freddo espresso

Είμαστε μεσογειακή χώρα, καλώς ή κακώς τα θέλουμε τα δροσερά μας.
Απάντηση
master1992g
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 13, 2020 5:38 pm
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
Μύλος:: Eureka Mignon

Re: freddo espresso

Δημοσίευση από master1992g » Τετ Σεπ 29, 2021 10:44 pm

Και εγώ στην ίδια φάση με σένα ήμουν πριν κάναν χρόνο και τελικά κατέληξα σε 2-3 specialty blends, με 18g in βγάζω 45g out σε 35-40sec, με 2 extractions έχω 90g ρόφημα, μετα προσθέτω 2 παγάκια στο χτύπημα και 4 στο ποτηρι-θερμό, τα παγάκια έτσι δεν λιώνουν και ο καφές δεν νερωνει.
Αυτη είναι η δική μου χρυσή τομή στον freddo για τα γούστα μου. Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να πειραματιστεις σε ratio,seconds, θερμοκρασιες.. Απλά χρειαζεσαι τουλάχιστον μισό κιλό καφέ ώστε να πειραματιστεις αρκετά με τον καθένα ξεχωριστά και να καταλήξεις στο αν σου ταιριάζει.

Άβαταρ μέλους
Hatori
Δημοσιεύσεις: 575
Εγγραφή: Δευ Δεκ 30, 2019 2:16 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit pl41 plust pid
2η Μηχανή:: Aeropress
Μύλος:: Eureka atom 75 titan
Τοποθεσία: Δράμα

Re: freddo espresso

Δημοσίευση από Hatori » Τετ Σεπ 29, 2021 11:20 pm

Να προτείνω κι εγώ με τη σειρά μου σε όποιον δεν έχει δοκιμάσει, τον espresso on the rocks. Μια πολύ καλή και σίγουρη λύση για κρύο εσπρέσσο χωρίς να αλλάζει και να αλλοιώνεται η γεύση. Απλά κάνεις την εκχύλιση σ ένα ποτήρι με 3-4 παγάκια σε 1:2. Καλαμάκι και καλή απόλαυση.

thanos9999
Δημοσιεύσεις: 89
Εγγραφή: Δευ Ιουν 29, 2020 1:11 am
Όνομα: Θάνος
Μηχανή:: Lelit pl042 temd pid
Μύλος:: Eureka mignon specia
2ος Μύλος:: Lelit pl043 mmi
Οι καφέδες μου:: Taresso tigrato, taf (hacienda blend)

Re: freddo espresso

Δημοσίευση από thanos9999 » Πέμ Σεπ 30, 2021 12:40 am

master1992g έγραψε:
Τετ Σεπ 29, 2021 10:44 pm
Και εγώ στην ίδια φάση με σένα ήμουν πριν κάναν χρόνο και τελικά κατέληξα σε 2-3 specialty blends, με 18g in βγάζω 45g out σε 35-40sec, με 2 extractions έχω 90g ρόφημα, μετα προσθέτω 2 παγάκια στο χτύπημα και 4 στο ποτηρι-θερμό, τα παγάκια έτσι δεν λιώνουν και ο καφές δεν νερωνει.
Αυτη είναι η δική μου χρυσή τομή στον freddo για τα γούστα μου. Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να πειραματιστεις σε ratio,seconds, θερμοκρασιες.. Απλά χρειαζεσαι τουλάχιστον μισό κιλό καφέ ώστε να πειραματιστεις αρκετά με τον καθένα ξεχωριστά και να καταλήξεις στο αν σου ταιριάζει.
Ακριβώς η ιδια διαδικασια και απο εμενα! Το πρωί 2 extractions σε θερμο με παγακια τα οποια κρατανε σχεδόν μεχρι το απόγευμα και δεν νερωνει ο καφες. Ακομα και το απόγευμα στο σπίτι χρησιμοποιώ το θερμο στο κρυο για να μην νερωνει ο απογευματινός (αν θα ειναι freddo).

apostolisk
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Δευ Σεπ 20, 2021 8:02 pm

Re: freddo espresso

Δημοσίευση από apostolisk » Πέμ Οκτ 14, 2021 7:35 pm

Επειδή είμαι κι εγώ στη διαδικασία επιλογής για αγορά μηχανής και έχω αρχίσει να διερωτώμαι περί δοσολογίας καθώς με ενδιαφέρει πολύ ο freddo.

Στις καφετέριες βλέπουμε ξεκάθαρα ότι για freddo espresso βγάζουν ένα 2πλο shot με 18-20γρ ή όσο χωράει το καλαθάκι τους. Επίσης εγώ στο στρατό, ήμουν σε κψμ με επαγγελματική μηχανή ( μια Wega) και εκεί με Buondi καφέ βγάζαμε πάλι ένα 2πλο shot το οποίο όμως ήταν μεγάλου όγκου σε σχέση με το κλασσικό 2πλο εσπρέσσο των 38-40 γρ. που βλέπουμε παντού. Τελικά τι παίζει ακριβώς; Ξέρει κανείς που έχει δουλέψει και σε μαγαζί και ταυτόχρονα έχει μηχανή στο σπίτι;

Ρωτάω γιατί είμαι ανάμεσα σε Lelit Anna PID 57mm , Lelit Plust PID 58mm και Cafelat Robot 58mm. Τη γλιτώνουμε ή όχι τη διπλή εκχύληση. Γιατί όσο ναναι είναι και παραπάνω έξοδα να κόβεις 36γρ. για να πιεις ένα freddo.

Άβαταρ μέλους
Hatori
Δημοσιεύσεις: 575
Εγγραφή: Δευ Δεκ 30, 2019 2:16 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit pl41 plust pid
2η Μηχανή:: Aeropress
Μύλος:: Eureka atom 75 titan
Τοποθεσία: Δράμα

Re: freddo espresso

Δημοσίευση από Hatori » Πέμ Οκτ 14, 2021 9:04 pm

apostolisk έγραψε:
Πέμ Οκτ 14, 2021 7:35 pm
Επειδή είμαι κι εγώ στη διαδικασία επιλογής για αγορά μηχανής και έχω αρχίσει να διερωτώμαι περί δοσολογίας καθώς με ενδιαφέρει πολύ ο freddo.

Στις καφετέριες βλέπουμε ξεκάθαρα ότι για freddo espresso βγάζουν ένα 2πλο shot με 18-20γρ ή όσο χωράει το καλαθάκι τους. Επίσης εγώ στο στρατό, ήμουν σε κψμ με επαγγελματική μηχανή ( μια Wega) και εκεί με Buondi καφέ βγάζαμε πάλι ένα 2πλο shot το οποίο όμως ήταν μεγάλου όγκου σε σχέση με το κλασσικό 2πλο εσπρέσσο των 38-40 γρ. που βλέπουμε παντού. Τελικά τι παίζει ακριβώς; Ξέρει κανείς που έχει δουλέψει και σε μαγαζί και ταυτόχρονα έχει μηχανή στο σπίτι;

Ρωτάω γιατί είμαι ανάμεσα σε Lelit Anna PID 57mm , Lelit Plust PID 58mm και Cafelat Robot 58mm. Τη γλιτώνουμε ή όχι τη διπλή εκχύληση. Γιατί όσο ναναι είναι και παραπάνω έξοδα να κόβεις 36γρ. για να πιεις ένα freddo.
Παρε τη μηχανή που σ αρέσει, κόψε 20 gr στο καλαθάκι πάρε 40 gr στο φλυτζάνι και κάνε ένα γευστικοτατο freddo και θα είσαι μια χαρά.

Άβαταρ μέλους
laonikos78
Δημοσιεύσεις: 915
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 29, 2020 9:52 pm
Όνομα: Λαόνικος
Μηχανή:: Profitec GO
Μύλος:: Eureka Atom 65 redsp
Οι καφέδες μου:: Specialty Κεντρικής & Νότιας Αμερικής
Τοποθεσία: Κόστα Ρίκα, Έλ Σαλβαδόρ, Γουατεμάλα, Κολομβία & Υεμένη.

Re: freddo espresso

Δημοσίευση από laonikos78 » Πέμ Οκτ 14, 2021 11:13 pm

Για μικρότερο κόστος Apostolisk μπορείς να αγοράζεις οικονομικούς commercial οι οποίοι είναι εξαιρετικοί για freddo.
Πιστεύω όμως πως αν έχεις την πρόθεση να δώσεις 500€ 600€ 700€ για αγορά μηχανής τότε συνειδητά θα ξέρεις πως και οι καφέδες έχουν το κόστος τους και άρα θα μπορείς να στηρίξεις την επιλογή σου αυτή.
..Για πάντα και μια μέρα.

nikstgr
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: Παρ Μαρ 25, 2022 5:01 am

Re: freddo espresso

Δημοσίευση από nikstgr » Πέμ Απρ 07, 2022 4:06 pm

τελικα γιατι οι φρεντο στις καφετεριες συνηθως εχουν μεγαλυτερη ποσοτητα σε σχεση με τον κλασικο διπλο εσπρεσσο που κανουμε σπιτι για φρεντο; δε λεω για τους νερομενους που φτιαχνουν καποια μαγαζια... αλλα για κλασικους φρεντο με τις πικρες τους και οτι ειναι τελος παντων, που δεν ειναι νερομενοι παντως και κραταει η γευση τους μετα απο ωρα.
αν φτιαξω διπλη δοση (36γρ καφε δηλαδη) σιγουρα βγαινει περισσοτερο απο των μαγαζιων αλλα οχι τοσο πολυ. μιλαω για φυσιολογικες εκχυλισεις 1:2 ή αντε 1:2,5.

nikstgr
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: Παρ Μαρ 25, 2022 5:01 am

Re: freddo espresso

Δημοσίευση από nikstgr » Παρ Απρ 15, 2022 2:10 am

Ευχαριστώ το φίλο που μου έστειλε μήνυμα, αλλά δε μπορώ να στείλω από ότι βλέπω. Πρέπει να απευθυνθώ σε διαχειριστή. :OOPS:

wiowia
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 15, 2018 10:46 pm
Μηχανή:: Lelit Victoria
Μύλος:: Eureka Specialita
Οι καφέδες μου:: Cafeistas Single Origins
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: freddo espresso

Δημοσίευση από wiowia » Πέμ Απρ 21, 2022 8:38 pm

nikstgr έγραψε:
Πέμ Απρ 07, 2022 4:06 pm
τελικα γιατι οι φρεντο στις καφετεριες συνηθως εχουν μεγαλυτερη ποσοτητα σε σχεση με τον κλασικο διπλο εσπρεσσο που κανουμε σπιτι για φρεντο; δε λεω για τους νερομενους που φτιαχνουν καποια μαγαζια... αλλα για κλασικους φρεντο με τις πικρες τους και οτι ειναι τελος παντων, που δεν ειναι νερομενοι παντως και κραταει η γευση τους μετα απο ωρα.
αν φτιαξω διπλη δοση (36γρ καφε δηλαδη) σιγουρα βγαινει περισσοτερο απο των μαγαζιων αλλα οχι τοσο πολυ. μιλαω για φυσιολογικες εκχυλισεις 1:2 ή αντε 1:2,5.
Ολες οι καφετέριες παίζουν από 15-17 gr για δόση Freddo.
Σε όσες έχουν specialty ή μονοποικιλιακό καφέ η ποσότητα παίζει από 17.5-20gr.
Η οποία απλά είναι μια λίγο μεγαλύτερη εκχειλιση σε σχέση με το διπλό espresso.

Απάντηση