freddo espresso

Είμαστε μεσογειακή χώρα, καλώς ή κακώς τα θέλουμε τα δροσερά μας.
Άβαταρ μέλους
todoornot
Δημοσιεύσεις: 337
Εγγραφή: Παρ Ιαν 27, 2017 10:58 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Flair Pro 2
Μύλος:: DF64, SSP cast burrs
2ος Μύλος:: Aergrind
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: freddo espresso

Δημοσίευση από todoornot » Τρί Ιουν 01, 2021 1:55 pm

Ε, σε όλες τις περιπτώσεις, η γεύση θα σε οδηγήσει. Αν κάνεις το πρώτο που λες και δεν σε χαλάσει η πίκρα (ή ό,τι άσχημο σου βγάζει η τυχόν υπερεκχύλιση), είσαι οκ. Αν κάνεις το δεύτερο, μπορεί να πάρεις πολύ οξύτητα. Αν κάνεις αυτό που σου λέει ο giorgoscha..., εξαρτάται τι θα κάνεις και με τις άλλες παραμέτρους, κόψιμο, χρόνο... Πολυπαραμετρικό το ρημάδι το σπορ :D

Άβαταρ μέλους
laonikos78
Δημοσιεύσεις: 915
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 29, 2020 9:52 pm
Όνομα: Λαόνικος
Μηχανή:: Profitec GO
Μύλος:: Eureka Atom 65 redsp
Οι καφέδες μου:: Specialty Κεντρικής & Νότιας Αμερικής
Τοποθεσία: Κόστα Ρίκα, Έλ Σαλβαδόρ, Γουατεμάλα, Κολομβία & Υεμένη.

Re: freddo espresso

Δημοσίευση από laonikos78 » Τετ Ιουν 09, 2021 1:48 am

Επιτρέψτε μου να είμαι λίγο εντός ή και εκτός θέματος για τον τίτλο του θέματος που αναφέρεται λανθασμένα πιστεύω ως freddo espresso.
Το σωστό είναι freddo σκέτο.
Πχ: Όταν ζητάμε freddo cappuccino δεν λέμε
- Παρακαλώ θα ένα freddo espresso cappuccino.
Όπως ποτέ δεν θα λέγαμε - Θα ήθελα ένα espresso Americano η ένα espresso latte. :mrgreen:
..Για πάντα και μια μέρα.

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: freddo espresso

Δημοσίευση από Luckees » Πέμ Ιουν 10, 2021 11:39 am

Το "freddo" σημαίνει στα ιταλικά "κρύο" και προσδιορίζει την θερμοκρασιακή κατάσταση που θέλουμε τον καφέ μας, δεν αποτελεί κατηγορία/συνταγή/είδος ροφήματος, κατά συνέπεια πιστεύω οτι σωστά λέμε "freddo espresso", "freddo capuccino" για να διαχωρίσουμε οτι θέλουμε από τον barista ένα κρύο καφέ και όχι τη ζεστή εκδοχή του.

Άβαταρ μέλους
laonikos78
Δημοσιεύσεις: 915
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 29, 2020 9:52 pm
Όνομα: Λαόνικος
Μηχανή:: Profitec GO
Μύλος:: Eureka Atom 65 redsp
Οι καφέδες μου:: Specialty Κεντρικής & Νότιας Αμερικής
Τοποθεσία: Κόστα Ρίκα, Έλ Σαλβαδόρ, Γουατεμάλα, Κολομβία & Υεμένη.

Re: freddo espresso

Δημοσίευση από laonikos78 » Πέμ Ιουν 10, 2021 4:03 pm

Luckees έγραψε:
Πέμ Ιουν 10, 2021 11:39 am
Το "freddo" σημαίνει στα ιταλικά "κρύο" και προσδιορίζει την θερμοκρασιακή κατάσταση που θέλουμε τον καφέ μας, δεν αποτελεί κατηγορία/συνταγή/είδος ροφήματος, κατά συνέπεια πιστεύω οτι σωστά λέμε "freddo espresso", "freddo capuccino" για να διαχωρίσουμε οτι θέλουμε από τον barista ένα κρύο καφέ και όχι τη ζεστή εκδοχή του.
Ευχαριστώ για την διευκρίνηση - απάντηση! :cfstd:
..Για πάντα και μια μέρα.

thomas
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 20, 2021 7:00 pm

Re: freddo espresso

Δημοσίευση από thomas » Κυρ Ιουν 20, 2021 7:14 pm

todoornot έγραψε:
Τρί Ιουν 01, 2021 1:55 pm
Ε, σε όλες τις περιπτώσεις, η γεύση θα σε οδηγήσει. Αν κάνεις το πρώτο που λες και δεν σε χαλάσει η πίκρα (ή ό,τι άσχημο σου βγάζει η τυχόν υπερεκχύλιση), είσαι οκ. Αν κάνεις το δεύτερο, μπορεί να πάρεις πολύ οξύτητα. Αν κάνεις αυτό που σου λέει ο giorgoscha..., εξαρτάται τι θα κάνεις και με τις άλλες παραμέτρους, κόψιμο, χρόνο... Πολυπαραμετρικό το ρημάδι το σπορ :D
Καλησπέρα σε όλους,

Πρώτο μου ποστάρισμα εδώ, αν και διαβάζω το forum εδώ και καιρό. Είμαι κάτοχος μιας Lelit pl41 tem pid εδώ και λίγες μέρες, και την δουλεύω με έναν μύλο graef 702. Παλιότερα είχα μια πολύ φτηνή μηχανή (pressuired καλαθάκι), πειραματίστηκα, δοκίμασα, αλλά κατάλαβα πως δεν γινόταν δουλειά.

Τελοσπάντων, για να μην πολυλογώ, μετά από διάβασμα κλπ, με την lelit και τον μύλο, συν μια ζυγαριά, χρονόμετρο κλπ, μπορώ και βγάζω καλούς καφέδες.

Ωστόσο, επειδή γράφουμε για φρέντο, και επειδή και εμένα αυτός ο καφές με ενδιαφέρει για το καλοκαίρι τουλάχιστον, θέλω να συνεχίσω λίγο τον διάλογο που έκανα quote πιο πάνω.

Βγάζω καλό καφέ, αλλά είναι μικρός σε ποσότητα. Η Lelit μου έχει 57mm basket, και με 18γρ καφέ, έχω βγάλει μέχρι και 36-38γρ ροφήματος. Πολύ καλή γεύση για τα γούστα μου, αλλά είναι κάπως 'λίγο' σε ποσότητα. Αν βγάλω 60-70γρ ροφήματος, χαλάει η γεύση. Μάλλον πικρό θα τον χαρακτήριζα..

Τι προτείνετε για να έχω λίγο μεγαλύτερη ποσότητα καφέ? Να δοκιμάσω πιο coarse κόψιμο? Γενικώς να στοχεύσω σε 50gr ροφήματος? Ή απλώς να πίνω πιο αργά για να λιώσει ο πάγος :) ..


Γενικώς, σε θέματα δοσολογίας/εκχύλισης, τι κάνουμε με τον φρέντο? Όσο το δυνατόν περισσότερο καφέ μήπως και μένουμε κοντά στο 1/2 ? Δεν ξέρω πόσο καφέ μπορώ να βάλω στο 57αρι της lelit, μου φαίνεται πως μέχρι 18γρ πάει .. Κάνω λάθος? Να δοκιμάσω πχ 19-20γρ ακόμα και αν το 'στουμπώσω' λίγο ? Μήπως τότε θέλει πιο ελαφρύ πάτημα?


Θα εκτιμούσα τις συμβουλές πιο έμπειρων ...

Ευχαριστώ.


ΥΓ - Να σημειώσω πως χρόνο εκχύλισης αφήνω μαξ μέχρι 30-32sec (μετράω σχεδόν από τις πρώτες σταγόνες καφές, δηλαδή 3-5sec αφού ενεργοποιήσω το pump στην μηχανή).

Άβαταρ μέλους
DgSensei
Δημοσιεύσεις: 312
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 12, 2019 4:46 pm
Μηχανή:: Gaggia Classic PID
Μύλος:: Eureka Mignon Crono

Re: freddo espresso

Δημοσίευση από DgSensei » Δευ Ιουν 21, 2021 3:12 pm

Η πικρίλα σου βγαίνει γιατί αυξάνει πολύ το ratio, δηλαδή αν βάλει ας πούμε μέσα 18g και βγάλεις 50g τότε έχει ratio 1:2.77 όταν μετά το 1:2.5 ο καφές θεωρείται lungo. Ο μόνος τρόπος να πάρεις μεγαλύτερη ποσότητα με το ίδιο ratio είναι με μεγαλύτερο καλαθάκι. Μπορείς να αγοράσεις ένα καλαθάκι για 20g και να βγάζεις ας πούμε 45g καφε ή και 50g αν δε σε ενοχλεί ή πικρίλα ή να δοκιμάσεις παίξεις με λίγο γρηγορότερη ροή ώστε κάπως να εξισορροπηθεί η κατάσταση με την πικρίλα.
Επίσης, μεγάλη σημασία παίζει και το τι καφέ θα χρησιμοποιήσεις για να κάνεις τον freddo. Θες, ιδανικά έναν καφέ που αντέχει να δώσει μεγάλη ποσότητα χωρίς να χάνει πάρα πολύ σε γεύση.

Jousis
Δημοσιεύσεις: 259
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 29, 2016 3:46 am
Μηχανή:: nespresso
2η Μηχανή:: lelit mara x
Μύλος:: niche zero

Re: freddo espresso

Δημοσίευση από Jousis » Δευ Ιουν 21, 2021 5:06 pm

thomas έγραψε:
Κυρ Ιουν 20, 2021 7:14 pm
Τι προτείνετε για να έχω λίγο μεγαλύτερη ποσότητα καφέ? Να δοκιμάσω πιο coarse κόψιμο? Γενικώς να στοχεύσω σε 50gr ροφήματος? Ή απλώς να πίνω πιο αργά για να λιώσει ο πάγος :) ..
Γενικώς, σε θέματα δοσολογίας/εκχύλισης, τι κάνουμε με τον φρέντο? Όσο το δυνατόν περισσότερο καφέ μήπως και μένουμε κοντά στο 1/2 ?
Εγώ φτιάχνω την συνταγή μου πάντα σαν να θέλω να πιω εσπρέσσο και αραιώνω με κρύο νερό (και πάγο/παγάκια προφανώς :D ).

Σίγουρα παίζει ρόλο ο καφές, κάποιοι αντέχουν λίγο ακόμα τράβηγμα, αλλά και πάλι, προτιμώ εκ των υστέρων αραίωση με νερό αντί για τραβηγμένη συνταγή.

Άβαταρ μέλους
todoornot
Δημοσιεύσεις: 337
Εγγραφή: Παρ Ιαν 27, 2017 10:58 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Flair Pro 2
Μύλος:: DF64, SSP cast burrs
2ος Μύλος:: Aergrind
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: freddo espresso

Δημοσίευση από todoornot » Τρί Ιουν 22, 2021 4:53 pm

thomas έγραψε:
Κυρ Ιουν 20, 2021 7:14 pm

Τι προτείνετε για να έχω λίγο μεγαλύτερη ποσότητα καφέ? Να δοκιμάσω πιο coarse κόψιμο? Γενικώς να στοχεύσω σε 50gr ροφήματος? Ή απλώς να πίνω πιο αργά για να λιώσει ο πάγος :) ..

Γενικώς, σε θέματα δοσολογίας/εκχύλισης, τι κάνουμε με τον φρέντο? Όσο το δυνατόν περισσότερο καφέ μήπως και μένουμε κοντά στο 1/2 ? Δεν ξέρω πόσο καφέ μπορώ να βάλω στο 57αρι της lelit, μου φαίνεται πως μέχρι 18γρ πάει .. Κάνω λάθος? Να δοκιμάσω πχ 19-20γρ ακόμα και αν το 'στουμπώσω' λίγο ? Μήπως τότε θέλει πιο ελαφρύ πάτημα?

ΥΓ - Να σημειώσω πως χρόνο εκχύλισης αφήνω μαξ μέχρι 30-32sec (μετράω σχεδόν από τις πρώτες σταγόνες καφές, δηλαδή 3-5sec αφού ενεργοποιήσω το pump στην μηχανή).
Γεια σου thomas. Μερικές απαντήσεις, αλλά πρώτα πληροφοριακά τι κάνω εγώ: Κάνω 2 εσπρέσσο κανονικά (να κάνεις 2 το έχεις ήδη σκεφτεί να υποθέσω), προσθέτω λίγο κρύο νερό, κοντά ίσως και πιο λίγο από τον όγκο των δύο εσπρέσσο, και προσθέτω μεταλλικά παγάκια. Δεν θέλω παραπάνω νέρωμα και ιδιαίτερα αυξανόμενο, έστω κι αν θυσιάζω την πολύ χαμηλή θερμοκρασία.

Ναι, μπορείς να δοκιμάσεις πιο χοντρό κόψιμο με μεγαλύτερο yield, όπως και συνδυασμό πιο χοντρού κοψίματος και μεγαλύτερης δόσης για πιο μεγάλο yield. Το τελευταίο μέχρι όμως να δεις ότι το παραγέμισμα σε οδηγεί σε (αυξημένο) channelling.

Για την τελική ποσότητα, θα σε παραπέμψω πάλι στο κομμάτι μου που παρέθεσες. Η γεύση... Δεν υπάρχει απόλυτο, εξαρτάται από πολλά.

Το πάτημα δύσκολα θα σου κάνει καμιά φοβερή διαφορά.

Ο χρόνος εκχύλισης είναι ένα σημείο εκκίνησης - σίγουρα όμως αν ήδη βλέπεις πικρίλα, δεν θα τον αυξήσεις - θα χειροτερέψει.

Το πρόβλημα για την ποσότητα στον freddo, νομίζω πως είναι ότι αν κάτι βελτιώνεται με το νερό, αυτό για τη γεύση μου τουλάχιστον είναι πιο πολύ η υποεκχύλιση, παρά η υπερ. Και η υπό-, με όλες τις άλλες παραμέτρους σταθερές, σημαίνει πιο μικρό yield.

Αν καταλήξεις κάπου, πες!

Άβαταρ μέλους
todoornot
Δημοσιεύσεις: 337
Εγγραφή: Παρ Ιαν 27, 2017 10:58 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Flair Pro 2
Μύλος:: DF64, SSP cast burrs
2ος Μύλος:: Aergrind
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: freddo espresso

Δημοσίευση από todoornot » Τρί Ιουν 22, 2021 11:04 pm

todoornot έγραψε:
Τρί Ιουν 22, 2021 4:53 pm
Κάνω 2 εσπρέσσο κανονικά
...απλά να συμπληρώσω ότι το καλάθι μου έχει μικρότερη χωρητικότητα, οπότε η δόση μου είναι 14 με 16 γρ και άρα επί 2 πάω σε συνολική δόση 28 με 32. Θέλω να πω έχει λίγο περισσότερο νόημα για μένα να κάνω 2, αν και νομίζω πως και στη θέση σου για 2 θα πήγαινα.

Spacof
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 25, 2020 1:15 am
Όνομα: Άκης
Μηχανή:: Classika pid
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: freddo espresso

Δημοσίευση από Spacof » Τετ Σεπ 29, 2021 4:40 pm

Όπως αναφέρθηκε παραπάνω, φτιάχνω έναν espresso ~ 1:2, όσο ποιο καλός βγει σε espresso τόσο πιο καλός θα είναι σε freddo espresso, αν βγαίνει ελαφρύς βάζω παραπάνω gr (συνήθως βάζω κάπου στα 19 +- 0,5. βέβαια υπάρχουν και καφέδες που πάνε άνετα 1:2.5 , γενικά αν δεν βγει καλό το espressaki συνήθως αν τον κάνουμε freddo γλυτώνει τον νεροχύτη.
Προσωπικά προτιμώ τους φρουτώδες μονοποικιλιακούς, καθώς όντως είναι σαν καφε-φρουτοχυμός .
Το ποτήρι είναι με διπλό τοίχωμα για να μην λιώνουν γρήγορα τα παγάκια.
Λίγο χτύπημα με ένα παγάκι και συνήθως άλλα 6 παγάκια αν θυμάμαι καλά 15γραμαρίων, φυσικά δεν προλαβαίνουν να λιώσουν ούτε μετά από μία ώρα, αλλά για το μισάωρο που πίνω τον καφέ, τον κρατάνε κρύο και δεν γίνετε νερό

Τώρα μην περιμένετε ποσότητα 90ml με 20gr γιατί απλά θα είναι νερωμένος σαν αυτούς που παίρνουμε από έξω και σε 5 λεπτά δεν πίνονται. Οπότε μονόδρομος το να παρασκευάσουμε 2 διπλούς ή να πάμε σε τριπλό καλαθάκι. Επίσης ακόμα και ο σπιτικός δεν είναι να τον λιβανίζεις, όπως κάνουν πολλοί και κρατάνε ένα freddo 3 ώρες... Απλά φτιάχνουμε άλλο καφέ, το θέμα είναι να τον ευχαριστιόμαστε και ο καφές δεν συγκρίνετε οταν είναι στο 5λεπτο με έναν που έχει περάσει πολύ ώρα...

Απάντηση