V 60

Είμαστε μεσογειακή χώρα, καλώς ή κακώς τα θέλουμε τα δροσερά μας.
Απάντηση
koravos71
Δημοσιεύσεις: 162
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 11, 2017 1:57 pm
Όνομα: Νίκος
Μηχανή:: Gaggia Classic 2014
Μύλος:: Mazzer super jolly
2ος Μύλος:: Hario Skerton
Οι καφέδες μου:: Kudu, Round Cup, Cup 10 κτλ.
Τοποθεσία: Athens

V 60

Δημοσίευση από koravos71 » Τρί Δεκ 12, 2017 4:32 pm

Καλησπέρα παιδιά. Θα ήθελα να ρωτήσω αν ασχολείται κάποιος καιρό με τη μέθοδο αυτή ώστε να μου έλυνε κάποιες απορίες. Ευχαριστώ.

mooniac
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 14, 2017 2:51 pm
Όνομα: Αριστείδης
Μηχανή:: LaMarzocco LineaMini
2η Μηχανή:: Rancilio Miss Silvia
Μύλος:: Mazzer SuperJolly el
2ος Μύλος:: ECM Casa
Οι καφέδες μου:: Διάφοροι

Re: V 60

Δημοσίευση από mooniac » Τρί Δεκ 12, 2017 9:07 pm

koravos71 έγραψε:Καλησπέρα παιδιά. Θα ήθελα να ρωτήσω αν ασχολείται κάποιος καιρό με τη μέθοδο αυτή ώστε να μου έλυνε κάποιες απορίες. Ευχαριστώ.
Εγώ θα σου πω προκαταβολικά πως το φτιάχνω εδώ και χρόνια χωρίς να σημαίνει ότι όλοι αυτόν το τρόπο χρησιμοποιούν.

Εξαρτήματα:
1. V60 02 πορσελάνινο
2. V60 02 χάρτινα φίλτρα
3. Hario κανάτα με σκάλα ή κάτι άλλο.
3. Hario Bueno (ηλεκτρικό), γίνετε και με απλό βραστήρα
4. Ζυγαριά
5. Χρονόμετρο (βάζω αυτό της ηλεκτρ. κουζίνας)
6. Θερμόμετρο (για θερμοκρασία νερού),
7. Μύλος χειρός

Διαδικασία:

Πρώτα από όλα όταν το είδος καφέ (κόκκοι) το παίρνω για πρώτη φορά, πρέπει να βρεθεί η ρύθμιση κοψίματος. Παίρνω 30γρ καφέ και των αλέθω στην περίπου ρυθμιση που νομίζω (από τελευταία φορά) ότι χρειάζεται για να μου βγάλει σε 3´ (+/- 10-15´´) 500 γραμμάρια έτοιμο καφέ (ή 500ml αν η κανάτα έχει σκάλα) συμπεριλαβομένου και του blooming χρόνο.

Βράζω νερό, ξεπλένω το χάρτινο φίλτρο με βραστό νερό και ταυτόχρονα προθερμαίνεται το πορσελάνινο μαζί με την κανάτα. Που και που μετρώ και το χρόνο που χρειάζεται να έρθει το νερό μετά το βράσιμο στους 90-92 βαθμούς (ανάλογα με το ειδος καφέ) για να μη βγάζω συνέχεια το θερμόμετρο.
Ρίχνω τα 30γρ καφέ στο φίλτρο, που και που κάνω και την λακκούβα στη μέση και αφού αδειάσω την κανάτα με το νερό από προηγούμενος, ρίχνω σιγά σιγά και κυκλικά με το βραστήρα νερό ίσα να μουσκέψει ο καφές (αν ξεκινήσει να στάζει από κάτω σταματάμε) και περιμένω 20´´ με 30´´ (blooming).
Μετά συνεχίζω χωρίς διακοπές να ρίχνω σιγά και κυκλικά νερό, δεν γεμίζω το φίλτρο μέχρι πάνω με νερό, μόνο ένα εκατοστό περίπου πάνω από την επιφάνεια του καφέ. Διότι το βάρος του νερού ασκεί πίεση και τρέχει πιο γρήγορα μέσου του καφέ.
Ο καφές μου είναι έτοιμος όταν στα 3’ περίπου το φίλτρο έχει αδειάσει κι έχω 500ml περίπου έτοιμο καφέ στην κανάτα. Αν τα 500 ml τελειώσουν πολύ πιο γρήγορα, την επόμενη φορά ρυθμίζω λίγο πιο ψιλό και αντίστοιχα.

Σαν φόρμουλα για τις αναλογίες νερού/καφέ ξεκίνα με 6γρ. για 100ml έτοιμο καφέ. Εγώ προσωπικά κόλλησα στο 6,16γρ. στα 100ml, αλλά λεπτομέριες (ιστορίες για αγρίους), είχα κάνει κάποιο υπολογισμό πριν από 3-4 χρόνια για το νερό που μένει μέσα στον καφέ. Δεν ρίχνουμε 500ml από πάνω και βγάζουμε και 500ml έτοιμο καφέ! Η σκόνη κρατά νερό μέσα της.

Το κυριότερο είναι η γεύση σου και των γνωστών σου που θα πίνουν τον καφέ και αναλόγος αλλάζεις τις αναλογίες. Μερικοί τον βρίσκουν βαρύ και τον προτιμούν πιο ελαφρύ, ασχέτως αν τον φτιάχνεις σωστά... αυτοί το δικό τους!!!

Στην αρχή χρεισιμοποιούσα και την pearl (την έχω αγοράσει από το coffee island) με την app που έχει αλλά προσωπικά μου έγινε βαρετό κάθε φορά.

Τώρα αν θέλω να κάνω π.χ. ένα λίτρο καφέ με 60γρ. καφέ, πρέπει το άλεσμα να γίνει πιο χοντρό για να έχουμε το λίτρο στα 3-3,5 λεπτά το πολύ. Δεν διαπλασιάζεται ο χρόνος!

Τέλος δυο τα βασικά:
το άλεσμα για καφέ φίλτρου ή και πρέσας γενικότερα ειναι πιο απαιτητικό στην ποιότητα απότι του εσπρέσο, που σημαίνει ο μύλος πρέπει να είναι καλός (λόγου των fines)
Η κύρια ύλη του καφέ... να είναι πάντα φρέσκος, ποιοτηκός κλπ.

Αυτά!

koravos71
Δημοσιεύσεις: 162
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 11, 2017 1:57 pm
Όνομα: Νίκος
Μηχανή:: Gaggia Classic 2014
Μύλος:: Mazzer super jolly
2ος Μύλος:: Hario Skerton
Οι καφέδες μου:: Kudu, Round Cup, Cup 10 κτλ.
Τοποθεσία: Athens

Re: V 60

Δημοσίευση από koravos71 » Τρί Δεκ 12, 2017 9:18 pm

Σας ευχαριστώ πολύ

Απάντηση