El Salvador - Santa Rita (Guachupilin Nano- lot)

Άβαταρ μέλους
Jazz
Δημοσιεύσεις: 1084
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 12, 2016 4:12 pm
Όνομα: Σταυριάνα
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: V60Hario,Bonavita
Μύλος:: Compak E10 ON DEMAND
Οι καφέδες μου:: Specialty
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: El Salvador - Santa Rita (Guachupilin Nano- lot)

Δημοσίευση από Jazz » Τρί Σεπ 27, 2016 4:00 pm

triptsis έγραψε:Αυτη η εκχυλιση εχει καμμια διαφορα με της ριτας???? Αν ναι πειτε μου να το κοψω τον εσπρεσσο :f010:
Ο κοκκος ειναι ψημενος μετρια ως well done εχουν σβησει τις οποιες ανεπιθυμιτες οξυτητες που θα μπορουσε να χει με το ψησιμο που τους κανουν, γιατι βεβαια δεν γινεται να σερβιριστει αλλιως στη μαζα, ειναι blend με τις γνωστες γευσεις που ολοι ξερουμε και ανταποκρινεται σ αυτο που χει συνηθισει ο ουρανισκος σου.
Σε έχασα λίγο. :P
Εννοείς οπτικά ή γευστικά;; Γιατί γευστικά η επιτυχημένη της ρίτας (το τονίζω η επιτυχημένη και όχι οι δεκάδες άλλες που πήγαν νεροχύτη) ήταν το κάτι το διαφορετικό νομίζω. Δεν είχα ξαναπιεί κάτι παρόμοιο και μου άρεσε. Οπτικά, πάνω κάτω οι διαφορές ήταν ελάχιστες. Στη Rita η εκχύλιση τράβηξε περισσότερο με πιο 'λεπτή' ροή, χωρίς όμως να ταλαντεύεται στο ελάχιστο.
Εκτός και αν εννοείς τις 2 εκχυλίσεις του Tigrato που είχα παραθέσει... Στις οποίες δε ξέρω αν βρίσκεις διαφορές οπτικά, αλλά γευστικά τουλάχιστον είναι η μέρα με τη νύχτα!

buddy
Δημοσιεύσεις: 1017
Εγγραφή: Σάβ Απρ 23, 2016 3:13 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Izzo Alex Duetto IV
Μύλος:: Woodsman tΑlΩς
Οι καφέδες μου:: Natural
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη

Re: El Salvador - Santa Rita (Guachupilin Nano- lot)

Δημοσίευση από buddy » Τρί Σεπ 27, 2016 4:01 pm

H ροη σου ειναι αρκετα γρηγορη και εχεις channeling (αν ειχες το naked νομιζω θα γινοταν ο χαμος στην κουζινα)
Το αποτελεσμα ομως στο φλυτζανι μοιαζει πολυ ωραιο αν εξαιρεσεις το blonding,απο γευση εσυ ξερεις...
Αυτο που εκανε τρομερη εντυπωση ειναι το υπερβολικο clumping... :o ελεγες για clumping αλλα ποτε δεν φανταζομουν τετοιο πραγμα...τι ειναι αυτο το πραγμα?????
Αναρωτιεμαι αν ο δικος σου μυλος εχει τοσο clumping ή γενικα ο Κ3?Αν ειναι ετσι :down: Ντρεπομαι που τον εχω προτεινει και σε παιδι απο δω για αγορα...
Ο παλιος μου μυλος ο greaf 702 των 90 ευρω ειχε λιγο clumping οταν εκοβες πολυ ψιλα αλλα καμια σχεση με την εικονα που εδειξες...

Αυτο ειναι σαν κακακια μωρου οχι αλεσμενος καφες....
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος buddy την Τρί Σεπ 27, 2016 4:19 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Jazz
Δημοσιεύσεις: 1084
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 12, 2016 4:12 pm
Όνομα: Σταυριάνα
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: V60Hario,Bonavita
Μύλος:: Compak E10 ON DEMAND
Οι καφέδες μου:: Specialty
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: El Salvador - Santa Rita (Guachupilin Nano- lot)

Δημοσίευση από Jazz » Τρί Σεπ 27, 2016 4:17 pm

Ε, άρα παιδιά, εφόσον μου λέτε αυτά τα πράγματα για το μύλο, μάλλον έχω θέμα με την άλεση πρώτα και κύρια... Τι κάθομαι και ψάχνω ένα σωρό άλλα. Όλα είναι σημαντικά, αλλά η σωστή άλεση είναι το παν. Και εγώ προφανώς και δεν την έχω...

Θέλω να δοκιμάσω να καλιμπράρω το μύλο. Μόλις τον έβγαλα από την πρίζα και αφαίρεσα και το κάλυμμα της βίδας/στοπ. Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει να καταλάβω πως θα σιγουρευτώ ότι η βαθμονόμηση είναι σωστή;; Τι πρέπει να κάνω;

Άβαταρ μέλους
Edesso
Δημοσιεύσεις: 1083
Εγγραφή: Τετ Φεβ 13, 2013 4:46 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Espresso Baby DIY
2η Μηχανή:: V60/Bonavita
Μύλος:: Comandante C40
2ος Μύλος:: Compak K10
Οι καφέδες μου:: cup10 mokka
Τοποθεσία: Έδεσσα

Re: El Salvador - Santa Rita (Guachupilin Nano- lot)

Δημοσίευση από Edesso » Τρί Σεπ 27, 2016 4:44 pm

Αστο μυλο ησυχο... στρωσιμο θελει και υπομονη απο σενα

Στην αρχη αναφερομαι στο οπτικο κομματι των εκχυλισεων, με το τιγκρατο ιδιες, με τη ριτα μετα τα 20" τη χασαμε, οποτε μια απ τα ιδια στη τελικη
Και το τιγκρατο δεν τον εβγαλες γιατι το ψησιμο του δεν εχει καμμια σχεση με το σκουροχρωμο χαρμανι που ηπιες ευχαριστα σημερα
espresso junkie...

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: El Salvador - Santa Rita (Guachupilin Nano- lot)

Δημοσίευση από Luckees » Τρί Σεπ 27, 2016 5:13 pm

Τι άγχος είναι αυτό ρεσυ, θα γεράσεις γρήγορα.
Λοιπόν το άνοιγμα κ το καθάρισμα του μύλου θα το κάνεις τακτικά και θα δεις οτι είναι απλό. Βγάζεις τις βίδες με ένα κλειδάκι άλεν και αφαιρείς το μαύρο κολάρο. Από κάτω θα δεις το πάνω κυλινδρικό μέρος όπου βρίσκονται τα πάνω μαχαίρια. Το ξεβιδώνεις ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ και μετά από 5 δισεκατομύρια στροφές το αφαιρείς. Εκεί κάτω θα βρεις ένα χαμό από καφέδες κολλημένους παντού, οπότε ρουφάς τα πάντα με μια ηλεκτρική σκούπα και τις μικρές εγκοπές τις καθαρίζεις με μια οδοντόβουρτσα, μια οδοντογλυφίδα οτι σε βολευει. Αφού καθαρίσεις καλά, ξαναβιδώνεις ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ μέχρι εκεί που δεν πάει άλλο. Αυτό είναι το ΣΗΜΕΙΟ 0 :oneup: !! Δε χρειάζεται κάτι άλλο για να το καταλάβεις, ούτε να έχεις μουσικό αυτί για να ακούσεις τα μαχαίρια να στριγγλίζουν. Αν θες με ένα ανεξίτηλο σημειώνεις το σημείο 0, ώστε με βάση αυτό να αρχίσεις να βαθμονομείς τον μύλο χωρίς να δίνεις βάση στα νούμερα του κολάρου. Κάνεις τις δοκιμές σου και σημειώνεις τις θέσεις που σου βγάζουν καλό αποτέλεσμα ανάλογα με τους καφέδες που δουλεύεις (κάθε καφές έχει το δικό του κόψιμο). Βιδώνεις μετά το κολάρο όπου να'ναι (δεν έχει νόημα τι δείχνει πλέον αφού έχεις κάνει τη δικιά σου βαθμονόμηση).
Αργότερα θα στείλω κ μια φωτό απ τον δικό μου.

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: El Salvador - Santa Rita (Guachupilin Nano- lot)

Δημοσίευση από Luckees » Τρί Σεπ 27, 2016 9:59 pm

Λοιπόν.. φωτορεπορτάζ.

Φώτο 1. Ξεβιδώνουμε τις 3 βίδες με το άλεν κλειδάκι (αν είσαι τυχερή κ ψωνίζεις ικεα μπορεί κ να έχεις κανα από δαύτα)

Φώτο 2. Το μαύρο πλαστικό κολάρο, οι βίδες κ το κλειδάκι.

Φώτο 3. Το μπρονζέ στεφάνι που βλέπεις είναι ο μεταλλικός κύλινδρος που στη βάση του (κάτω κάτω) φέρει τα πάνω φλατ μαχαίρια. Στο κέντρο φαίνονται τα κάτω μαχαίρια.
Ξεκινάς και βιδώνεις το στεφάνι αντίστροφα της φοράς των δεικτών του ρολογιού προς το fine. Βάζεις ένα σταθερό σημείο πάνω στον μύλο (εγώ έβαλα αυτή τη μαύρη βίδα) που χρησιμέυει ως δείκτης της όλης βαθμονόμισης. Οταν δεν βιδώνει άλλο αυτό είναι το σημείο 0 και το σημειώνεις πάνω στη στεφάνη. Ξεκινάς και απομακρύνεσαι ξεβιδώνοντας προς το coarse. Κάνεις δοκιμές μέχρι ο συνδυασμός των γραμμαρίων/πατήματος/εκχύλισης να σου δώσει το γευστικό αποτέλεσμα που σε ικανοποιεί. Όπως βλέπεις για τα δικά μου δεδομένα (καφέδες από kudu) το σημείο κοπής είναι πολύ κοντά στο 0.

Και κάτι άλλο σημαντικό για να μη χάσεις όλα τα παραπάνω: Όταν θα αφαιρέσεις το κυλινδρικό μπλοκ που φέρει τα πάνω μαχαίρια και το σηκώσεις κατακόρυφα θα δεις κάποια μικρά "αυτάκια" που μπαίνουν σε αντίστοιχους οδηγούς. Σημάδεψε ,πάλι με το μαρκαδοράκι, ένα από τα αυτάκια με τον αντίστοιχο οδηγό του, ώστε όταν ξανατοποθετήσεις όλο το κυλινδρικό μπλοκ να ξαναμπεί πάλι στη θέση την οποία είχε πριν το ξεβιδώσεις. Είναι λίγο δυσνόητο το τελευταίο, άλλα μόλις τον ανοίξεις θα καταλάβεις για τι μιλάω. Αν δεν καταλάβεις ξέρεις τι πρέπει να κάνεις γιατί σε κόβω για πολύ ψύχραιμο άτομο.
Συνημμένα
3.jpg
Φωτο 3
2.jpg
Φωτο2
1.jpg
Φωτο1

Άβαταρ μέλους
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 959
Εγγραφή: Παρ Οκτ 14, 2011 2:43 am
Όνομα: Γιαννης
Μηχανή:: Auber Gaggia Classic
Μύλος:: Baratza Sette 270
Οι καφέδες μου:: μπαγιατίλες!
Τοποθεσία: Βόλος

Re: El Salvador - Santa Rita (Guachupilin Nano- lot)

Δημοσίευση από UltiMo_ » Τετ Σεπ 28, 2016 1:21 am

Jazz έγραψε:Με τη "μπαγιατίλα", με τη μπαγιατίλα, ναι. Γιατί όχι;;
Υ.Γ: Νομίζω άρχισα να καταλαβαίνω τα επιχειρήματα του Ultimo!! ΧΑχα
Ναι!!! Ζήτω το #team-bagiatila!
ευτυχως που εισαι κοπελα και πεσανε ολοι με τα μουτρα να σε βοηθησουνε. γιατι εγω οταν γκρίνιαζα για ξινίλες, με γράφανε όλοι, και είδες που κατάντησα! πήρα τον κακό τον δρόμο.
χαχαχα

παντως πέρασα και ένα διάστημα φτιάχνοντας καφέ με 14gr μπαγιάτικου καφε, για freddo (ουτως η αλλως δεν εχει κατι να σου δώσει γευστικά) άρα όπως καταλαβαίνεις, μπαγιάτικο+14 = ΠΟΛΥ πιο ψιλή άλεση. με τον K3. άρα μπορει να κόψει πολυ περισσότερο. να τον τερματίζεις με τα 18 γραμμάρια, πολύ χλωμό. αλλα τοσο clumping και γω δεν εχω δει ποτέ μου με τον Κ3.

οι μονοι αλλοι δυο λογοι που μπορει να εχεις τετοια εκχείλιση με τέρμα ψιλή άλεση είναι να εχεις πολυ ελαφρυ χεράκι, στο tamping. υπερβολικα ομως. ή να εχεις μαπα καλαθάκι. πολυ ανοιχτό.
When life throws you curves, aim for the apex

Άβαταρ μέλους
Jazz
Δημοσιεύσεις: 1084
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 12, 2016 4:12 pm
Όνομα: Σταυριάνα
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: V60Hario,Bonavita
Μύλος:: Compak E10 ON DEMAND
Οι καφέδες μου:: Specialty
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: El Salvador - Santa Rita (Guachupilin Nano- lot)

Δημοσίευση από Jazz » Τετ Σεπ 28, 2016 1:53 am

Πω πω, βρε παιδιά! Τι να πω; Σας χιλιοευχαριστώ για τις συμβουλές και τη βοήθεια! Ειδικά τώρα που το άγχος έχει αρχίσει να βαράει 'κόκκινο', μιας και αποτέλεσμα σταθερό δε παίρνω, μου δίνετε κουράγιο. Να σαι καλά Αποστόλη για το φωτορεπορτάζ σου! Αύριο θα δοκιμάσω να επέμβω στο μύλο. Όχι τίποτα άλλο. Αλλά να σιγουρευτώ επιτέλους ότι λειτουργεί σωστά και ότι απλά θέλει στρώσιμο. Πάντως σε κάποια φάση σήμερα, αποφάσισα να του κάνω ένα "σοκ" : Πήγα αρκετά προς το coarse, έκοψα καμιά 50αριά gr, και μετά σιγά σιγά χωρίς καφέ και σε λειτουργία, προχώρησα προς το fine: Και έκοψε λίγο ψιλότερα αναφορικά με το δείκτη του κολάρου χωρίς να ακουστούν στο συνηθισμένο σημείο τα μαχαίρια. Παραξενεύτηκα. Είναι αυτό δυνατόν;;...

Ultimo, δε νομίζω να έχω μάπα καλαθάκι. Καινούριο είναι, σινιαρισμένο, όμορφο, χαχα.
Όσο για το πάτημα: Δεν έχω χρησιμοποιήσει ακόμα ζυγαριά, γιατί δεδομένου ότι έχω συνηθίσει να βάζω τόση δύναμη όσο για 16 kg στο δυναμομετρικό στο μαγαζί, φαντάζομαι ότι τόσο περίπου πατάω και στο σπίτι. Πάντως καλού κακού, αύριο θα πάρω τη ζυγαριά του μπάνιου για να σιγουρευτώ.

Αύριο το απόγευμα βέβαια οι επόμενες δοκιμές, γιατί το πρωί έχει φυλλάδια και ποδαρόδρομο...

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: El Salvador - Santa Rita (Guachupilin Nano- lot)

Δημοσίευση από Artisti » Τετ Σεπ 28, 2016 3:34 am

UltiMo_ έγραψε:
Jazz έγραψε:Με τη "μπαγιατίλα", με τη μπαγιατίλα, ναι. Γιατί όχι;;
Υ.Γ: Νομίζω άρχισα να καταλαβαίνω τα επιχειρήματα του Ultimo!! ΧΑχα
Ναι!!! Ζήτω το #team-bagiatila!
ευτυχως που εισαι κοπελα και πεσανε ολοι με τα μουτρα να σε βοηθησουνε. γιατι εγω οταν γκρίνιαζα για ξινίλες, με γράφανε όλοι, και είδες που κατάντησα! πήρα τον κακό τον δρόμο.
χαχαχα
.
Το ξέρεις ότι ο Σωκράτης ήπιε το κώνειο με την κατηγορία ότι διεφθειρε την νεολαία ;
Το ίδιο κάνεις και εσύ με το team bagiatila !
Προτείνω να καταδικαστείς στη ποινή να πίνεις στη υπόλοιπη ζωή σου μόνο speciality που για εσένα έχει την ίδια γεύση με το κώνειο :lol: :lol: :a016:

https://el.m.wikipedia.org/wiki/%CE%9A% ... E%B9%CE%BF

Άβαταρ μέλους
ΜiKe
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 31, 2015 9:36 am
Όνομα: ΜΙΧΑΛΗΣ
Μηχανή:: NuovaSimonelli Oscar
2η Μηχανή:: Hario V60, Aeropress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Hario mini mill
Οι καφέδες μου:: όλοι. όλων. απο παντού.
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: El Salvador - Santa Rita (Guachupilin Nano- lot)

Δημοσίευση από ΜiKe » Τετ Σεπ 28, 2016 8:26 am

αναφορικά με το δείκτη του κολάρου χωρίς να ακουστούν στο συνηθισμένο σημείο τα μαχαίρια
αναρωτιέμαι αν ακούγονται έτσι τα μαχαίρια σου : https://www.youtube.com/watch?v=FzL00rsbSP4

Απάντηση