El Salvador - Santa Rita (Guachupilin Nano- lot)

Απάντηση
buddy
Δημοσιεύσεις: 1017
Εγγραφή: Σάβ Απρ 23, 2016 3:13 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Izzo Alex Duetto IV
Μύλος:: Woodsman tΑlΩς
Οι καφέδες μου:: Natural
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη

Re: El Salvador - Santa Rita (Guachupilin Nano- lot)

Δημοσίευση από buddy » Δευ Σεπ 26, 2016 7:06 pm

:offtopic: Αι Βασιλη (triptsis) καμια ιδεα που θα βρουμε spauts που να ταιριαζουν τα πασα εχουμε?
Οπου εχω παρει τηλ τρωω ακυρο...εσυ ρε αλανι κατι θα εχεις ακουσει...

Άβαταρ μέλους
Edesso
Δημοσιεύσεις: 1083
Εγγραφή: Τετ Φεβ 13, 2013 4:46 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Espresso Baby DIY
2η Μηχανή:: V60/Bonavita
Μύλος:: Comandante C40
2ος Μύλος:: Compak K10
Οι καφέδες μου:: cup10 mokka
Τοποθεσία: Έδεσσα

Re: El Salvador - Santa Rita (Guachupilin Nano- lot)

Δημοσίευση από Edesso » Δευ Σεπ 26, 2016 7:17 pm

Ολα λαθος τα χεις καταλαβει ή σχεδον ολα!!!
Στα 25" σταματα τη συγκεκριμενη γιατι εχει χαλασει η εκχυλιση οποτε δεν τη συνεχιζεις.
Καλος μπουσουλας για specialty καφεδες σωστα ψημενους προς το λαιτ γενικα 35" 35μλ.
Ο καπουτσινο δε μας ενδιαφερει, αν θες τετοιες ποσοτητες vst καλαθακια για πιο ψιλα κοψιματα.


3/8 ειναι το σπειρωμα του pf στη λελιτ???
espresso junkie...

Άβαταρ μέλους
Edesso
Δημοσιεύσεις: 1083
Εγγραφή: Τετ Φεβ 13, 2013 4:46 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Espresso Baby DIY
2η Μηχανή:: V60/Bonavita
Μύλος:: Comandante C40
2ος Μύλος:: Compak K10
Οι καφέδες μου:: cup10 mokka
Τοποθεσία: Έδεσσα

Re: El Salvador - Santa Rita (Guachupilin Nano- lot)

Δημοσίευση από Edesso » Δευ Σεπ 26, 2016 7:34 pm

Στα πρωτα σου ποστ για τη σαντα ριτα ειχες γραψει για channeling=0 ειπα να μη γραψω κατι γιατι χαρηκα με τον ενθουσιασμο σου, παντα ετσι ειναι στην αρχη μετα αρχιζουν ολα και χαλανε :lol: και να μην φανω σπαστικουλης χαλοντας το καλο κλιμα.
Το side-περιμετρικο channeling δυσκολα το εντοπιζεις με τα spout, με γυμνο και μαμα καλαθακι μπορει να σου ξεφυγει και να μην το παρατηρησεις γιατι στενευει το καλαθακι στη περιφερεια καθως κατεβενει στη πατο του, μονο με το vst τα βλεπει ολα και μπορεις να διορθωσεις το κοψιμο σου και τη τεχνικη σου, πχ αν εχεις λιγο πιο ψιλο κοψιμο ή κακη κατανομη θα το δεις θα βγει πρωτα σαν δαχτυλιδη απο την περιφερεια και αμεσως θα χαθει και θα νομιζεις οτι εχεις καλη κατανομη, γενικα πρεπει να εμφανιστει σ ολη τη επιφανεια του καλαθιου ταυτοχρονα ο καφες.
espresso junkie...

buddy
Δημοσιεύσεις: 1017
Εγγραφή: Σάβ Απρ 23, 2016 3:13 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Izzo Alex Duetto IV
Μύλος:: Woodsman tΑlΩς
Οι καφέδες μου:: Natural
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη

Re: El Salvador - Santa Rita (Guachupilin Nano- lot)

Δημοσίευση από buddy » Δευ Σεπ 26, 2016 7:42 pm

Πως το καταλαβαινεις αν ειναι 3/8 το σπειρωμα?

:OOPS: Ειπαμε ειμαι τελειως ασχετως με τετοια πραγματα...

Άβαταρ μέλους
Edesso
Δημοσιεύσεις: 1083
Εγγραφή: Τετ Φεβ 13, 2013 4:46 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Espresso Baby DIY
2η Μηχανή:: V60/Bonavita
Μύλος:: Comandante C40
2ος Μύλος:: Compak K10
Οι καφέδες μου:: cup10 mokka
Τοποθεσία: Έδεσσα

Re: El Salvador - Santa Rita (Guachupilin Nano- lot)

Δημοσίευση από Edesso » Δευ Σεπ 26, 2016 7:51 pm

Πανε σε εναν υδραυλικο να σου φτιαξει και ενα μανομετρο και να σου πει τι ειναι
espresso junkie...

Άβαταρ μέλους
Jazz
Δημοσιεύσεις: 1084
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 12, 2016 4:12 pm
Όνομα: Σταυριάνα
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: V60Hario,Bonavita
Μύλος:: Compak E10 ON DEMAND
Οι καφέδες μου:: Specialty
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: El Salvador - Santa Rita (Guachupilin Nano- lot)

Δημοσίευση από Jazz » Δευ Σεπ 26, 2016 7:56 pm

Σε ευχαριστώ για την απάντηση.
Οπότε, νομίζω κατέληξα: Μιας και είμαι στην αρχή ακόμα, και οι specialty έχουν δική τους συμπεριφορά (κατά γενική ομολογία πιο 'δύσκολη'), θα πρέπει να στραφώ κάπου αλλού. Καλοί προφανώς οι single origin, αλλά καλύτερα για μένα προς το παρόν να ασχοληθώ με 'εύκολα' blends. Σπατάλησα σχεδόν 1 kg φρέσκου καφέ, και το μόνο που κέρδισα ήταν απογοήτευση. Ας μάθω να δουλεύω αρχικά σωστά με χαρμάνια "κατώτερου θεού", και μετά πάω παραπέρα.
Άλλωστε όταν στην οικογένεια οι περισσότεροι επιθυμούν cappuccino ή freddo, που αντικειμενικά χρειάζεσαι μεγαλύτερη ποσότητα ροφήματος, νομίζω είναι δώρον άδωρον να επιμείνω σε κάτι που δεν έχει αποτέλεσμα γι αυτούς.

Πρώτη προτεραιότητα λοιπόν αύριο, να δουλέψω με καφέ από το μαγαζί. Να σιγουρευτώ και για την ορθή λειτουργία του μύλου, και να δω και τι αποτέλεσμα θα πάρω.

Υ.Γ.: Για εκείνη τη (μοναδική) καλή εκχύλιση με τη Santa Rita μάλλον, είχα τη τύχη του πρωτάρη που λέμε. Τι να πω. Να σου πω, με κάθε ειλικρίνεια, το μόνο που παρακαλάω τώρα είναι να δουλεύει σωστά ο μύλος και να μπορέσω στο άμεσο μέλλον να πάρω κάποια καλά αποτελέσματα με καφέ που θα πάρω από το μαγαζί. Γιατί έκανα μια αγορά για την οποία έδωσα όσα χρήματα είχα μαζέψει δουλεύοντας μήνες τώρα, όταν παράλληλα 'τρέχουν' και άλλες ανάγκες. Να έχω λοιπόν, τουλάχιστον ένα ικανοποιητικό αποτέλεσμα. Είμαι απογοητευμένη και δε το κρύβω. Περίμενα ότι θα δυσκολευτώ, αλλά όχι ότι δε θα έχω μία στοιχειώδη πρόοδο.

Άβαταρ μέλους
Edesso
Δημοσιεύσεις: 1083
Εγγραφή: Τετ Φεβ 13, 2013 4:46 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Espresso Baby DIY
2η Μηχανή:: V60/Bonavita
Μύλος:: Comandante C40
2ος Μύλος:: Compak K10
Οι καφέδες μου:: cup10 mokka
Τοποθεσία: Έδεσσα

Re: El Salvador - Santa Rita (Guachupilin Nano- lot)

Δημοσίευση από Edesso » Δευ Σεπ 26, 2016 8:14 pm

Εχεις αλλα 7 κιλα για να δεις φως :lol:
Ο μυλος μια χαρα ειναι μην τρελενεσαι δεν εχει κατι, πρεπει να επικεντρωθεις σε κατανομη, πατημα, σωστα γρ 2χιλ κατω απο τη ντουζιερα το πακ, να βρισκεις τη σωστη θερμοκρασια που θελει ο καθε μονοποικιλιακος. Δεν ειναι ευκολοι καφεδες ειδικα αν εχουν λαιτ ψησιμο.
Και το brew καλο ειναι και το προφιλ αυτων ταιριαζει περισσοτερο σε brew, θα γευτεις ολα τα φρουτα τους χωρις ξινιλες-πικριλες (πρεπει να σαι πολυ τρομπας ) channeling , κακες εκχυλισεις, υγρασιες βλακειες και ολο το συμπαν να συνομωτει για μια κακη εκχυλιση και ενα κακο φλυτζανι :a134:
Δωσε commercial με ρομπουστα στο λαο και κανε υπομονη θα στρωσουν τα πραγματα και ολα βεβαι ειναι εφημερα, μπορει αυριο να παρεις πχ αλλο μονοπ να βγαλεις φρουτοπανδεσιες με γλυκιες οξυτητες και παλι να πετας :f010:
espresso junkie...

buddy
Δημοσιεύσεις: 1017
Εγγραφή: Σάβ Απρ 23, 2016 3:13 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Izzo Alex Duetto IV
Μύλος:: Woodsman tΑlΩς
Οι καφέδες μου:: Natural
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη

Re: El Salvador - Santa Rita (Guachupilin Nano- lot)

Δημοσίευση από buddy » Δευ Σεπ 26, 2016 9:48 pm

Το θεμα ειναι οτι μια φορα τον καφε τον πετυχε και της αρεσε πολυ...ηταν οπως ειπε "απαιχτος"
Αυτα τα πραγματα δεν γινονται στην τυχη...κατι κανει λαθος στην ολη διαδικασια...τωρα τι ειναι αυτο? θα πρεπει να το βρει η ιδια μιας και δεν ειμαστε μαζι της...
Παντως κριμα ειναι να κολλησει στους "βαρετους" και "μουντους" commercial και να χασει τη μαγεια των specialty...
Θα παρει τωρα commercial θα τον πετυχει ευκολα και αντε γεια μετα...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος buddy την Δευ Σεπ 26, 2016 9:52 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 959
Εγγραφή: Παρ Οκτ 14, 2011 2:43 am
Όνομα: Γιαννης
Μηχανή:: Auber Gaggia Classic
Μύλος:: Baratza Sette 270
Οι καφέδες μου:: μπαγιατίλες!
Τοποθεσία: Βόλος

Re: El Salvador - Santa Rita (Guachupilin Nano- lot)

Δημοσίευση από UltiMo_ » Δευ Σεπ 26, 2016 9:52 pm

με "βαρετους" και "μουντους" εννοείς οτι δεν σε ξαφνιαζουν/αιφνιδιάζουν πρωί πρωί, με ξαφνικές εκπλήξεις ξινίλας απο το πουθενά;
When life throws you curves, aim for the apex

buddy
Δημοσιεύσεις: 1017
Εγγραφή: Σάβ Απρ 23, 2016 3:13 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Izzo Alex Duetto IV
Μύλος:: Woodsman tΑlΩς
Οι καφέδες μου:: Natural
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη

Re: El Salvador - Santa Rita (Guachupilin Nano- lot)

Δημοσίευση από buddy » Δευ Σεπ 26, 2016 9:56 pm

Ξινιλα μια φορα γευτηκα την πρωτη μερα που πηρα τη μηχανη και ψαχνομουν να βρω σωστη θερμοκρασια στο pid...απ' τοτε ποτε ξανα...μια φορα...

Πιστεψε με οταν καταφερεις και πιεις σωστα εκχυλισμενο specialty θα καταλαβεις τι εννοω "βαρετους" και "μουντους"

Καθε καφες που φτιαχνω ειναι παντα το ιδιο ωραιος χωρις δυσαρεστες εκπληξεις...

Εκτος αν παρω καποιο καινουργιο που δεν τον εχω ξαναπαρει και ψαχτω λιγο σε γραμμαρια και χρονους μεχρι να παρω το καλυτερο δυνατο αποτελεσμα

Τωρα αμα εσενα σου βγαζουν ξινιλιες οι specialty αυτο δεν συμβαινει σε ολους...εξαλου αν γινοταν αυτο θα τις ειχαν κλεισει τις επιχειρησεις τους...

Μια γρηγορη ματια στο forum να κανεις οι 9 στους 10 specialty πινουν....οποτε...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος buddy την Δευ Σεπ 26, 2016 10:06 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Απάντηση