Φραπιερα Johny,Artemis

Είμαστε μεσογειακή χώρα, καλώς ή κακώς τα θέλουμε τα δροσερά μας.
Άβαταρ μέλους
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 959
Εγγραφή: Παρ Οκτ 14, 2011 2:43 am
Όνομα: Γιαννης
Μηχανή:: Auber Gaggia Classic
Μύλος:: Baratza Sette 270
Οι καφέδες μου:: μπαγιατίλες!
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Φραπιερα Johny,Artemis

Δημοσίευση από UltiMo_ » Τετ Μάιος 06, 2015 4:10 am

είχα πάρει 3 στο σύνολο μηχανές. Απο τέτοια καταστήματα ηλεκτρικών ειδών. Κάθε 1-2 χρόνια καιγόταν και απο μια.
Στο τέλος πήρα μια johny και ησύχασα. αν δεν πετούσα λεφτά στις "φθηνές" θα ήμουν πιο χαρούμενος με την τελική επολογή μου.
Κάνει φραπεδάκι πετυχημένο επαγγελματικό σε δευτερόλεπτα, και κρύο αφρόγαλο άψογο χωρίς να έχεις την τρομερή ακρίβεια σε μάρκα γάλακτος και θερμοκρασία. Ότι και να βάλεις, το κάνει άψογο. Αν δεν τα καταφέρνει, πετάς μέσα και ένα παγάκι, και βγάζει άψογο αφρόγαλο.

Μόνο αρνητικό, είναι οτι πρέπει να συνηθίσεις τη δύναμη του. σε μηχανή φίλου, με τα μεταλικά μαχαιράκια, είχα σπάσει δυο ποτήρια. και δεν ήταν και δικά μου. Η δικιά μου έχει τα πλαστικά
When life throws you curves, aim for the apex

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Φραπιερα Johny,Artemis

Δημοσίευση από Artisti » Τετ Μάιος 06, 2015 10:40 am

Η Βορειοελλαδίτικη εταιρεία Artemis είναι στη ουσία ο δημιουργός της επαγγελματικής φραπιέρας.Μεχρι τότε χρησιμοποιούσαν κάτι Αμερικάνικες Hamilton που ομως ήταν για milkshakes και όχι για φραπόγαλα.
http://www.artemis-mixer.gr/gr/istoriko
Έχει διαφορά με τις άλλες που κυκλοφορούν στη υποστήριξη και στα ανταλλακτικά που περέχει
http://www.artemis-mixer.gr/gr/antallaktika-frapieras

http://www.barista-shop.gr/artemis-drin ... arts-set-2
BTW
Safety First ποτέ δεν βάζουμε σε φραπιέρα επαγγελματική με μεταλλικές προπέλες γυάλινο ποτήρι αλλά πάντα μεταλλικό inox.Το ότι πολλοί το κάνουν δεν είναι δικαιολογία εχουν γίνει πολλά ατυχήματα.

http://www.barista-shop.gr/artemis-stai ... -cup-900ml

Makena
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Τετ Μαρ 13, 2013 6:25 pm
Όνομα: Κώστας
Μηχανή:: Prima Bar
Οι καφέδες μου:: Mauro, Vergnano, Portioli, Illy

Re: Φραπιερα Johny,Artemis

Δημοσίευση από Makena » Τρί Μάιος 30, 2017 11:06 am

BiLLyS έγραψε:Ειδα απο κοντα αυτην την φραπεδερια(φρεπιερα) και νομιζω οτι ειναι καλη, δεν ξερω ποια ειναι η γνωμη σας;
http://www.kotsovolos.gr/site/small-hom ... 9a-x-treme
Είχα τη συγκεκριμένη και στον 1 χρόνο με πολύ μέτρια οικιακή χρήση, έσπασε η πλαστική
βάση που συνδέει τη ράβδο ανάδευσης με το μοτέρ.Την κόλλησα και πολύ σύντομα
ξαναέσπασε.Τη φραπιέρα την είχα αγοράσει περί τα 50ευρώ.
Αυτό είναι και το "κόλπο" των εταιρειών φραπιέρας οικιακής χρήσης.
Μέσα σε 1-2 χρόνια να χρειάζεσαι καινούρια λόγω των πλαστικών μερών σύνδεσης
με μοτέρ αλλά και την εξαιρετικά χαμηλή ποιότητα γενικότερα των πλαστικών τους.Οπότε η λύση των επαγγελματικών (που σημειωτέον οι τιμές τους έχουν πέσει κάτω απο 100ευρω) είναι η πιο συμφέρουσα value for money.

athan88
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: Πέμ Απρ 12, 2012 8:26 am
Όνομα: Θανασης
Μηχανή:: SAECO POEMIA HD8323
Μύλος:: PORLEX TALL
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Φραπιερα Johny,Artemis

Δημοσίευση από athan88 » Κυρ Ιούλ 09, 2017 10:36 pm

Εχω μια φραπιερα gruppe https://www.kexagias-shop.gr/image/cach ... 0.jpg,μετα απο 2 χρονια χρησης χαλασε η κατω προπελα,γνωριζει καποιος/α που μπορω να βρω ανταλλακτικο;φανταζομαι θα ειναι εξαιρετικα χαμηλο το κοστος,σε καθε περιπτωση δε συντρεχει λογος για αγορα νεας εφοσον μπορω να βρω κατι...

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Φραπιερα Johny,Artemis

Δημοσίευση από Artisti » Δευ Ιούλ 10, 2017 12:42 am

Ανταλλακτικά δεν έχουν οι κινεζούρες πάρε μια του εικοσάρικου.

Άβαταρ μέλους
Jazz
Δημοσιεύσεις: 1084
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 12, 2016 4:12 pm
Όνομα: Σταυριάνα
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: V60Hario,Bonavita
Μύλος:: Compak E10 ON DEMAND
Οι καφέδες μου:: Specialty
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Φραπιερα Johny,Artemis

Δημοσίευση από Jazz » Τρί Ιούλ 11, 2017 8:43 pm

Εγώ έχω δουλέψει μόνο με Johny. Από τις οποίες είμαι 100% ευχαριστημένη. Είναι 'σκυλιά'. Επειδή μέσα στην εβδομάδα θα αγοράσω φραπιέρα της προκοπής για το σπίτι (μου έχει βγάλει το λάδι η kenwood!), σκεφτόμουν μήπως τελικά πάρω Artemis. Και ο λόγος: Την έχει ο Κωτσόβολος (119€ και με δόσεις) και είναι και κοντά στο σπίτι μου, οπότε και τώρα αν είναι 'πετάγομαι' και την παίρνω. Ούτε μεταφορικά, ούτε αναμονή. Απλά δεν την έχω πιάσει ποτέ στα χέρια μου. Για την αξία της είμαι σίγουρη, δε το συζητώ. Απλά εμφανισιακά δε μου κάθεται τόσο καλά όσο η Johny (πιθανότατα γιατί έχει συνηθίσει το μάτι). Μου φαίνεται και πιο ογκώδης/χοντροκομμένη. Είναι;; Ή βρίσκεται στα κυβικά της Johny; Ποια να πάρω;;
(ή κόκκινη ή μαύρη θα είναι by the way)

Για πείτε μου τη γνώμη σας, αν είναι να πεταχτώ τώρα, προλαβαίνω. :)

Gaggia BC
Δημοσιεύσεις: 801
Εγγραφή: Τετ Σεπ 23, 2015 11:12 am
Όνομα: Μάκης
Μηχανή:: Vibiemme Domobar DB
Μύλος:: Mazzer Kony
2ος Μύλος:: Γουδί

Re: Φραπιερα Johny,Artemis

Δημοσίευση από Gaggia BC » Τρί Ιούλ 11, 2017 8:59 pm

Αν θυμαμαι καλα και οι δυο(Artemis-Johny) ειναι εξισου καλες. Πιο πολυ διαφορα εκανε το inox ποτηρι το οποιο εγω κραταγα παντα σε ψυγειο.Ανταλλακτικα λογικα βρισκεις παντου,αν και δε χαμπαριαζαν ουτε απο το ακροφυσιο με το οποιο τις καθαριζαμε. Ασε που αν πιανει το χερι σου τη μαστορευεις και μονη.
Θα σου ελεγα πως την εχουν 90+ καπου στη Ν.Ιωνια αλλα και μονο οι βενζινες απο τα Νοτια δεν αξιζουν. Μη σε παρω στο λαιμο μου ομως! Ας μας πει και καποιος που θυμαται καλυτερα,αν καποια απο τις δυο ειναι "η καλη"!
Btw θελω καιρο να τσιμπησω μια αλλα κυριολεκτικα,δεν εχω αφησει χωρο στην ουτε για σπιρτο. Ζηλευω τις μεγαλες κουζινες σας!
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Gaggia BC την Τρί Ιούλ 11, 2017 9:00 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

buddy
Δημοσιεύσεις: 1017
Εγγραφή: Σάβ Απρ 23, 2016 3:13 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Izzo Alex Duetto IV
Μύλος:: Woodsman tΑlΩς
Οι καφέδες μου:: Natural
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη

Re: Φραπιερα Johny,Artemis

Δημοσίευση από buddy » Τρί Ιούλ 11, 2017 9:00 pm

Eγω εχω την artemis τη μαυρη.
Πραγματικα ειναι σκυλι και κανει τη δουλεια της για πλακα και πανευκολα.
Μοτερ αθανατο, για οικιακη χρηση δεν νομιζω να χρειαστεις ποτε ανταλλακτικα.
100 ευρω την ειχα παρει συν 10 ευρω για το μεταλλικο δοχειο, γιατι ηταν με το πλαστικο.
Aυτην εδω εχω http://www.artemis-mixer.gr/gr/frapiere ... ack-detail
Αλλα την ειχα παρει απο το exoplismos.gr τοτε ειχε την καλυτερη τιμη, τωρα δεν ξερω...
Εχει το ιδιο υψος περιπου (ειναι λιγο πιο ψηλη) με τον Κ10 χωρις το hopper, για να καταλαβεις περιπου το μεγεθος, αλλα πολυ πιο "λεπτη" εννοειται.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος buddy την Τρί Ιούλ 11, 2017 9:16 pm, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Jazz
Δημοσιεύσεις: 1084
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 12, 2016 4:12 pm
Όνομα: Σταυριάνα
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: V60Hario,Bonavita
Μύλος:: Compak E10 ON DEMAND
Οι καφέδες μου:: Specialty
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Φραπιερα Johny,Artemis

Δημοσίευση από Jazz » Τρί Ιούλ 11, 2017 9:11 pm

Gaggia BC έγραψε:Αν θυμαμαι καλα και οι δυο(Artemis-Johny) ειναι εξισου καλες. Πιο πολυ διαφορα εκανε το inox ποτηρι το οποιο εγω κραταγα παντα σε ψυγειο.Ανταλλακτικα λογικα βρισκεις παντου,αν και δε χαμπαριαζαν ουτε απο το ακροφυσιο με το οποιο τις καθαριζαμε. Ασε που αν πιανει το χερι σου τη μαστορευεις και μονη.
Θα σου ελεγα πως την εχουν 90+ καπου στη Ν.Ιωνια αλλα και μονο οι βενζινες απο τα Νοτια δεν αξιζουν.
Btw θελω καιρο να τσιμπησω μια αλλα κυριολεκτικα,δεν εχω αφησει χωρο στην κουζινα ουτε για σπιρτο. Ζηλευω τις μεγαλες κουζινες σας!
Ότι είναι εξίσου καλές είναι δεδομένο. Το θέμα είναι καθαρά εμφάνισης και 'χωροταξικό' για μένα. Με ποτήρια, ανταλλακτικά, βάσεις κλπ δεν έχω θέμα. Βρίσκω από το μαγαζί. Άλλωστε κάθε τρεις και λίγο στο Σαρρή είμαστε για νέες αγορές. Καλά για μαστόρεμα δε το συζητώ. Η ειδικότης μου! χαχα. :P Οι περισσότερες συσκευές στο μαγαζί από τα χέρια μου περνάνε (φραπιέρες/προπέλες, στύφτες, βραστήρες, βιδώματα/ξεβιδώματα κοκ ανήκουν στις υποχρεώσεις μου :lol: ). Ό,τι μπορώ να ρυθμίσω/επισκευάσω μόνη μου, το κάνω για να γλιτώνουμε και έξοδα στο μαγαζί.

Κάποτε τις καθάριζα μόνο με puly για επιφάνειες/γάλατα κλπ. Πλέον, χρησιμοποιώ καυτό νερό με μότα πρώτα (εννοείται η φραπιέρα υπό γωνία στο νεροχύτη, μη χαλάσουμε και τον ηλεκτρικό μηχανισμό). Διώχνει την απαίσια φυτική κρέμα στο πι και φι!

Μα για αυτό είπα να πεταχτώ Κωτσόβολο. Σε 15 λεπτά θα την έχω σπίτι. Ούτε αυτοκίνητο, ούτε τρέξιμο στην άλλη άκρη της Αθήνας ή αναμονή για courier. Θα βγει περίπου κανένα 10€ max πιο ακριβά (ίσως), αλλά θα γλιτώσω ταλαιπωρία και θα τη δω πρώτα και από κοντά.

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Φραπιερα Johny,Artemis

Δημοσίευση από Artisti » Τρί Ιούλ 11, 2017 11:45 pm

Η αγαπημένη μου φραπιέρα είναι η παλιομοδίτικη full metal Artemis.
Πραγματικό σκυλί οι τελευταίες με την πλαστικούρα με παραπέμπουν αισθητικά στις φθηνιάρικες κινεζούρες.
ΑΚ 47 κανονικά έπρεπε να την λένε αυτή :a048:

http://www.artemis-mixer.gr/gr/frapiere ... ple-detail

Απάντηση