Taresso Tigrato

Άβαταρ μέλους
Jazz
Δημοσιεύσεις: 1084
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 12, 2016 4:12 pm
Όνομα: Σταυριάνα
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: V60Hario,Bonavita
Μύλος:: Compak E10 ON DEMAND
Οι καφέδες μου:: Specialty
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Taresso Tigrato

Δημοσίευση από Jazz » Παρ Ιουν 08, 2018 10:10 pm

________________________________
Μόλις άνοιξα την παραγγελία μου από taresso. Ένα μεγάλο ευχαριστώ για το δώρο των Tigrato, κ. Βασίλη!! Το εκτιμώ πραγματικά πάρα πολύ. Πολύ ευγενική & γενναιόδωρη κίνηση από εσάς και την ομάδα του barista selections! Σας ευχαριστώ και πάλι. Να είστε καλά.
:respekt:
________________________________

Dimkais
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: Τρί Οκτ 10, 2017 1:25 pm
Όνομα: Δημήτρης
Μηχανή:: Gaggia Classic old
Μύλος:: La San Marco 90/T
Τοποθεσία: Μαραθώνας

Re: Taresso Tigrato

Δημοσίευση από Dimkais » Παρ Ιουν 08, 2018 10:52 pm

Εστειλα ενα φίλο εχτες και πήρα δύο σακουλάκια. Κοίταξα για rd αλλα δεν ειχε. Πλέον δεν γράφει ή έτυχε?

Άβαταρ μέλους
Jazz
Δημοσιεύσεις: 1084
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 12, 2016 4:12 pm
Όνομα: Σταυριάνα
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: V60Hario,Bonavita
Μύλος:: Compak E10 ON DEMAND
Οι καφέδες μου:: Specialty
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Taresso Tigrato

Δημοσίευση από Jazz » Σάβ Ιουν 09, 2018 12:02 am

Dimkais έγραψε:Εστειλα ενα φίλο εχτες και πήρα δύο σακουλάκια. Κοίταξα για rd αλλα δεν ειχε. Πλέον δεν γράφει ή έτυχε?
Στην πίσω πλευρά, αυτό που λέει exp. date και λέει πχ "τάδε ΙΟΥΝ 2019", είναι το RD (μείον ένα χρόνο).

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Taresso Tigrato

Δημοσίευση από Luckees » Σάβ Ιουν 09, 2018 9:27 am

Jazz έγραψε:... (μείον ένα χρόνο).

Είναι γιατί αυτός ο καφές είναι χρόνια μπροστά! :lol:
Πάρε τηλεφωνάκι τα παιδιά στο μαγαζί κ θα σου πούνε πότε ψήθηκε.

Dimkais
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: Τρί Οκτ 10, 2017 1:25 pm
Όνομα: Δημήτρης
Μηχανή:: Gaggia Classic old
Μύλος:: La San Marco 90/T
Τοποθεσία: Μαραθώνας

Re: Taresso Tigrato

Δημοσίευση από Dimkais » Σάβ Ιουν 30, 2018 3:03 pm

Έδωσα άλλη μία ευκαιρία στον καφέ αυτόν γιατί ήταν ο πρώτος που αγόρασα όταν ασχολήθηκα με καλύτερο καφέ οπότε λόγω απειρίας είπα ότι είχα κάνει πολλά και μεγάλα λάθη με αποτέλεσμα το φλιτζάνι να είναι πολύ κακό.
Έτσι λοιπόν πήρα δύο σακουλάκια τα οποία έστειλα ένα φίλο και τα πήρε από Κολωνάκι. Να πω την αλήθεια από την όψη των κόκκων (δεν θυμάμαι καθόλου πως ήταν οι πρώτοι που είχα πάρει) μου φάνηκαν πολύ light ψημένοι χωρίς καθόλου έλαια και μετά το κόψιμο το χρώμα ήταν πολύ ανοιχτό καφέ. Αφού βρήκα το κόψιμο, μπορώ να πω ότι δεν μπορώ να πιω τέτοιο καφέ. Δεν θέλω καθόλου οξύτητα και αυτός βγάζει, ειδικά όσο περνάει ο χρόνος η οξύτητα δυναμώνει τουλάχιστον για τα δικά μου γούστα. Επίσης το σώμα δεν είχε την ένταση που θέλω δεδομένου ότι πίνω μόνο φρέντο και αυτός νέρωνε πολύ εύκολα. Το περίεργο είναι ότι τον πήρα διαβάζοντας τα reviews εδώ που όλοι λένε τα καλύτερα και αυτό με παραξενεύει (για τα γούστα μου)...
Μου έχει περισσέψει ένα σακουλάκι νομίζω ακόμα αν θέλει να δοκιμάσει κανείς....

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Taresso Tigrato

Δημοσίευση από Artisti » Σάβ Ιουν 30, 2018 4:35 pm

Το γράφουμε σελίδες πριν για freddo δεν κάνει.
Για την οξύτητα δεν φταίει ο καφές αλλά η καφετιέρα και η διαδικασία.
Κανονικά δεν έχει καθόλου οξύτητα τεσταρισμένο αυτό.
Κακώς έδιναν αυτό το καφέ με τις καινούργιες Lelit για αν δεν είσαι έμπειρος του βγάζεις κακό όνομα που σίγουρα δεν του αξίζει.

ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: Παρ Σεπ 23, 2016 7:48 pm
Όνομα: Νεκτάριος
Μηχανή:: lelit Pl42 temd
Οι καφέδες μου:: Tiggrato taresso,underdog
Τοποθεσία: Χανιά

Re: Taresso Tigrato

Δημοσίευση από ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ » Σάβ Ιουν 30, 2018 5:25 pm

Και όμως, κάνει και για φρεντο ,αργή εκχυλιση, 22γραμμ στο μπάσκετ ακόμα και με λελιτ (δεν φταίει η μηχανή αλλά ο μπαριστα) κτλ τα χουμε πει στο παρελθόν .Επίσης κάποιοι έχουν μάθει τους εμπορικούς μπαγιατικους καφέδες ...Όμως είναι σεβαστή η άποψη τους, περί ορέξεως...

Άβαταρ μέλους
Jazz
Δημοσιεύσεις: 1084
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 12, 2016 4:12 pm
Όνομα: Σταυριάνα
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: V60Hario,Bonavita
Μύλος:: Compak E10 ON DEMAND
Οι καφέδες μου:: Specialty
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Taresso Tigrato

Δημοσίευση από Jazz » Κυρ Ιούλ 01, 2018 12:24 am

Dimkais έγραψε:
Σάβ Ιουν 30, 2018 3:03 pm
[...] Να πω την αλήθεια από την όψη των κόκκων (δεν θυμάμαι καθόλου πως ήταν οι πρώτοι που είχα πάρει) μου φάνηκαν πολύ light ψημένοι χωρίς καθόλου έλαια και μετά το κόψιμο το χρώμα ήταν πολύ ανοιχτό καφέ. Αφού βρήκα το κόψιμο, μπορώ να πω ότι δεν μπορώ να πιω τέτοιο καφέ. Δεν θέλω καθόλου οξύτητα και αυτός βγάζει, ειδικά όσο περνάει ο χρόνος η οξύτητα δυναμώνει τουλάχιστον για τα δικά μου γούστα. Επίσης το σώμα δεν είχε την ένταση που θέλω δεδομένου ότι πίνω μόνο φρέντο και αυτός νέρωνε πολύ εύκολα. Το περίεργο είναι ότι τον πήρα διαβάζοντας τα reviews εδώ που όλοι λένε τα καλύτερα και αυτό με παραξενεύει (για τα γούστα μου)...
Καλησπέρα Δημήτρη.
Πολύ light δεν είναι ο εν λόγω καφές. Είναι medium (~ medium to light) θαρρώ (american/city roast ίσως; Δε ξέρω, δε το έχω σκαλίσει τόσο ,χαχα)
Έλαια, ναι, δεν έχει και είναι λογικό. Πρέπει να ξεπεράσεις το full city+ για να δεις έλαια στην επιφάνεια του κόκκου. Και τότε δε μιλάμε ούτως ή άλλως για μέτριο καβούρδισμα. Από εκεί και μετά περνάμε στο μέτριο προς μέτριο/σκούρο, από όπου ξεκινούν να "κινούνται" και οι περισσότεροι εμπορικοί καφέδες, στους οποίους είναι συνηθισμένος ο περισσότερος κόσμος, γιατί πολύ απλά αυτό του προσφέρεται 9 στις 10 φορές. Συνήθως δηλαδή χαρμάνια κλασικά 'ιταλικά', που (στην καλύτερη των περιπτώσεων θα είναι 100% arabica - πιο συχνό να βρεις σε καφέ αναλογίες 80/20)), και θα έχουν το κλασικό κακάο/σοκολάτα + nutty προφίλ, χωρίς όμως 'αξιοσημείωτη' οξύτητα. Τουτέστιν flat και καθόλου ντελικάτο φλιτζάνι.
Δεν είναι κακό να θες αυτό από τον καφέ σου! Η συνήθεια είναι μεγάλη υπόθεση, και αν ο 'ουρανίσκος΄σου έχει μάθει σε κάτι, δεν είναι εύκολο να τον εκπαιδεύσεις. Οι περισσότεροι άνθρωποι, δεν είναι "ανοικτοί" σε αυτό το θέμα. Και αυτό το λέω από την μέχρι τώρα εμπειρία μου στη δουλειά. Όχι γιατί δε τους αρέσει το διαφορετικό προφίλ στον καφέ. Αλλά γιατί δεν προτίθενται εύκολα να μπουν στη διαδικασία να δοκιμάσουν ένα τέτοιο φλιτζάνι. Θέλουν το ... συνηθισμένο τους. Γούστα είναι αυτά.

O tigrato τώρα, σαφώς και κάνει και για freddo, απλά είναι λογικό να μην γεύεσαι την ένταση του προφίλ που δύναται να σου δώσει σε espresso. Και όπως είπε και ο Νεκτάριος, για freddo θέλει και αρκετά γραμμάρια. 19 και πάνω.
Απλά, επειδή είναι σοκολατένιο blend, και οι πιο πολλοί εδώ νομίζω το καλοκαίρι προτιμούμε κρύες Αιθιοπίες κοκ, είναι αναμενόμενο ίσως να μην είναι η 1η επιλογή για freddo. Αλλά, αν θες κάτι πιο γήινο και δε θες μονοποικιλία, νομίζω ο tigrato είναι από τις top επιλογές.

Τώρα, σχετικά με την οξύτητα του Tigrato. Έχει;; Ναι, έχει, αλλά δεν είναι έντονη ή σούπερ bright όπως σε μονοποικιλιακούς από Αφρική πχ, αλλά σα γλυκό κόκκινο φρούτο. Βατόμουρο θα δεις στο cup profile. Τώρα αν αυτό το γεύεται κάποιος σαν rasberry ή σαν blackberry ή blueberry κοκ, έχει να κάνει και με το πόσο 'εξασκημένος' είναι ο ουρανίσκος σου και πως το αντιλαμβάνεται ο καθένας στη γεύση του.
Εγώ ας πούμε, στο freddo, που είναι και αραιωμένος, αντιλαμβάνομαι απλά μια γλυκιά οξύτητα κόκκινου φρούτου/μούρου, αλλά μέχρι εκεί. Η σοκολάτα/ξηρός καρπός υπερισχύει.

Τέλος, ναι, ο Tigrato έχει τη φήμη του "εύκολου καφέ", αλλά ας είμαστε λιγάκι πιο συγκεκριμένοι: Πραγματικά εύκολος καφές για αρχάριο, που να είναι όμως specialty, με artisan ψήσιμο, δεν νομίζω να υπάρχει. Όχι γιατί φταίει ο καφές, αλλά γιατί ο home barista μαθαίνει ακόμα. Και είναι λογικό πως αν είναι μια φορά δύσκολο στην αρχή να εξοικειωθεί με τη σωστή παρασκευή ενός espresso με τόσους παραμέτρους, τότε θα είναι ακόμα πιο απαιτητικό να μπει κατευθείαν στα 'βαθιά', με καφέδες ανώτερης ποιότητας, που όμως δε συχωρούν εύκολα τα λάθη.
Ο Tigrato είναι από τους πιο "ανεκτικούς" specialty στα λάθη, αλλά και πάλι θέλει προσοχή σε λεπτομέρειες, που ένας αρχάριος είναι πολύ πιθανό να αμελήσει. Και κάπως έτσι (+ πολλές φορές καινούριος εξοπλισμός), έρχεσαι αντιμέτωπος με δυσάρεστο φλιτζάνι (ξινό/πικρό) και αναρωτιέσαι ίσως τ πάει στραβά. [δεν αποτέλεσα φυσικά εξαίρεση και εγώ στις αρχές μου]

Ο καφές αυτός, να είσαι σίγουρος, είναι άψογος! Είναι από τα πιο τίμια blend που έχω δοκιμάσει. Ισορροπημένος και σου δίνει ακριβώς αυτό που πρέπει να σου δώσει ένα ποιοτικό, προσεγμένο χαρμάνι με χαρακτήρα.

Δημήτρη, νομίζω τα τινά είναι δύο:
(α) ή κάτι πήγε στραβά στη παρασκευή σου, και έτσι δεν πήρες σωστά εκχυλισμένο φλιτζάνι. Αποτέλεσμα να σου ξινίζει δυσάρεστα.
(β) τον παρασκεύασες σωστά, αλλά παρ' όλα αυτά δεν αρέσκεσαι εκ του αποτελέσματος στον espresso που που σου δίνει κάτι άλλο από αυτό που ίσως έχεις συνηθίσει από commercial dark ή με robusta χαρμάνια. That' s fine! Μπορείς να δοκιμάσεις κάτι πιο κοντά σε αυτό. Δε τρέχει τίποτα. Ο καθένας μας έχει τις προτιμήσεις του και είναι όλες σεβαστές.

Ελπίζω να σε βοήθησα και να μη σε ... μπέρδεψα φυσικά παραπάνω με το σεντόνι μου! :P

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Taresso Tigrato

Δημοσίευση από Artisti » Κυρ Ιούλ 01, 2018 4:52 am

Νομίζω ότι δεν μιλά για οξύτητα γεύσης όπως πχ αυτές που έχουμε σε κωνικά μαχαίρια αλλά για ξίδια κανονικά.
Δεν έχουν κάτσει σωστά θερμοκρασίες, κόψιμο και άλλες λεπτομέρειες.
Μιλάμε για νεροχύτη κανονικά και μου έχει τύχη σε μαγαζί με πανάκριβη La Marzocco αλλά Barista της πλάκας να μου σερβίρουν ξύδι tigrato που από ευγένεια δεν τους τον πέταξα αλλά απλά τον παράτησα.
Είναι εύκολος σε σχέση με κάτι taf αλλά όπως ειπώθηκε είναι δύσκολος σε σχέση με τους commercial.
Με μια απλή baby χωρίς pid μόνο με υψηλή τεχνική δεν θα πάει νεροχύτη ο άσχετος και La Marzocco να έχει δεν θα τον βγάλει.

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Taresso Tigrato

Δημοσίευση από Luckees » Δευ Ιούλ 02, 2018 10:37 am

Για να μιλάς Δημήτρη για έλαια σημαίνει ότι οι καφέδες που προτιμάς είναι σκούροι κ ενδεχομένως μπαγιάτικοι μιας κ τα μαγαζιά που ψήνουν φρέσκους κινούνται σε medium και light. Aν σε αυτό προστεθούν κ πιθανά λάθη σε σχέση με θερμοκρασίες τότε εύκολα πίνεις ξυδάκι.
Επίσης για φρεντάκι θα συμφωνήσω με τη Σταυριάνα, προσωπικά μου αρέσει στο φρέντο μια πιο ήρεμη γεύση (φροντίζει κ ο sette να τα φλατάρει όλα :mrgreen:) ενώ το χειμώνα οι οξύτητες από φρούτα στο ζεστό εσπρεσάκι είναι πιο ευχάριστες.
Το θέμα με το "νέρωμα" δεν το πιάνω, μήπως βάζεις πολλά παγάκια όπως κάνει η πλειοψηφία των μαγαζιών έξω που σε μια δόση 50γρ βάζουν ένα κουβά παγάκια;

Απάντηση