Gaggia Brass Shower Holder for Ims Competition

gianniskl

Re: Gaggia Brass Shower Holder for Ims Competition

Δημοσίευση από gianniskl » Πέμ Ιουν 12, 2014 4:56 pm

Αυτό όμως δέχεται το απλό shower screen της Gaggia και όχι το IMS. Αναφέρεται άλλωστε στην αρχική δημοσίευση πως είναι custom made για αυτή μόνο τη χρήση.

gianniskl

Re: Gaggia Brass Shower Holder for Ims Competition

Δημοσίευση από gianniskl » Πέμ Ιουν 12, 2014 6:13 pm

gianniskl έγραψε:Αυτό όμως δέχεται το απλό shower screen της Gaggia και όχι το IMS. Αναφέρεται άλλωστε στην αρχική δημοσίευση πως είναι custom made για αυτή μόνο τη χρήση.
Custom made εννοώ πως είναι το brass holder του barista.gr.... (το πρώτο μήνυμα μάλλον δεν έβγαζε νόημα, ας ενωθούν λοιπόν από τους admin)

Άβαταρ μέλους
barista.gr
Δημοσιεύσεις: 238
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 22, 2011 11:11 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: La Marzocco GS3
2η Μηχανή:: Flair Pro
Μύλος:: Ceado E37S
2ος Μύλος:: Baratza Sette 270wi
Οι καφέδες μου:: Taresso Artisan Coffee Roasters
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Gaggia Brass Shower Holder for Ims Competition

Δημοσίευση από barista.gr » Πέμ Ιουν 12, 2014 7:11 pm

Καλησπερα

Η αναβαθμισμένη έκδοση του συγκεκριμένου shower holder δέχεται και τα δυο shower

Και το shower της gaggia και το competition shower της ims για nuova simonelli



Ευχαριστω

Βασίλης Ταρταρης

gmathio
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Τρί Μάιος 27, 2014 2:18 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Gaggia classic
Μύλος:: Anfim best
Τοποθεσία: Αγία Παρασκευή, Αθήνα

Re: Gaggia Brass Shower Holder for Ims Competition

Δημοσίευση από gmathio » Τρί Ιούλ 22, 2014 11:05 pm

Τα παρήγγειλα, τα έλαβα και τα τοποθέτησα! Και το shower holder και το shower της nuova simonelli. Για διαφορά στηον καφέ, δεν ξέρω αν θα δω, αλλά τουλάχιστον θα είναι πιο υγιεινό...

Άβαταρ μέλους
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 959
Εγγραφή: Παρ Οκτ 14, 2011 2:43 am
Όνομα: Γιαννης
Μηχανή:: Auber Gaggia Classic
Μύλος:: Baratza Sette 270
Οι καφέδες μου:: μπαγιατίλες!
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Gaggia Brass Shower Holder for Ims Competition

Δημοσίευση από UltiMo_ » Τετ Ιούλ 23, 2014 12:04 am

χαλκός και πιο υγιεινός, μάλλον δύσκολο. Ο χαλκός και ο μπρούτζος σκουριάζουν για πλάκα με την χαρακτηριστική πράσινη εμφάνιση.
Το μόνο υγιεινό αν μας ενδιαφέρει κάτι τέτοιο, είναι το ανοξείδωτο ατσάλι. Ειδικά όσα έχουν την χαρακτηριστική ονομασία "food grade". Πιο συνηθισμένα εκ των οποίων, είναι τα ατσάλια 304, 304L και 316
Ο ορειχαλκος επίσης απαγορεύεται δια ροπάλου, και όταν μπήκα στον κόσμο του εσπρέσσο και είδα οτι η gaggia έχει το ορειχάλκινο Portafilter το οποίο όλοι το έχουν για "καλό", εγώ απλά έπεσα απο τα σύννεφα!
When life throws you curves, aim for the apex

strider19

Re: Gaggia Brass Shower Holder for Ims Competition

Δημοσίευση από strider19 » Τετ Ιούλ 23, 2014 5:39 pm

Φιλε μου, επρεπε να δεις το αυθεντικο shower holder της gaggia, αλουμινενιο, πως ειχε γινει μεσα σε ενα χρονο. :f010:

Άβαταρ μέλους
afonic
Δημοσιεύσεις: 1421
Εγγραφή: Παρ Σεπ 30, 2011 1:40 pm
Όνομα: Ιωσήφ
Μηχανή:: Nuova Simoneli Oscar
Μύλος:: Anfim Best
Οι καφέδες μου:: Barista Shop
Τοποθεσία: Κως / Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Gaggia Brass Shower Holder for Ims Competition

Δημοσίευση από afonic » Δευ Σεπ 01, 2014 5:06 pm

UltiMo_ έγραψε:χαλκός και πιο υγιεινός, μάλλον δύσκολο. [...]
Ο ορειχαλκος επίσης απαγορεύεται δια ροπάλου, και όταν μπήκα στον κόσμο του εσπρέσσο και είδα οτι η gaggia έχει το ορειχάλκινο Portafilter το οποίο όλοι το έχουν για "καλό", εγώ απλά έπεσα απο τα σύννεφα!
Πηγές για όλα αυτά μπορείς να δώσεις; Ο χαλκός χρησιμοποιείται ευρύτατα σε εγκαταστάσεις ύδρευσης ενώ ο ορείχαλκος είναι το υλικό που χρησιμοποιείται στα περισσότερα boiler για espresso...

Theo164

Re: Gaggia Brass Shower Holder for Ims Competition

Δημοσίευση από Theo164 » Σάβ Ιαν 10, 2015 7:47 pm

ο χαλκός είναι το ότι καλύτερο για την ύδρευση πόσιμου νερού σκοτώνει αν θυμάμαι σωστά το 99.9% των βακτηριδίων όπως χολέρα σταφυλόκοκκο και αλλα πολλά καιδεν βλάπτει αλλα ωφελεί τον ανθρώπινο οργανισμό ΑΛΛΑ δεν κάνει για μαγείρεμα σε μεγάλες θερμοκρασίες δεν ξέρω από ποιά θερμοκρασία και πάνω απελευθερωνει τοξικές ουσίες στο νερό

ο συνηθισμένος ορείχαλκος κράμα χαλκού με ψευδάργυρο που ειναι για βιομηχανική χρήση δεν κάνει για πόσιμο νερό ο ψευδάργυρος στο κράμα οξειδώνεται από την ηλεκτρόλυση που προκαλούν τα άλατα στο νερό και διαλύεται,
μετά από επαφή του μπρούτζου με νερό που έχει υψηλή σκληρότητα για μεγάλο χρονικό διάστημα η διάβρωση φαίνεται με γυμνό μάτι το μέταλλο φαίνεται ψωριασμένο

υπάρχει όμως και ορείχαλκος που κάνει για πόσιμο νερό αυτό το κράμα έχει διαφορετικό τύπο ψευδαργύρου δεν είναι μεν αθάνατο αλλα αντέχει σε νερό πολύ μεγαλύτερης σκληρότητας

θέλω να πιστεύω πως τα κράματα στις εσπρεσιερες είτε είναι χαλκός ,ορειχαλκος η αλουμίνιο είναι τέτοιου τύπου ώστε να μην πίνουμε διαφορα τοξικά

όλα τα παραπάνω και αλλα πολλά που δεν θυμάμαι μου τα έχει πει φίλος μου που είναι υδραυλικός εγκαταστάσεων και πηγαίνει κατά καιρούς σε σεμινάρια εταιριών που κατασκευάζουν υλικά ύδρευσης αδρεύσης...

Άβαταρ μέλους
Edesso
Δημοσιεύσεις: 1083
Εγγραφή: Τετ Φεβ 13, 2013 4:46 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Espresso Baby DIY
2η Μηχανή:: V60/Bonavita
Μύλος:: Comandante C40
2ος Μύλος:: Compak K10
Οι καφέδες μου:: cup10 mokka
Τοποθεσία: Έδεσσα

Re: Gaggia Brass Shower Holder for Ims Competition

Δημοσίευση από Edesso » Δευ Ιαν 12, 2015 5:06 pm

Πριν λιγο καιρο καταφερα και γω να βγαλω τελειως το αλουμινιο απο τη ζωη μου :lol:
Δισκος μαζι με ντουζιερα IMS. Οσον αφορα τη χωρητικοτητα στο κανονικο καλαθακι της γιαγιας μειωθηκε κατα 2γρ (17,5γρ απο 19,5 στον ιδιο καφε) περιπου :shock: γιατι κατεβαινει πλεον πιο χαμηλα.
Γι αυτο το λογω αλλαξα και καλαθακι με της IMS το H26,5mm πλεον να με συντροφευει.
Η ντουζιερα οντως κανει ομοιομορφη διαβροχη, αμα την δεις απο κοντα διαπιστωνεις οτι ειναι ενα εργο τεχνης κατασκευαστικα και η βελτιωση στη γευση ειναι αξιοσημειωτη. Με τον ιδιο καφε πριν και μετα πινεις "αλλο" καφε πιο γλυκοπιοτο. :oneup:
PC050131.JPG
PC050132.JPG
Την προτεινω την αναβαθμιση, αν και οι καιροι οικονομικα ειναι δυσκολοι, αξιζει τελικα τα λεφτα της
espresso junkie...

Άβαταρ μέλους
Y.V
Δημοσιεύσεις: 1644
Εγγραφή: Δευ Δεκ 06, 2010 1:06 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: ALEX DUETTO II
Μύλος:: MAZZER M e /SJ Burrs
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Gaggia Brass Shower Holder for Ims Competition

Δημοσίευση από Y.V » Δευ Ιαν 12, 2015 6:01 pm

Κι εγω την συνιστώ την αλλαγή της ντουζιέρας! Αν και πιστεύω ότι η βελτίωση στην γεύση οφείλεται κυρίως στο Competition καλαθάκι!
Απλά να αναφέρω ότι η ΙΜS έχει ντουζιέρα Competition ειδικά για την Gaggia
http://www.espressoservices.co.uk/ims_g ... creen.html

http://www.imsfiltri.com/en/risultati-r ... mit=Search


Για την Lelit δεν έχει... :a048: :lol:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Y.V την Δευ Ιαν 12, 2015 6:15 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Κλειδωμένο