Taresso Tigrato

buddy
Δημοσιεύσεις: 1017
Εγγραφή: Σάβ Απρ 23, 2016 3:13 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Izzo Alex Duetto IV
Μύλος:: Woodsman tΑlΩς
Οι καφέδες μου:: Natural
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη

Re: Taresso Tigrato

Δημοσίευση από buddy » Σάβ Δεκ 24, 2016 2:36 pm

[quote="UltiMo_"]. μόνος σου είπες οτι αν θες να κρίνεις τα γούστα του άλλου πρέπει να κρίνεις 2 σωστά εκχειλισμένους καφέδες.

Δεν ειπα αυτο. Ειπα κανενας δεν μπορει να βαλει χερι στα γουστα του αλλου.Η γευση ειναι υποκειμενικη και ο καθενας πινει οτι του αρεσει, δεν θα σου πω εγω εσενα τι να πινεις, ουτε εσυ εμενα.
Αλλα οταν κρινουμε δυο διαφορετικους καφεδες, να ειναι και οι δυο σωστα εκχυλισμενοι.Οταν λες εσυ οτι βγαζει ξυνιλα, δεν εινα σωστα εκχυλισμενος, πως να το κανουμε...

lio14
Δημοσιεύσεις: 660
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 02, 2012 10:06 pm
Όνομα: Λεονάρδος
Μηχανή:: Expobar Brewtus LEVA
2η Μηχανή:: Illy Francis X3
Μύλος:: Quamar M80E
2ος Μύλος:: Ascaso i2
Οι καφέδες μου:: Αιθιοπιάρες
Τοποθεσία: Δροσιά

Re: Taresso Tigrato

Δημοσίευση από lio14 » Σάβ Δεκ 24, 2016 6:46 pm

Διαφωνειτε σε κατι που κανενας δεν μπορει να παρεμβει στο γευστικο προφιλ του αλλου.
Όχι μονον στον καφε αλλα και σε οτιδηποτε .
Δεν μπορεις , για οτιδηποτε , να πεις την εκφραση : δεν ειναι ωραιο...
Απλα λες : δε μου αρεσει...
Ειτε αφορα τις μπαμιες, τα μπροκολα, τον καφε ή τις κατσαριδες που στην Κινα τις τρωνε.
Η γευση , ειναι κατι το τοσο υποκειμενικο οπου το μονο που χρειαζεται να κανει καποιος ειναι απλα να πει μονο τί του αρέσει και τι οχι και οχι εαν ειναι αντικειμενικα ωραιο ή οχι.

buddy
Δημοσιεύσεις: 1017
Εγγραφή: Σάβ Απρ 23, 2016 3:13 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Izzo Alex Duetto IV
Μύλος:: Woodsman tΑlΩς
Οι καφέδες μου:: Natural
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη

Re: Taresso Tigrato

Δημοσίευση από buddy » Σάβ Δεκ 24, 2016 7:15 pm

Kαλα τα λες και εσυ...αλλα εμενα η ενσταση μου ηταν στο εξης: να κρινεις κατι το οποιο ειναι σωστα φτιαγμενο. Για παραδειγμα να πεις "εμενα αυτο το φαγητο δεν μου αρεσει" αλλα να εχει φτιαχτει σωστα, να μην ειναι ομο (στην περιπτωση του καφε, ξινο) αν ειναι ομο σαφως και δεν θα σου αρεσει και σε κανεναν δεν θα αρεσει..
Και εμενα μου αρεσουν οι commercial, αλλα προτιμω τους specialty.Ουτως ή αλλως, εμεις της επαρχιας αυτον τον espresso (italian roast) γνωρισαμε και μας αρεσε και πηραμε μηχανες για να τον απολαμβανουμε και στο σπιτι, αλλο που μετα μαθαμε οτι υπαρχουν και αλλες ποικιλιες και ψησιματα και χιλια δυο αλλα.
Απο κει και περα αν εχεις δοκιμασει και τους δυο καφεδες σωστα παρασκευασμενους και πεις εμενα μου αρεσει ο ενας ή ο αλλος κανενας δεν θα σου πει τιποτα, γουστα ειναι αυτα.

Άβαταρ μέλους
Jazz
Δημοσιεύσεις: 1084
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 12, 2016 4:12 pm
Όνομα: Σταυριάνα
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: V60Hario,Bonavita
Μύλος:: Compak E10 ON DEMAND
Οι καφέδες μου:: Specialty
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Taresso Tigrato

Δημοσίευση από Jazz » Κυρ Δεκ 25, 2016 1:24 pm

Παλικάρια θέλω τα φώτα σας!

Εκχύλισα σήμερα Tigrato και δεν έμεινα 100% ευχαριστημένη. Έχουμε και λέμε: 19gr αλεσμένου, 22 gr ροφήματος, 34 second, pid 102, 30min προθέρμανση μηχανής, naked pf με όμορφη εκχύλιση (η ροή ξεκίνησε ταυτόχρονα από όλες τις τρύπες, ο κώνος σχηματίστηκε περί το 7ο sec και ήταν ομοιόμορφος και 'σταθερός'. Channeling δε φάνηκε να είχα). Tiger stripes είχα μόνο σε μια πλευρά του ροφήματος και όχι έντονες γραμμές. Αλλά σε αυτό παίζει ρόλο και η θερμοκρασία της κούπας μου.

Το λοιπόν, το παράπονό μου ότι γεύτηκα ποιο έντονη την οξύτητα βατόμουρου παρά την σοκολάτα. Υπάρχει κάποιος τρόπος, να πάρω το αντίθετο;; Θέλω το ρόφημά μου να είναι τελείως γλυκόπιοτο και νομίζω ότι ο καφές αυτός λογικά μπορεί να μου το δώσει αυτό.

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Taresso Tigrato

Δημοσίευση από Artisti » Κυρ Δεκ 25, 2016 1:31 pm

Αστρωτος μύλος + Tigrato = οξύτητα

Άβαταρ μέλους
Jazz
Δημοσιεύσεις: 1084
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 12, 2016 4:12 pm
Όνομα: Σταυριάνα
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: V60Hario,Bonavita
Μύλος:: Compak E10 ON DEMAND
Οι καφέδες μου:: Specialty
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Taresso Tigrato

Δημοσίευση από Jazz » Κυρ Δεκ 25, 2016 1:36 pm

Artisti έγραψε:Αστρωτος μύλος + Tigrato = οξύτητα
Ωραία! Με κάλυψες Artisti μου! Λέω και εγώ, τι γίνεται, αφού ακολούθησα όλες τις προτεινόμενες ρυθμίσεις κατά γράμμα! 1:1 αναλογία, χρόνος πάνω από 30 sec, καλή προθέρμανση μηχανής, όμορφη εκχύλιση, καλή κατανομή (φάνηκε από το γυμνό αυτό), υψηλή σχετικά θερμοκρασία...
Δηλαδή πριν δοκιμάσω το φλιτζάνι, από το οπτικό του θέματος, έλεγα θα πάρω μέλι! :lol:

Εντάξει, δε πειράζει τότε. Απλά έπεσε η συγκυρία της παραγγελίας του Tigrato με τον νέο μύλο. Μήπως να πάρω κανά φτηνό καφέ από coffees.gr σε 3-4 μονόκιλα σακούλια, να τον στρώσω? Ή να περιμένω να γίνει σταδιακά η διαδικασία;;

Άβαταρ μέλους
Jazz
Δημοσιεύσεις: 1084
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 12, 2016 4:12 pm
Όνομα: Σταυριάνα
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: V60Hario,Bonavita
Μύλος:: Compak E10 ON DEMAND
Οι καφέδες μου:: Specialty
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Taresso Tigrato

Δημοσίευση από Jazz » Κυρ Δεκ 25, 2016 1:42 pm

Μήπως να έπαιρνα 3-4 σακούλια από αυτό για στρώσιμο: https://www.coffees.gr/espresso-luxury- ... 000g-el-3/
7.32 €/kg...

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Taresso Tigrato

Δημοσίευση από Artisti » Κυρ Δεκ 25, 2016 1:44 pm

Τρελανέ τους στη Lavazza.
Μην σου πω βάλε άγγελο να δώσεις τον Tigrato κρίμα είναι να τον φάει ο νεροχύτης....

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Taresso Tigrato

Δημοσίευση από Artisti » Κυρ Δεκ 25, 2016 1:46 pm

Jazz έγραψε:Μήπως να έπαιρνα 3-4 σακούλια από αυτό για στρώσιμο: https://www.coffees.gr/espresso-luxury- ... 000g-el-3/
7.32 €/kg...

Α προσοχή αν φέρεις τέτοιο καφέ σπίτι θα τον ερωτευτεί ο αδελφός σου :lol:

Άβαταρ μέλους
Jazz
Δημοσιεύσεις: 1084
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 12, 2016 4:12 pm
Όνομα: Σταυριάνα
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: V60Hario,Bonavita
Μύλος:: Compak E10 ON DEMAND
Οι καφέδες μου:: Specialty
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Taresso Tigrato

Δημοσίευση από Jazz » Κυρ Δεκ 25, 2016 1:52 pm

Artisti έγραψε:Τρελανέ τους στη Lavazza.
Μην σου πω βάλε άγγελο να δώσεις τον Tigrato κρίμα είναι να τον φάει ο νεροχύτης....
Α, όχι, δεν τον δίνω. Θα τον πιω! :P
Απλά σήμερα, επειδή απογοητεύτηκα λιγάκι από την οξύτητα, αποφάσισα να τον κάνω latte (ζωγράφισα κιόλας μία όμορφη τουλίπα) και ήταν μια χαρά. Το γάλα εννοείται ότι σβήνει τις οξύτητες. Δε πειράζει, αν είναι θα πιω όλο τον Tigrato σε Cappuccino. Άλλωστε ο πρώτος καφές μου κάθε μέρα είναι Cap και ο δεύτερος espresso.

Καλά ο αδερφός μου, μα το Θεό, αρέσκεται σε όλες τις αποτυχημένες εκχυλίσεις μου! Τις καλές των 20 gr πχ, τις λέει "μικρές γουλίτσες" που δεν είναι καφές! Άμα του δώσω 80 ml υπερεκχυλισμένο νερόπλυμα και του βάλω 3 κουταλιές σούπας ζάχαρη, κάνει πάρτυ... :lol:

Απάντηση