El Salvador - Santa Rita (Guachupilin Nano- lot)

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: El Salvador - Santa Rita (Guachupilin Nano- lot)

Δημοσίευση από Luckees » Δευ Σεπ 26, 2016 12:46 pm

Jazz έγραψε: ( εντωμεταξύ εδώ να προσθέσω πως δε βοηθάει ιδιαίτερα και ο καινούριος μύλος, καθώς μέσα σε σχετικά μικρά χρονικά διαστήματα, "ξε-ρυθμίζεται" και κάνει το έργο μου δυσκολότερο...)..
lio14 έγραψε:.. Ο μύλος είναι λογικό να χάνει προς το παρόν εύκολα τις ρυθμίσεις του. ...


:a014: Τι εννοείς "ξε-ρυθμίζεται" και γιατί είναι λογικό ο μύλος να χάνει τη ρύθμιση του; :a014:

Άβαταρ μέλους
Jazz
Δημοσιεύσεις: 1084
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 12, 2016 4:12 pm
Όνομα: Σταυριάνα
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: V60Hario,Bonavita
Μύλος:: Compak E10 ON DEMAND
Οι καφέδες μου:: Specialty
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: El Salvador - Santa Rita (Guachupilin Nano- lot)

Δημοσίευση από Jazz » Δευ Σεπ 26, 2016 12:51 pm

Ο μύλος είναι καινούριος. Πρέπει να έχει κόψει περίπου 700-800 gr. Τα μαχαίρια δεν έχουν στρώσει ακόμα. Μπορεί να κόψω τώρα καφέ και να έχω μία "α" εκχύλιση/ροή, και μετά από 1 ώρα διατηρώντας τις παραμέτρους σταθερές (πχ gr καφέ), να ξανακόψω στο ίδιο σημείο (χωρίς να τον πειράξω δηλαδή) και το αποτέλεσμα να είναι τελείως διαφορετικό στην εκχύλιση. Όπως θα ήταν δηλαδή αν είχα αλλάξει ρύθμιση, και είχα 'στρίψει' το κολάρο είτε προς fine είτε προς coarse.

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: El Salvador - Santa Rita (Guachupilin Nano- lot)

Δημοσίευση από Artisti » Δευ Σεπ 26, 2016 1:25 pm

Όχι δεν μας ενοχλείς αλλά με τα "βάσανα" σου μας κάνεις και πίνουμε επιπλέον καφέδες : :cfstd:

Οπτικά τον περίμενα χειρότερο με βάση την περιγραφή σου αλλά τελικά αυτό που μετράει στο τέλος είναι η γεύση.
Το φλιτζάνι το είχες αφήσει πριν με ζεστό νερό ;
Επειδή είσαι και λίγο ανυπόμονη (σύνηθες ελάττωμα των ανδρών) θα έλεγε στη αρχή να ασχοληθείς με εύκολους του ΣΜ για να έχεις μέτρο σύγκρισης και για να δεις και τις δυνατότητες της Lelit και στη commercial περιοχή της αγοράς όπως είναι οι illy.
: Δεν λέω φυσικά να κολλήσεις μετά με αυτούς όπως ο φίλτατος Γιάννης από τον Βόλο :OOPS:
Το λέω αυτό γιατί ξεπάστρεψες τον σακουλάκι σε μια μέρα χωρίς να πας να δοκιμάσεις τον ίδιο καφέ στο μαγαζί με τον εξοπλισμό εκεί για να δεις τί γεύση μπορεί να δώσει με άλλο εξοπλισμό.

BTW ο καφές που με ενδιαφέρει πηγαίνω και τον φτιάχνω σε φιλικό καφέ που έχει La Marzocco & Mythos μόλις ανοίγουν φυσικά για να μην πετάξουν μετά έξω με τις κλωτσιές :lol:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Artisti την Δευ Σεπ 26, 2016 1:38 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: El Salvador - Santa Rita (Guachupilin Nano- lot)

Δημοσίευση από Luckees » Δευ Σεπ 26, 2016 1:33 pm

Τον κομμένο καφέ στο καλαθάκι τον ζυγίζεις; Δλδ είσαι σίγουρη ότι ξεκινάς με τα ίδια γρ κομμένου καφέ κάθε φορά;
Αν ναι, νομίζω οτι οι διαφορές που βλέπεις στη ροή έχουν να κάνουν με την κατανομή και το πάτημα όπου η επαναληψιμότητα είναι πολύ δύσκολη.

Αν δεν ζυγίσεις τον κομμένο καφέ αλλά μόνο το σπυρί, ενδεχόμενως να υπάρχει κατακράτηση κάποιων γραμμαρίων καφέ ή να επηρεάζει το αποτέλεσμα το πόσο σύντομα ή πόσες φορές συνέχεια κόβεις αν δλδ έχουν ζεσταθεί τα μαχαίρια.

Τα πάνω μαχαίρια του μύλου βιδώνουν βάζοντας αρκετή δύναμη πάνω σε άπειρες βόλτες, πράγμα που καθιστά πολύ δύσκολο το να κουνηθούν και να χαθεί η ρύθμιση.

Άβαταρ μέλους
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 959
Εγγραφή: Παρ Οκτ 14, 2011 2:43 am
Όνομα: Γιαννης
Μηχανή:: Auber Gaggia Classic
Μύλος:: Baratza Sette 270
Οι καφέδες μου:: μπαγιατίλες!
Τοποθεσία: Βόλος

Re: El Salvador - Santa Rita (Guachupilin Nano- lot)

Δημοσίευση από UltiMo_ » Δευ Σεπ 26, 2016 1:41 pm

artisti, ε οχι και απο το μαρκετ ρε φιλε. με προσβαλεις. ειπαμε πινω μπαγιατικους αλλα φρέσκους μπαγιατικους, ποιοτικους. χαχαχα

απλα βαρεθηκα τη ξινίλα εφοσον ακουλουθω πιστά όλα τα σωστά βήματα, και ακόμα και αν επαναλάβω τα ίδια σωστά επιτυχημένα βήματα, την αλλη μερα να αποτυγχάνω. όσα βλέπεις να λέει η κοπέλα δηλαδή αλλα βλέπεις. δε μιλάω.... απλά συμπονώ.
ασχημες εκχειλίσεις, ξινίλες, μελαγχολική "κόβω φλέβα" μουσική, κλάμα αγκαλια με το μαξιλάρι μου κοιτωντας εξω απο το βρεγμένο τζάμι την βροχή...
ασε.. τα εχω περάσει κι εγω.
χαχαχαχα

jazz, εσυ θες ενα γυμνό όπωσδήποτε οχι μονο γιατι θα σε βοηθήσει στο channeling/tamping/distributing, αλλα επειδη είσαι και χομπίστρια. ξέρω ειναι νωρίς ακόμα για έξτρα έξοδα, αλλα αξίζει τον κόπο.
το βιντεο σου μια χαρα είναι. το μονο που θα αλλαζα ειναι πιο ψιλή άλεση. για να βγει στον ιδιο χρόνο, ή μισή ποσότητα.
στο επομενο βιντεο δειξε μας ολη τη διαδικασια. μπορει να ανακαλύψουμε κατι που δε σου περνάει απο το μυαλό!

σαν κατοχος του Κ3 συμφωνω οτι δεν ξερυθμίζεται ο μύλος. κάτι άλλο σου χαλάει την επαναληψιμότητα. και καλά κάνεις και ζυγίζεις και πριν και μετά. και γω με τέτοια ποτηράκια ζυγίζω αν είδες και το δικό μου βίντεο
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος UltiMo_ την Δευ Σεπ 26, 2016 1:58 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
When life throws you curves, aim for the apex

Άβαταρ μέλους
Jazz
Δημοσιεύσεις: 1084
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 12, 2016 4:12 pm
Όνομα: Σταυριάνα
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: V60Hario,Bonavita
Μύλος:: Compak E10 ON DEMAND
Οι καφέδες μου:: Specialty
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: El Salvador - Santa Rita (Guachupilin Nano- lot)

Δημοσίευση από Jazz » Δευ Σεπ 26, 2016 1:58 pm

Εντάξει, δεν ήταν και η χειρότερη εκχύλιση επί γης, αλλά όπως και να το κάνουμε, σωστή δεν ήταν επ 'ουδενί... Αλλά το θέμα δεν είναι τόσο της 'εμφάνισης', όσο της γεύσης. Πολύ ξινίλα βρε παιδιά. Πάρα πολύ. (εκτός και αν μπερδεύω την υψηλή οξύτητα με τη ξινίλα, που δε το νομίζω)
Το φλιτζάνι Γιώργο ήταν σχετικά ζεστό, μιας και λίγο πριν το είχα πάνω από τη μηχανή. Αλλά και κρύο να ήταν, είναι δυνατόν να έχει αυτό τόσο μεγάλη επίδραση στη γεύση;

Τον καφέ Luckees, τον ζυγίζω και αλεσμένο πριν μπει στο καλαθάκι. Άντε πιστεύω να έχω απόκλιση 0.2 gr max. Εντάξει, το πάτημα, είναι και θέμα συνήθειας. Παίζει πολύ σημαντικό ρόλο, αλλά το θέμα είναι ότι με βάση τα όσα γνωρίζω και όσα έχω διαβάσει/δει, δε πιστεύω πως κάνω και 'τα' τρομερά λάθη στο tamping...

Πάντως αν είναι να αγοράσω καφέ ΣΜ, μήπως να πάρω καλύτερα καφέ από το μαγαζί;; Το γνωστό χαρμάνι που δουλεύουμε και που ξέρω πως τουλάχιστον δεν είναι μπαγιάτικο, είναι 100% Arabica, και το κυριότερο ξέρω τι να περιμένω από αυτό τον καφέ γιατί γνωρίζω καλά το προφίλ και τις δυνατότητές του... Οπότε θα έχω και ένα μέτρο σύγκρισης. :a014:

buddy
Δημοσιεύσεις: 1017
Εγγραφή: Σάβ Απρ 23, 2016 3:13 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Izzo Alex Duetto IV
Μύλος:: Woodsman tΑlΩς
Οι καφέδες μου:: Natural
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη

Re: El Salvador - Santa Rita (Guachupilin Nano- lot)

Δημοσίευση από buddy » Δευ Σεπ 26, 2016 2:15 pm

Περιμενα να δω πολυ χειροτερα πραγματα στο βιντεο...
Οκ ειχες γρηγορη ροη αλλα οπτικα ο καφες φαινοταν καλος και με tiger stripes η κρεμα
Κοψε λιγο πιο ψιλα
Δεν μπορω να καταλαβω γιατι ειχε ξινιλα...ποσα γραμμαρια βαζεις? θερμοκρασια στο pid?

buddy
Δημοσιεύσεις: 1017
Εγγραφή: Σάβ Απρ 23, 2016 3:13 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Izzo Alex Duetto IV
Μύλος:: Woodsman tΑlΩς
Οι καφέδες μου:: Natural
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη

Re: El Salvador - Santa Rita (Guachupilin Nano- lot)

Δημοσίευση από buddy » Δευ Σεπ 26, 2016 2:33 pm

Πρεπει να κοψεις 1-2 σκαλες πιο ψιλα...

Η εκχυλιση σου κραταει 25'' εχεις παρει μονο ενα μερος απ' αυτα που μπορει να σου δωσει ο καφες...γι' αυτο μαλλον εχεις ξινιλα...

Κοψε την εκχυλιση σου στα 35'' ή στα 40'' καλυτερα θα δεις τρελη διαφορα (αν ολα τα αλλα τα εχεις κανει σωστα)

Άβαταρ μέλους
Jazz
Δημοσιεύσεις: 1084
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 12, 2016 4:12 pm
Όνομα: Σταυριάνα
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: V60Hario,Bonavita
Μύλος:: Compak E10 ON DEMAND
Οι καφέδες μου:: Specialty
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: El Salvador - Santa Rita (Guachupilin Nano- lot)

Δημοσίευση από Jazz » Δευ Σεπ 26, 2016 2:33 pm

Χειρότερα από αυτό οπτικά, είχα μόνο χτες στις εκχυλίσεις με τις " 2 ταχύτητες" που ανέφερα. Αλλά γενικά, οι περισσότερες εκχυλίσεις μου πάνω κάτω, είναι όπως αυτή που βλέπετε.
Δοκίμασα και με ψιλότερη άλεση από αυτή του βίντεο, και πάλι Ξινίλα... Ειδικά οι δυο τελευταίες σταγόνες του φλιτζανιού ( γιατί αποφάσισα να το πιω όλο -υποβάλλω τον εαυτό μου σε δοκιμασίες,χαχα ) ήταν ...ΞΥΔΙ!!!! [αφού μετά ήπια δυο ποτήρια νερό στο καπάκι...]

Από gr Χρήστο είμαι στα 19.0 με 19.3, εκεί δηλαδή που είχα πάρει και το ωραίο αποτέλεσμα. Στο PID έχω τις δικές σου ρυθμίσεις.
Επίσης (όπως προείπα) όταν δοκίμασα να πάω ελάχιστα πιο ψιλά την άλεση, τα πρώτα sec ο καφές έσταζε κυριολεκτικά. Σταγόνες από το 6ο έως το 10ο δευτερόλεπτο. Και άντε λέω, θα πάρω υπερεκχυλισμένο πικρό ρόφημα. Που τέτοια 'τύχη' ? ΠΑΛΙ ΞΙΝΙΛΑ... :waf:

Μου έχει μείνει ένα σακουλάκι Tigrato. Τι κάνω? Το ανοίγω ή φεύγω σφαίρα για το μαγαζί, να πάω να πάρω μισό κιλό καφέ να λιώσω στις δοκιμές;;; Έχω αρχίσει και απογοητεύομαι επικίνδυνα. Εξού και η μουσική. :lol: (σας προειδοποίησα να κόψετε τη φωνή, χαχα)

Παιδιά, το naked το έχω προγραμματισμένο για Χριστούγεννα, νωρίτερα δεν παίζει. Δε μπορώ να χαλάσω άλλα χρήματα τώρα.

buddy
Δημοσιεύσεις: 1017
Εγγραφή: Σάβ Απρ 23, 2016 3:13 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Izzo Alex Duetto IV
Μύλος:: Woodsman tΑlΩς
Οι καφέδες μου:: Natural
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη

Re: El Salvador - Santa Rita (Guachupilin Nano- lot)

Δημοσίευση από buddy » Δευ Σεπ 26, 2016 2:48 pm

Αμα ειχες το naked ομως τωρα θα σου εδινε πιστευω πολυ ωραια εκχυλιση κοβοντας πιο ψιλα
Τα spauts ομως σου δινουν σταγονες...κανε πολυ ελαφρυ πατημα...
Δεν γινεται να μην μπορει ο μυλος να σου δωσει εκχυλισεις των 35'' ή 40'' (για specialty τετοιους χρονους θελεις)
Ανοιξε τον tigrato και παλεψε τον...αλλιως δεν θα μαθεις και θα πινεις μετα μια ζωη commercial..

Απάντηση