Diy Breaking Bad Cold drip

Είμαστε μεσογειακή χώρα, καλώς ή κακώς τα θέλουμε τα δροσερά μας.
Gaggia BC
Δημοσιεύσεις: 801
Εγγραφή: Τετ Σεπ 23, 2015 11:12 am
Όνομα: Μάκης
Μηχανή:: Vibiemme Domobar DB
Μύλος:: Mazzer Kony
2ος Μύλος:: Γουδί

Diy Breaking Bad Cold drip

Δημοσίευση από Gaggia BC » Κυρ Μάιος 28, 2017 12:55 am

Χαζευοντας τους πυργους yama για cold drip και διαβαζοντας τον τροπο λειτουργιας τους σκεφτηκα πως θα ειχε πλακα να φτιαξω ενα με υλικα απο εργαστηριο χημειας. Για να ξεκινησουμε θα χρειαστουμε:
-Ενα σταντ
-Ενα δοχειο για το νερο(ανοιχτο απο πανω και να καταληγει σε στομιο)
-Μια βαλβιαδα για τον ελεγχο της ροης
-Ενα κυλινδρικο δοχειο για τον αλεσμενο καφε(με σωστη διαμετρο για φιλτρο)
-Δοχειο συλλογης καφε
Τα εχω βρει ολα στο ebay με κοστος +- 50$. Ολα τα μερη ειναι lab grade γυαλι οποτε φανταζομαι ειναι καταλληλα για παρασκευη καφε. Το πιο ουσιαστικο διλλημα ειναι αν θα χρησιμοποιησεις κωνικες φιαλες για ενα Heisenberg effect ή στρογγυλές αλα αλχημιστης. Παρακατω φωτο των μερων.Παρεπιπτοντως αν καποιος εχει υπ'οψιν του καποιο μαγαζι με τετοια ειδη στην Αθηνα που να εχει νορμαλ τιμες(με δεδομενα ebay) ας μου το πει
Συνημμένα
Screenshot_2017-05-27-23-46-40-596_com.ebay.mobile-270x480.png
Screenshot_2017-05-27-23-47-00-193_com.ebay.mobile-270x480.png
Screenshot_2017-05-27-23-53-02-660_com.ebay.mobile-270x480.png
Screenshot_2017-05-27-23-48-44-902_com.ebay.mobile-270x480.png

Thanos87
Δημοσιεύσεις: 206
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 17, 2014 10:38 pm
Όνομα: Θάνος
Μηχανή:: Hario v60
2η Μηχανή:: Nespresso Krups
Μύλος:: Kinu M47
2ος Μύλος:: Rhino- HandGrinder
Τοποθεσία: Λιτόχωρο

Re: Diy Breaking Bad Cold drip

Δημοσίευση από Thanos87 » Κυρ Μάιος 28, 2017 10:21 am

Χαχαχα, είσαι ωραίος!!! Φιάλες θα πρότεινα κωνικές έναντι σφαιρικών για λόγους ευκολίας. Οι σφαιρικές πρέπει να στηριχτούν σε κάποια βάση για να μη πέσουν.

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Diy Breaking Bad Cold drip

Δημοσίευση από Luckees » Κυρ Μάιος 28, 2017 1:28 pm

Ωραίος Γεράσιμε! :oneup:
Μακάρι να το υλοποιήσεις κ να μας πεις εντυπώσεις. Προσοχή μόνο μην έχεις κ εσυ στην οικογένεια κανά συγγενή της δίωξης κ σου χαλάσει τη δουλειά :D

Gaggia BC
Δημοσιεύσεις: 801
Εγγραφή: Τετ Σεπ 23, 2015 11:12 am
Όνομα: Μάκης
Μηχανή:: Vibiemme Domobar DB
Μύλος:: Mazzer Kony
2ος Μύλος:: Γουδί

Re: Diy Breaking Bad Cold drip

Δημοσίευση από Gaggia BC » Κυρ Μάιος 28, 2017 4:46 pm

Για εναν και μονο λογο δεν τα εχω παραγγειλει ακομα. Ειναι borosilicate glass. Υπαρχει περιπτωση για τον οποιοδηποτε λογο να μην ειναι καταλληλο για τροφιμα(στην περιπτωση μας καφε)??? Διαβασα πως την "ιδια" συσταση χρησιμοποιουσε και η pyrex αλλα τη διεκοψε. Τα εισαγωγικα στο ιδια γιατι μιλαμε για made in china. Κάποιος ειδήμων γνωριζει κατι?? Ο καφες θα μενει 12-14 ωρες κατα την παρασκευη του εκει μεσα.

pavlosola
Δημοσιεύσεις: 215
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 19, 2016 2:17 pm

Re: Diy Breaking Bad Cold drip

Δημοσίευση από pavlosola » Κυρ Μάιος 28, 2017 5:33 pm

Ρε παιδία, υπάρχουν διάφορες και στο γυαλί; Πρώτη φορά το ακούω. Πιστεύα ότι
το γυαλί είναι ουδέτερο στοιχείο και δεν έχει καμία επίδραση σε ότι έρχεται σε επαφή.
Πέφτω από τα σύννεφα. Το είχα απόλυτη εμπιστοσύνη. Θα το ψάξω...

Άβαταρ μέλους
Jazz
Δημοσιεύσεις: 1084
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 12, 2016 4:12 pm
Όνομα: Σταυριάνα
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: V60Hario,Bonavita
Μύλος:: Compak E10 ON DEMAND
Οι καφέδες μου:: Specialty
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Diy Breaking Bad Cold drip

Δημοσίευση από Jazz » Κυρ Μάιος 28, 2017 6:08 pm

Ωραίος Γεράσιμε!! Εφάνταστη ιδέα, μου αρέσει πολύ!

Καλύτερα να πάρεις κωνική φιάλη. Αν επιλέξεις σφαιρική θα πρέπει παράλληλα να αγοράσεις μεταλλική λαβίδα (μπαίνει πάνω στο στήριγμα/βάση μαζί με το δακτύλιο). Βέβαια μπορείς να πάρεις και ογκομετρική φιάλη οπότε δε θα έχεις θέμα στήριξης εφόσον μιλάμε για επίπεδη βάση!

Χωνιά υπάρχουν πολλά, δε ξέρω και τι μέγεθος θες ακριβώς. Οι βαλβίδες ροής δε προσαρμόζονται σε οποιοδήποτε δοχείο πάντως.

Ξέρω 2-3 μαγαζιά/chem labsστην Αθήνα από όπου αγοράζω και τα δικά μου χημικά 'εργαλεία'. Απλά, φθηνά δε τα λες σε καμία περίπτωση... Ο,τι έχει σχέση με εργαστήριο, ειναι "αλμυρό"!!

Το Γυαλι ΔΕΝ ειναι στοιχείο ουδέτερο. Μπορεί να εινάί χημικά και βιολογικά αδρανές, αλλα δεν ειναι ολα τα γυαλιά "ίδια".
Βασίζεται στη σύντηξη χαλαζιακής άμμου, με ενα ή περισσότερα συλλιπασμάτα και σταθεροποιητές. Συνοπτικά, το γυαλί βασίζεται περισσότερο στο πυρίτιο, (με μορφή SiO2) αλλα και στα Na2CO3, K2O, CaCO3, MgCO3, Al2O3.

Υπάρχουν πολλοί τύποι γυαλιού (πχ αργιλίου, βορίου, μολύβδου ... κλπ) με διαφορετική σύσταση. Και διαφορετικές ιδιότητες, αλλά στη παρούσα περίπτωση μιλάμε για 'άκακο' Καφεδάκι, δε χρειάζεται να φοβόμαστε τίποτα και να ψαχνομαστε πολύ. Δε θα βάλει μέσα ο Γεράσιμος διαβρωτικές ουσίες ή άλλα περίεργα χημικά αντιδραστήρια. (Ελπίζω δηλαδη, χαχαχαχα)

______
Γράφω απο κινητό, sorry για πιθανά λάθη! :-)

Άβαταρ μέλους
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 959
Εγγραφή: Παρ Οκτ 14, 2011 2:43 am
Όνομα: Γιαννης
Μηχανή:: Auber Gaggia Classic
Μύλος:: Baratza Sette 270
Οι καφέδες μου:: μπαγιατίλες!
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Diy Breaking Bad Cold drip

Δημοσίευση από UltiMo_ » Κυρ Μάιος 28, 2017 9:03 pm

borosilicate glass ειναι ακριβο και απολυτως food grade
When life throws you curves, aim for the apex

Gaggia BC
Δημοσιεύσεις: 801
Εγγραφή: Τετ Σεπ 23, 2015 11:12 am
Όνομα: Μάκης
Μηχανή:: Vibiemme Domobar DB
Μύλος:: Mazzer Kony
2ος Μύλος:: Γουδί

Re: Diy Breaking Bad Cold drip

Δημοσίευση από Gaggia BC » Κυρ Μάιος 28, 2017 11:16 pm

Σταυριαννα σε ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια σου αλλα θα χρειαστω λιγη ακομα! Αυτο που με εχει δυσκολεψει περισσοτερο ειναι το δοχειο νερου το οποιο θελω να ειναι ανοιχτο για να μπαινει παγος και να ειναι 1000ml για να μη χρειαζεται ξανα γεμισμα. Η βαλβιδα πως ασφαλιζει στο κυκλωμενο σημειο? Χρειαζομαι καποιο συνδεσμο ή απλα σφηνωνουν??
Εχω να μπω σε εργαστηριο χημειας πανω απο 10 χρονια οποτε...
Ultimo οντως ειναι το καλο γυαλι. Τα χρησιμοποιουσε η pyrex
Συνημμένα
IMG_20170528_191443.jpg

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Diy Breaking Bad Cold drip

Δημοσίευση από Christos » Δευ Μάιος 29, 2017 10:24 am

Η ένωση εκεί ταιριάζει σε αντίστοιχο εσμυρισμένο θηλυκό σύνδεσμο. Για έχτρα ασφάλεια μπορείς να έχεις και πλαστική ασφάλεια όπως αυτή η πράσινη που δείχνεις στην 2η φωτογραφία σου στο 1ο post σου. Το πρόβλημα με τις εσμυρισμένες συνδέσεις είναι ότι μπορεί να σφηνώσουν τόσο πολύ που να μην αποσυνδέονται εύκολα γι αυτό και συνήθως βάζουμε κάποιο είδος γράσου, πχ σιλικόνης.

Επίσης ο γυάλινος ηθμός που δείχνεις στην αρχική σου δημοσίευση (αυτό που αναφέρεται ως Buchner Funnel) θέλει και την σχετική δημιουργία κενού (με φτηνή υδραντλία όπως στα φοιτητικά εργαστήρια ή με ηλεκτρική) για να τραβάει το υγρό. Δεν φαίνεται καλά αλλά άμα έχει γυάλινο πορώδες φίλτρο για λεπτόκοκκα στερεά ξέχνα το. Υπάρχουν διαβαθμίσεις.

Δεν έχω ασχοληθεί (και ούτε πρόκειται) με το cold brew αλλά σίγουρα μπορείς να το κάνεις με εξοπλισμό χημικού εργαστηρίου. Για το πάνω κομμάτι, αυτό που βάζεις νερό που στάζει, θα μπορούσες να δεις και για εκχυλιστικές χοάνες αλλά για το χωνί/φίλτρο θα θέλει κάποιο πειραματισμό για το τι ταιριάζει. Μπορεί και ένα απλό χωνί με χάρτινα διηθητικά φίλτρα να κάνει την δουλειά. Επίσης τα κομμάτια δεν χρειάζονται να είναι συνδεμένα αλλά απλά το ένα πάνω από το άλλο που αυτό μπορεί να γίνει με ένα καλό στατό και σφιγκτήρες.

ΥΓ Άσε την Σταυριάνα να κάνει τα πειράματα που τα έχει όλα στην διάθεση της. ;) Καλή τύχη!
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Gaggia BC
Δημοσιεύσεις: 801
Εγγραφή: Τετ Σεπ 23, 2015 11:12 am
Όνομα: Μάκης
Μηχανή:: Vibiemme Domobar DB
Μύλος:: Mazzer Kony
2ος Μύλος:: Γουδί

Re: Diy Breaking Bad Cold drip

Δημοσίευση από Gaggia BC » Δευ Μάιος 29, 2017 11:28 am

Χρηστο σ'ευχαριστω για την αναλυτικοτατη βοηθεια! Το μονο σημειο που ουσιαστικα χρειαζεται ενωση ειναι στο δοχειο νερου με τη βαλβιδα για τον ελεγχο ροης αυτου στον αλεσμενο καφε. Ολα τα αλλα ειτε απλα θα στεκονται ειτε θα ειναι στις αντιστοιχες λαβιδες.
Το δοχειο που προοριζεται για τον αλεσμενο καφε εχει ενα φιλτρο(κεραμικο νομιζω) αλλα θα αφαιρεθει και θα χρησιμοποιηθουν κοινα φιλτρα χαρτινα.
Εγκεφαλικα στο σπιτι η γυναικα...

Απάντηση