LELIT PL41 TEM PID vs. LELIT PLUST PID + MANOMETER

Απάντηση
Stelios1977
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 01, 2021 6:45 am

LELIT PL41 TEM PID vs. LELIT PLUST PID + MANOMETER

Δημοσίευση από Stelios1977 » Δευ Νοέμ 22, 2021 1:32 am

Καλησπέρα,

η απορία μου είναι σχετικά με τις μηχανές:
LELIT PL41 TEM PID, στα 533 ευρώ, και
LELIT PLUST PID + MANOMETER, στα 723 ευρώ (664 η μηχανή και 58 ευρώ η εγκατάσταση του μανόμετρου).

Από ό,τι έχω δει, οι διαφορές ανάμεσά τους είναι στο μέγεθος του boiler (250 ml η πρώτη, 300 ml η δεύτερη) και στο μέγεθος του basket (57 mm η πρώτη και 58 mm η δεύτερη). Το υλικό του boiler και για τις δύο μηχανές είναι ορείχαλκος.

Η ερώτησή μου είναι: όντως έχω καταλάβει καλά ότι αυτές είναι οι μόνες διαφορές ανάμεσα στις δύο αυτές μηχανές ή υπάρχει και κάτι άλλο που δεν έχω καταλάβει ή δεν φαίνεται με απλή ανάγνωση των χαρακτηριστικών των μηχανών; Π.χ. σε κάποιο σημείο στο forum κάποιος είχε γράψει ότι η σειρά PL41 έχει boiler το οποίο δεν είναι συμπαγής ορείχαλκος αλλά άλλο υλικό με επίστρωση ορείχαλκου. Ισχύει κάτι τέτοιο; Εκτός από αυτό, υπάρχουν άλλες διαφορές εκτός από το μέγεθος του boiler και το μέγεθος του basket?

Ο λόγος που ρωτάω είναι επειδή θέλω να αγοράσω νέα μηχανή και έχω καταλήξει σε αυτές τις δύο, οπότε θέλω να κάνω μια όσο το δυνατόν πιο ενημερωμένη αγορά για να αποφασίσω αν για μένα έχει νόημα η διαφορά της τιμής.

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

S.F.
Δημοσιεύσεις: 103
Εγγραφή: Παρ Ιαν 08, 2021 9:18 pm
Όνομα: πανος
Μηχανή:: lelit PL41 Tem PID
2η Μηχανή:: Gaggia Pure
Μύλος:: Mignon Specialita
2ος Μύλος:: ascaso i2
Οι καφέδες μου:: φρεσκια μπαγιατιλα!

Re: LELIT PL41 TEM PID vs. LELIT PLUST PID + MANOMETER

Δημοσίευση από S.F. » Τετ Νοέμ 24, 2021 11:49 pm

απο οτι εχω καταλαβει ολη η ιστορια γινεται για το 58αρι γκρουπ, οχι πως αλλαζει κατι στο αποτελεσμα αλλα επειδη στο 58αρι μπορεις να βρεις καλαθακια σιτες και αλλα παρελκομενα ωστε να βελτιωσεις το αποτελεσμα
αν αντεχεις οικονομικα πηγαινε για την plust

Απάντηση