Espressolu salep

Είμαστε μεσογειακή χώρα, καλώς ή κακώς τα θέλουμε τα δροσερά μας.
Άβαταρ μέλους
mitsos1311
Δημοσιεύσεις: 166
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 13, 2014 7:43 pm
Όνομα: Δημήτρης
Μηχανή:: Bezzera BZ99s
2η Μηχανή:: Gaggia Classic
Μύλος:: Mazzer Super Jolly
2ος Μύλος:: Αscaso i-steel Ι-1
Οι καφέδες μου:: Στο Ψάξιμο...
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Espressolu salep

Δημοσίευση από mitsos1311 » Πέμ Μαρ 20, 2014 7:25 pm

Θα το δοκίμαζα άλλα δεν ξέρω καν τι γεύση έχει και αν μου αρέσει για να κρίνω και αν το αποτέλεσμα με τον espresso είναι ωραίο για να βγάλω και συνταγή :lol: !

Φίλε Μιχάλη έτσι όπως τα περιγράφεις , σε κάθε περίπτωση πρέπει να απαγορευτεί η πώληση του Σαλεπιού και να συλληφθούν οι παραβάτες και να τους επιβληθούν υψηλά πρόστιμα , είτε γιατί δεν πρόκειται για πραγματικό σαλέπι και άρα υπάρχει εξαπάτηση του καταναλωτή , είτε γιατί αν είναι πραγματικό δεν μπορεί να προκύψει από καλλιέργεια και άρα μαζεύτηκε παράνομα .

Διάβασα και το άρθρο (αυτός μάλλον , είναι ο διαιτητής που είχαν δείρει τότε οι ΑΕΚΤΖΗΔΕΣ αν είναι αυτός εξηγούνται πολλά :lol: )και δεν ξέρω αν πρέπει να κλάψω ή να γελάσω .

Μου έκανε μεγάλη εντύπωση που στην καρδία της κρίσης και προφανώς επειδή αυτός έχει λύσει το πρόβλημα το οικονομικό , ο μόνος του καημός είναι αν θα μπορεί να θαυμάζει τα ωραία άνθη και να φωτογραφίζει ορχιδέες , κατέδωσε ως άλλος Δήμος Σταρένιος


τον φουκαρά μικροπωλητή , που σαν αυτόν , συνήθως άτομα μεγαλύτερης ηλικίας , προσπαθούν να βγάλουν ένα κομμάτι ψωμί για να ζήσουν αξιοπρεπώς , είτε πουλώντας ρίγανη , τσάι κλπ , που έχουμε δει όλοι λίγο πολύ στο δρόμο μας , όλη την άλλη παρανομία την έχουμε εξαλείψει και μας μάρανε ο 1 φουκαράς που πούλαγε ( παράνομα να συμφωνήσω ) ορχιδέες έξω από το Λύκειο .
Απορώ πως δεν προτοστάτησε στις αντιδράσεις , για την κατάργηση της Δημοτικής Αστυνομίας (γιατί κι αυτοί ΣΑΛΕΠΙΑ (να μην το πω ελληνικά) έχουν) .
Άντε να δω ποιος θα φυλάει τώρα τις ορχιδέες του :lol:

Άβαταρ μέλους
afonic
Δημοσιεύσεις: 1421
Εγγραφή: Παρ Σεπ 30, 2011 1:40 pm
Όνομα: Ιωσήφ
Μηχανή:: Nuova Simoneli Oscar
Μύλος:: Anfim Best
Οι καφέδες μου:: Barista Shop
Τοποθεσία: Κως / Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Espressolu salep

Δημοσίευση από afonic » Δευ Μαρ 24, 2014 10:30 pm

Είμαστε ήδη εκτός topic και χωρίς να θέλω να μπω σε κύκλο στείρης αντιπαράθεσης σε καμιά περίπτωση, θέλω απλά να πω πως αυτή η καραμέλα της "κρίσης" έχει αρχίσει πλέον να κουράζει. Χωρίς να το λέω προσωπικά για εσένα Δημήτρη, καθώς απολαμβάνω και γελάω συχνά με τα γραφόμενα σου καθώς τα λες ωραία, έχω βαρεθεί να ακούω "άσε μωρέ τώρα μες την κρίση που θα ασχολούμαστε για αυτό" ή "σιγά τώρα με τέτοια κρίση μην πληρώνουμε για το τάδε". Δηλαδή ο Ελληνάρας που ήταν ήδη λίγο στο δεν βαριέσαι, βρήκε τώρα και την κρίση και ότι του φαίνεται σαχλό ή ασήμαντο πετάει και ένα "ε τώρα έχουμε κρίση με αυτά θα ασχολούμαστε".

Προσωπικά για το θέμα δεν γνώριζα, ούτε σαλέπι πίνω, αλλά ΝΑΙ και τα άνθη είναι σημαντικό να τα διατηρήσουμε, και το περιβάλλον πρέπει να προσέξουμε, άσχετα αν υπάρχει κρίση ή όχι. Και όποιος παρανομεί πρέπει να ελεγχθεί και να πληρώσει, άσχετα αν έχουμε μια τάση να τα κατηγοριοποιούμε σε "μικρές" και "μεγάλες" παρανομίες.

Κατά τα άλλα και για να ελαφρύνω το κλίμα, μήπως να ανοίγαμε ένα thread με τίτλο "Coctail με espresso" και να δίναμε διάφορες συνταγές που τον περιλαμβάνουν.

Απάντηση