freddo espresso

Είμαστε μεσογειακή χώρα, καλώς ή κακώς τα θέλουμε τα δροσερά μας.
athan88
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: Πέμ Απρ 12, 2012 8:26 am
Όνομα: Θανασης
Μηχανή:: SAECO POEMIA HD8323
Μύλος:: PORLEX TALL
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: freddo espresso

Δημοσίευση από athan88 » Τρί Ιούλ 30, 2019 2:47 pm

https://olla.gr/ball-shape-4-grid-silic ... stprice.gr εχει αγορασει καποιος αυτο η κατι παρομοιο; λογικα θα κραταει περισσοτερο συγκριτικα με τα μεγαλα παγακια απο τις παγοθηκες του super market,για την ωρα χρησιμοποιω αυτη: https://www.bazaar-online.gr/eidi-gia-t ... ga_136452/ καποια προταση για ποτηρι εχουμε; οπως του ουισκι για παραδειγμα

panagiotisk
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Δευ Αύγ 26, 2019 12:00 pm

Re: freddo espresso

Δημοσίευση από panagiotisk » Τρί Αύγ 27, 2019 1:12 pm

Καλησπέρα φίλοι του καφέ!

Διαβάζω εδώ και περίπου ένα μήνα διάφορα θέματα στο φόρουμ αλλά είναι η πρώτη φορά που σχολιάζω.

Καθότι κάτοικος εκτός Ελλάδας είχα τρελαθεί 3 καλοκαίρια τώρα με τα ζεστά και μόνο με το φραπεδάκι.Ήθελα να φτιάξω το freddo espresso μου

Δεν είμαι καθόλου σχετικός με την παραγωγή του καφέ και σε συνδυασμό με την ευκολία έψαχνα για αρχή να αγοράσω κάποια απλή μηχανή με κάψουλες.Αλλά πάνω στο διάβασμα στο φόρουμ κατέληξα στην φθηνή πλην τίμια λύση για μπρίκι. Αυτό λοιπόν ήταν το δικό μου starter pack:

1) Bialetti – Moka Induction – 3 cups [https://www.amazon.fr/gp/product/B00LK9 ... UTF8&psc=1]
2) Lavazza Café Moulu Qualita Rossa [https://www.amazon.fr/gp/product/B0049T ... UTF8&psc=1] το πέτυχα στα 13 ευρώ
3)Παγοθήκη για παγάκια μεγάλα σε μέγεθος [https://www.amazon.fr/gp/product/B06XK8 ... UTF8&psc=1]

Δύο εβδομάδες πλέον με τη μηχανή και έχοντας μάθει να βγάζω καλή ποσότητα καφέ (στην αρχή έπερνα μικρές δόσεις παρόλο το μέγεθος του μπρικιού) και καλή γεύση έχω να πως για το δικό μου επίπεδο (άσχετος :a016: ) και σε συνδυσμό με άλλες δοκιμές που είχα κάνει παλαιότερα με καφέ από κάψουλες και πάγο, με το μπρίκι πέτυχα πολύ καλύτερη γεύση. :a013: Δεν είναι 100% ίδιος με αυτά που έπινα από κάποιο μαγαζί στην Ελλάδα αλλά είναι πολύ ικανοποιητικός για τα δικά μου γούστα.
Επίσης το cappuccino που κάνω για την κοπέλα μου όχι απλά περνάει τη βάση αλλά ξετρελάθηκε και χωρίς κάποια μηχανή,πέρα από το απλό μιξεράκι, για το αφρόγαλα. :a013:

Σε γενικές γραμμές είμαι πολύ ικανοποιημένος!
Έχετε να μου προτείνετε κάποια άλλη ποικιλία καφέ που θα μπορούσα να δοκιμάσω για το freddo espresso ώστε να κάνω και μια σύγκριση? Προς το παρών δεν έχω τη διάθεση να αγοράσω κάποιο μύλο για κόκους καφέ κτλ. Βήμα βήμα!

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: freddo espresso

Δημοσίευση από Artisti » Τρί Αύγ 27, 2019 11:30 pm

Πάρε ένα μύλο Κάι φρέσκο καφέ

https://youtu.be/A5pPgIegHUo

athan88
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: Πέμ Απρ 12, 2012 8:26 am
Όνομα: Θανασης
Μηχανή:: SAECO POEMIA HD8323
Μύλος:: PORLEX TALL
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: freddo espresso

Δημοσίευση από athan88 » Παρ Οκτ 25, 2019 5:49 pm

Για την παρασκευη freddo espresso με τριμμενο παγο,υπαρχει αναλογια στο περιπου; για παραδειγμα αν εχουμε 60γρ(οχι μλ) ροφηματος,μετα την αναδευση στη φραπιερα με κανονικα παγακια,στο ποτηρι πρεπει να τοποθετησουμε 120γρ τριμμενο παγο;

Joeynzxt93
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2020 9:55 pm

Re: freddo espresso

Δημοσίευση από Joeynzxt93 » Πέμ Ιαν 21, 2021 4:27 pm

Καλησπέρα παιδια νέος στην ομάδα.
Έχει κανείς πρόταση για ποικιλία για Freddo espresso?
Ψάχνω κυρίως από kudu και cup10..
Οποιαδήποτε πρόταση δεκτή..
υπόψην δε μου αρέσουν πολυ οι οξύτητες προτιμώ περισσότερο φρουτώδη σοκολατένια γεύση και μου αρέσει ο δυνατός καφές..

AthanX
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Τρί Φεβ 16, 2021 12:39 pm
Όνομα: Θανάσης
Μηχανή:: Lelit Victoria PL91T
2η Μηχανή:: Not Yet
Μύλος:: Eureka Mignon Crono
Οι καφέδες μου:: Espresso - Freddo Espresso

Re: freddo espresso

Δημοσίευση από AthanX » Πέμ Μάιος 20, 2021 4:03 pm

Joeynzxt93 έγραψε:
Πέμ Ιαν 21, 2021 4:27 pm
Καλησπέρα παιδια νέος στην ομάδα.
Έχει κανείς πρόταση για ποικιλία για Freddo espresso?
Ψάχνω κυρίως από kudu και cup10..
Οποιαδήποτε πρόταση δεκτή..
υπόψην δε μου αρέσουν πολυ οι οξύτητες προτιμώ περισσότερο φρουτώδη σοκολατένια γεύση και μου αρέσει ο δυνατός καφές..
Καλησπερα,

Απο Kudu θα σε παω στο Good Cup που τωρα τρεχω για εμενα.
ειναι Φουντουκοσοκολατενιος με αίσθηση bitter στο τελείωμα
Επισης κοιτα και στα Offers εχει βγαλει μια Τριπλετα σε καλη τιμη.

Costas.Ch
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 19, 2020 10:25 am
Όνομα: Κώστας
Μηχανή:: Gaggia Baby Twin
Μύλος:: Mahlkoenig Vario

Re: freddo espresso

Δημοσίευση από Costas.Ch » Σάβ Μάιος 22, 2021 11:23 am

Joeynzxt93 έγραψε:
Πέμ Ιαν 21, 2021 4:27 pm
Καλησπέρα παιδια νέος στην ομάδα.
Έχει κανείς πρόταση για ποικιλία για Freddo espresso?
Ψάχνω κυρίως από kudu και cup10..
Οποιαδήποτε πρόταση δεκτή..
υπόψην δε μου αρέσουν πολυ οι οξύτητες προτιμώ περισσότερο φρουτώδη σοκολατένια γεύση και μου αρέσει ο δυνατός καφές..
Από Cup10 δεν έχω δοκιμάσει κάτι οπότε δεν μπορώ να εκφέρω και άποψη. Εφόσον σου αρέσουν σοκολατένιες γεύσεις από kudu ο Habbit και ο Good Cup είναι καλός χωρίς οξύτητες. Mπορείς να δοκιμάσεις και τους δύο και να διαλέξεις τι σου ταιριάζει καλύτερα. Από Round Cup τώρα πίνω το Daily Round Blend. Το γευστικό του προφίλ είναι στην βάση του σοκολατένιο όπως γράφουν και στην περιγραφή στο site με μακρά επίγευση και διάρκεια στο ποτήρι.

Christos.As
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 31, 2021 9:49 am
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Lelit PL62 (Mara) X
2η Μηχανή:: Moka Pot
Μύλος:: Baratza sette 270Wi
2ος Μύλος:: -
Οι καφέδες μου:: Taf, Taresso,
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: freddo espresso

Δημοσίευση από Christos.As » Δευ Μάιος 31, 2021 11:43 pm

Καλησπέρα σας.

Μου έχει δημιουργηθεί η εξής απορία καθώς συνήθως φτιάχνω 2πλους εσπρέσσο με αναλογία 1:2.
(Με 17 γρ. Καφέ παίρνω στο φλιτζάνι 34γρ σε περίπου 25").
Όταν χρειάζεται να κάνω φρέντο απλά να τραβάω την δόση μεχρι τα περίπου 60ml ( ισως να χρειαστεί κοντά στο 1 λεπτό εκχύλισης) ή θα πρέπει να ρυθμίσω τον μύλο προς το coarse ετσι ώστε να παρω τα 60ml ταχύτερα;

Άβαταρ μέλους
giorgoscha
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 18, 2020 4:15 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Cafelat Robot
2η Μηχανή:: V60
Μύλος:: TimemoreSculptor64s
2ος Μύλος:: Kinu M47 Phoenix

Re: freddo espresso

Δημοσίευση από giorgoscha » Τρί Ιουν 01, 2021 12:09 am

Christos.As έγραψε:
Δευ Μάιος 31, 2021 11:43 pm
Καλησπέρα σας.

Μου έχει δημιουργηθεί η εξής απορία καθώς συνήθως φτιάχνω 2πλους εσπρέσσο με αναλογία 1:2.
(Με 17 γρ. Καφέ παίρνω στο φλιτζάνι 34γρ σε περίπου 25").
Όταν χρειάζεται να κάνω φρέντο απλά να τραβάω την δόση μεχρι τα περίπου 60ml ( ισως να χρειαστεί κοντά στο 1 λεπτό εκχύλισης) ή θα πρέπει να ρυθμίσω τον μύλο προς το coarse ετσι ώστε να παρω τα 60ml ταχύτερα;
Αν σε παίρνει, να αυξήσεις τη δόση σε 18-19 gr και να δεις αν σε ικανοποιεί το αποτέλεσμα στα 40gr ροφήματος.

Christos.As
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 31, 2021 9:49 am
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Lelit PL62 (Mara) X
2η Μηχανή:: Moka Pot
Μύλος:: Baratza sette 270Wi
2ος Μύλος:: -
Οι καφέδες μου:: Taf, Taresso,
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: freddo espresso

Δημοσίευση από Christos.As » Τρί Ιουν 01, 2021 12:29 am

Σε ευχαριστώ.
Απο άποψη basket νομίζω με παίρνει οποτε θα το δοκιμάσω σύντομα.
Ελπίζω τα 1 με 2 έξτρα γραμμάρια καφέ στο basket να μην καθυστερήσουν πολύ την εκχύλιση.

Απάντηση