Guatemala Fedecocagua SHB

Απάντηση
buddy
Δημοσιεύσεις: 1017
Εγγραφή: Σάβ Απρ 23, 2016 3:13 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Izzo Alex Duetto IV
Μύλος:: Woodsman tΑlΩς
Οι καφέδες μου:: Natural
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη

Guatemala Fedecocagua SHB

Δημοσίευση από buddy » Κυρ Μάιος 22, 2016 11:49 am

Καλημερα παιδια.Εχετε δοκιμασει αυτον τον καφε?Αν οχι αξιζει μια δοκιμη οπωςδηποτε!(θυμιζει αρκετα τον tigrato).1η δοκιμη 18,8 γρ στα 25 sec δεν ελεγε και πολλα.2η δοκιμη παλι 18,8 γρ πιο ψιλο κοψιμο στο μυλο ομως 36 sec τελειος..τα εβγαλε ολα απαλη γευση σοκολατα γαλακτος και στο τελος καθε γουλιας μια πολυ ελαφρια γλυκια γευση βανιλιας ειμαι και καπνιστης ισως αμα δεν καπνιζα να μου ηταν πιο εντονη.Σημερα το πρωι δοκιμαζω 20,5 γρ και απο οτι φαινεται εβαλα πολυ δηναμη στο πατημα..κουμπωνω παταω το κουμπι στα πρωτα 15 sec ουτε σταγονα και εκει που λεω μπουκωσε και παω να το κλισω αρχιζει να σταζει..δεν χρονομετρησα αλλα εκχυληση ηταν πανω απο 1 λεπτο κοντα στο εναμιση λεπτο και λεω τι να βγηκε τωρα???Παιδια φανταστικος πλουσια και παχια κρεμα με ωραιο χρωμα πολυ γλυκος τοσο γλυκος που μετανιωσα που εβαλα ζαχαρη..Ειναι φυσιολογικο???Εδω και μια βδομαδα χρησημοποιω specialty coffes και εχω παθει πλακα εχω ξεχασει αυτα που ηξερα τρομεροι καφεδες και οσους εχω χρησιμοποιησει αποδιδουν καλυτερα πανω απο τα 30 -35 sec.Θα ηθελα καποιος πιο εμπειρος να μου πει την αποψη του!επισης εχω παρατηρησει οτι ο πρωτος καφες που κανει η μηχανη δεν ειναι τοσο ωραιος οσο και οι επομενοι..ενα φιλος μου που εχει καφετερια παντα τον πρωτο καφε της ημερας τον πεταει τον χρησιμοποιει μονο για να αρωματισει την μηχανη..Εσεις τι κανετε?Κριμα να πεταμε specialty coffee χθες καταναλωσα ολοκληρο σακουλακι 250 γρ απο τον συγκεκριμενο καφε χωρις να πεταξω κανενα!εννοεειται δεν τους ηπια ολους μονος μου.

harryv
Δημοσιεύσεις: 511
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 28, 2014 9:34 pm
Όνομα: Χάρης
Μηχανή:: DIY Mod G Classic
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: Newbie roaster

Re: Guatemala Fedecocagua SHB

Δημοσίευση από harryv » Δευ Μάιος 23, 2016 11:09 am

Δυστυχώς ρε φίλε, είναι φυσιολογικό.

Στο ξαναέγραψα νομίζω, ότι κάθε specialty έχει τη δική του ιεροτελεστία. Εγώ έχω καταλήξει στο ότι στους specialty βοηθάει το ψιλό κόψιμο παρέα με ελάχιστο tamping (ίσιωμα δηλαδή μόνο) και πάνω από 18gr. Μου κάνει εντύπωση πως ενώ άργησε τόσο πολύ η εκχύλιση είχε κρέμα. Γενικά στους specialty το οπτικό μπορεί να μη συμβαδίζει με το γευστικό. Μου έχει τύχει ο καφές να έχει απλά ένα ελάχιστο σκέπασμα κρέμας αλλά γευστικά να είναι για απογειώσεις.

Αυτό το καιρό δοκιμάζω έναν από Σουμάτρα με έντοση επίγευση σοκολάτας και νότες καπνού. Απλά άπαιχτος.

Τώρα για το εάν η πρώτη εκχύλιση διαφέρει από τις επόμενες τι να πω? Στη δική σου μηχανή με το PID δε θα 'πρεπε. Πόση ώρα την αφήνεις να ζεσταθεί? Μήπως να έκανες ένα group warming flush για να ανεβάσεις τη θερμοκρασία του γκρουπ πριν το πρώτο brew?

Καλή απόλαυση.

sporos123
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Τετ Σεπ 17, 2014 12:44 am
Όνομα: Τόλης
Μηχανή:: Complete brew bar
Μύλος:: Baratza Virtuoso
2ος Μύλος:: Comandante MKIII
Οι καφέδες μου:: Square Mile,Gardelli,Colonna

Re: Guatemala Fedecocagua SHB

Δημοσίευση από sporos123 » Δευ Μάιος 23, 2016 11:29 am

Νομιζω το κακο γεστικα αποτελεσμα του πρωτου καφε εχει να κανει με το νερο αποκλειστικα.Οσο για την μεηγαλη εκχυλιση ριξε μια ματια στο wiiki για το τι ειναι οι S.H.B(Strictly Hard Beans) και θα καταλαβεις πιστευω.

buddy
Δημοσιεύσεις: 1017
Εγγραφή: Σάβ Απρ 23, 2016 3:13 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Izzo Alex Duetto IV
Μύλος:: Woodsman tΑlΩς
Οι καφέδες μου:: Natural
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη

Re: Guatemala Fedecocagua SHB

Δημοσίευση από buddy » Δευ Μάιος 23, 2016 4:29 pm

Παιδια ο καφες ειναι S.H.B. το γραφει και απ έξω...Μαλλον ειναι για τετοιες εκχυλησεις του ενος λεπτου.Οσο για την κρεμα φιλε Χαρη οχι απλα ειχε, ειχε και πολυ περισσοτερη απο οτι στα 25 και στα 35 sec.Αξιζει να τον δοκιμασετε!Ευχαριστω!

beto
Δημοσιεύσεις: 171
Εγγραφή: Τετ Σεπ 28, 2016 11:45 pm
Όνομα: Δημήτρης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: lelit pl41em
Μύλος:: Niche zero
2ος Μύλος:: Compak k3,Eureka cro
Οι καφέδες μου:: ότι έχει οξύτητα. Q micro,Kudu, ,mokka..
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: Guatemala Fedecocagua SHB

Δημοσίευση από beto » Τρί Μαρ 14, 2017 3:44 pm

Καλησπέρα. Είπα να τον δοκιμάσω τον συγκεκριμένο μιας και πήρα 4 σακουλάκια από taresso.
Μόλις τελείωσα ένα σακουλάκι απ αυτόν τον καφέ.
Αρκετά καλός θα έλεγα με πολύ χαμηλή οξύτητα και μια γλυκιά γεύση στο τέλος.
Την καλύτερη εκχύλιση γευστικά την πήρα στα 19γρ αλεσμένου καφέ στα 45 δευτ.
Μου έδωσε εκχύλιση 30γρ ροφήματος ακριβώς.

Άβαταρ μέλους
gsisr
Δημοσιεύσεις: 491
Εγγραφή: Παρ Αύγ 15, 2014 1:13 pm
Όνομα: Αντώνης
Μηχανή:: Νuova Simoneli Oscar
Μύλος:: Eureka Atom 75
2ος Μύλος:: Compak K10
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Guatemala Fedecocagua SHB

Δημοσίευση από gsisr » Τρί Μαρ 14, 2017 4:14 pm

Καλά όλα αυτα, αλλά νομίζω πως είναι πολύ ταλαιπώρια για τη μηχανή να τραβάς εκχύλιση πάνω από 40 sec

beto
Δημοσιεύσεις: 171
Εγγραφή: Τετ Σεπ 28, 2016 11:45 pm
Όνομα: Δημήτρης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: lelit pl41em
Μύλος:: Niche zero
2ος Μύλος:: Compak k3,Eureka cro
Οι καφέδες μου:: ότι έχει οξύτητα. Q micro,Kudu, ,mokka..
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: Guatemala Fedecocagua SHB

Δημοσίευση από beto » Τετ Μαρ 15, 2017 2:31 pm

Αυτό δεν το ξέρω. Πάντος σαν καφές είναι αρκετά καλός και πίνεται ευχάριστα.
Βέβαια προσωπικά ο tigrato μ αρέσει περισσότερο γιατί είναι ακόμα πιο γλυκός.

Costas.Ch
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 19, 2020 10:25 am
Όνομα: Κώστας
Μηχανή:: Gaggia Baby Twin
Μύλος:: Mahlkoenig Vario

Re: Guatemala Fedecocagua SHB

Δημοσίευση από Costas.Ch » Κυρ Σεπ 13, 2020 11:43 am

Πολύ ωραίος καφές. Πήρα ένα σακουλάκι να δοκιμάσω. Μετά από αρκετούς πειραματισμούς, μπορεί να ακουστεί περίεργο, αλλά στα 19gr 36-40ml εκχύλιση σε 34-38secs ήταν "βαρύς" για τα γευστικά μου γούστα. Αλλά με 17-17,5gr όμως στο καλαθάκι, λίγο πιο ψιλό κόψιμο απ ότι στα 19gr, στα ίδια seconds στα ίδια ml μου έβγαλε το ιδανικό γευστικό προφίλ φημήζοντας βέβαια το γευστικό προφίλ του καφέ που αναγράφεται στην συσκευασία. Συνδυάζεται πολύ ωραία με αφρόγαλα επίσης καί για ζεστά και για κρύα ροφήματα. Πολύ ωραίος καφές. Σίγουρα θα τον ξανά έπαιρνα.

Απάντηση