Taresso Tigrato

Άβαταρ μέλους
Taresso
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Τρί Απρ 25, 2017 3:14 pm

Re: Taresso Tigrato

Δημοσίευση από Taresso » Σάβ Αύγ 08, 2020 4:55 pm

Καλησπέρα σε όλους

Οι απόψεις όλες δεκτές και δεν επιδέχονται σχολιασμών για το τι και πώς. Η γεύση και η αντίληψη είναι υποκειμενική άρα δεν μπορεί και να κριθεί.

Στο μόνο που θα αναφερθούμε είναι στον βαθμό ψησίματος που θεωρώ πως έχετε αδικήσει το προιόν πάρα πολύ. Το ψήσιμό του καφέ είναι απολύτως μέτριο και ανα περιόδους γίνεται και medium light, παρακαλώ για του λόγου το αληθές να αντιπαραβάλετε οποιονδήποτε ιταλικό καφέ δίπλα και οποιονδήποτε άλλον καφέ που θεωρείται εσείς medium ψήσιμο ώστε να συγκρίνεται το χρώμα των κόκκων.

Όπως έχουμε ξανααναφέρει και σε άλλο post με θερμοκρασία εξόδου στον καφέ στους 210 βαθμούς κελσίου αν μή τι άλλω σκούρο ψήσιμο δεν το λες.

Αν για τον οποιοδήποτε λόγο ο καφές δεν ταιριάζει στις γευστικές προτιμήσεις είναι απολύτως αποδεκτό, το προιον παρόλα αυτά είναι ακριβώς το ίδιο τα τελευταία 4 χρόνια.

Θα παρακαλούσαμε όλα τα παιδιά που αγοράζουν το προιον σε κάποιο απο τα καταστήματα της εταιρείας μας να δοκιμάζουν πρώτα ένα espresso απο το κατάστημα ώστε να βλέπουν αν ταιριάζει στις προτιμήσεις τους, ούτως ή άλλως είναι πάγια πολιτική για τα καταστήματα μας να μην υπάρχει χρέωση στον καφέ που δοκιμάζετε εάν πρόκειται για αγορά retail.

Σε κάθε περίπτωση όλες οι απόψεις δεκτές και λαμβάνονται υπόψιν και εξετάζονται.

Ευχαριστούμε πολύ για το feedback

Με εκτίμηση

Taresso Artisan Coffee Roasters

kikos7
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: Κυρ Απρ 07, 2019 10:32 am
Όνομα: Δημήτρης
Μηχανή:: Gaggia new baby
Μύλος:: Eureka Mignon Sp.

Re: Taresso Tigrato

Δημοσίευση από kikos7 » Σάβ Αύγ 08, 2020 5:10 pm

Επιβεβαιώνω και εγώ πως όταν αγοράζω κόκκους από την taresso στη Κηφισίας πάντα παίρνω κέρασμα καφεδάκι. Εκτός του ότι το εκτιμώ σαν χειρονομία με βοηθά και στο να καταλάβω το γευστικό προφίλ που πρέπει να βγάλω.

Άβαταρ μέλους
gms
Δημοσιεύσεις: 100
Εγγραφή: Τρί Φεβ 21, 2017 12:50 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: AeroPress, V60
Μύλος:: Eureka Specialita
2ος Μύλος:: Graef CM 702
Οι καφέδες μου:: Mokka, Round Cup

Re: Taresso Tigrato

Δημοσίευση από gms » Πέμ Αύγ 13, 2020 7:31 pm

Επειδή είχα σχολιάσει το ψήσιμο του tigrato και αφού μας προτάθηκε να συγκρίνουμε το ψήσιμο του καφέ με άλλους καφέδες, συγκρίνω το ψήσιμο του blend Tigrato της Taresso με το ψήσιμο του Brazil blend της Mokka που έχω διαθέσιμο. Παρότι η φωτογραφική του κινητού μου δε διεκδικεί βραβείο χρωματικής πιστότητας, δείχνει αυτό που βλέπω και εγώ οπτικά, δηλαδή ότι το ψήσιμο του Tigrato είναι πιο σκούρο από το blend της Mokka. Να επαναλάβω ότι την προηγούμενη φορά που είχα αγοράσει Tigrato το ψήσιμο του δεν ήταν τόσο σκούρο.

Φωτογραφία σύγκρισης:

https://i.imgur.com/2JlQQ0b.jpg

liopp
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Παρ Ιαν 31, 2020 4:07 pm
Όνομα: Λεωνίδας
Μηχανή:: Lelit PL41LEM
Οι καφέδες μου:: Coffee Guru

Re: Taresso Tigrato

Δημοσίευση από liopp » Παρ Αύγ 14, 2020 1:33 am

Εγω δεν μπορω να καταλαβω την διαφορα στην τιμη του 1κγ και 250γρ.

To αναφερε και ενα αλλο ατομο αλλα δεν απαντησε καν ο αντιπροσωπος τηης taresso..

Ειδωμεν..

Άβαταρ μέλους
christos.k
Δημοσιεύσεις: 231
Εγγραφή: Δευ Ιαν 30, 2012 2:45 pm
Όνομα: Χρηστος
Μηχανή:: Lelit Mara X
Μύλος:: Mignon Specialita
2ος Μύλος:: Compak K3
Οι καφέδες μου:: Nine grams, Handpickers, Blend 65
Τοποθεσία: Νεο Φαληρο

Re: Taresso Tigrato

Δημοσίευση από christos.k » Κυρ Αύγ 16, 2020 10:53 pm

Όσον αφορά την τιμή, ρώτησα στο κατάστημα Κηφισίας και η υπάλληλος δεν είχε εξήγηση.
Το λογικό θα ήταν να είναι είτε η ίδια τιμή ή φτηνότερο λόγω αγοράς ποσότητας.

Στα €28 άξιζε η αγορά του. Στα €36 ξεφεύγει οικονομικά για τη δική μου τσέπη.

Jousis
Δημοσιεύσεις: 259
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 29, 2016 3:46 am
Μηχανή:: nespresso
2η Μηχανή:: lelit mara x
Μύλος:: niche zero

Re: Taresso Tigrato

Δημοσίευση από Jousis » Δευ Αύγ 17, 2020 1:46 am

Για ποιον λόγο δεν παίρνετε 4 σακουλάκια αντί για 1 του κιλού;

kostas83
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 29, 2020 12:01 am
Όνομα: Κώστας
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
Μύλος:: Baratza Sette 270wi

Re: Taresso Tigrato

Δημοσίευση από kostas83 » Τετ Αύγ 19, 2020 5:57 pm

Πολυ καλος καφες, απο τους καλυτερους που εχω δοκιμασει, μετρια οξυτητα και πολυ ωραια επιγευση

οταν παραλαμβανω με ψησιμο εβδομαδας εχει λιγο παραπανω οξυτητα σαν κοκκινα φρουτα περιπου

Costas.Ch
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 19, 2020 10:25 am
Όνομα: Κώστας
Μηχανή:: Gaggia Baby Twin
Μύλος:: Mahlkoenig Vario

Re: Taresso Tigrato

Δημοσίευση από Costas.Ch » Δευ Αύγ 31, 2020 5:57 pm

Απο την παραπάνω φωτογραφία, εμένα το ψήσιμο του καφέ που φαίνεται medium light. Μια χαρά φαίνεται και απ ότι διαβάζω λέω να τον δοκιμάσω. Σε πιο blonde χαρμάνια από την Taresso τι προτείνετε;

Άβαταρ μέλους
Taresso
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Τρί Απρ 25, 2017 3:14 pm

Re: Taresso Tigrato

Δημοσίευση από Taresso » Τρί Σεπ 01, 2020 8:51 pm

Καλησπέρα

Σε light ψήσιμο είναι η κενυα και η Αιθιοπια grade 1.

Σύντομα θα ανέβουν στην σελίδα και δυο επιλογές από gesha village, μια natural και μια washed

Ευχαριστούμε πολύ

Με εκτίμηση

Taresso Artisan Coffee Roasters

nitse
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 26, 2020 12:35 am
Όνομα: Νίκος
Μηχανή:: Lelit Pl41 PLUST PID
Μύλος:: Eureka Specialita
Τοποθεσία: Ηράκλειο-Κρήτη

Re: Taresso Tigrato

Δημοσίευση από nitse » Τετ Σεπ 02, 2020 10:15 pm

Θα ήθελα και εγώ να πω τη γνώμη μου παρά τη μικρή μου εμπειρία. Μαζί με τη μηχανή που αγόρασα τον Απρίλη το barista μου έδωσε και ένα σακουλάκι Tigrato. Για να μη τον κάψω θέλησα να πειραματιστώ με άλλους καφέδες πριν το ανοίξω.
Δοκίμασα Lavazza Tierra, Samba, Τaft. Κανένας δε με ενθουσίασε και δεν έβγαζα και σταθερή γεύση.
Μόλις δοκίμασα τον Tigrato έμεινα άφωνος. Πραγματικά ο καλύτερος καφές που είχα πιεί ποτέ μου.
90° 18g, 1:2, 1:2.5 σε 30sec.

Ήταν ένας καφές που συγχωρούσε λάθη. Δε πέταξα γραμμάριο και ήταν εκπληκτικός.
Παράγγειλα πριν 1 μήνα 1.5kg πάλι. Δε κατάφερα ποτέ να τον βγάλω όπως το πρώτο σακουλάκι ό,τι και αν έκανα.
Πραγματικά απογοητεύτηκα σε σημείο να σκέφτομαι αν έχει χαλάσει ο μύλος σε κάποιο καθαρισμό παρότι καινούριος.

Απάντηση