El Salvador - Santa Rita (Guachupilin Nano- lot)

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: El Salvador - Santa Rita (Guachupilin Nano- lot)

Δημοσίευση από Artisti » Δευ Σεπ 26, 2016 3:19 pm

Την "τιγρίλα" στη έβγαλε πιθανότατα από θερμοκρασία για αυτό σε ρώτησα και για το φλιτζάνι.
Δείχνει να κρυώνει γρήγορα ο καφές αλλά και πάλι τηλειατρική είναι όλα αυτά.
Μην σπαταλάς καλούς καφέδες έτσι ξεκίνα από τα εύκολα.

Άβαταρ μέλους
Jazz
Δημοσιεύσεις: 1084
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 12, 2016 4:12 pm
Όνομα: Σταυριάνα
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: V60Hario,Bonavita
Μύλος:: Compak E10 ON DEMAND
Οι καφέδες μου:: Specialty
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: El Salvador - Santa Rita (Guachupilin Nano- lot)

Δημοσίευση από Jazz » Δευ Σεπ 26, 2016 4:58 pm

Άνοιξα τον Tigrato... Και τον έκλεισα. Μετά από 4 Ξινίλες (και μέσα σε ένα συναισθηματικό κράμα νεύρων και απογοήτευσης), έκλεισα καλά το σακουλάκι και το έβαλα στη θέση του. Δε μου φταίει σε τίποτα ο έρμος ο καφές που εγώ δε μπορώ να βγάλω ένα φλιτζάνι της προκοπής! Έχει αναστενάξει ο νεροχύτης!! ...

Έχω αγχωθεί και με το μύλο... Τι βλακείες μου έλεγαν εκεί στη Eurogat, ότι μπορώ να παίζω μέχρι το μηδέν του κολάρου και ας ακούω τα μαχαίρια;;; Στο 4 ήμουν και άρχισαν να γρυλίζουν αρκετά και σταμάτησα. Δηλαδή να καταστρέψουμε το καημένο το μυλαράκι;;

... Μάλλον τα κάνω όλα στραβά. Από αύριο καφέ του μαγαζιού. Γιατί αν συνεχιστούν μία ακόμη μέρα οι ξινίλες, με βλέπω (ντρέπομαι που το λέω) να βάζω στην πρίζα τη Nespresso.. :| .

Άβαταρ μέλους
Edesso
Δημοσιεύσεις: 1083
Εγγραφή: Τετ Φεβ 13, 2013 4:46 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Espresso Baby DIY
2η Μηχανή:: V60/Bonavita
Μύλος:: Comandante C40
2ος Μύλος:: Compak K10
Οι καφέδες μου:: cup10 mokka
Τοποθεσία: Έδεσσα

Re: El Salvador - Santa Rita (Guachupilin Nano- lot)

Δημοσίευση από Edesso » Δευ Σεπ 26, 2016 5:04 pm

Σου πα γω, τωρα αρχιζουν τα δυσκολα :lol:
espresso junkie...

Άβαταρ μέλους
Jazz
Δημοσιεύσεις: 1084
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 12, 2016 4:12 pm
Όνομα: Σταυριάνα
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: V60Hario,Bonavita
Μύλος:: Compak E10 ON DEMAND
Οι καφέδες μου:: Specialty
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: El Salvador - Santa Rita (Guachupilin Nano- lot)

Δημοσίευση από Jazz » Δευ Σεπ 26, 2016 5:13 pm

triptsis έγραψε:Σου πα γω, τωρα αρχιζουν τα δυσκολα :lol:
Βρε Βασίλη, δε με πειράζει να είναι δύσκολα. Με πειράζει να μην υπάρχει στον ορίζοντα ένα κάποιο έστω σημάδι βελτίωσης! Έχω χαλάσει σχεδόν 4 σακουλάκια specialty (πλησιάζω σιγά σιγά το κιλό), και δε βλέπω ένα φως στο τούνελ!! Ένα κάτι βρε αδερφέ να μου δώσει κουράγιο να συνεχίσω. Να τα βράσω τα tiger stripes, αν δε μπορώ να πιω τον καφέ από τη ξινίλα.
Δεν είναι υπερβολή να σου πω ότι πραγματικά έχει χαλάσει η διάθεσή μου. Προσπαθώ, προσπαθώ, αλλάζω παραμέτρους, διαβάζω, ξανά προσπαθώ, και το αποτέλεσμα το ίδιο. ΞΥΔΙ. :a060:

buddy
Δημοσιεύσεις: 1017
Εγγραφή: Σάβ Απρ 23, 2016 3:13 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Izzo Alex Duetto IV
Μύλος:: Woodsman tΑlΩς
Οι καφέδες μου:: Natural
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη

Re: El Salvador - Santa Rita (Guachupilin Nano- lot)

Δημοσίευση από buddy » Δευ Σεπ 26, 2016 5:26 pm

Αμα δεν μπορει ο μυλος σου να σου κοψει πιο ψιλα τον καφε απο τα 25'' ειναι προβλημα...οταν λεω δεν μπορει να κοψει εννοω να σου δινει την δυνατοτητα να μπορεις να κοψεις ψιλα σε ενα ευρως ρυθμισεων...
Θα επρεπε να μπορει να σου δινει εκχυλισεις των 30'' των 35'' των 40'' των 45'' των 50'' κτλ
Δηλαδη ενα κλικ πιο ψιλο σου βγαινουν σταγονες?
Η λογικη λεει οτι αφου απο θερμοκρασια εισαι οκ εχεις υποεκχυλιση για τον συγκεκριμενο καφε (ξινιλα)
Το θεμα ειναι...ο δικος σου μυλος δεν μπορει κοψει ψιλα ή γενικα ο Κ3?
Γιατι και ο Γιαννης (Ultimo) που εχει το συγκεκριμενο μυλο...απ' οτι μας εχει πει παντα με specialty coffees επαιρνε ξινιλες...γι' αυτο και πινει commercial
Οι περισσοτεροι specialty για να αποδοσουν θελουν χρονους 35'' 40'' υπαρχουν επισης και αλλοι (SHB) που μπορεις να τους τραβηξεις μεχρι τα 60'' για να βγουν ονειρο...
Τωρα αμα εσενα ο μυλος σου σε περιοριζει τοσο πολυ σε ρυθμισεις κοπης στα ψιλα δηλαδη μετα τα 25'' να σου βγαινει ο καφες σε σταγονες...τι να πω...

Άβαταρ μέλους
Jazz
Δημοσιεύσεις: 1084
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 12, 2016 4:12 pm
Όνομα: Σταυριάνα
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: V60Hario,Bonavita
Μύλος:: Compak E10 ON DEMAND
Οι καφέδες μου:: Specialty
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: El Salvador - Santa Rita (Guachupilin Nano- lot)

Δημοσίευση από Jazz » Δευ Σεπ 26, 2016 5:36 pm

Χρήστο, δες. Ανεβάζω δύο εκχυλίσεις οι οποίες έγιναν back to back, με ένα ΑΠΕΙΡΟΕΛΑΧΙΣΤΟ τσακ του μύλου. (πιο λίγο δε γίνεται). Ίδια gr, ίδια "πολιτική"... Και η διαφορά είναι τεράστια!! ... Εντωμεταξύ μετά τη 2η (ο θεός να την κάνει) "εκχύλιση" που παραθέτω, ο μύλος δε δείχνει να μπορεί να κόψει πιο ψιλά... :f010:

Αποτυχία 1: https://drive.google.com/open?id=0B4L0G ... 0Z1dFBZT2M
Αποτυχία 2: https://drive.google.com/open?id=0B4L0G ... DJNU1lsVlk

Άβαταρ μέλους
warhawk
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 19, 2016 8:19 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: Rancillio Silvia v5
2η Μηχανή:: Krups EA8250
Μύλος:: Mahlkönig Vario v3
Οι καφέδες μου:: Ακόμα ψάχνω...

Re: El Salvador - Santa Rita (Guachupilin Nano- lot)

Δημοσίευση από warhawk » Δευ Σεπ 26, 2016 5:57 pm

Η δεύτερη εκχύλιση δε θα έπρεπε να είναι ξύδι. Δεν είναι τέλεια αλλα δε δικαιολογείτε... κάτι είναι πολύ λάθος. Εάν ανέβεις λίγο θερμοκρασία βγαίνει καμένος μετά;

buddy
Δημοσιεύσεις: 1017
Εγγραφή: Σάβ Απρ 23, 2016 3:13 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Izzo Alex Duetto IV
Μύλος:: Woodsman tΑlΩς
Οι καφέδες μου:: Natural
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη

Re: El Salvador - Santa Rita (Guachupilin Nano- lot)

Δημοσίευση από buddy » Δευ Σεπ 26, 2016 6:03 pm

Μπορεις καποια στιγμη να δειξεις με ενα βιντεο σκετη ροη νερου χωρις portafilter να τη συγκρινω με την δικη μου?
Στο μυλο μπορεις να αλεσεις πιο ψιλα ή εισαι τερμα?
Η μηχανη αντεχει και πιο ψιλο κοψιμο...και στις 2 εκχυλισεις η ροη ξεκιναει στα 6'' του βιντεο...
Στη 2η ξεκιναει κανονικα και παει μετα απο το ενα spaut για λιγο σε σταγονες...κατα την γνωμη μου αυτο δεν οφειλεται στην ψιλη αλεση αλλα σε υπερβολικο - στραβο πατημα ή λαθος κατανομη του καφε...
Αν εχουμε πολυ ψιλη αλεση ο καφες ή δεν θα βγει καθολου ή θα αρχισει με σταγονες και θα μενει στις σταγονες ή θα αρχισει με σταγονες και μετα θα ξεκινησει η ροη
Στις 2 τελευταιες περιπτωσεις την πρωτη σταγονα θα την δουμε μετα τα 10'' στην τελευταια περιπτωση μπορει να παρουμε και καλο αποτελεσμα δεδομενου οτι την επομενη φορα θα κανουμε πιο ελαφρυ πατημα...
Αν παιρνει τον μυλο δοκιμασε να κοψεις ενα κλικ πιο ψιλα και δοκιμασε παλι...χωρις να αλλαξεις πατημα και γραμμαρια σε σχεση με τα προηγουμενα βιντεο

Άβαταρ μέλους
Jazz
Δημοσιεύσεις: 1084
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 12, 2016 4:12 pm
Όνομα: Σταυριάνα
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: V60Hario,Bonavita
Μύλος:: Compak E10 ON DEMAND
Οι καφέδες μου:: Specialty
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: El Salvador - Santa Rita (Guachupilin Nano- lot)

Δημοσίευση από Jazz » Δευ Σεπ 26, 2016 6:04 pm

warhawk έγραψε:Η δεύτερη εκχύλιση δε θα έπρεπε να είναι ξύδι. Δεν είναι τέλεια αλλα δε δικαιολογείτε... κάτι είναι πολύ λάθος. Εάν ανέβεις λίγο θερμοκρασία βγαίνει καμένος μετά;
Και η 2η και η 1η, τέρμα ξινίλα. Δεν έχω δοκιμάσει να ανεβάσω άλλο τη θερμοκρασία. (Είναι στους 101 με offset 0 - οπότε σίγουρα θα βρίσκομαι πάνω από τους 93. Είναι οι ρυθμίσεις που έχει προτείνει ο Χρήστος για τη συγκεκριμένη μηχανή, και έχουν αποδειχθεί πολύ βολικές όπως διάβασα για όσα μέλη τη δοκίμασαν) Πόσο πιο ψιλά να πάω δηλαδή;

Εμένα τώρα άλλο έχει αρχίσει να με φοβίζει: Ο μύλος. Είναι φυσιολογική αυτή η λειτουργία του;;

Άβαταρ μέλους
christos.k
Δημοσιεύσεις: 231
Εγγραφή: Δευ Ιαν 30, 2012 2:45 pm
Όνομα: Χρηστος
Μηχανή:: Lelit Mara X
Μύλος:: Mignon Specialita
2ος Μύλος:: Compak K3
Οι καφέδες μου:: Nine grams, Handpickers, Blend 65
Τοποθεσία: Νεο Φαληρο

Re: El Salvador - Santa Rita (Guachupilin Nano- lot)

Δημοσίευση από christos.k » Δευ Σεπ 26, 2016 6:07 pm

https://goo.gl/photos/NrNqSy4HLKDGvTL69

Έχω ρυθμίσει το μύλο έτσι ώστε όταν το 0 είναι πάνω από το στόμιο να ακουμπούν τα μαχαίρια. Δεν έχω κατέβει ποτέ κάτω από το 11. Τώρα είναι στο 14 και πίνω Tigrato.
Αν όντως κόβεις στο 4 ο μύλος σου έχει πρόβλημα.

Απάντηση