freddo espresso

Είμαστε μεσογειακή χώρα, καλώς ή κακώς τα θέλουμε τα δροσερά μας.
Άβαταρ μέλους
dalas
Δημοσιεύσεις: 387
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 27, 2010 2:53 pm
Όνομα: Αντώνης
Μηχανή:: Rancilio Silvia
Μύλος:: Ascaso i-mini
Οι καφέδες μου:: San Pedro, La Margarita (Taf roast)
Τοποθεσία: Athens

Re: freddo espresso

Δημοσίευση από dalas » Κυρ Απρ 25, 2010 12:01 am

Christos έγραψε:Οπότε από τις απαντήσεις σας καταλαβαίνω ότι χρησιμοποιούμε μιξεράκι πάντα για τo espresso-πάγο σύστημα, κυρίως για να κρυώσουμε τον καφέ, αλλά χωρίς όμως να τον αραιώσουμε, (δεν θα έκανε καλύτερη δουλειά ένα shaker;)
Στον φραπέ κάνει...;
Christos έγραψε:Γι αυτό το σκοπό ο μέν Βαγγέλης βάζει ένα μόνο παγάκι και ο dalas μάλλον περισσότερα αλλά χρησιμοποιεί σουρωτήρι.
Η επόμενη ερώτηση μου είναι: μας ενδιαφέρει εάν θα κάνει αφρό ή όχι στο παραπάνω στάδιο ή είναι μόνο για να κρυώσουμε τον καφέ;

Τέλος, στο ποτήρι που θα μεταφέρουμε τελικά τον καφέ, πόσα περίπου παγάκια έχουμε ήδη βάλει;
Όχι δεν βάζω περισσότερα παγάκια. Το σουρωτήρι πιστεύω ότι χρειάζεται για να μην πέσει μέσα στο ποτήρι μόνο αφρός, αλλά παράλληλα έχει και καλύτερο "οπτικό" αποτέλεσμα στον φρέντο μας. Τα παγάκια χρειάζονται μόνο για να κρυώσει λίγο ο εσπρέσσο αλλά αν θες μπορείς και να μη βάλεις.

Στο ποτήρι εγώ βάζω περίπου μέχρι τη μέση του παγάκια.
A good coffee does not require milk, a bad one does not deserve it - Guatemala saying.

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: freddo espresso

Δημοσίευση από Christos » Κυρ Απρ 25, 2010 12:24 am

dalas έγραψε:...Τα παγάκια χρειάζονται μόνο για να κρυώσει λίγο ο εσπρέσσο αλλά αν θες μπορείς και να μη βάλεις.

...
Τώρα το έχασα πάλι. Άμα δεν βάζεις παγάκια, τότε η χρήση του mixer είναι κυρίως για να κάνεις αφρό και όχι αυτό που κατάλαβα εγώ παραπάνω.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Άβαταρ μέλους
Alex_Under
Δημοσιεύσεις: 784
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 13, 2010 10:27 pm
Όνομα: Αλέξανδρος
Μηχανή:: Rancilio Silvia
Μύλος:: Rancilio Rocky
Οι καφέδες μου:: Οτιδήποτε από Αφρική με medium roast
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: freddo espresso

Δημοσίευση από Alex_Under » Κυρ Απρ 25, 2010 9:30 am

Προσωπική Άποψη:

Το να χτυπήσεις τον freddo espresso για να "αφρίσει" μου θυμίζει προσπάθεια προσυλιτισμού.... :lol:
Είναι σαν να θες να πασσάρεις σε έναν Φραπε-devotee (σ.σ. οπαδό,ακόλουθο) τα "νέα δαιμόνια" που ακούν στο όνομα freddo. Είναι σαν να θες να του πεις, "Εε, και πριν κάτι μαύρο με αφρό έπινες, και τώρα κάτι μαύρο με αφρό πίνεις, αλλά τώρα είσαι και Ευρωπαίος"... :D

Θέλω να πω, για μένα, το χτύπημα με παγάκι δεν έχει κανένα πρακτικό ενδιαφέρον, εκτός σαν εφέ σερβιρίσματος. Δεν κρυώνει περισσότερο τον καφέ από το να τον ρίξεις σε 3-4 παγάκια και μάλιστα, όπως και πολλοί λάτρεις της φράσης "Έλαια του καφέ" θα μπορούσαν να επισημάνουν, νομίζω ότι με το ανούσιο αυτό χτύπημα, πολλά από αυτά τα έλαια, πέρνουν την βαλιτσούλα τους και "γειά σας".
Be a coffee-drinking individual. Espresso yourself!

Άβαταρ μέλους
Βαγγελης ο καφετζης
Δημοσιεύσεις: 1559
Εγγραφή: Πέμ Απρ 22, 2010 8:14 pm
Μηχανή:: ECM Mechanika III PR
Μύλος:: Compak K10 conic
2ος Μύλος:: Χειροκίνητος sozen
Οι καφέδες μου:: Φρέσκοι specialty
Τοποθεσία: Αθήνα - Καστοριά

Re: freddo espresso

Δημοσίευση από Βαγγελης ο καφετζης » Κυρ Απρ 25, 2010 11:29 am

Χρειζεται 1-1,5 παγακι για να κρυωσει το μειγμα αλλα με την βοηθεια απ'το μιξερακι.Μολις ριξεις το παγακι στον ζεστο καφε αμεσως πρεπει να το χτυπησεις,αλλιως το παγακι θα λιωσει σε χρονο dt,χωρις να κρυωσει το μειγμα.

Τωρα με το χυπημα ερχεται και ο αφρος.Ομως αν δεν ηταν το παγακι μεσα κατα την διαρκεια του χτυπηματος,παλι δεν θα καναμε καλο αφρο..

Θελω να καταληξω πως το ενα συνδεει το αλλο.

Οσο για το σουροτηρι,κανει δουλεια στα μαγαζια γιατι χτυπανε πολλους espresso στο ιδιο σκευος (λογω καταναλωσης) και εχουν μεσα πολυ παγο!Ετσι με το σουτοτηρι δεν πεφτουν ολα τα παγακια σε ενα ποτηρι.Αφενος βεβαια κραταει και τον ασχημο αφρο (μεγαλες φουσκαλες-σαπουναδα) και ειναι πιο ωραιο το ποτηρι.

Τωρα στην παραπανω περιπτωση τα παγακια που ειναι πολλα στο σκευος εχουν κρυωσει αρκετα τον καφε.Ετσι το ποτηρι δεν χρειαζεται πολυ παγο.Με ενα - εναμισο ειναι αρκετο.Υποτιθεται πως δεν θα τον πινεις με τις ωρες....Μια ωρα θα κρατησει σιγουρα την δροσια του.Σε πολυ καλο μαγαζι της Αθηνας ετσι το κανουν και ειναι οντως πολυ καλος!!Οσο για την ζαχαρι,για να μην την ριχνουν μεσα στο σκευος,την εχουν κανει σε υγρη μορφη,και την ριχνουν στο ποτηρι αφου ειναι ολα ετοιμα.Και αυτο για να μην χανουν χρονο πλενοντας συνεχεια τα σκευη απο την ζαχαρη.Επισης Αυτο βολευει οσους το πινουν σκετο σαν εμενα,γιατι δεν υπαρχει περιπτωση να μπει ζαχαρη στο ποτηρι.Ειτε απο υπολειματα στο σκευος ή το πιο κοινο υπολειματα στο μιξερακι,οπου κανενας δεν το προσεχει ποτε!!!!

Γι'αυτο μερικες φορες ο φρεντο espresso εχει λιγη γευση φραπε... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Τωρα εγω συνηθως στον καφε μου βαζω 3-4 παγακια στο ποτηρι εφοσον το χτυπησα με λιγο παγο.

Γενικα ειναι λεπτες και εδω οι ισορροπιες..

Παιδια ελπιζω να μην κουραζω!

Costas

Re: freddo espresso

Δημοσίευση από Costas » Κυρ Απρ 25, 2010 2:36 pm

Η δική μου άποψη:το μιξερακι χρησιμοποιείται σε όλα τα καφέ που έχω δει, σε αλλά λίγο σε αλλά περισσότερη ώρα.2-3 παγακια γιατί 1 νομίζω θα λιωσει αμέσως.βασικά τόσα παγακια ώστε να κρυωσει ο καφές κ όχι να είναι χλυαρος.το σουρωτηρι ή αλλιώς ένα μαχαίρι στο στομιο του σεικερ χρειάζεται για να συγκρατήσει τον αφρό που είναι σα σαπουναδα ώστε να έχουμε καλύτερη εμφάνιση στον αφρο και για συγκρατηθούν τα παγακια που τυχόν δεν ελιωσαν.στο ποτήρι 6-7 παγακια.μιλάμε πάντα για διπλή δόση καφέ κ περίπου 80-90ml νερού στην εκχυλιση.επίσης κάποια καφέ αντί για ζάχαρη βάζουν σιρόπι στο ποτήρι πριν ρίξουν τον καφέ.

spyros
Δημοσιεύσεις: 411
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 08, 2010 12:36 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: x7.1, x6, euromatik
Μύλος:: Compak K3 Touch
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: freddo espresso

Δημοσίευση από spyros » Κυρ Μάιος 09, 2010 8:34 pm

Χαιρετώ την κοινότητα,

Λοιπόν θα σας δώσω την δική μου εκδοχή για παρασκευή freddo espresso, μου την έχει πει άτομο που έχει ζήσει πολλά χρόνια ιταλία.Λοιπόν φτιάχνεται έναν espresso 60ml , τον τοποθετείται σε ένα αεροστεγές ταπεράκι και τον βάζετε στην κατάψυξη για 1-2 ώρες ανάλογα την κατάψυξη και την προτίμησή σας.Συνήθως τον σερβίρω σε ποτήρι του λικέρ το οποίο έχω μόνιμα παγωμένο.Το αποτέλεσμα ένας συμπυκνωμένος καφές μιας και δεν έχει παγάκια με μία κρούστα σαν γρανίτα.
Όποιος θέλει ζάχαρη την τοποθετεί με το που παρασκευάζουμε τον espresso.Το μυστικό για μένα είναι να μην αφήσουμε τον καφέ να κρυώσει και πικρίσει τον τοποθετούμε δηλαδή κατ' ευθείαν.

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: freddo espresso

Δημοσίευση από Christos » Κυρ Μάιος 09, 2010 9:52 pm

Σπύρο, πολύ ενδιαφέρουσα πρόταση και πρακτική αφού λύνει το πρόβλημα να αραιωθεί ο καφές με τα παγάκια. Αλλά από εμφάνιση δεν θα δείχνει κάπως άσχημος χωρίς αφρό από πάνω;
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

spyros
Δημοσιεύσεις: 411
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 08, 2010 12:36 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: x7.1, x6, euromatik
Μύλος:: Compak K3 Touch
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: freddo espresso

Δημοσίευση από spyros » Κυρ Μάιος 09, 2010 10:05 pm

Όταν λες αφρό εννοείς την κρέμα;κρέμα δεν θα έχει, θα δεις όμως πως θα κρυσταλλώσει το πάνω μέρος(θα φαίνεται σαν γρανίτα).Όπως και να 'χει το πρότεινα σαν μία εναλλακτική λύση, εγώ το προτιμώ επειδή όπως είπες δεν αραιώνει τον καφέ.

mx1001

Re: freddo espresso

Δημοσίευση από mx1001 » Σάβ Μάιος 15, 2010 2:38 pm

Εχετε καταλήξει και εσείς στο συμπέρασμα οτί ο freddo με μηδενικό χτύπημα έχει την καλύτερη γεύση ή είναι γνώμη μου ?. Δηλ. ενα παγακι κατά την εκχύληση και ένα μετά , χωρις χτυπημα . Try it . Χωρίς χτύπημα μπορείς να πείς οτί έχουν απομείνει πολλά στοιχεία από αυτό που λέμε espresso .

apolitana

Re: freddo espresso

Δημοσίευση από apolitana » Σάβ Μάιος 15, 2010 2:51 pm

Οταν χτυπησεις τον καφε αποκτα μια πιο κρεμωδη υφη...ειναι καθαρα υποκειμενικο αυτο που λες...και ι Ιταλικη εκδοχη ειναι η ιδια..espresso shakerato...http://www.youtube.com/watch?v=TQYm0jsFRaI.......
...Ειναι κ η παρουσιαση το θεμα....

Απάντηση