Pour over τεχνικη κ tips

Είμαστε μεσογειακή χώρα, καλώς ή κακώς τα θέλουμε τα δροσερά μας.
Gaggia BC
Δημοσιεύσεις: 801
Εγγραφή: Τετ Σεπ 23, 2015 11:12 am
Όνομα: Μάκης
Μηχανή:: Vibiemme Domobar DB
Μύλος:: Mazzer Kony
2ος Μύλος:: Γουδί

Pour over τεχνικη κ tips

Δημοσίευση από Gaggia BC » Παρ Φεβ 10, 2017 6:36 pm

Θα ηθελα να μαθω ποιος ειναι ο ενδεδειγμενος τροπος για pour over. Εχω στο σπιτι το V60,εχω και το σκευος με το duck neck αλλα τα χρησιμοποιει η γυναικα μου με κατι καφεδες φουντουκι(δεν κρινω) οποτε οπως καταλαβαινετε δεν το εχω δοκιμασει ποτε. Ποια ειναι η σωστη μεθοδος και ποιο ειναι το σωστο κοψιμο? Ο μυλος μου εχει μια αριθμηση απο το 1 εως το 7. Στο 2(και τριγυρω) κοβω για εσπρεσσο. Δε νομιζω να με κερδισει καθως λατρευω το σωμα του εσπρεσσο αλλα κριμα δεν ειναι να μη δοκιμασω καν?

Άβαταρ μέλους
Βασιλης Α.
Δημοσιεύσεις: 256
Εγγραφή: Παρ Φεβ 28, 2014 7:51 pm
Μηχανή:: LM GS3 MP 2017
2η Μηχανή:: LP Prof. 83
Μύλος:: Monolith Flat
2ος Μύλος:: Comandante C40
Οι καφέδες μου:: Taf, Gardelli, The Barn,Coff. Collective
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Pour over τεχνικη κ tips

Δημοσίευση από Βασιλης Α. » Παρ Φεβ 10, 2017 7:15 pm

Πάρε μια ιδέα.

https://vimeo.com/46612013

Thanos87
Δημοσιεύσεις: 206
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 17, 2014 10:38 pm
Όνομα: Θάνος
Μηχανή:: Hario v60
2η Μηχανή:: Nespresso Krups
Μύλος:: Kinu M47
2ος Μύλος:: Rhino- HandGrinder
Τοποθεσία: Λιτόχωρο

Re: Pour over τεχνικη κ tips

Δημοσίευση από Thanos87 » Παρ Φεβ 10, 2017 10:16 pm

Στο pourover δεν απαιτείται η ακρίβεια του εσπρέσο. Ένας μπούσουλας είναι η αναλογία 60γρ καφέ για 1 λίτρο νερό. Δηλαδή 15γρ καφέ για μια μέση κούπα 250μλ. Συνήθως ξεκινάς και ρίχνεις περίπου 2-3 φορές το βάρος του καφέ για το αρχικό bloom το οποίο αφήνεις για 30 sec. Απο κεί και έπειτα μπορείς είτε να ρίξεις κατευθείαν όλο το υπόλοιπο, είτε να το κάνεις σε δόσεις. Ο γενικός στόχος είναι να βγει περίπου δύομιση με 3 λεπτά μέχρι να τελειώσει η εκχύλιση. Όχι πως αν βγεις λιγότερο η περισσότερο θα πάρεις κακό αποτέλεσμα.

Gaggia BC
Δημοσιεύσεις: 801
Εγγραφή: Τετ Σεπ 23, 2015 11:12 am
Όνομα: Μάκης
Μηχανή:: Vibiemme Domobar DB
Μύλος:: Mazzer Kony
2ος Μύλος:: Γουδί

Re: Pour over τεχνικη κ tips

Δημοσίευση από Gaggia BC » Σάβ Φεβ 11, 2017 5:09 pm

Λοιπον κοβοντας στο 5(με το μεγιστο να βρισκεται στο 7 και το ευρος εσπρεσσο στο 2) σε lelit fred τα 250 ml απο 16gr καφε ηρθαν αρκετα πιο μετα τα 3 λεπτα. Οποτε υποθετω θελω πιο χοντρη αλεση? Αν και ηδη αρχιζε να εχει πολλα fines(υποθετω οτι μιλαμε για τις ανοιχτοχρωμες "νιφαδες").
Αυτο που μου εκανε εντυπωση ειναι το αρωμα! Και γενικα δεν ηταν οσο ξενερωτο οσο πιστευα οτι θα ειναι. Θα κανω κι άλλες δοκιμές

Thanos87
Δημοσιεύσεις: 206
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 17, 2014 10:38 pm
Όνομα: Θάνος
Μηχανή:: Hario v60
2η Μηχανή:: Nespresso Krups
Μύλος:: Kinu M47
2ος Μύλος:: Rhino- HandGrinder
Τοποθεσία: Λιτόχωρο

Re: Pour over τεχνικη κ tips

Δημοσίευση από Thanos87 » Σάβ Φεβ 11, 2017 5:30 pm

Οι low end μύλοι στις πιο medium coarse αλέσεις έχουν ένα ζήτημα με τα fines. Πόσο μετά τα 3 λεπτά ήταν η εκχύλιση; Αν γι παράδειγμα είσαι μέχρι και 3μιση δεν είναι και ασχημα. Αν πας για 4 λεπτά συν τότε άλεσε οπωσδηποτε πιο χοντρά. Επίσης, όσα περισσότερα pours κάνεις, (σε όσες περισσότερες δόσεις ρίχνεις το νερό δηλαδή) τόσο αυξάνεται και ο συνολικός χρόνος.

Gaggia BC
Δημοσιεύσεις: 801
Εγγραφή: Τετ Σεπ 23, 2015 11:12 am
Όνομα: Μάκης
Μηχανή:: Vibiemme Domobar DB
Μύλος:: Mazzer Kony
2ος Μύλος:: Γουδί

Re: Pour over τεχνικη κ tips

Δημοσίευση από Gaggia BC » Σάβ Φεβ 11, 2017 6:44 pm

Μιλαμε τουλαχιστον για πεβταλεπτο με 7-8 pour overs. Εριχνα ουσιαστικα μεχρι να φτασει το νερο στην κορυφη της μαζας του καφε

Thanos87
Δημοσιεύσεις: 206
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 17, 2014 10:38 pm
Όνομα: Θάνος
Μηχανή:: Hario v60
2η Μηχανή:: Nespresso Krups
Μύλος:: Kinu M47
2ος Μύλος:: Rhino- HandGrinder
Τοποθεσία: Λιτόχωρο

Re: Pour over τεχνικη κ tips

Δημοσίευση από Thanos87 » Σάβ Φεβ 11, 2017 6:50 pm

Αν έκανες 7-8 pours λογικό είναι να βγει τόσο πολύ. Περιορισε τα σε 3-4. Σκέψου πως σε κάθε pour που κάνεις, αναταράσεις περισσότερο και "φράζει" από fines το φίλτρο όλο και πιο πολύ. Εγώ συνήθως με τις ίδιες ποσότητες(16/250) κάνω 3 pour και το bloom. Ρίχνω περίπου 40 γρ για το bloom, στα 30 sec ρίχνω μέχρι το 100, στο 1 λεπτό ρίχνω μέχρι το 170-180, και περί το ενάμιση λεπτό ρίχνω το υπόλοιπο.

Gaggia BC
Δημοσιεύσεις: 801
Εγγραφή: Τετ Σεπ 23, 2015 11:12 am
Όνομα: Μάκης
Μηχανή:: Vibiemme Domobar DB
Μύλος:: Mazzer Kony
2ος Μύλος:: Γουδί

Re: Pour over τεχνικη κ tips

Δημοσίευση από Gaggia BC » Σάβ Φεβ 11, 2017 8:34 pm

Ειχα στο μυαλο μου οτι αν το νερο φυγει αρκετα πανω απο τη σταθμη του καφε θα ειχα μεγαλύτερη ροη απο τα τοιχωματα αρα πιο "νερουλο" αποτελεσμα. Υπερβολικη σκεψη λοιπον. Παντως οντως καμμια σχεση με οτι γαλλικο εχω πιει. Ηταν ωραιο πειραμα γιατι τον συγκεκριμενο καφε τον πινω αρκετες μερες σε εσπρεσσο και μπορεσα να καταλαβω τι εκανα λαθος εχοντας γενικα την αναμνηση του προφιλ/γευσης. Εχουμε καει με τον καφε τελειως....

Άβαταρ μέλους
tasosonic
Δημοσιεύσεις: 168
Εγγραφή: Τετ Ιαν 22, 2014 12:20 am
Όνομα: Τάσος
Μηχανή:: Lelit PL41 PlusT Pid
Μύλος:: Mazzer SJ
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Pour over τεχνικη κ tips

Δημοσίευση από tasosonic » Πέμ Ιουν 15, 2017 11:07 pm

Τη θερμοκρασία του νερού στην κανάτα για να την κρατήσω σταθερή τί κάνω;;; Εχω θερμομετρο φτανει στους 94 και ξεκιναω τη διαδικασία αλλα η θερμοκρασία πεφτει! Να βάζω την κανατα μου πανω σ ενα γκαζάκι ενδι'αμεσα στα pour overs;; τί στο καλό να κάνω;;

Άβαταρ μέλους
Βασιλης Α.
Δημοσιεύσεις: 256
Εγγραφή: Παρ Φεβ 28, 2014 7:51 pm
Μηχανή:: LM GS3 MP 2017
2η Μηχανή:: LP Prof. 83
Μύλος:: Monolith Flat
2ος Μύλος:: Comandante C40
Οι καφέδες μου:: Taf, Gardelli, The Barn,Coff. Collective
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Pour over τεχνικη κ tips

Δημοσίευση από Βασιλης Α. » Παρ Ιουν 16, 2017 10:03 am

Θα σου έλεγα για τα 2-3 λεπτα που κρατάει το pourover, δεν χρειάζεται να κανεις κάτι, ειναι λογικό να υπάρχει κάποια απώλεια θερμοκρασίας αλλά μην νομίζεις οτι σε αυτό το διάστημα θα χάσεις 10 βαθμούς.

Αν τώρα έφτιαχνες τη φορά 50gr καφε εκεί να το συζητήσουμε γιατί θα πάρει ώρα η εκχύλιση.

Απάντηση