Τι καφε να βαζουμε για φρεντο;

Είμαστε μεσογειακή χώρα, καλώς ή κακώς τα θέλουμε τα δροσερά μας.
Nikolas
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 03, 2021 1:51 pm

Τι καφε να βαζουμε για φρεντο;

Δημοσίευση από Nikolas » Σάβ Ιαν 30, 2021 9:21 am

Παιζει ρολο ατη γευση του φρεντου; οι μονοποικιαλιακοι πάντως δεν νομιζω να συστήνονται για freddo.Καποιο καλο blend;

Άβαταρ μέλους
geathana
Δημοσιεύσεις: 142
Εγγραφή: Τρί Σεπ 01, 2020 11:44 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: ECM Technika V
2η Μηχανή:: Hario V60
Μύλος:: Woodsman TAlΩς
2ος Μύλος:: Comandante C40
Οι καφέδες μου:: Round cup, Samba, Mokka, Area 51
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Τι καφε να βαζουμε για φρεντο;

Δημοσίευση από geathana » Σάβ Ιαν 30, 2021 11:35 am

Κι εγώ αυτής της άποψης ήμουν πριν λίγο καιρό...

Όμως μετά από παρότρυνση ενός φίλου και λάτρη του freddo, και μετά από συμβουλή του να προσθέσω και ελάχιστη καστανή ζάχαρη παρότι τον πίνω σκέτο, πλέον απολαμβάνω και τους μονοποικιλιακούς φρουτώδεις καφέδες και σε freddo espresso. Το θέμα είναι να είσαι κι εσύ προετοιμασμένος για μια τελείως διαφορετική γευστική εμπειρία...
Όσον αφορά για blend που κάνουν ωραίο freddo, νομίζω όλα όσα έχω δοκιμάσει και έχουν αναφερθεί σε πολλά νήματα, κάνουν πολύ ωραία καφεδάκια... Ενδεικτικά αναφέρω daily round blend, Mokka brazil, Taf pianeta Light blue κλπ... Τώρα από blend έχω πάρει του blend του chain coffee στη Φιλοθέη μετά από συμβουλή μέλους με πολύ όμορφα αποτελέσματα. Το θέμα είναι ότι δεν στέλνει...

Άβαταρ μέλους
geathana
Δημοσιεύσεις: 142
Εγγραφή: Τρί Σεπ 01, 2020 11:44 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: ECM Technika V
2η Μηχανή:: Hario V60
Μύλος:: Woodsman TAlΩς
2ος Μύλος:: Comandante C40
Οι καφέδες μου:: Round cup, Samba, Mokka, Area 51
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Τι καφε να βαζουμε για φρεντο;

Δημοσίευση από geathana » Σάβ Ιαν 30, 2021 11:39 am

Να προσθέσω ότι δεν έχω φτιάξει σε freddo washed καφέδες επειδή δεν έχουν και τόσο πλούσιο σώμα.

Άβαταρ μέλους
johnsin
Δημοσιεύσεις: 764
Εγγραφή: Τρί Απρ 28, 2020 11:29 am
Όνομα: Ιωάννης
Μηχανή:: Lelit pl41em Anna
Μύλος:: Cunill Tranquilo
2ος Μύλος:: Mignon Specialita
Οι καφέδες μου:: Mokka,Cup 10,Taf,Round Cup,Tareso
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρητης

Re: Τι καφε να βαζουμε για φρεντο;

Δημοσίευση από johnsin » Σάβ Ιαν 30, 2021 1:27 pm

Θα το δοκιμάσω αυτό με την ζάχαρη να δούμε, γιατί σε φρεντο πάντα τον κάνω με comersial καφέ και εχω τα spesialty για εσπρέσο.
Εχω δοκιμάσει με διάφορα blend και μου φαίνεται ότι χαλάνε οι γεύσεις αν ο καφές είναι παγωμένος ενώ ζεστός είναι spesial.

Άβαταρ μέλους
geathana
Δημοσιεύσεις: 142
Εγγραφή: Τρί Σεπ 01, 2020 11:44 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: ECM Technika V
2η Μηχανή:: Hario V60
Μύλος:: Woodsman TAlΩς
2ος Μύλος:: Comandante C40
Οι καφέδες μου:: Round cup, Samba, Mokka, Area 51
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Τι καφε να βαζουμε για φρεντο;

Δημοσίευση από geathana » Σάβ Ιαν 30, 2021 2:01 pm

Δεν έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο εγώ. Και από τα blends των specialty παίρνω πολύ ωραία freddo.
Εγω απλά είπα ότι και από μονοποικιλιακούς φρουτώδεις καφέδες μπορείς να πάρεις επίσης ωραία freddo. ΑΛΛΆ με τελείως διαφορετική γεύση. Κάτι μεταξύ καφέ και φρουτοχυμού.

Εννοείται ότι και από Βραζιλίες single origin παίρνεις τρομερά freddo, αρκεί να βρεις τα χουγια του κάθε καφέ. Για παράδειγμα το area51 brazil όταν το τράβαγα μέχρι τα 50 γραμμάρια, μου χάλαγε στον freddo... Σαν εσπρέσο στα 40, εξαιρετικός. Στα 45 στο freddo τρομερός...

Άβαταρ μέλους
johnsin
Δημοσιεύσεις: 764
Εγγραφή: Τρί Απρ 28, 2020 11:29 am
Όνομα: Ιωάννης
Μηχανή:: Lelit pl41em Anna
Μύλος:: Cunill Tranquilo
2ος Μύλος:: Mignon Specialita
Οι καφέδες μου:: Mokka,Cup 10,Taf,Round Cup,Tareso
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρητης

Re: Τι καφε να βαζουμε για φρεντο;

Δημοσίευση από johnsin » Σάβ Ιαν 30, 2021 2:26 pm

40 με 45 κάνω και εγώ τους φρέντο, αλλά νιώθω ότι μου χαλάει τα γευστικά αποτέλεσμα του καφέ από ότι τον ίδιο να έπινα ζεστό τώρα εχω Blend από την round cup και θα δοκιμάσω το απόγεμα.
Όλο βέβαια το θέμα αυτό είναι υποκειμενικό γιατί είναι διαφορετικά τα γούστα του καθένα από μας.

Άβαταρ μέλους
geathana
Δημοσιεύσεις: 142
Εγγραφή: Τρί Σεπ 01, 2020 11:44 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: ECM Technika V
2η Μηχανή:: Hario V60
Μύλος:: Woodsman TAlΩς
2ος Μύλος:: Comandante C40
Οι καφέδες μου:: Round cup, Samba, Mokka, Area 51
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Τι καφε να βαζουμε για φρεντο;

Δημοσίευση από geathana » Σάβ Ιαν 30, 2021 2:28 pm

Έχω δοκιμάσει το daily round blend. Πολύ καλό freddo

Jousis
Δημοσιεύσεις: 259
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 29, 2016 3:46 am
Μηχανή:: nespresso
2η Μηχανή:: lelit mara x
Μύλος:: niche zero

Re: Τι καφε να βαζουμε για φρεντο;

Δημοσίευση από Jousis » Σάβ Ιαν 30, 2021 2:45 pm

Φτιάξτε τον φρέντο σας ακριβώς όπως τον εσπρέσο σας. 26γρ; 28γρ; όσο η συνταγή σας.
Μετά, αραιώστε με νερό.
Μην τραβάτε την εκχύλιση (δλδ, κάντε ότι θέλετε, απλά ένα τιπ δίνω :D ).

Μετά, ο μόνος λόγος να μην έχετε μονοποικ σε φρέντο είναι οτι κοστίζουν αρκετά και δεν αξίζει όταν δίνουν εσπρέσσο εμπειρία.

Προφανώς, αν πάρετε ένα εκλεπτυσμένο χωρίς πολύ σώμα καφέ ο φρέντο θα είναι νερό.
Φτιάξτε τον σε μικρότερο ποτήρι σε αυτήν την περίπτωση.

Nikolas
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 03, 2021 1:51 pm

Re: Τι καφε να βαζουμε για φρεντο;

Δημοσίευση από Nikolas » Σάβ Ιαν 30, 2021 3:41 pm

Παιδια ευχαριστω για τις απαντήσεις πολυ χρησιμες.προφανως παιζει ρολο και η μηχανη οπου εγω εχω μια κατωτερης ποιότητας και προσπαθώ με ψιλοπατεντες και φυρα να βγαλω σωστο καφε.
Παντως τον daily απο round cup τον δοκιμασα και μια φορα εβγαλα φοβερο καφε τις αλλες οχι (για freddo παντα μιλαμε) πηρα τον wiplash και σχεδον ολοι οι καφεδες βγηκαν πολυ καλοί αλλα αλλαζε τελειως η γευση απο ζεστο σε κρυο μετα
Οπου και παλι κρυος ηταν καλος
Θα δοκιμασω και αλλες ποικιλιες να δω ποια θα μου ταιριαξει
Απο εμπορικούς αξιζει καποιος να δοκιμασω; πχ mrs roses;
Στον φρεντο εγω θελω σωμα και λιγη οξύτητα ενω στο ζεστο ας πουμε δεν θελω οξυτητα
Ευχαριστω και παλι πολυ χρησιμες οι πληροφοριες

Nikolas
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 03, 2021 1:51 pm

Re: Τι καφε να βαζουμε για φρεντο;

Δημοσίευση από Nikolas » Σάβ Ιαν 30, 2021 3:43 pm

geathana έγραψε:
Σάβ Ιαν 30, 2021 2:01 pm
Δεν έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο εγώ. Και από τα blends των specialty παίρνω πολύ ωραία freddo.
Εγω απλά είπα ότι και από μονοποικιλιακούς φρουτώδεις καφέδες μπορείς να πάρεις επίσης ωραία freddo. ΑΛΛΆ με τελείως διαφορετική γεύση. Κάτι μεταξύ καφέ και φρουτοχυμού.

Εννοείται ότι και από Βραζιλίες single origin παίρνεις τρομερά freddo, αρκεί να βρεις τα χουγια του κάθε καφέ. Για παράδειγμα το area51 brazil όταν το τράβαγα μέχρι τα 50 γραμμάρια, μου χάλαγε στον freddo... Σαν εσπρέσο στα 40, εξαιρετικός. Στα 45 στο freddo τρομερός...
Η αληθεια ειναι οτι με εναν κολομβια απο ταφ που εχω προαπαθησει εχω παρει αρκετα καλο αποτελεσμα αλλα λιγο περιεργο οντως. Που στον freddo μπορει να μην κολλαει

Απάντηση