El Salvador Los Pirineos

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Taresso
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Τρί Απρ 25, 2017 3:14 pm

El Salvador Los Pirineos

Δημοσίευση από Taresso » Πέμ Οκτ 05, 2017 10:14 pm

Είμαστε πολύ χαρούμενοι να έχουμε δύο νέους καφέδες στις επιλογές μας απο έναν αγαπημένο αγρότη

Ο Gilberto Baraona είναι ένας απο τους ποιό προσηλωμένους αγρότες στον speciality καφέ στο El Salvador, έχοντας μιλήσει δεκάδες φορές με τον Gilberto καταλάβαμε το πόσο δύσκολο είναι να καλλιεργήσεις καφέ στην συγκεκριμένη περιοχή αλλά ταυτόχρονα πόσο εντυπωσιακά μπορεί να είναι να αποτελέσματα

Οι ποικιλίες που έχουμε πλέον διαθέσιμες είναι απο το lot Santa Rosa και έχουμε φέρει δύο διαφορετικές επεξεργασίες, μία honey και μια Washed

http://taresso.com/Specialty-Coffees-an ... osa-washed

http://taresso.com/Specialty-Coffees-an ... rosa-honey


Σας ευχαριστούμε πολύ όλους

geoiron
Δημοσιεύσεις: 123
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 08, 2020 3:20 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: N. Simonelli OscarII
2η Μηχανή:: Lelit Mara X
Μύλος:: Timemore Scuptor 78s
2ος Μύλος:: Timemore Chestnut X
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: El Salvador Los Pirineos

Δημοσίευση από geoiron » Τρί Ιουν 08, 2021 11:11 am

Τελειώνω αυτές τις μέρες το δεύτερο σακουλάκι El Salvador Los Pirineos Santa Rosa Honey και ήδη παράγγειλα 1kg ακόμα. Είναι ο πιο γλυκόπιοτος καφές που έχω δοκιμάσει τελευταία, όνομα και πράγμα δηλαδή. Συνταγή που χρησιμοποιώ 18-18,5gr in, 36-38gr out σε 27-32sec. To αποτέλεσμα μου βγήκε από τα πρώτα φλυτζάνια με αρκετά μεγάλη συνέπεια. Ιδανικός για cappuccino!

thlap
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: Τρί Ιουν 01, 2021 6:53 pm
Όνομα: Θωμάς
Μηχανή:: Lelit Victoria
Μύλος:: Eureka Mignon Turbo
2ος Μύλος:: Sage SmartGrinderPro
Τοποθεσία: Βάρη
Επικοινωνία:

Re: El Salvador Los Pirineos

Δημοσίευση από thlap » Τετ Ιουν 09, 2021 5:16 pm

Τον πήρα μαζί με τον Tigrato για δοκιμή. Δεν είχα σκοπό να τον ανοίξω αλλά είδα το post και είπα να δοκιμάσω.
Δεν είμαι έμπειρος και πολλές φορές δεν είμαι σίγουρος αν αυτο που πίνω είναι καλό ή όχι, αλλά με τον συγκεκριμένο έπαθα πλάκα! Είναι ένας από τους πιο ωραίους εσπρέσσο που δοκίμασα και γι' αυτό δεν έχω αμφιβολία. Ίσως ταίριαξε στην μηχανή μου δεν ξέρω αλλά την επόμενη φορά θα πάρω κιλό να μοιράσω σε σπίτι και γραφείο

geropapos
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Παρ Απρ 09, 2021 3:41 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Delonghi EC685
2η Μηχανή:: Delonghi Nespresso
Μύλος:: Graef CM800
2ος Μύλος:: KYG
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: El Salvador Los Pirineos

Δημοσίευση από geropapos » Παρ Ιουν 11, 2021 11:33 am

Καλημέρα!

Πήρα κι εγώ τον συγκεκριμένο τις τελευταίες μέρες μετά τον Tigrato. Πειραματίζομαι ακόμα καθότι άπειρος. Πάντως σε 18,5 gr in σε naked PF παίρνω γύρω στα 39-40 gr στο φλυτζάνι σε 42-45 δευτερόλεπτα. Κόβω στο 8 με την Graef και χρησιμοποιώ πάντα ισοκατανεμητή και ελαφρύ πάτημα με το tamper μετά. Νιώθω μια ελαφρά ξινίλα μόλις πίνω μια γουλιά, η οποία όμως αργότερα εξαφανίζεται και αφήνει μια γλυκιά αίσθηση στον ουρανίσκο. Το θέμα είναι ότι δυστυχώς δεν μπορώ να ξέρω αν σε κάθε καφέ (specialty συνήθως) αυτό που δοκιμάζω ανταποκρίνεται όσο το δυνατό περισσότερο στο γευστικό προφίλ του καφέ. Φαντάζομαι ότι το ίδιο απασχολεί και τους περισσότερους. Γούστα βέβαια είναι αυτά, αλλά έτσι το έχω ως απορία.

Άβαταρ μέλους
johnsin
Δημοσιεύσεις: 764
Εγγραφή: Τρί Απρ 28, 2020 11:29 am
Όνομα: Ιωάννης
Μηχανή:: Lelit pl41em Anna
Μύλος:: Cunill Tranquilo
2ος Μύλος:: Mignon Specialita
Οι καφέδες μου:: Mokka,Cup 10,Taf,Round Cup,Tareso
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρητης

Re: El Salvador Los Pirineos

Δημοσίευση από johnsin » Παρ Ιουν 11, 2021 2:47 pm

Δεν μπορείς να το ξέρεις πειραματίζεσαι μέχρι να έχεις τα καλύτερα αποτελέσματα

thlap
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: Τρί Ιουν 01, 2021 6:53 pm
Όνομα: Θωμάς
Μηχανή:: Lelit Victoria
Μύλος:: Eureka Mignon Turbo
2ος Μύλος:: Sage SmartGrinderPro
Τοποθεσία: Βάρη
Επικοινωνία:

Re: El Salvador Los Pirineos

Δημοσίευση από thlap » Παρ Ιουν 11, 2021 3:08 pm

geropapos έγραψε:
Παρ Ιουν 11, 2021 11:33 am
Καλημέρα!

Πήρα κι εγώ τον συγκεκριμένο τις τελευταίες μέρες μετά τον Tigrato. Πειραματίζομαι ακόμα καθότι άπειρος. Πάντως σε 18,5 gr in σε naked PF παίρνω γύρω στα 39-40 gr στο φλυτζάνι σε 42-45 δευτερόλεπτα. Κόβω στο 8 με την Graef και χρησιμοποιώ πάντα ισοκατανεμητή και ελαφρύ πάτημα με το tamper μετά. Νιώθω μια ελαφρά ξινίλα μόλις πίνω μια γουλιά, η οποία όμως αργότερα εξαφανίζεται και αφήνει μια γλυκιά αίσθηση στον ουρανίσκο. Το θέμα είναι ότι δυστυχώς δεν μπορώ να ξέρω αν σε κάθε καφέ (specialty συνήθως) αυτό που δοκιμάζω ανταποκρίνεται όσο το δυνατό περισσότερο στο γευστικό προφίλ του καφέ. Φαντάζομαι ότι το ίδιο απασχολεί και τους περισσότερους. Γούστα βέβαια είναι αυτά, αλλά έτσι το έχω ως απορία.
Κι εγώ Graef 702 έχω τον κόβω στο 6 κι αφήνω μικρότερη ποσότητα στο ποτηράκι 32-35 γρ

GSolari
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Παρ Δεκ 01, 2017 6:32 pm

Re: El Salvador Los Pirineos

Δημοσίευση από GSolari » Κυρ Ιαν 16, 2022 5:05 pm

geoiron έγραψε:
Τρί Ιουν 08, 2021 11:11 am
Τελειώνω αυτές τις μέρες το δεύτερο σακουλάκι El Salvador Los Pirineos Santa Rosa Honey και ήδη παράγγειλα 1kg ακόμα. Είναι ο πιο γλυκόπιοτος καφές που έχω δοκιμάσει τελευταία, όνομα και πράγμα δηλαδή. Συνταγή που χρησιμοποιώ 18-18,5gr in, 36-38gr out σε 27-32sec. To αποτέλεσμα μου βγήκε από τα πρώτα φλυτζάνια με αρκετά μεγάλη συνέπεια. Ιδανικός για cappuccino!
Καλησπέρα, τι πραγματικη θερμοκρασία χρησιμοποιείς;

GSolari
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Παρ Δεκ 01, 2017 6:32 pm

Re: El Salvador Los Pirineos

Δημοσίευση από GSolari » Τρί Ιαν 18, 2022 12:53 pm

Μετά από κάποιο πειρασματισμό πήρα μία σχετικά καλή εκχύλιση.

Βέβαια ελπίζω θα βελτιωθέι καθώς έγινε με νέο μύλο που παρέλαβα σήμερα και ακόμη τον μαθαίνω.

18 - 18.4γρ --> 36γρ σε 35 δευτ. με θερμοκρασία 91 βαθμούς

Μύλος Sage Smart Grinder Pro
Μηχανή PL41TEM Pid
extraction.JPEG

pankostas
Δημοσιεύσεις: 194
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 08, 2015 11:01 pm
Όνομα: Κωστας
Μηχανή:: LELIT PL41TEM
Μύλος:: Mignon Specialita
Οι καφέδες μου:: ?
Τοποθεσία: Κατερίνη

Re: El Salvador Los Pirineos

Δημοσίευση από pankostas » Κυρ Μαρ 06, 2022 7:49 pm

GSolari έγραψε:
Τρί Ιαν 18, 2022 12:53 pm
Μετά από κάποιο πειρασματισμό πήρα μία σχετικά καλή εκχύλιση.

Βέβαια ελπίζω θα βελτιωθέι καθώς έγινε με νέο μύλο που παρέλαβα σήμερα και ακόμη τον μαθαίνω.

18 - 18.4γρ --> 36γρ σε 35 δευτ. με θερμοκρασία 91 βαθμούς

Μύλος Sage Smart Grinder Pro
Μηχανή PL41TEM Pid
extraction.JPEG
Τελικά κατάφερες να πάρεις καλό αποτέλεσμα? Άλλαξες κάτι σε in out , χρόνο και θερμοκρασια? Το offset πόσο το έχεις?

thlap
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: Τρί Ιουν 01, 2021 6:53 pm
Όνομα: Θωμάς
Μηχανή:: Lelit Victoria
Μύλος:: Eureka Mignon Turbo
2ος Μύλος:: Sage SmartGrinderPro
Τοποθεσία: Βάρη
Επικοινωνία:

Re: El Salvador Los Pirineos

Δημοσίευση από thlap » Πέμ Νοέμ 10, 2022 11:05 am

GSolari έγραψε:
Τρί Ιαν 18, 2022 12:53 pm
Μετά από κάποιο πειρασματισμό πήρα μία σχετικά καλή εκχύλιση.

Βέβαια ελπίζω θα βελτιωθέι καθώς έγινε με νέο μύλο που παρέλαβα σήμερα και ακόμη τον μαθαίνω.

18 - 18.4γρ --> 36γρ σε 35 δευτ. με θερμοκρασία 91 βαθμούς

Μύλος Sage Smart Grinder Pro
Μηχανή PL41TEM Pid
extraction.JPEG
Δεν τον πετυχαίνω καθόλου κι εχω τον ίδιο μύλο. Σε τι βαθμο κόβεις;

Απάντηση