AeroPress

Είμαστε μεσογειακή χώρα, καλώς ή κακώς τα θέλουμε τα δροσερά μας.
Απάντηση
antonis21
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Παρ Ιαν 11, 2013 3:21 pm

AeroPress

Δημοσίευση από antonis21 » Τετ Νοέμ 06, 2013 7:21 pm

καλησπερα παιδια... εχω παρει ενα aerεopress και θα ηθελα μια βοηθεια στα ml νερου και καφε. για φιλτου χρισημοποιω 12 gr για 200 ml νερου, εκτος απο φιλτρου μπορω να φτιαξω κατι αλλο αν αλλαξω gr και ml? και το κοψημο σε σχεση με το v60 - espresso τι ειναι?

ευχαριστω πολυ παιδια...

Άβαταρ μέλους
Alex D.
Δημοσιεύσεις: 187
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 23, 2012 4:19 pm
Όνομα: Αλέξανδρος
Μηχανή:: Gaggia Evolution
2η Μηχανή:: Aeropress
Μύλος:: Ascaso i1 mini
2ος Μύλος:: Ascaso i2 mini
Οι καφέδες μου:: Home roasted
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: AeroPress

Δημοσίευση από Alex D. » Τετ Νοέμ 06, 2013 8:06 pm

Προσωπικά δεν μπορώ να απαντήσω ακριβώς την ερώτηση σου γιατι στο aeropress δε ζυγίζω τις ποσότητες. Εφαρμόζω αυτό που είχα διαβάσει στο βιβλιαράκι οδηγιών που έχει και που είχα δει και στο ίντερνετ. Δηλαδή για να κάνω μια ποσότητα αντίστοιχη με ένα διπλό εσπρέσσο βάζω δύο γεμάτες κουταλιές με το δοσομετρικό κουταλάκι που έχει και νερό μέχρι το 2 (με το aeropress σε κανονική θέση, όχι με την αντεστραμένη μέθοδο) .

Δηλαδή φαντάζομαι χοντρικά γύρω στα 17-19gr καφέ για περίπου 60ml (χωρίς να είμαι σίγουρος ότι 2 κουταλάκια αντιστοιχούν όντως σε τόσα γραμμάρια). Από όσες δοκιμές είχα κάνει αυτό το αποτέλεσμα μου αρέσει περισσότερο.

Νομίζω αν θες η γεύση να μη φέρνει τόσο σε φίλτρου αλλά να πλησιάζει σ'έναν καφέ σαν αυτό που βγάζει το μπρικάκι της moka (κάτι μεταξύ εσπρέσσο και φίλτρου) θα πρέπει να μειώσεις αρκετά το νερό που βάζεις. Γενικά όσο πιο έντονη γεύση θέλεις τόσο ανεβάζεις τα γραμμάρια ή μειώνεις το νερό.

Όσο για το κόψιμο του καφέ δεν θα πρέπει να συναντάς υπερβολικά έντονη αντίσταση όταν πατάς το έμβολο. Οπότε βρίσκεις το σημείο που σχεδόν δεν κατεβαίνει το έμβολο και κόβεις λίγο πιο χοντρά.

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: AeroPress

Δημοσίευση από Artisti » Τετ Νοέμ 06, 2013 8:51 pm

Για 200ml νερό εγώ βάζω 16gr ,καφέ.
Θερμοκρασία νερού απο 85c μέχρι 92c.

antonis21
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Παρ Ιαν 11, 2013 3:21 pm

Re: AeroPress

Δημοσίευση από antonis21 » Πέμ Νοέμ 07, 2013 5:13 pm

και η διαδικασια παρασκευης ειναι καφες ,νερο, αναδευση και μετα απο 2 λεπτα πιεζω?
εχει διαφορα το ροφημα αυτο σε σχεση με αυτο απο το v60?

Gtsog

Re: AeroPress

Δημοσίευση από Gtsog » Πέμ Νοέμ 07, 2013 5:50 pm

Σαφώς και έχει διαφορά στη γεύση με το V60, το aeropress έχει περισσότερο σώμα ενώ μπορείς να πεις ότι τα αρώματα βγαίνουν κάπως μπουκωμένα ενώ το V60 έχει λιγότερο σώμα και πιο καθαρά αρώματα, γενικά το V60 κατά την άποψη μου δίνει πιο στρογγυλό φλιτζάνι ενώ το aeropress ταιριάζει πιο πολύ στους φίλους του espresso που προσπαθούν να πιουν φίλτρου :D

Άβαταρ μέλους
afonic
Δημοσιεύσεις: 1421
Εγγραφή: Παρ Σεπ 30, 2011 1:40 pm
Όνομα: Ιωσήφ
Μηχανή:: Nuova Simoneli Oscar
Μύλος:: Anfim Best
Οι καφέδες μου:: Barista Shop
Τοποθεσία: Κως / Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: AeroPress

Δημοσίευση από afonic » Κυρ Νοέμ 10, 2013 11:08 pm

Εγώ ακολουθώ αυτή τη διαδικασία:

http://stumptowncoffee.com/brew-guides/aeropress/

Έχω δοκιμάσει και διαφορετικές οδηγίες αλλά νομίζω έτσι παίρνω κατά κάτι λίγο καλύτερο αποτέλεσμα. Βάζω παραπάνω καφέ από ότι αναφέρες (15-18γρ). Δοκιμάσε διαφορετικούς καφέδες και πες μας εντυπώσεις!

Απάντηση