Taresso Tigrato

Άβαταρ μέλους
brexei
Δημοσιεύσεις: 435
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 23, 2018 10:46 am
Όνομα: Αδάμ
Μηχανή:: Lelit PL41em
2η Μηχανή:: V60 ceramic
Μύλος:: Mahlkoenig Vario
Οι καφέδες μου:: Δοκιμάζω...
Τοποθεσία: Ηράκλειο

Re: Taresso Tigrato

Δημοσίευση από brexei » Τρί Μαρ 31, 2020 6:07 pm

Εγω προσφατα που τον ειχα ξαναπαρει δε μπορω να πω οτι ηταν πικρος... μια οξυτητα την ειχε, αλλα πικραδα οχι.
Τον ειχα δοκιμασει στους 92-93 C. Ισως η δικια σου θερμοκρασια να ειναι ψηλα. Επισης καλυτερα ειναι να μετρας σε γραμμαρια γιατι τα ml αλλαζουν απο καφε σε καφε και με τη φρασκαδα...

Άβαταρ μέλους
agpol07
Δημοσιεύσεις: 256
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 05, 2019 12:05 am
Όνομα: Άγγελος
Μηχανή:: Lelit PL41TEM Pid
2η Μηχανή:: Bialetti Brikka
Μύλος:: Niche Zero

Re: Taresso Tigrato

Δημοσίευση από agpol07 » Τρί Μαρ 31, 2020 6:14 pm

Και να συμπληρώσω ότι κι εμένα το παιδί εκεί μου είχε πει 1:2. Δηλαδή στα 18.5 που βάζεις εσύ να πάρεις γύρω στα 37gr. 60 ml ίσως είναι πολλά. Και μένα πιο πολύ όξινος παρά πικρός μου έβγαινε..

Άβαταρ μέλους
panos0121
Δημοσιεύσεις: 233
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 13, 2018 11:33 pm
Όνομα: Πανος
Μηχανή:: gaggia classic pid
Μύλος:: Compak K10 conic
Οι καφέδες μου:: pianeta

Re: Taresso Tigrato

Δημοσίευση από panos0121 » Τρί Μαρ 31, 2020 8:55 pm

κι εγω τα ιδια..ανεβασα τη θερμοκρασια σταδιακα να δω τι θα γινει με αποτελεσμα στους 95 να παρω και οξυτητα και πικρα..επισης σε ενα αλλο πειραμα,εκοψα πιο ψιλα και τραβηξα την εκχυλιση στα 42sec..παλι ειχε οξυτητα..το καλυτερο αποτελεσμα το πηρα στους 93 βαθμους 19in 38out σε 30sec..δε μου ταιριαζει ομως..δεν εχω συνηθισει ακομα τις οξυτητες..

Άβαταρ μέλους
Taresso
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Τρί Απρ 25, 2017 3:14 pm

Re: Taresso Tigrato

Δημοσίευση από Taresso » Τρί Μαρ 31, 2020 9:24 pm

Καλησπέρα σε όλους

Ευχαριστούμε πολύ για όλα τα reviews. Θα θέλαμε να αναφερθούμε καταρχάς στο προφίλ ψησίματος το οποίο έχει exit temperature στους 208c, όποτε το προφίλ είναι medium και σε καμία περίπτωση medium dark.

Η θερμοκρασία της μηχανής θα πρέπει να είναι στους 90.5c με πολλές φορές να βγαινουν καλά φλυτζανια ακόμη κ στους 89.5c

Η αναλογία είναι ένα προς δυο με τα καλύτερα αποτελέσματα να είναι στα 17.5 με 18 γραμμαρια κ αντίστοιχα τα διπλάσια στο φλυτζάνι.

Ευχαριστούμε πολύ για την επιλογή

Με εκτίμηση

TAresso Artisan Coffee Roasters

Άβαταρ μέλους
brego
Δημοσιεύσεις: 61
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 30, 2020 12:23 pm
Όνομα: Παντελής
Μηχανή:: Sage Duo Temp Pro
2η Μηχανή:: Nespresso CitiZ&milk
Μύλος:: Niche
2ος Μύλος:: Graef CM 702
Οι καφέδες μου:: Taresso (Tigrato, Supremo)
Τοποθεσία: Ν. Ηράκλειο

Re: Taresso Tigrato

Δημοσίευση από brego » Δευ Απρ 27, 2020 4:50 pm

Ο καλύτερος καφές και περισσότερο ισορροπημένος μέχρι τώρα που έχω φτιάξει στο setup μου.

Εύκολος στην παρασκευή του και με λάθος κόψιμο από την πρώτη δοκιμή, που κόπηκε περισσότερο λεπτός, το αποτέλεσμα ήταν συγκλονιστικό.

Ήρθε σε συσκευασία απίστευτα καλή και μέχρι σήμερα που τελείωσε απίστευτο άρωμα κοντά μια εβδομάδα.

Μία πολύ μικρή οξύτητα έλαβα που μετά από μερικά δευτερόλεπτα μετατρεπόταν σε άρωμα. Δεν ξέρω πως αλλιώς να το περιγράψω.

Συγχαρητήρια για τον καφέ έχει γίνει αγαπημένος.

Άβαταρ μέλους
Dimitrisdim
Δημοσιεύσεις: 73
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 06, 2019 11:20 am
Όνομα: Δημήτρης
Μηχανή:: Lelit Mara X
2η Μηχανή:: Gaggia new baby
Μύλος:: Eureka MIGNON SPECIA
2ος Μύλος:: Hario mini slim pro
Οι καφέδες μου:: Omsom, Taresso , 7Grams

Re: Taresso Tigrato

Δημοσίευση από Dimitrisdim » Κυρ Ιούλ 12, 2020 7:27 am

Ξέρει κανείς γιατί ανέβηκε τόσο η τιμή του tigrato ? Εκεί που τον έπαιρνα 28€ το κιλο , ξαφνικά πήγε 36€???
My YouTube channel

https://youtube.com/c/DimitrisDimopoulosYT

LELIT MARA X V2
EUREKA MIGNON SPECIALITA

Άβαταρ μέλους
gms
Δημοσιεύσεις: 100
Εγγραφή: Τρί Φεβ 21, 2017 12:50 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: AeroPress, V60
Μύλος:: Eureka Specialita
2ος Μύλος:: Graef CM 702
Οι καφέδες μου:: Mokka, Round Cup

Re: Taresso Tigrato

Δημοσίευση από gms » Παρ Ιούλ 31, 2020 1:51 am

Από taresso αγοράζω κυρίως Κένυα ή Αιθιοπία και αυτό μόνο αν τύχει να περνάω από κάποιο μαγαζί τους σε ώρες που η mokka είναι κλειστή. Κάποιες φορές είχα αγοράσει και τον tigrato αλλά ποτέ δε μου φάνηκε ξεχωριστός. Πρόσφατα πέρασα από την καφετέρια τους στην Κηφισίας και επειδή είχε μόνο μία Κένυα πήρα και έναν tigrato.

Δυστυχώς αυτή τη φορά απογοητεύτηκα τελείως από τον tigrato. Καταρχάς το ψήσιμό του ήταν αρκετά πιο σκούρο από τις προηγούμενες φορές. Οι εκχυλίσεις ήταν σύμφωνες με τις περιγραφές (17.5 με 18 γρ και αναλογία 1:2.2 περίπου δηλαδή 37-38γρ στα 30 με 35 sec). Κάθε φορά όμως το αποτέλεσμα ήταν σχετικά ένας πικρός καφές χωρίς καμία απολύτως οξύτητα (ούτε καν στους 90 βαθμούς). Δεν ξέρω (και δε με ενδιαφέρει άλλωστε) αν είναι έτσι χάλια μόνο η συγκεκριμένη παρτίδα αλλά για δε σκοπεύω να τον ξαναπάρω, ειδικά όταν η Κένυα τους είναι πραγματικά διαμάντι.

Όσο για την τιμή του tigrato, στο site τους λέει το εξής παράλογο: 7,68€ τα 250 γραμ (οπότε 7,68χ4=30,72€ το κιλό) και 37,73€ η συσκευασία του κιλού, δηλαδή 7€ ευρώ πιο ακριβή αντί να είναι φθηνότερη... Δυστυχώς δε θυμάμαι πόσο τον αγόρασα εγώ.

Rallakias
Δημοσιεύσεις: 684
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 27, 2016 2:21 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Decent DE1XL
Μύλος:: Ek43s
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Taresso Tigrato

Δημοσίευση από Rallakias » Παρ Αύγ 07, 2020 10:02 am

Εφόσον ο καφές σας βγαίνει πικρός και χωρίς οξύτητα , γιατι δεν δοκιμάζετε να χαμηλώσετε τη θερμοκρασία του νερού?

Άβαταρ μέλους
johnsin
Δημοσιεύσεις: 764
Εγγραφή: Τρί Απρ 28, 2020 11:29 am
Όνομα: Ιωάννης
Μηχανή:: Lelit pl41em Anna
Μύλος:: Cunill Tranquilo
2ος Μύλος:: Mignon Specialita
Οι καφέδες μου:: Mokka,Cup 10,Taf,Round Cup,Tareso
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρητης

Re: Taresso Tigrato

Δημοσίευση από johnsin » Παρ Αύγ 07, 2020 10:32 am

κ. Βασίλη εμένα μου έβγαζε και αρκετή οξύτητα και έχω παίξει με αρκετές παραμέτρους στην αναλογία εκχύλισης και στους χρόνους, δεν κατάφερα ποτέ να πάρω τα γευστικά αποτελέσματα που ήθελα ίσως να φταίει η χαμηλή σε κόστος μηχανή μου και δεν μπορεί να αποδώσει σωστά.
Αν θυμάμαι καλά τα καλύτερα "γευστικά αποτελέσματα"τα πήρα σε 19,5γρ εκχύλιση 1:2 με 35" χρόνο .

Jousis
Δημοσιεύσεις: 259
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 29, 2016 3:46 am
Μηχανή:: nespresso
2η Μηχανή:: lelit mara x
Μύλος:: niche zero

Re: Taresso Tigrato

Δημοσίευση από Jousis » Παρ Αύγ 07, 2020 12:32 pm

Κι εμένα μου βγάζει οξύτητα (~90C 18->36 30").
Αλλά η πικρίλα και η αίσθηση του "Ιταλικού" δεν φεύγει.
Δεν έχω πλησιάσει στον τιγράτο που ήξερα.
Επίσης, ήταν ένας καφές που ότι και να του έκανα, έβγαζε decent αποτελέσματα.
Για αυτό τον πήρα πάλι και τώρα που ήρθε ο niche για να έχω μια σταθερή αξία να πιω μέχρι να μάθω.

Το ψήσιμο δεν μου φαίνεται σκούρο πάντως, διαφωνώ με τον φίλο πιο πάνω.
H μηχανή φρεσκαδούρα απο καθαρισμό/συντήρηση, οι αιθιοπίες μου βγαίνουν λουκούμι με τις παλιές συνταγές. :a014:

Απάντηση