Φραπιερα Johny,Artemis

Είμαστε μεσογειακή χώρα, καλώς ή κακώς τα θέλουμε τα δροσερά μας.
Άβαταρ μέλους
Jazz
Δημοσιεύσεις: 1084
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 12, 2016 4:12 pm
Όνομα: Σταυριάνα
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: V60Hario,Bonavita
Μύλος:: Compak E10 ON DEMAND
Οι καφέδες μου:: Specialty
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Φραπιερα Johny,Artemis

Δημοσίευση από Jazz » Πέμ Ιούλ 20, 2017 9:08 pm

Οι δικοί μου πάθανε ένα σοκ όταν τους είπα την τιμή. Βέβαια, δεν καταλαβαίνουν ότι είναι μία αγορά για όλη σου τη ζωή και ότι το αποτέλεσμα της χρήσης της επαγγελματικής φραπιέρας δε συγκρίνεται με μια άλλη οποιαδήποτε οικιακή. Η kenwood που είχαμε (και θα την πάω στο εξοχικό) κόστιζε 70€ και ΔΕ συγκρίνεται ποιοτικά με μία johny/artemis. Δεν έχουν δει ακόμη πως δουλεύει η τελευταία, οπότε πιστεύω θα αλλάξουν γνώμη στο άμεσο μέλλον.

Έχω μεταλλικά ποτήρια σπίτι. Στο μαγαζί χρησιμοποιούμε και τα 2. (Πλαστικό =αφρόγαλα, Μεταλλικό =κρέμα). Ούτως ή άλλως τon καφέ τον χτυπάω στο ποτήρι του shaker. Το αφρόγαλα θα το κάνω με το πλαστικό. Δε νομίζω να έχω θέμα.

(Πάντως τα πλαστικά της Johny, είναι καλύτερα από αυτά της Artemis)

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Φραπιερα Johny,Artemis

Δημοσίευση από Artisti » Πέμ Ιούλ 20, 2017 10:36 pm

Έχω την εντύπωση ότι τις Johny της φτιάχνουν πλέον στη Κίνα.
Το site δεν είναι κατηγορηματικό
http://johny.gr/el/etaireia

Τί made in γράφουν επάνω ;

mooniac
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 14, 2017 2:51 pm
Όνομα: Αριστείδης
Μηχανή:: LaMarzocco LineaMini
2η Μηχανή:: Rancilio Miss Silvia
Μύλος:: Mazzer SuperJolly el
2ος Μύλος:: ECM Casa
Οι καφέδες μου:: Διάφοροι

Re: Φραπιερα Johny,Artemis

Δημοσίευση από mooniac » Κυρ Απρ 22, 2018 12:34 pm

Επαναφέρω λίγο το θέμα και θα ήθελα να ρωτήσω τη φίλη μας τη Σταυριανα σχετικά με την ΑΚ3 και μερικούς μήνες εμπειρία με αυτή τη φραπιερα.

Διότι βρισκωμαι σε δίλημμα όσον αφορά την ΑΚ3 και την 2010 που σε κόστος βρίσκονται πάνω-κάτω στα ίδια. Σύμφωνα με την ιστοσελίδα το εσωτερικό (μοτέρ κλπ.) όπως διαστάσεις βάρος κλπ ειναι τα ίδια. Αυτό που διαφέρει είναι στην όψη και στο κράτημα του κύπελλου που στην 2010 είναι κρεμαστό.

Την 2010 σε σχέση με την ΑΚ3 την βρίσκω οπτικός κάπως πιο «αισθησιακή» για οικιακή κουζίνα και ψάχνω προ και κατά για να τα ζυγισω και καταλήξω σε μια. Έχει συγκρίνει κάποιος και τις δυο;
Ένα βασικό ερώτημα επίσης σημαντικό για οικιακή χρήση είναι η μεταφορά των δονήσεων (θόρυβος) από τον κορμό της φραπιερας στο έπιπλο της κουζίνας. Δυο μοτέρ μπορεί να έχουν την ίδια εσωτερική τεχνολογία, λόγου όμως τον διαφορετικό κορμό και την βάση τους να παράγουν διαφορετικό θόρυβο. Κάποιος με κάποιες εμπειρίες σχετικά;

Και η 2001 παίζει, αν και καπως ακριβότερη θα βόλευε αν σε σχέση με την ΑΚ3 θα ήταν πιο αθόρυβη και σε σχέση με την 2010, το κρεμαστό κύπελλο δεν είναι σταθερό.

Αυτή η 2001 υπάρχει και σαν „Gastroback 40172“ αλλά πανάκριβη. Αντιγραφή είναι;

Άβαταρ μέλους
Jazz
Δημοσιεύσεις: 1084
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 12, 2016 4:12 pm
Όνομα: Σταυριάνα
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: V60Hario,Bonavita
Μύλος:: Compak E10 ON DEMAND
Οι καφέδες μου:: Specialty
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Φραπιερα Johny,Artemis

Δημοσίευση από Jazz » Κυρ Απρ 22, 2018 1:46 pm

Καλησπέρα Αριστείδη!

Η προσωπική μου άποψη είναι πως από τη στιγμή που επιλέγεις να πάρεις μια επαγγελματική φραπιέρα (τύπου Johny, Artemis) για οικιακή κουζίνα, όποιο πραγματικά μοντέλο και να πάρεις, θα μείνεις 100% ευχαριστημένος. Από κάθε άποψη. Και λειτουργικότητας, και κρατήματος κυπέλλου, και μοτέρ, και θορύβου/δονήσεων κοκ. Και αυτό γιατί πολύ απλά, η χρήση που θα κάνεις είναι τόσο "περιορισμένη" σε σχέση με αυτή των προδιαγραφών σε επαγγελματικό περιβάλλον, που τίποτα από τα παραπάνω δε θα σε προβληματίσει σε διάστημα πολλών πολλών χρόνων!
Όταν έκανα την αγορά της Artemis, και είχα 'εντυπωσιαστεί' από το πραγματικά αθόρυβο μοτέρ σε σύγκριση με τις johny στο μαγαζί, ο Artisti μου είχε αναφέρει πως ο "ήχος" ουσιαστικά θα στρώσει με τη χρήση, και θα σκληρύνει, καθότι τώρα (τότε) ήταν η φραπιέρα καινούρια και αδούλευτη. Λοιπόν, ο ήχος εντούτοις είναι τόσο ανεπαίσθητος όπως τη 1η μέρα χρήσης! Και θα συνεχίσει να είναι όπως βλέπω γιατί πολύ απλά, η χρήση που της γίνεται σε οικιακή κουζίνα, είναι μηδαμινή με βάσει τις δυνατότητες/προδιαγραφές της. Ούτε το κράτημα του κυπέλλου θα σε προβληματίσει (να είσαι σίγουρος), ούτε η πιθανότητα συντονισμού στο πάγκο της κουζίνας. Αυτά, συμβαίνουν και έχουν λόγω συζήτησης στους επαγγελματικούς πάγκους όπου το μοτέρ λειτουργεί ακατάπαυστα, και στη ροή της δουλειάς πάντα ζορίζεις τα κύπελλα στη βάση και πραγματικά οι φραπιέρες "τρώνε ξύλο"! Το "ξύλο" για το οποίο ουσιαστικά φτιάχτηκαν να αντέχουν.
Στο σπίτι λοιπόν, ό,τι επιλογή και να κάνεις, με τα παραπάνω δε θα έχεις πρόβλημα. Το μόνο σου ζήτημα είναι η εμφάνιση. Εκεί μετατοπίζεται το θέμα της τελικής σου επιλογής. Εκεί σε συνάρτηση πάντα και με το κόστος. Γιατί από ένα σημείο και έπειτα, ok, το hobby μας κάνουμε, αλλά το να σκάμε 200+ ευρώ σε φραπιέρα, αρχίζει και φτάνει τα όρια της υπερβολής νομίζω, από τη στιγμή που διαφορά φυσικά και δε θα δεις σε χρήση εν οίκω.

Σε συνημμένο φωτογραφία του πάγκου με τη φραπιέρα.
Συνημμένα
Πάγκος.jpg

mooniac
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 14, 2017 2:51 pm
Όνομα: Αριστείδης
Μηχανή:: LaMarzocco LineaMini
2η Μηχανή:: Rancilio Miss Silvia
Μύλος:: Mazzer SuperJolly el
2ος Μύλος:: ECM Casa
Οι καφέδες μου:: Διάφοροι

Re: Φραπιερα Johny,Artemis

Δημοσίευση από mooniac » Κυρ Απρ 22, 2018 2:19 pm

Καλησπέρα και Χριστός Ανέστη Σταυριανα,

ευχαριστώ για τη άμεση απάντηση. Από ότι βλέπω σε σχέση με τελευταία φωτογραφία άλλαξες τη θέση της φραπιέρας, προφανώς λόγου αλλαγής «ψηλού» Μύλου.

Αν κατάλαβα σωστά, το κρεμαστό κύπελλο (π.χ. της 2010) δεν είναι μειονεκτικό σε σχέση με το κράτημα πάνω/κάτω του κυπέλλου όπως είναι δηλ στην ΑΚ3 και 2001;

Υ.Γ. Τη φωτογραφία πως τη συνάπτουμε, με λινκ; Κάποτε που είχα προσπαθήσει δεν την έπαιρνε λόγου μεγέθους. Μερικά Kb νομίζω δεχότανε.

Άβαταρ μέλους
Jazz
Δημοσιεύσεις: 1084
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 12, 2016 4:12 pm
Όνομα: Σταυριάνα
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: V60Hario,Bonavita
Μύλος:: Compak E10 ON DEMAND
Οι καφέδες μου:: Specialty
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Φραπιερα Johny,Artemis

Δημοσίευση από Jazz » Κυρ Απρ 22, 2018 2:44 pm

Χρόνια Πολλά, αληθώς!

Άλλαξα τη θέση της φραπιέρας γιατί πλέον δουλεύω τον Ε10 με 200g στην καμπάνα, η οποία πήρε μόνιμη θέση στη "βάση" της, και επομένως ναι, δε χωρά κάτω από τον πάγκο που είναι ύψους 50cm. Η φραπιέρα χωράει οριακά, αλλά δεν υπάρχει πρόβλημα με αυτό, καθώς ο διακόπτης της on/off δεν είναι πάνω στη κεφαλή, αλλά διαγώνια αυτής. Συν τοις άλλοις, πλέον προσπαθώ να 'εξοικονομήσω' χώρο και να τα φέρω όλα πιο κοντά, γιατί οι ... γονείς φωνάζουν :waf:
Πλέον έχω και το V60 και κάποια άλλα παρελκόμενα, οπότε δε με παίρνει για 'απλώματα'. [Αν και προσάρμοσα χώρο με όλα τα σχετικά με τον καφέ σε ντουλάπι, οπότε τα πολλά περιφερειακά 'φύγανε']

Το κράτημα του κυπέλλου μη σε απασχολεί, γιατί διαφορά δεν υπάρχει. Δες προσεκτικά τη φωτό της artemis που είχα ανεβάσει παλαιότερα. Δεν υπάρχει "πάνω/κάτω" κράτημα όπως στις φωτό που κυκλοφορούν στο διαδίκτυο. Όλες οι οι artemis έχουν πλέον το κρεμαστό κράτημα που βλέπεις στην κλασική 2010 και στις Johny. Δε ξέρω γιατί παντού (σε όλα τα sites) τη δείχνουν διαφορετικά... Δεν είναι έτσι η στήριξη.
Προσωπικά όλες οι επαγγελματικές φραπιέρες που έχω χρησιμοποιήσει (artemis + johny) είχαν το κλασικό κρεμαστό που έχω βάλει από κάτω σε link, το οποίο και είναι φυσικά και το πιο βολικό για να ανεβοκατεβάζεις με απότομες κινήσεις το κύπελλο και να ομογενοποιείς αφρόγαλα και κρέμα.
https://abpcdn.pstatic.gr/P/bpimg22/1KQ ... pieras.jpg

Υ.γ: Οι φωτογραφίες δυστυχώς έχουν περιορισμό... Εγώ για αυτό ανεβάζω σπάνια, γιατί δε γίνεται κάθε φορά να κάθομαι να μειώνω το μέγεθος... Στις παραπάνω έκανα σμίκρυνση και αποθήκευση στα 10% του μεγέθους... :roll:

mooniac
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 14, 2017 2:51 pm
Όνομα: Αριστείδης
Μηχανή:: LaMarzocco LineaMini
2η Μηχανή:: Rancilio Miss Silvia
Μύλος:: Mazzer SuperJolly el
2ος Μύλος:: ECM Casa
Οι καφέδες μου:: Διάφοροι

Re: Φραπιερα Johny,Artemis

Δημοσίευση από mooniac » Κυρ Απρ 22, 2018 3:29 pm

Ναι τώρα το πρόσεξα στις φωτογραφίες σου, το κύπελλο είναι κρεμαστό.

Τη διπλή κρεμάστρα την έχουν στην ιστοσελίδα της αρτεμις στα ανταλακτικά. Φαίνεται επειδή είναι από πλαστικό να ανήκει στα της φθοράς.

Ένα τελευταίο: Αξίζει για οικιακή χρήση η ανωξιδωτη προπέλα ή αρκούν οι πλαστικές;

Ευχαριστώ!

Άβαταρ μέλους
Jazz
Δημοσιεύσεις: 1084
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 12, 2016 4:12 pm
Όνομα: Σταυριάνα
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: V60Hario,Bonavita
Μύλος:: Compak E10 ON DEMAND
Οι καφέδες μου:: Specialty
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Φραπιερα Johny,Artemis

Δημοσίευση από Jazz » Κυρ Απρ 22, 2018 9:59 pm

Μια χαρά είναι οι πλαστικές! Και πολτό έχω φτιάξει και σάλτσες για φαγητό/σαλάτα. Σε χρόνο dt. Δε θα χρειαστείς ανοξείδωτη σε καμία περίπτωση στο σπίτι.

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Φραπιερα Johny,Artemis

Δημοσίευση από Luckees » Δευ Απρ 23, 2018 10:53 am

...είναι και ασφαλείς αν θες πχ να χτυπήσεις ένα φρέντο απευθείας σε γυάλινο ποτήρι! ;)

Άβαταρ μέλους
cosini
Δημοσιεύσεις: 400
Εγγραφή: Παρ Ιουν 16, 2017 10:57 am
Όνομα: Δημητρης
Μηχανή:: Cosini DB espresso
2η Μηχανή:: Cosini Lever machine
Μύλος:: Baratza Sette 270Wi
2ος Μύλος:: HRM 350 ROASTING
Οι καφέδες μου:: all
Τοποθεσία: αθηνα
Επικοινωνία:

Re: Φραπιερα Johny,Artemis

Δημοσίευση από cosini » Τρί Απρ 24, 2018 2:20 pm

έχω την ARTEMIS εδώ και περίπου 4 χρόνια και είναι άψογη !
5M οι απόλυτοι κανόνες για έναν τέλειο εσπρέσσο.
1. Miscela: το χαρμάνι
2. Macchine caffe Espresso: Η μηχανή
3. Macinadosatore: Ο μύλος κοπής
4. Mano dell'operatore: Το «χέρι» του μπαρίστα
5. Manutenzione: Η συντήρηση

Απάντηση