για την επιχειρηση.

η προσωπικη μου εμπειρια εμενα ειναι θετικη απο την συγκεκριμενη επιχειρηση, σε βλαβη εντος εγγυησης με καλυψαν χωρις καμια ερωτηση, και μαλιστα καλυψαν και τα μεταφορικα, νομιζω οτι καπου στην επικοινωνια χαλασε το θεμα του nikosdeb

kostas83
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 29, 2020 12:01 am
Όνομα: Κώστας
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
Μύλος:: Baratza Sette 270wi

Re: Άρνηση νόμιμης εγγύησης απο barista.gr

Δημοσίευση από kostas83 » Παρ Μάιος 26, 2023 6:14 pm

μας δουλευεις ρε Πανο, εδω τον ειπες λιγο, προτεινες να απολυθει η υπαλληλος

πιστευω απο το μισος που βγαζεις απενταντι τους οτι θα ηθελες να κλεισουν αυριο, η αληθεια ειναι οτι με προβληματιζει πολυ η σταση σου, σε βαθμο να σκεφτομαι οτι δεν ειναι καθολου ανιδιοτελης.

πιανεσαι απο τις λεξεις στο topic για να κανεις την ρητορικη σου, το θεμα ομως, και το ξερεις πολυ καλα γιατι φαινεται οτι εισαι εξυπνος, δεν ειναι τι λενε οι λεξεις και τα κειμενα, αλλα τι γινεται στην πραξη.

η εγγυηση ειναι ετσι ακριβως οπως στην περιεγραψα, εσενα δεν σε βολευει γιατι θες να τσαλακωσεις την εικονα του barista και επαναλαμβανεις τα δικα σου.

konza
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: Δευ Ιουν 13, 2016 7:09 pm
Όνομα: Κωστας
Μηχανή:: Lelit PL41 PlusT
Μύλος:: Eureka Mignon
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Άρνηση νόμιμης εγγύησης απο barista.gr

Δημοσίευση από konza » Παρ Μάιος 26, 2023 6:19 pm

εγω να παραθεσω παντως την προσωπικη μου εμπειρια

αγορασα μηχανη και μυλο απο το barista πριν περιπου εναμιση χρονο. εστειλα τα μηχανηματα για ελεγχο και service.

κατα τον ελεγχο στον μυλο η εταιρεια με καλεσε και μου ειπε οτι το μοτερ υπολειτουργει και οτι μαλλον θελει και γραναζια, οτι θα τα περασουν στην εγγυηση και οτι δεν θα χρεωθω τιποτα για τον μυλο.

ουτε ειχα στο μυαλο μου να ρωτησω αν υπαρχει εγγυηση γιατι νομιζα ειχε ληξει.

νομιζω οτι το θεμα εχει παρει διαστασεις γιατι ο Panoss για δικους του λογους δεν θελει την συγκεκριμενη επιχειρηση.

και οχι γιατι δεν θα δινοταν λυση στον nikosdeb

Άβαταρ μέλους
dkstopo
Δημοσιεύσεις: 370
Εγγραφή: Τετ Μαρ 16, 2016 9:08 pm
Όνομα: Κώστας
Μηχανή:: Rancilio Silvia V1
2η Μηχανή:: Expobar Brewtus IV
Μύλος:: Super Jolly
2ος Μύλος:: Ascaso i2 mini
Οι καφέδες μου:: illy - Estrella del Caribe
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Άρνηση νόμιμης εγγύησης απο barista.gr

Δημοσίευση από dkstopo » Παρ Μάιος 26, 2023 7:44 pm

kostas83 έγραψε:
Παρ Μάιος 26, 2023 5:32 pm
........
οι μηχανες στο αμαζον ιταλιας οντως πουλιωνται απο τον κατασκευαστη, για τον φιλο που εγραψε απο πανω
Εάν ο κινέζος που φόρεσε το ιταλικό κοστούμι αλλά τα παπούτσια δεν είναι από την Φλωρεντία, θέλει να επικρατήσει σε μια αγορά με επιθετική πολιτική στην τιμή πρέπει στους αντιπροσώπους του να πουλάει τόσο όσο να τους "εξασφαλίσει" κάποιο λογικό κέρδος. Αν βγαίνει στην αγορά και πηδά τους πελάτες του αυτοί οφείλουν να καλύψουν τα νώτα τους και να τον στείλουν εκεί που του αξίζει.

Ξέρω πολυεθνική εταιρεία που κλείνει το τοπικό της υποκατάστημα για να συνεχίσει να είναι προμηθευτής σε ανεξάρτητο τοπικό κατάστημα γιατί θα τον έχανε από πελάτη χοντρικής, (τους είπε ορθά κοφτά ότι εάν συνεχίσουν θα προμηθεύεται από αλλού).
"Δεν υπάρχει στροφή που δεν μπορείς να προσπεράσεις" Ayrton Senna

nikosdeb
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: Τετ Ιαν 08, 2020 8:57 pm
Όνομα: Νικος
Μηχανή:: Lelit PL41tem PID
2η Μηχανή:: V60, aeropress
Μύλος:: Eureka mignon specia
2ος Μύλος:: Timemore c2 chestnut

Re: Άρνηση νόμιμης εγγύησης απο barista.gr

Δημοσίευση από nikosdeb » Παρ Μάιος 26, 2023 8:46 pm

Κυριε Ταρταρη για να το ληξουμε τελικα τα προιντα σας ποσα χρονια εγγυηση εχουν?

Θα διορθωσετε το warranty terms στην σελιδα σας ούτως ώστε να συμβαδιζει με την κειμενη νομοθεσια της χωρας μας?

Κλειδωμένο