freddo espresso

Είμαστε μεσογειακή χώρα, καλώς ή κακώς τα θέλουμε τα δροσερά μας.
Άβαταρ μέλους
Βαγγελης ο καφετζης
Δημοσιεύσεις: 1559
Εγγραφή: Πέμ Απρ 22, 2010 8:14 pm
Μηχανή:: ECM Mechanika III PR
Μύλος:: Compak K10 conic
2ος Μύλος:: Χειροκίνητος sozen
Οι καφέδες μου:: Φρέσκοι specialty
Τοποθεσία: Αθήνα - Καστοριά

Re: freddo espresso

Δημοσίευση από Βαγγελης ο καφετζης » Πέμ Απρ 04, 2013 8:28 pm

Αναλόγως με τα γούστα Γιώργο.
Γενικά οι δυνατοί καφέδες θέλουν και λιγότερα γραμμάρια.
Οι πολύ ψημένοι (ιταλικό ψήσιμο) καφέδες του εμπορίου που είναι ευρέως γνωστοί θέλουν λιγότερα γραμμάρια απο τους specialty γιατί θα έχουν πολύ δυνατή γεύση.
Όπως είπα όμως παραπάνω είναι θέμα δοκιμής.

Άβαταρ μέλους
spirgeor
Δημοσιεύσεις: 92
Εγγραφή: Δευ Μάιος 14, 2012 4:12 pm
Όνομα: Σπύρος
Μηχανή:: Ascaso Dream Up
2η Μηχανή:: Bialetti moka
Μύλος:: Ascaso I Mini
Οι καφέδες μου:: Mrs Rose
Τοποθεσία: Γαλάτσι

Re: freddo espresso

Δημοσίευση από spirgeor » Δευ Απρ 22, 2013 12:25 pm

Παιδιά καλημέρα και καλό καλοκαίρι! Εποχή για freddo!
Έχουμε καμμιά πρόταση καφέ για freddo και κατά προτίμηση από Taf. O Hacienda La Minita El Conquistador που πίνω σε ζεστό, δεν με καλύπτει γευστικά ως κρύος. Θα προτιμούσα μάλλον κάποιον δυνατό με ελάχιστη ως καθόλου οξύτητα. Θα το γυρίσω μεν σε Sweet blue αλλά οποιαδήποτε άλλη πρόταση είναι καλοδεχούμενη.
Να λες πάντα το σωστό και όχι το ευχάριστο...

Άβαταρ μέλους
Giwrgos
Δημοσιεύσεις: 448
Εγγραφή: Τρί Σεπ 04, 2012 9:16 pm
Όνομα: ΓΙΩΡΓΟΣ
Μηχανή:: Gaggia Classic
Μύλος:: Ascaso I Mini I-2

Re: freddo espresso

Δημοσίευση από Giwrgos » Κυρ Ιαν 19, 2014 12:26 pm

Ειπα να φτιαξω ενα freddo σημερα αλλα δεν βγηκε..
Οταν κατα το χτυπημα γινεται ολος ο καφες αφρος τι φταιει? Λιγοτερο χτυπημα θελει?

Άβαταρ μέλους
tristanos
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: Τρί Σεπ 25, 2012 11:43 am
Όνομα: Δημήτρης
Μηχανή:: Gaggia Baby
Μύλος:: Ascaso i2 mini
Οι καφέδες μου:: Taf και ότι φρέσκο πέσει στα χέρια μου!
Τοποθεσία: Αθήνα-Βύρωνας

Re: freddo espresso

Δημοσίευση από tristanos » Δευ Ιαν 20, 2014 10:48 am

Προσωπικά όταν φτιάχνω fredo χτυπάω τον καφέ με ένα παγάκι και την ζάχαρη που επιθυμώ σε ένα μεταλλικό δοχείο με μιξεράκι του φραπέ (το απλό μιξεράκι ή εάν έχεις μεγάλο στην χαμηλή ταχύτητα). Σαφώς και υπάρχει αφρός όμως αδειάζοντας τον καφέ σε ποτήρι με πάγο ο αφρός "κάθετε" σε 1-2 λεπτά.

Άβαταρ μέλους
Giwrgos
Δημοσιεύσεις: 448
Εγγραφή: Τρί Σεπ 04, 2012 9:16 pm
Όνομα: ΓΙΩΡΓΟΣ
Μηχανή:: Gaggia Classic
Μύλος:: Ascaso I Mini I-2

Re: freddo espresso

Δημοσίευση από Giwrgos » Δευ Ιαν 20, 2014 12:11 pm

Εμένα ήταν μόνο αφρός,δέν έπεφτε.
Έχω ένα μίξερ 2 ταχυτήτων από πρακτικερ, δέν ειναι κάτι ακριβό αλλά μάλλον εχει δύναμη η 2η ταχύτητα.

tsipoura

Re: freddo espresso

Δημοσίευση από tsipoura » Δευ Ιαν 20, 2014 8:47 pm

Μα δεν τον χτυπάμε όπως τον φραπέ.
Στον ζεστό καφέ ρίχνουμε τη ζάχαρη και ανακατεύουμε λίγο για να λιώσει και μετά ρίχνουμε τα παγάκια και χτυπάμε ελαφρά για να κρυώσουμε τον καφέ.
Σίγουρα θα δημιουργηθεί αφρός αλλά δεν θα είναι όπως τον περιγράφεις εσύ.

spaka
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 06, 2014 6:08 pm
Όνομα: Σπυρος
Μηχανή:: Delonghi Icona
Μύλος:: Porlex Tall
Οι καφέδες μου:: Ψαχνομαι...
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: freddo espresso

Δημοσίευση από spaka » Σάβ Φεβ 08, 2014 9:47 am

Γεια σας παιδια!
Οπως ξεκινησα να λεω και στο welcome ποστ μου viewtopic.php?f=10&t=3155
δεν ειμαι ευχαριστημενος απο το freddo που φτιαχνω.
Ως τωρα αγοραζα freddo απο τα Σημεριλισιους(δε ξερω αν εχουμε θεμα διαφημισης) που παροτι με 1€ προσωπικα μου αρεσει και η γευση του, και η κρεμωδες υφη αλλα και η ποσοτητα που ειναι μπολικη.
Καλως η κακως προσπαθω να αντιγραψω αυτο το αποτελεσμα αλλα δε πετυχαινει πουθενα!!! Ισως λιγο πετυχαινω τη κρεμωδη υφη αλλα ειναι για το πρωτο 10λεπτο που μολις τον εχω χτυπησει με το μιξερ.
Δε μπορω να καταλαβω επισης τι παιζει με το θεμα της ποσοτητας μιας και εγω με τα 60ml εσπρεσσο που φτιαχνω μου βγαινει πολυ λιγος ο καφες και τελειωνει με 2 τζουρες...

Άβαταρ μέλους
glf
Δημοσιεύσεις: 130
Εγγραφή: Παρ Αύγ 30, 2013 8:36 pm
Όνομα: Νίκος
Μηχανή:: Wega Mininova EPU
Μύλος:: Mazzer Super Jolly
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: freddo espresso

Δημοσίευση από glf » Σάβ Φεβ 08, 2014 1:02 pm

αυτό με την ποσότητα και μένα με προβληματίζει λίγο.. οκ, με 5 παγάκια κάτι κάνεις.

αλλά μήπως πρέπει να πάμε πάνω από τα 60ml; έτσι κι αλλιώς αν βγει μια κάποια πικράδα από το overextraction δε πειράζει νομίζω. ίσα ίσα που όταν δοκιμάζω freddo με 100% arabica νομίζω ότι λείπει η πικράδα του robusta! (δε μιλάω για specialty καφέδες)

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: freddo espresso

Δημοσίευση από Christos » Σάβ Φεβ 08, 2014 4:37 pm

Από την στιγμή που έχουν γίνει οι σωστές ρυθμίσεις για την παρασκευή ενός διπλού espresso δεν έχει νόημα να τραβήξεις την εκχύλιση με παραπάνω όγκο νερού. Ο καφές θα έχει δώσει ότι καλό θα ήταν να δώσει και το μόνο που θα κάναμε θα ήταν να τον αραιώσουμε με νερό κυρίως και επιπρόσθετα να του προσθέσουμε και μη επιθυμητές γεύσεις ως αποτέλεσμα της υπερεκχύλισης.
Μία δεύτερη σημαντική παράμετρος είναι ότι ο όγκος του freddo ροφήματος δεν εξαρτάται μόνο από τον όγκο του παρασκευασμένου καφέ αλλά και από τον όγκο που έχουν τα προστιθέμενα παγάκια και ο αφρός από την ανάδευση του.
Οπότε πάλι το σημαντικό σημείο είναι να κάνουμε πρώτα ένα σωστά παρασκευασμένο espresso. Στην περίπτωση του Σπύρου αυτό είναι πολύ δύσκολο λόγω του εξοπλισμού του ή μάλλον λόγω της έλλειψης του κατάλληλου εξοπλισμού. Με Delonghi και προαλεσμένο καφέ είναι σχεδόν αδύνατο να αντιγράψει τον freddo ενός μαγαζιού, που έχει μάλλον άλλο καφέ (;), επαγγελματικό μύλο και σαφέστερα ανώτερη μηχανή.
Επί τω πρακταίω, ο Σπύρος σε πρώτη φάση θα πρέπει να μάθει τι καφέ χρησιμοποιεί το μαγαζί που αναφέρει παραπάνω, να αγοράσει τον ίδιο όπως και απαραίτητα μύλο συν όλα τα βελτιωτικά κολπάκια για τις Delonghi που αναφέρονται στο forum για προσεγγίσει κάπως το ίδιο αποτέλεσμα σε freddo.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Άβαταρ μέλους
glf
Δημοσιεύσεις: 130
Εγγραφή: Παρ Αύγ 30, 2013 8:36 pm
Όνομα: Νίκος
Μηχανή:: Wega Mininova EPU
Μύλος:: Mazzer Super Jolly
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: freddo espresso

Δημοσίευση από glf » Κυρ Φεβ 09, 2014 1:38 am

Μα μιλάει για ποσοτητα.

Απάντηση