El Salvador - Santa Rita (Guachupilin Nano- lot)

buddy
Δημοσιεύσεις: 1017
Εγγραφή: Σάβ Απρ 23, 2016 3:13 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Izzo Alex Duetto IV
Μύλος:: Woodsman tΑlΩς
Οι καφέδες μου:: Natural
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη

Re: El Salvador - Santa Rita (Guachupilin Nano- lot)

Δημοσίευση από buddy » Τετ Σεπ 28, 2016 9:27 pm

Πιστευω κανεις λαθος πατημα....Το πατημα ειναι απλο...πατας μια φορα..ισιωνεις τελος
Εσυ βαζεις το tamper και το στριφογυρνας με τις ωρες χωρις κανενα λογο και μετα πατας...

Επισης με την κατανομη...πολυ παιδεμα ρε παιδι μου...αλεθεις μετα τον ριχνεις στο ποτηρακι (που σιγουρα κολλαει αρκετος καφες) μετα ανακατατεμα μετα το ριχνεις στο portafilter μετα ξανα ανακατεμα...ελεος...τι βασανιστηρια ειναι αυτα??? αμα ειχε λαλια ο ερμος ο καφες....τον τρελανες...

Δες ενα βιντεο τι απλη διαδικασια που ειναι και ποσο ομορφα γινεται η κατανομη https://www.youtube.com/watch?v=yF7e0cMGUfs

Άβαταρ μέλους
Jazz
Δημοσιεύσεις: 1084
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 12, 2016 4:12 pm
Όνομα: Σταυριάνα
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: V60Hario,Bonavita
Μύλος:: Compak E10 ON DEMAND
Οι καφέδες μου:: Specialty
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: El Salvador - Santa Rita (Guachupilin Nano- lot)

Δημοσίευση από Jazz » Τετ Σεπ 28, 2016 9:37 pm

xristospet21 έγραψε:Πιστευω κανεις λαθος πατημα....Το πατημα ειναι απλο...πατας μια φορα..ισιωνεις τελος
Εσυ βαζεις το tamper και το στριφογυρνας με τις ωρες χωρις κανενα λογο και μετα πατας...

Επισης με την κατανομη...πολυ παιδεμα ρε παιδι μου...αλεθεις μετα στο ποτηρακι μετα ανακατατεμα μετα το ριχνεις στο portafilter μετα ξανα ανακατεμα...ελεος...αμα ειχε λαλια ο ερμος ο καφες....τον τρελανες...

Δες ενα βιντεο τι απλη διαδικασια που ειναι και ποσο ομορφα γινεται η κατανομη https://www.youtube.com/watch?v=yF7e0cMGUfs
Χαχαχα, δεν έχεις και άδικο! Σβούρα ο καφές! Αλλά, βρε Χρήστο, για καλύτερα το κάνω. Τόσος σβόλος που βγαίνει από το μύλο, θέλω να σιγουρευτώ ότι δεν θα μείνουν κομμάτια μέσα στο κλείστρο. Για αυτό και το πολύ ανακάτεμα.
Όσον αφορά το tamping, ναι, και εγώ πιστεύω ότι θέλει λιγότερο ...λιβάνισμα. Αλλά από το 'φόβο' μου να κάνω το επίπεδο πάτημα πράξη, το κοιτάω και το 'ζυγίζω' 15 φορές... :e014:
Το βίντεο που παραθέτεις το έχω δει. Αλλά ξεχνάς κάτι βασικό: Ο μύλος του κυρίου δε βγάζει ...κακάκια μωρού!! Βγάζει καφέ, που με ένα χτύπημα είναι έτοιμος για πάτημα. Άσε που δεν 'έχει και τα ενοχλητικά spouts να του 'στραβώνουν' το πάτημα. :waf:

buddy
Δημοσιεύσεις: 1017
Εγγραφή: Σάβ Απρ 23, 2016 3:13 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Izzo Alex Duetto IV
Μύλος:: Woodsman tΑlΩς
Οι καφέδες μου:: Natural
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη

Re: El Salvador - Santa Rita (Guachupilin Nano- lot)

Δημοσίευση από buddy » Τετ Σεπ 28, 2016 9:40 pm

Aμα προσεξεις καλα λιγο clumping το εχει...βεβαια καμια σχεση με τον Κ3...

Τα spauts που κολλαν με το πατημα???

Άβαταρ μέλους
Jazz
Δημοσιεύσεις: 1084
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 12, 2016 4:12 pm
Όνομα: Σταυριάνα
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: V60Hario,Bonavita
Μύλος:: Compak E10 ON DEMAND
Οι καφέδες μου:: Specialty
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: El Salvador - Santa Rita (Guachupilin Nano- lot)

Δημοσίευση από Jazz » Τετ Σεπ 28, 2016 9:48 pm

xristospet21 έγραψε:]
Τα spauts που κολλαν με το πατημα???
Στο ότι χωρίς τους εκκροείς, τοποθετείς το κλείστρο εξαρχής σε επίπεδη θέση εύκολα -εφάπτεται καθολικά στον πάγκο. Με τα spouts, η "ισορροπία" βρίσκεται στην πολύ μικρή επιφάνεια αυτών πάνω στον πάγκο σου. Οπότε έχεις περισσότερες πιθανότητες να πατήσεις στραβά. Που το σκέφτηκες θα μου πεις, και που κολλάς σε τέτοια λεπτομέρεια; Ε, κολλάω. :a016:

buddy
Δημοσιεύσεις: 1017
Εγγραφή: Σάβ Απρ 23, 2016 3:13 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Izzo Alex Duetto IV
Μύλος:: Woodsman tΑlΩς
Οι καφέδες μου:: Natural
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη

Re: El Salvador - Santa Rita (Guachupilin Nano- lot)

Δημοσίευση από buddy » Τετ Σεπ 28, 2016 10:05 pm

Δεν βλεπεις καλα Σταυριανα μου φαινεται...και εισαι μικρη ακομα...τα γκαβογιαλα δεν τα γλιτωνεις... :lol:

Αμα δεις (προσεκτικα) παταει στην ακρη του παγκου το portafilter και τα spauts ειναι στο αερα δεν ακουμπουν πουθενα...

Το portafilter του δεν ειναι naked...εχει spauts...δες το ξανα (προσεκτικα)

Άβαταρ μέλους
Jazz
Δημοσιεύσεις: 1084
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 12, 2016 4:12 pm
Όνομα: Σταυριάνα
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: V60Hario,Bonavita
Μύλος:: Compak E10 ON DEMAND
Οι καφέδες μου:: Specialty
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: El Salvador - Santa Rita (Guachupilin Nano- lot)

Δημοσίευση από Jazz » Τετ Σεπ 28, 2016 11:00 pm

...ωχ... :OOPS:

Από που πάω για το οφθαλμολογικό;;

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: El Salvador - Santa Rita (Guachupilin Nano- lot)

Δημοσίευση από Artisti » Τετ Σεπ 28, 2016 11:47 pm

Καλά με σχεδόν δύο κιλά καφέ σε καινούργιο μύλο και μηχανή καθόμαστε και λέμε ότι φταίει το πάτημα και το γυάλισμα στο pf :f010:

Άβαταρ μέλους
Jazz
Δημοσιεύσεις: 1084
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 12, 2016 4:12 pm
Όνομα: Σταυριάνα
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: V60Hario,Bonavita
Μύλος:: Compak E10 ON DEMAND
Οι καφέδες μου:: Specialty
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: El Salvador - Santa Rita (Guachupilin Nano- lot)

Δημοσίευση από Jazz » Πέμ Σεπ 29, 2016 12:36 am

Έτσι μου ρχεται να σηκωθώ αύριο πρωί πρωί, και πριν πάω για φυλλάδια, να πάω και να μπουκάρω στο μαγαζί, να κάνω έφοδο στην αποθήκη και να βουτήξω από τα ράφια 10 μονόκιλα σακούλια καφέ, να τα πετάξω σε μία βαλίτσα και να γυρίσω τρέχοντας σπίτι να κάνω βασανιστήρια στο μύλο!! Να αλέσει μέχρι και το τελευταίο gr!! :a080: (άλλα ντάξει έχω αυτοσυγκράτηση νομίζω,χαχα)

Δεν είναι κατάσταση αυτή... Ο πατέρας μου σήμερα έβαλε μπρος τη Nespresso για να πιει εσπρεσσάκι... Με ακούει και εμένα που κάνω δεήσεις όλη τη μέρα μπας και πάρω ένα shot της προκοπής, και δε πλησιάζει το φλιτζάνι στο στόμα του... Βέβαια μη λέμε και ότι θέλουμε, δεν παίρνω πια τόσο συχνά ξινίλες όπως με τους specialty, αλλά και πάλι...

buddy
Δημοσιεύσεις: 1017
Εγγραφή: Σάβ Απρ 23, 2016 3:13 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Izzo Alex Duetto IV
Μύλος:: Woodsman tΑlΩς
Οι καφέδες μου:: Natural
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη

Re: El Salvador - Santa Rita (Guachupilin Nano- lot)

Δημοσίευση από buddy » Πέμ Σεπ 29, 2016 9:50 am

Σχετικα με αυτο που ειπε ο artisti...
Δεν σημαινει επειδη εχουμε καινουργια μηχανη και μυλο οτι θα παταμε οπως να ναι και γενικως δεν θα προσεχουμε την τεχνικη μας...με καινουργια μηχανη και μυλο μπορουμε να παρουμε αριστο φλυτζανι και αριστη εκχυλιση αμα προσεξουμε...
Τη μια μας φταιει ο μυλος, την αλλη μας φταιει η μηχανη μετα μας φταιει ο καφες και ο ψηστης...ολο τα αλλα φταινε και δεν κοιταμε τι χαζομαρες κανουμε εμεις και δεν μπορουμε να εκχυλισουμε σωστα εναν καφε...

buddy
Δημοσιεύσεις: 1017
Εγγραφή: Σάβ Απρ 23, 2016 3:13 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Izzo Alex Duetto IV
Μύλος:: Woodsman tΑlΩς
Οι καφέδες μου:: Natural
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη

Re: El Salvador - Santa Rita (Guachupilin Nano- lot)

Δημοσίευση από buddy » Πέμ Σεπ 29, 2016 12:02 pm

Επισης δεν λεμε μονο για το πατημα αλλα και για την κατανομη και γενικως ολη τη διαδικασια πριν κουμποσουμε που ειναι πολυ σημαντικη...

Απάντηση