Φραπιερα Johny,Artemis

Είμαστε μεσογειακή χώρα, καλώς ή κακώς τα θέλουμε τα δροσερά μας.
sisanath

Φραπιερα Johny,Artemis

Δημοσίευση από sisanath » Δευ Μάιος 27, 2013 9:05 am

kalimera se oloys!! Eimai neos sto forum kai den ksero an prepei na arhiso ena neo thema h na kano reply se ena hdh iparhon alla anyway....To provlima einai oti edo kai ligo kairo pira mia frapediera johny kai den mporo na kano afrogala - krema gia freddo (eho diavasei tis palaioteres anakoinoseis alla den voithisan kapou kai epeidh einai arketa perasmenes hronika to ksana dimosieyo to thema)
eho dokimasei diafora galata (nounou , delta , mevgal plires kai me liga lipara )
h propela ths mihanhs einai inox kai top potiri einia o plastiko pou dinei h johny !
Euxaristo... :)

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Φραπιερα Johny,Artemis

Δημοσίευση από Christos » Δευ Μάιος 27, 2013 9:32 am

Καλημέρα, τα greeklish δεν επιτρέπονται στο forum. Ευχαριστώ.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Άβαταρ μέλους
G.K
Δημοσιεύσεις: 288
Εγγραφή: Τετ Σεπ 26, 2012 5:57 pm
Όνομα: Γιωργος
Μηχανή:: G.B Modified By GK
Μύλος:: Mazzer Super Jolly
2ος Μύλος:: Porlex Mini
Τοποθεσία: Χανια

Re: Φραπιερα Johny,Artemis

Δημοσίευση από G.K » Δευ Μάιος 27, 2013 10:08 am

απο την δικη μου εμπειρια εχω να σου πω οτι αν προσπαθεις με φρεσκο γαλα ειναι
σχεδον αδυνατο να κανεις κρεμα το γαλα.εγω τουλαχιστον με μια μια απλη izzy που εχω δεν μπορω να φτιαξω κρεμα.
χρησιμοποιησε υψηλης παστεριωσης,ακομα καλυτερα αν ειναι γαλα χαμηλων λιπαρων.
εγω βαζω 2 δαχτυλα γαλα σε ενα γυαλινο ποτηρι, 2 παγακια, τερμα κατω τον αναδευτηρα,φουλ
τα γκαζια και σε ενα λεπτο ειμαι ετοιμος.
δεν ξερω ποσο πηχτο το θελεις αλλα να ξερεις οτι οσο το χτυπας το γαλα τοσο γινεται
πιο σφιχτη η κρεμα και θελει δυναμη το μιξερ. πχ στο δικο μου μιξερ οσο γινεται το γαλα πιο κρεμα
τοσο πεφτουν οι στροφες του μιξερ μου,σημαδι οτι δεν εχει την δυναμη να το κανει πιο σφιχτο
οποτε σταματαω το χτυπημα,αλλα για εμενα μεχρι εκει που το παει ειμαι ευχαριστημενος.
ελπιζω να βοηθησα εστω και λιγο.

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Φραπιερα Johny,Artemis

Δημοσίευση από Christos » Δευ Μάιος 27, 2013 12:46 pm

@sisanath
Ούτε τα κεφαλαία επιτρέπονται. Ρίξε μια ματιά στους κανονισμούς. Το μήνημα σου διαγράφηκε και ξαναγράψτο σωστά.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

sisanath

Re: Φραπιερα Johny,Artemis

Δημοσίευση από sisanath » Δευ Μάιος 27, 2013 12:50 pm

νομιζω οτι ειμαστε ενταξει τωρα??
παντως ευχαριστω !

phobos

Re: Φραπιερα Johny,Artemis

Δημοσίευση από phobos » Δευ Μάιος 27, 2013 4:37 pm

Θάνο πριν χρόνια είχα πάρει και εγώ για το σπίτι και τελικά την έβαλα στο ντουλάπι.Η μηχανή είναι φοβερή αλλά δυστυχώς δεν κάνει για μικρές ποσότητες.Εάν βάλεις μία δόση γάλακτος μέσα στο πλαστικό ποτήρι δεν φτάνει για να χτυπηθεί,ενώ εάν δοκιμάσεις να βάλεις μικρότερο ποτήρι από την δύναμη θα το πετάξει έξω.Σου προτείνω να πάρεις μία οικιακή μηχανή και να χρησιμοποιείς κρύο γάλα light 1.5% Δοκίμασε το γάλα νουνου family 1.5% και θα εκπλαγείς.Θα το γυρνάς ανάποδα και δεν θα πέφτει.

andkonst

Re: Φραπιερα Johny,Artemis

Δημοσίευση από andkonst » Δευ Μάιος 27, 2013 7:46 pm

Εγώ για το αφρόγαλα στα Freddo μου χρησιμοποιώ ένα επαναφορτιζόμενο μηχανάκι της Dynamix. :respekt:
Από ότι έχω ακούσει είναι από τα πιο δυνατά και επίσης είναι και πολύ φθηνό να το αγοράσεις.
Το γάλα που χρησιμοποιώ είναι υψηλής παστερίωσης πλήρες(το Νουνού Family) και το αποτέλεσμα
έπειτα από 1-2 λεπτά χτύπημα είναι πολύ καλό.Δε μένει ίχνος γάλατος παρά μόνο κρέμα.

jimakos

Re: Φραπιερα Johny,Artemis

Δημοσίευση από jimakos » Τετ Μάιος 29, 2013 5:45 pm

Εγώ βάζω λίγο γάλα μέσα σε ένα μπρίκι στην κατάψηξη, μέχρι να ζεσταθεί η καφετιέρα και φτιάξω τον καφέ (περίπου 20 λεπτά) και μετά το χτυπάω με μίξερ χειρός που πήρα από σουπερ μάρκετ και γίνεται ασβέστης το γάλα.

Άβαταρ μέλους
BiLLyS
Δημοσιεύσεις: 80
Εγγραφή: Τρί Σεπ 09, 2014 9:23 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Gaggia Classic
Μύλος:: Ascaso i2 mini Abs
Οι καφέδες μου:: https://www.esperanzahellas.com
Τοποθεσία: Ελευσίνα

Re: Φραπιερα Johny,Artemis

Δημοσίευση από BiLLyS » Τρί Μάιος 05, 2015 6:40 pm

Να το ξαναζωντανεψω λιγο το θεμα...απ οτι καταλαβα δεν παιζει και πολυ ρολο το μιξερ, αλλα το γαλα, σωστα; Πιο παλια που ειχα μια απο πρακτικερ καηκε απο το πολυ βουρ βουρ δεν ξερω τι να πω.
Ποια θα προτεινατε για οικιακη χρήση;

Άβαταρ μέλους
BiLLyS
Δημοσιεύσεις: 80
Εγγραφή: Τρί Σεπ 09, 2014 9:23 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Gaggia Classic
Μύλος:: Ascaso i2 mini Abs
Οι καφέδες μου:: https://www.esperanzahellas.com
Τοποθεσία: Ελευσίνα

Re: Φραπιερα Johny,Artemis

Δημοσίευση από BiLLyS » Τρί Μάιος 05, 2015 8:23 pm

Ειδα απο κοντα αυτην την φραπεδερια(φρεπιερα) και νομιζω οτι ειναι καλη, δεν ξερω ποια ειναι η γνωμη σας;
http://www.kotsovolos.gr/site/small-hom ... 9a-x-treme

Απάντηση