Freddo espresso και δοσολογίες

Είμαστε μεσογειακή χώρα, καλώς ή κακώς τα θέλουμε τα δροσερά μας.
Απάντηση
jipparas
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 15, 2018 7:09 pm
Όνομα: Δημήτρης
Μηχανή:: Lelit anita pl042tem
Οι καφέδες μου:: Freddo espresso

Freddo espresso και δοσολογίες

Δημοσίευση από jipparas » Τρί Νοέμ 20, 2018 12:31 am

καλησπερα, δεν ξέρω αν ξανά έχει αναφερθεί κάπου ίδιο η παρόμοιο θέμα αλλά με τόσα θέματα εδώ μέσα...αγόρασα πρόσφατα μια μηχανή εσπρέσο η οποία είναι αυτόματη ως προς την δόση που βγάζει, σταματάει δηλαδή μόνη της και για το μόνο και για το διπλό. Η απορία μου είναι η εξής: τα πόσα ml θα πέσουν εξαρτάται από το πόσο το έχω ρυθμίσει η έχει ρυθμιστεί αρχικά στη μηχανή; από την ποσότητα του καφέ στο γκρουπ ; από το κόψιμο; από όλα μαζί ; Το basket μου παίρνει το πολύ 14γρ καφέ (λογικά) pressurized. Στα ποσά ml πρέπει να τη ρυθμίσω ή να παίρνω ; Για 17-18γρ πόσα ml αντιστοιχούν ? Τώρα θα μου πείτε είναι και θέμα γούστου.. γενικά όπως τον κάνουν και στα μαγαζιά..
Επίσης, ο χρόνος εκχύλισης σύμφωνα με τα παραπάνω από τι εξαρτάται ; Ευχαριστώ

Άβαταρ μέλους
todoornot
Δημοσιεύσεις: 337
Εγγραφή: Παρ Ιαν 27, 2017 10:58 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Flair Pro 2
Μύλος:: DF64, SSP cast burrs
2ος Μύλος:: Aergrind
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Freddo espresso και δοσολογίες

Δημοσίευση από todoornot » Τρί Νοέμ 20, 2018 12:47 pm

Γεια σου φίλε (-η; - ΑΝ θέλεις, συμπληρώνεις και όνομα στο προφίλ, βοηθάει στην επικοινωνία).
Η μόνη απάντηση που μπορεί να δοθεί στα ερωτήματά σου είναι "όλα αυτά μαζί". Όλοι οι παράγοντες που αναφέρεις (και άλλοι ακόμα) αλληλεπιδρούν. Είναι πολυπαραμετρικό το σπορ.. Οπότε αυτό που μπορείς να κάνεις είναι δοκιμές και ιδανικά αλλάζοντας μία παράμετρο μόνο τη φορά. Υπόψη στις παραμέτρους είναι και ο συγκεκριμένος καφές, το πόσες μέρες έχουν περάσει από το ψήσιμο κλπ.

Αν μου επιτρέπεις μία παρατήρηση, κάνε λίγο διάβασμα στο φόρουμ. Είναι ωραία και λογικά δομημένο και θα σε βοηθήσει (όπως έχει βοηθήσει και πολλούς από μας που ξεκινήσαμε εντελώς ανίδεοι) να έχεις κάποιες βάσεις και να πηγαίνεις σιγά σιγά πιο στοχευμένα στις ερωτήσεις και το ψάξιμό σου. Χωρίς διάθεση ψωνίσματος και εξίσωσης με το παράδειγμα που θα σου πω, αλλά ακριβώς λόγω του "πολυπαραμετρικού" που λέω πιο πάνω, τώρα είναι σαν να πηγαίνουμε σε έναν αρχιμηχανικό εταιρείας αυτοκινήτων και να ρωτάμε "πόσα κυβικά πρέπει να είναι ο κινητήρας του αυτοκινήτου μου" ή "τι φάρδος λάστιχα να βάλω στο αυτοκίνητό μου";

Καλή συνέχεια!

Απάντηση