freddo espresso

Είμαστε μεσογειακή χώρα, καλώς ή κακώς τα θέλουμε τα δροσερά μας.
Απάντηση
mx1001

freddo espresso

Δημοσίευση από mx1001 » Τετ Απρ 07, 2010 12:18 pm

Καλοκαιριασε και ειπα να φτιαξω το πρώτο μου freddo . Διαβασα τοσα πολλα που μου πιαστηκε το κεφαλι .

Τοση φασαρια για το τιποτα . Σε γυαλινο ποτηρι με 1-2 παγάκια ρίχνουμε *διπλό* espresso . Διπλο γιατι θα πλακώσει πολύ νερό από τα παγάκια και θα το αραιώσει . Μετα βαλτε αλλο ενα παγακι και είστε έτοιμοι .

Απαιχτο . Φεύγει η γεύση των αιθέριων οσμών και η γεύση είναι πιο γήινη (προς του φίλτρου) . Το μονο μυστικο δηλαδή είναι να υπάρχει πολύς καφές .
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος mx1001 την Τετ Απρ 07, 2010 7:24 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Alex_Under
Δημοσιεύσεις: 784
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 13, 2010 10:27 pm
Όνομα: Αλέξανδρος
Μηχανή:: Rancilio Silvia
Μύλος:: Rancilio Rocky
Οι καφέδες μου:: Οτιδήποτε από Αφρική με medium roast
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: freddo espresso

Δημοσίευση από Alex_Under » Τετ Απρ 07, 2010 12:51 pm

Δοκίμασε με θρυμματισμένο πάγο.
Μπορείς να τον θρυμματίσεις είτε με χειροκίνητο είτε με ηλεκτρικό θρυματιστή πάγου (εγώ έχω ένα ψεύτικο χειροκίνητο που δεν ξέρω αν θα μου βγάλει το καλοκαίρι) είτε με το κλασσικό "πετσέτα και σφυρί" :lol:

Off topic:
Για freddo cappucino πάρτε με 1€ το χτυπητήρι φραπέ που δίνουν στα ΙΚΕΑ με το στρόγγυλο ελατήριο στην μύτη του ρίχτε ένα παγάκι στο pitcher με το κρύο γάλα και χτυπήστε. Σε 30" έτοιμο το κρύο αφρόγαλα
Be a coffee-drinking individual. Espresso yourself!

mx1001

Re: freddo espresso

Δημοσίευση από mx1001 » Τετ Απρ 07, 2010 12:58 pm

Alex_Under έγραψε:Δοκίμασε με θρυμματισμένο πάγο....
Γιατι τετοιος σκωτομος ? . Δεν εχεις δεί τα σακουλάκια για πάγο που παγώνουν μικρά μπιλάκια ? .
Πάντως οχι δεν θελω . Τα θρυματα λιωνουν πολυ γρήγορα .

Οσο για το μοτερακι απο το ΙΚΕΑ , δεν ειδες και το δικο μου post ? (το "εναλλακτικο" , viewtopic.php?f=4&t=151 )

Που πηγε ο Χρηστος οεοο ? , λες να την εκανε για κανα εξωτερικό ?.

Άβαταρ μέλους
Alex_Under
Δημοσιεύσεις: 784
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 13, 2010 10:27 pm
Όνομα: Αλέξανδρος
Μηχανή:: Rancilio Silvia
Μύλος:: Rancilio Rocky
Οι καφέδες μου:: Οτιδήποτε από Αφρική με medium roast
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: freddo espresso

Δημοσίευση από Alex_Under » Τετ Απρ 07, 2010 1:00 pm

Στο δικό σου post μιλάς για ΖΕΣΤΟ αφρόγαλα
Be a coffee-drinking individual. Espresso yourself!

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: freddo espresso

Δημοσίευση από Christos » Τετ Απρ 07, 2010 6:24 pm

Υποθέτω ότι όπως και ο espresso ορίζεται από κάποιες παραμέτρους, το ίδιο θα ισχύει και για τον freddo. Δεν ξέρω τίποτα για το θέμα γιατί εγώ πίνω σχεδόν πάντα ζεστό καφέ αλλά καλό θα ήταν να έχουμε την πραγματική συνταγή παρασκευής του. Άλλο πράγμα βάζω παγάκια και άλλο το βάζω θρυματισμένο πάγο. Skaken not/or stirred :lol:

Off topic:
Φίλε Μιχάλη εδώ Ελλάδα είμαι απλά δεν έχω εδώ που είμαι δική μου σύνδεση.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

mx1001

Re: freddo espresso

Δημοσίευση από mx1001 » Τετ Απρ 07, 2010 7:19 pm

Ενα καλο με πολλες φωτο για cappucino freddo:
http://blog.adamopoulos.net/how-to-make ... no-freddo/
http://e-how.gr/pos-na-ftiaksete-kapoutsino-freddo
αλλα τελικα καταληγεις με πολύ πράμα για ξέπλυμα ...!

για espresso freddo:
http://e-how.gr/pos-na-ftiaksete-espresso-freddo
ειναι ετσι οπως τα λεω .

[Off Topic]
Ειδατε τι βγαζει ο άνθρωπος με μια Krupps ? ! .

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: freddo espresso

Δημοσίευση από Christos » Τετ Απρ 07, 2010 7:50 pm

Φίλε Μιχάλη μην αποποιείσαι των ευθυνών σου (alias χώσιμο) για το συγκεκριμένο τόπικ που άνοιξες. :lol:
Πρέπει να διαλευκάνεις το θέμα. Πχ εγώ που δεν ξέρω το θέμα, όλοι οι freddo που έχω δει έχουν αφρό και δεν δείχνουν όπως αυτός του e-how. Ρίχνεις έτσι απλά τον καφέ χωρίς ανάδευση;
Για τον cappu-freddo, βάζεις στο ποτήρι το γάλα και μετά τον καφέ; Ή το αντίθετο; (Δες τα σχόλια στα λινκ που έστειλες). Το γάλα έχει και εβαπορέ μέσα; Μιξεράκι ή shaker με παγάκια;

Και άλλα πολλά που πρέπει να βρούμε (άντε το καλοκαίρι έρχεται και έχω αρκετό μπαγιάτικο καφέ) :lol:
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

mx1001

Re: freddo espresso

Δημοσίευση από mx1001 » Τετ Απρ 07, 2010 8:01 pm

Σε μενα ετσι γινεται οπως στην φωτο μετα απο κανενα μισαωρο . Το καιμακι μενει , αλλα καιμακι βαρβατο δεν παιρνω ουτε στα καφε (εκτος αμα λες για καπουτσινο) . Αμα μιλαμε για τον espresso δε θελει αναδευση (ειδα παρομοια συνταγή και σε ξενα link) . Θα βγαλω φωτο στις επομενες ημερες . Τι αλλο να πω , ας μας πει και ο θειος Alex που πινει τακτικα. Εγω παντως 'τον ηπια' και ευχαριστηθηκα .

Να το σβησουμε λες το thread να το ανοιξει κανενας που να ξερει πιο πολλα ?. Ειχαμε και κατι baristas εδω , που πηγανε ?.

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: freddo espresso

Δημοσίευση από Christos » Τετ Απρ 07, 2010 8:16 pm

Στο link που έβαλες ο Αδαμόπουλος δείχνει αυτό για freddo. Επίσης για να μην μπερδευόμαστε στα φρεντοειδή δεν έχουμε να κάνουμε με καϊμάκι αλλά με αφρό (εκτός φυσικά από το στάδιο της παρασκευής espresso).
Εικόνα
Ας το αφήσουμε ανοιχτό (πλάκα σου έκανα περί ευθυνών) και να δούμε και τα άλλα παιδιά τι έχουν να προτείνουν.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Costas

Re: freddo espresso

Δημοσίευση από Costas » Τετ Απρ 07, 2010 8:17 pm

Καλησπέρα,
όταν ακόμα δούλευε η μηχανή μου...έφτιαχνα freddo espresso ως εξής:ετοίμαζα ένα διπλό espresso(περίπου 70 ml) τον οποίο μαζί με τη ζάχαρη και 1-2 παγάκια το χτυπούσα σε ένα επιτραπέζιο μηχανάκι φραπέ για λίγο, μέχρι να λιώσει η ζάχαρη και να κρυώσει ο καφές, και μετά το έριχνα σε ένα ποτήρι με αρκετά παγάκια(7-8) -εναλλακτικά τριμμένο πάγο-...έτοιμος!
Για Freddo cappuccino στο παραπάνω πρόσθετα αφρόγαλα , το οποίο έφτιαχνα με νουνού family(πλήρες) χτυπημένο κι αυτό στο μιξεράκι του φραπέ..(κρέμα!)
Δεν ξέρω αν η διαδικασία είναι ολόσωστη πάντως το αποτέλεσμα ήταν απολύτως ικανοποιητικό!

Το είχα βγάλει κάτι photos...
Συνημμένα
12345.jpg
1234.jpg
123.jpg

Απάντηση