V60 με πολύ καφέ!

Είμαστε μεσογειακή χώρα, καλώς ή κακώς τα θέλουμε τα δροσερά μας.
Απάντηση
thlap
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: Τρί Ιουν 01, 2021 6:53 pm
Όνομα: Θωμάς
Μηχανή:: Lelit Victoria
Μύλος:: Eureka Mignon Turbo
2ος Μύλος:: Sage SmartGrinderPro
Τοποθεσία: Βάρη
Επικοινωνία:

V60 με πολύ καφέ!

Δημοσίευση από thlap » Πέμ Δεκ 01, 2022 3:43 pm

Καλησπέρα σας

Μια που η Lelit πήγε για έλεγχο κι έπεσε και κρύο στην Ελλάδα είπα να κάνω καφεδάκι στο V60. Δεν πετυχαίνω πολύ καλά αποτελέσματα γενικά με το φίλτρο τις περισσότερες φορές να μπουκώνει και να μου χαλάει την εκχύλιση, αλλά είπα ας δοκιμάσω ξανά. Ρυθμισα τον μύλο κι ο 7χρονος γιος μου ήθελε να πατήσει το κουμπί να με βοηθήσει. Του είπα να το πατήσει και πήγα στο δίπλα δωμάτιο επειδή με παίρνανε τηλέφωνο. Ο μικρός τώρα είδε τον μύλο να σταματάει εγώ να μην είμαι εκεί και βρήκε καλή ιδέα να ξαναπατήσει το κουμπί... Μέχρι να γυρίσω το είχε ήδη πατήσεις 3 φορές το δοσομετρικό ποτήρι είχε υπερχειλίσει και είχαν μείνει μέσα 50κάτι γρ κομμένου καφέ!

Ενας φυσιολογικός άνθρωπος θα σκεφτόταν να κάνει απλά μεγαλύτερη ποσότητα καφέ αλλά εγώ είπα αφού ο μικρός είναι πολύ μικρός για καφέ να δοκιμάσω να τον φιλτράρω ΟΛΟ σε ένα φλυτζάνι! Ετσι να για δω τι θα γίνει. Κάπου είχα δει σ ενα βίντεο ότι μια λύση για να μην μπουκώνει το φίλτρο είναι να βαζεις μεγαλύτερη δόση καφέ για κάποιον λόγο και είπα να το τεστάρω στο πιο ακραίο του σημείο.

Για να μην τα πολυλογώ έκανα 250γρ καφέ χωρίς όντως να μπουκώσει το φίλτρο σε λιγότερο από 4μιση λεπτά και πραγματικά ήταν ότι πιο ωραίο έχω πιει! Καθόλου πικρίλα ωραία γλυκιά γεύση τόσο που δεν ήθελα να τελειώσει! Πραγματικά δεν ξέρω γιατί και πώς βγήκε τόσο ωραίος! Εγώ περίμενα ένα πολύ δυνατό καφέ που δεν θα πίνεται και η έκπληξή μου ήταν τεράστια.
Για την ιστορία ο καφές ήταν Ethiopia, Yirgacheffe, HEIRLOOM, 1700-1900m, Sun Dry από Kawa

Φυσικά το ξαναέκανα και το αποτέλεσμα ήταν παρόμοιο.

Προφανώς και δεν γίνεται να χρησιμοποιώ 50γρ για ένα φλιτζάνι καφέ, αλλά δεν ξερω αν μπορώ να πετύχω ίδιο αποτέλεσμα με μικρότερες ποσότητες. Όσες φορές δοκίμασα με μικρές (κανονικές δηλαδή) ποσοτητες 20-25 γρ δεν βγήκε καλό αποτέλεσμα και μου μπούκωνε το φίλτρο συνήθως.
Θα μπορούσε λέτε να κάνω κάποια αλλαγή για να έχω το φοβερό αποτέλεσμα των 50 γρ;

Άβαταρ μέλους
Hatori
Δημοσιεύσεις: 575
Εγγραφή: Δευ Δεκ 30, 2019 2:16 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit pl41 plust pid
2η Μηχανή:: Aeropress
Μύλος:: Eureka atom 75 titan
Τοποθεσία: Δράμα

Re: V60 με πολύ καφέ!

Δημοσίευση από Hatori » Πέμ Δεκ 01, 2022 4:51 pm

Ένα μεγάλο μπράβο στον μικρό barista!
:oneup:

Μάνος
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Τετ Δεκ 30, 2020 8:38 pm

Re: V60 με πολύ καφέ!

Δημοσίευση από Μάνος » Πέμ Δεκ 01, 2022 6:10 pm

thlap έγραψε:
Πέμ Δεκ 01, 2022 3:43 pm
Για να μην τα πολυλογώ έκανα 250γρ καφέ χωρίς όντως να μπουκώσει το φίλτρο σε λιγότερο από 4μιση λεπτά και πραγματικά ήταν ότι πιο ωραίο έχω πιει! Καθόλου πικρίλα ωραία γλυκιά γεύση τόσο που δεν ήθελα να τελειώσει! Πραγματικά δεν ξέρω γιατί και πώς βγήκε τόσο ωραίος! Εγώ περίμενα ένα πολύ δυνατό καφέ που δεν θα πίνεται και η έκπληξή μου ήταν τεράστια.
Για την ιστορία ο καφές ήταν Ethiopia, Yirgacheffe, HEIRLOOM, 1700-1900m, Sun Dry από Kawa
Όταν λες ότι έκανες 250γρ καφέ, εννοείς ότι χρησιμοποίησες 250γρ νερό ή το αποτέλεσμα ήταν 250γρ; Αν εννοείς το πρώτο που είναι μια κλασσική συνταγή για ένα φλιτζάνι καφέ φίλτρου, τότε σίγουρα με τον παραπάνω καφέ, πήρες λιγότερη ποσότητα τελικού ροφήματος. Γιατί ένα μέρος του νερού, το απορρόφησε ο καφές. Σε μια συνταγή με 15γρ καφέ πχ. θα απορροφούσε λιγότερο νερό και θα είχες περισσότερο καφέ στο φλιτζάνι.

Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι ίσως σου άρεσε η συγκεκριμένη αναλογία νερού-καφέ. Όταν δοκίμασες 25γρ, έβαλες πάλι 250γρ νερό; Αν έβαζες 125 μήπως θα είχες το ίδιο αποτέλεσμα σε μικρότερη ποσότητα; Φυσικά ίσως χρειαστεί να αλλάξεις λίγο και το κόψιμο για να τρέξει σε παρόμοιο χρόνο.

thlap
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: Τρί Ιουν 01, 2021 6:53 pm
Όνομα: Θωμάς
Μηχανή:: Lelit Victoria
Μύλος:: Eureka Mignon Turbo
2ος Μύλος:: Sage SmartGrinderPro
Τοποθεσία: Βάρη
Επικοινωνία:

Re: V60 με πολύ καφέ!

Δημοσίευση από thlap » Πέμ Δεκ 01, 2022 8:06 pm

Ναι εννοώ ότι χρησιμοποίησα 250 γρ νερού το τελικό ήταν λιγότερο όπως είναι λογικό

Απάντηση