Φραπιερα Johny,Artemis

Είμαστε μεσογειακή χώρα, καλώς ή κακώς τα θέλουμε τα δροσερά μας.
Άβαταρ μέλους
Jazz
Δημοσιεύσεις: 1084
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 12, 2016 4:12 pm
Όνομα: Σταυριάνα
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: V60Hario,Bonavita
Μύλος:: Compak E10 ON DEMAND
Οι καφέδες μου:: Specialty
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Φραπιερα Johny,Artemis

Δημοσίευση από Jazz » Τετ Ιούλ 12, 2017 11:18 am

Xaxa, ΑΚ47 λέει, καλό! :lol:
Να σου πω, πιο elegant μοιάζει.
Από Κωτσόβολο

Ρε εσύ Γιώργο με έβαλες στο 'τρυπάκι' τώρα... Θα πάω να τη δω!

Gaggia BC
Δημοσιεύσεις: 801
Εγγραφή: Τετ Σεπ 23, 2015 11:12 am
Όνομα: Μάκης
Μηχανή:: Vibiemme Domobar DB
Μύλος:: Mazzer Kony
2ος Μύλος:: Γουδί

Re: Φραπιερα Johny,Artemis

Δημοσίευση από Gaggia BC » Τετ Ιούλ 12, 2017 12:44 pm

Γιωργο εχεις κανει ΚΨΜ σιγουρα και σε πιανει νοσταλγια :lol:
Με βαλατε στο τριπακι να βαλω επιτοιχια και να την αφησω στο σπιτονοικοκυρη φευγοντας...Να καθαριζεται ευκολα λετε??

Άβαταρ μέλους
tasosonic
Δημοσιεύσεις: 168
Εγγραφή: Τετ Ιαν 22, 2014 12:20 am
Όνομα: Τάσος
Μηχανή:: Lelit PL41 PlusT Pid
Μύλος:: Mazzer SJ
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Φραπιερα Johny,Artemis

Δημοσίευση από tasosonic » Τετ Ιούλ 12, 2017 2:50 pm

Εγώ έχω μια χαζή απορία! Τη φραπιερα γιατί την χρειάζεστε;; Για κρύο αφρογαλα ;;

Άβαταρ μέλους
Jazz
Δημοσιεύσεις: 1084
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 12, 2016 4:12 pm
Όνομα: Σταυριάνα
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: V60Hario,Bonavita
Μύλος:: Compak E10 ON DEMAND
Οι καφέδες μου:: Specialty
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Φραπιερα Johny,Artemis

Δημοσίευση από Jazz » Τετ Ιούλ 12, 2017 3:14 pm

tasosonic έγραψε:Εγώ έχω μια χαζή απορία! Τη φραπιερα γιατί την χρειάζεστε;; Για κρύο αφρογαλα ;;
Κυρίως ναι. Αλλά όχι μόνο. Μερικές ακόμα χρήσεις: Φραπέ για τους φανατικούς (υπάρχουν ακόμα), freddo espresso, κρέμες πάσης φύσεως, milkshakes/smoothies/χυμοί...
Εγώ και σάλτσες/dip φτιάχνω με τη βοήθεια της φραπιέρας. Σως για σαλάτες επίσης. Μεγάλη βοήθεια, δε το συζητώ. Κάνεις τη δουλειά σου γρήγορα και εύκολα. Οκ, δε θα αυγοκόψεις εκεί προφανώς ( :lol: ), αλλά θα φτιάξεις πολλά πράγματα χωρίς πολύ κόπο.

* By the way, θα είναι η πρώτη αγορά μου σχετική με καφέ, που θα 'αποδεχθεί' και η μητέρα μου, χαχα :D

Gaggia BC
Δημοσιεύσεις: 801
Εγγραφή: Τετ Σεπ 23, 2015 11:12 am
Όνομα: Μάκης
Μηχανή:: Vibiemme Domobar DB
Μύλος:: Mazzer Kony
2ος Μύλος:: Γουδί

Re: Φραπιερα Johny,Artemis

Δημοσίευση από Gaggia BC » Τετ Ιούλ 12, 2017 4:46 pm

Ειναι και το αλλο. Μια φραπιερα φορητη της πλακας τελειως κανει 20-30€.Μια πιο της προκοπης σταθερη κανει 50€.Αυτες εχουν περιπου 90-100 και ειναι και για μια ζωη,και πιο ευχρηστες. Ειναι απο τα value for money αντικειμενακια του επαγγελματικου εξοπλισμου.Δεδομενου φυσικα οτι εχεις το χωρο

user76
Δημοσιεύσεις: 161
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 07, 2014 5:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit PL41TEM PID
Μύλος:: Baratza sette 270wi
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Φραπιερα Johny,Artemis

Δημοσίευση από user76 » Τετ Ιούλ 12, 2017 5:47 pm

Αν και ήμουν μεταξύ Artemis και Johny, πήρα τελικά την Johny AK/2-2T με 89 ευρώ απο Expert...Απίστευτη ποιότητα, στιβαρή και αθόρυβη με μεγάλη διπλή προπέλα...Ομόρφυνε τον πάγκο μου...είναι ένα κόσμημα για την κουζίνα ...Πιστεύω δεν χρειάζεται να πας σε ακριβότερο μοντέλο μιας και σου κάνει την δουλειά με το παραπάνω...Είμαι λάτρης του φραπέ, γι' αυτό και την πήρα...
Να πω εν κατακλείδι ότι εμείς οι Έλληνες μπορούμε να κατασκευάσουμε τα πάντα αν θέλουμε ( και αν μας αφήνουν )...Μπράβο στις 2 εταιρίες για την ποιότητα τους..

Άβαταρ μέλους
Jazz
Δημοσιεύσεις: 1084
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 12, 2016 4:12 pm
Όνομα: Σταυριάνα
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: V60Hario,Bonavita
Μύλος:: Compak E10 ON DEMAND
Οι καφέδες μου:: Specialty
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Φραπιερα Johny,Artemis

Δημοσίευση από Jazz » Παρ Ιούλ 14, 2017 3:09 pm

Να ενημερώσω το Γιώργο (Artisti), ότι με έπεισε. Το "καλάσνικοφ" παρήγγειλα τελικά!! :lol:
http://www.guaranty.gr/product/1011320/ ... kkino.html

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Φραπιερα Johny,Artemis

Δημοσίευση από Artisti » Παρ Ιούλ 14, 2017 4:11 pm

:clap:
Σκοτώνει το εργαλείο :respekt:

Άβαταρ μέλους
Jazz
Δημοσιεύσεις: 1084
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 12, 2016 4:12 pm
Όνομα: Σταυριάνα
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: V60Hario,Bonavita
Μύλος:: Compak E10 ON DEMAND
Οι καφέδες μου:: Specialty
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Φραπιερα Johny,Artemis

Δημοσίευση από Jazz » Τετ Ιούλ 19, 2017 3:00 pm

Μη και αγοράσω κάτι εγώ χωρίς ευτράπελα και δυσκολίες... Όοοοχι! Πάρτε με στο γάμο σας να σας πω και του χρόνου!

Με παίρνουνε που λέτε τηλ. τη Δευτέρα από το ηλεκτρονικό κατάστημα που παρήγγειλα την φραπιέρα για να με ενημερώσουν πως θα την έχω στο χώρο μου τη Τρίτη. (Η παραγγελία έγινε την Παρασκευή στις 14). Όλα ωραία και καλά. Περνάει η Τρίτη, περνάει και η Τετάρτη σήμερα, πουθενά η φραπιέρα. Στο μεταξύ μου έχουν έρθει 4-5 emails (ανά κάποιες ώρες) με ενημερώσεις για την αποστολή, με διαφορετικό αριθμό αναζήτησης το καθένα, εκ των οποίων κανένα δεν αντιστοιχεί σε προϊόν στην acs...
Παίρνω τηλ το κατάστημα, το κοιτάνε και μου λένε ότι δε το είχαν δει και είχαν θέμα τα vouchers. Μου ζήτησαν συγγνώμη και που είπαν ότι η παραγγελία μου θα μου παραδοθεί αύριο...

Όχι, πείτε μου! Είμαι γκαντέμο ή δεν είμαι...;;; Μία αγορά να κάνω (μιά!) και να μην αναζητήσω πρόβλημα, δεν υπάρχει. :cry:

Άβαταρ μέλους
Jazz
Δημοσιεύσεις: 1084
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 12, 2016 4:12 pm
Όνομα: Σταυριάνα
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: V60Hario,Bonavita
Μύλος:: Compak E10 ON DEMAND
Οι καφέδες μου:: Specialty
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Φραπιερα Johny,Artemis

Δημοσίευση από Jazz » Τετ Ιούλ 19, 2017 3:08 pm

Αφού σκέφτομαι πλέον και ανησυχώ από τώρα ρε παιδιά , ότι αν πάω και πάρω σε λίγο καιρό τον k10, υπάρχουν σοβαρές πιθανότητες να μου βγει και αυτός ελαττωματικός! Και τότε τι κάνουμε που θα έχουμε πετάξει και χίλια ευρόπουλα?? :f010:

Μα είναι δυνατόν;; Θα τρελαθώ. Ό,τι και αν έχω αγοράσει κάποιο κώλυμα έχω βρει. Ακόμα και σε ρουχισμό την έχω πατήσει ουκ ολίγες φορές...
Στο μαγαζί με δουλέυουν χαριτολογώντας, γιατί λένε ότι έχω τον μ@κακομαγνήτη, επειδή όλοι οι περίεργοι πελάτες τυχαίνουν σε μένα. Ακόμα και όταν σηκώνω απλά το τηλέφωνο για παραγγελία(!) σε μένα θα τύχει το στραβό :o

Απάντηση