Pour Over

Είμαστε μεσογειακή χώρα, καλώς ή κακώς τα θέλουμε τα δροσερά μας.
spyros
Δημοσιεύσεις: 411
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 08, 2010 12:36 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: x7.1, x6, euromatik
Μύλος:: Compak K3 Touch
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Pour Over

Δημοσίευση από spyros » Σάβ Ιούλ 23, 2011 4:33 pm

Άριστα ευχαριστούμε πολύ!
Τόσο αυστηρά το cupping μία μέρα μετά; Όπως και να 'χει όταν θα έχω τόσο φρέσκο θα το δοκιμάσω, να έχω και μια άποψη και σε αυτό.

Άβαταρ μέλους
focus
Δημοσιεύσεις: 594
Εγγραφή: Δευ Δεκ 20, 2010 4:48 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Isomac Tea II
2η Μηχανή:: † Ariete Prestige †
Μύλος:: Macap M4 Stepless
Οι καφέδες μου:: La Margarita,Hasbean:La Fany Bourbon
Τοποθεσία: Χανιά

Re: Pour Over

Δημοσίευση από focus » Τρί Δεκ 13, 2011 9:32 pm

Εδώ και 2 εβδομάδες έχω ένα Hario V60 02 (Taf, 30€) και δοκιμάζω τη παρασκευή καφέ drip με τη μέθοδο του pour over. Τα πρώτα αποτελέσματα λοιπόν είναι εξαιρετικά και έχω καταλήξει να πίνω ίσως περισσότερους φίλτρου, παρά espresso. :e014:

Το πλεονέκτημα της συγκεκριμένη μεθόδου είναι ότι δίνει πολύ "καθαρό" φλιτζάνι με διακριτά αρώματα. Νιώθω επίσης ότι η συγκεκριμένη μέθοδος γεφυρώνει επιτυχώς, τη συχνά μεγάλη απόσταση μεταξύ cupping notes και εσπρέσσο δίνοντας πολύτιμες πληροφορίες για τα χαρακτηριστικά κάθε καφέ. Ακόμα, παίζοντας κανείς ελαφρά με τη ποσότητα, ένα μικρό εύρος θερμοκρασίας και κυρίως με το βαθμό άλεσης μπορεί να φέρει το καφέ εκεί ακριβώς που του αρέσει. Γενικά, ισχύουν λοιπόν οι παράμετροι που χρησιμοποιούμε και στον εσπρέσσο χωρίς να υπάρχει μάλιστα η απαίτηση για ακριβό εξοπλισμό που διασφαλίζει τις παραμέτρους αυτές. Προς το παρόν χρησιμοποιώ τη κλασική ζυγαριά από το ebay και μια κλασική πορσελάνινη κανάτα από κάποιο ξεχασμένο σετάκι του προηγούμενου αιώνα. :D
IMGP0533.JPG
Στη μέθοδο παρασκευής τώρα, με βοήθησε το παρακάτω video που εξηγεί ταυτόχρονα για ποιο λόγο κάνει κάθε τι(με εξαίρεση τη διαδικασία ζύγισης/ βαθμονόμησης κανάτας που είναι περιττή. ).



Αυτά τα λίγα εισαγωγικά για αρχή. Ελπίζω να σας κέντρισε το ενδιαφέρον η συγκεκριμένη μέθοδος και να έχουμε την ευκαιρία να σχολιάσουμε μαζί διάφορες παραμέτρους. :oneup:

Άβαταρ μέλους
Y.V
Δημοσιεύσεις: 1644
Εγγραφή: Δευ Δεκ 06, 2010 1:06 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: ALEX DUETTO II
Μύλος:: MAZZER M e /SJ Burrs
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Pour Over

Δημοσίευση από Y.V » Τρί Δεκ 13, 2011 10:58 pm

Δεν... :c034:

Άβαταρ μέλους
focus
Δημοσιεύσεις: 594
Εγγραφή: Δευ Δεκ 20, 2010 4:48 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Isomac Tea II
2η Μηχανή:: † Ariete Prestige †
Μύλος:: Macap M4 Stepless
Οι καφέδες μου:: La Margarita,Hasbean:La Fany Bourbon
Τοποθεσία: Χανιά

Re: Pour Over

Δημοσίευση από focus » Τρί Δεκ 13, 2011 11:09 pm

Εδώ δεν καταφέραμε να σε κάνουμε να δοκιμάσεις άλλο καφέ(έχεις γονατίσει τη παραγωγή του Puerto Rico-San Pedro)! Όντως να σε κάνουμε να αλλάξεις και μέθοδο μοιάζει αδύνατο. :c034:

Παρ όλα αυτά νομίζω όλοι μας πρέπει να δοκιμάσουν... Ειδικά αυτός ο Nicaragua Los Placeres δίνει ρέστα σαν drip. :a049:

Loizos

Re: Pour Over

Δημοσίευση από Loizos » Τρί Δεκ 13, 2011 11:40 pm

Και 'μενα προσωπικά δεν μου πολυαρέσει το drip. Αν θέλω κάτι πιο ήπιο από τον espresso τότε φτιάχνω americano. Κάθε φορά που βλέπω τα v60 είτε σε κάποιο σάιτ είτε στο taf, λέω "Σε κάποια φάση θα πάρω και 'γω ένα v60". Τότε όμως τυχαίνει και δοκιμάζω κάποιον καφέ σε drip και μου περνάει πχ στο φεστιβαλ πριν λίγες μέρες, σήμερα στο event κτλ. Καταλαβαίνω ότι αυτός ο καφές δεν με γεμίζει.

spyros
Δημοσιεύσεις: 411
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 08, 2010 12:36 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: x7.1, x6, euromatik
Μύλος:: Compak K3 Touch
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Pour Over

Δημοσίευση από spyros » Τετ Δεκ 14, 2011 5:10 pm

Έπρεπε να γράψει κάποιος γιατί είχε θαφτεί για τα καλά το θέμα.
Σημειώθηκε η πρόταση σου Γιώργου για τον placeres, οι φρουτώδεις ταιριάζουν αρκετά σε V60.
Γενικά αξίζει η παρασκευή φίλτρου σε κάθε καφέ μπορεί να αναδειχθούν αρώματα και γεύσεις που με τον espresso είτε να μην θα έρθουν καθόλου είτε να μην δώσουν θετική εντύπωση.
Είχε προταθεί σε προηγούμενο μήνυμα παρασκευή κοντά στην ημερομηνία καβουρδίσματος επομένως σχεδόν πάντα δοκιμάζω σε κάθε σακουλάκι τον πρώτο καφέ σαν φίλτρου. Τώρα για όσους πίνουν αποκλειστικά εσπρέσσο ( και εγώ εδώ που τα λέμε σπάνια θα πιω κάτι άλλο π.χ. cappuccino) προτείνω όχι εσπρέσσο σε φίλτρου, όπως γράφτηκε αλλού, αλλά φίλτρου σε εσπρέσσο σε αναλογία κατ' εκτίμηση δύο με τρία προς ένα, μπορείτε να δοκιμάσετε και με άλλα υλικά όπως κάνουν στα πρωταθλήματα το αποτέλεσμα είναι εξαιρετικό (!!!), απλά απαιτεί πολύ χρόνο.

KostasSideris

Re: Pour Over

Δημοσίευση από KostasSideris » Τετ Δεκ 14, 2011 6:45 pm

Καφές φίλτρου...
Αν είμαστε πίσω στον εσπρέσσο μία φορά σαν χώρα, στον φίλτρου είμαστε δέκα! Κακοφτιαγμένος στο 99.9% των μαγαζιών που παρασκευάζουν και υποτιμημένος σε αυτά που προσφέρει στη συνέχεια (μα κακοφτιαγμένος βέβαια δε προσφέρει τίποτα!). Το παρασκευαστικό και σε αυτό το καφέ παίζει τεράστιο ρόλο και είναι το ίδιο περίπλοκο με τον εσπρέσσο για να μη πω πιο πολύ, καθώς έχουμε πολλούς τρόπους να βγάλουμε φίλτρου καφέ (drip over, siphon filter, french press, chemex, aeropress) και ο κάθε καφές ταιριάζει καλύτερα σε άλλη διαδικασία παρασκευής.

Loizos

Re: Pour Over

Δημοσίευση από Loizos » Δευ Ιαν 02, 2012 1:38 am

Μετά από 1 βδομάδα συμβίωσης με χονδροκομμένο rio azul (10 στον anfim) και μια πρέσα της jacobs μπορώ να πω ότι αυτή η μέθοδος μου αρέσει. Πιο δυνατός και με περισσότερο σώμα από τον καφέ με v60 ή κάποιο άλλο dripper όπως το chemex. Μάλιστα μου άρεσε τόσο πολύ που η γυναίκα μου, μου πήρε πρωτοχρονιάτικο δώρο μια καλή πρέσα της bodum. Η διαφορά στο φλυτζάνι είναι εμφανής καθώς η bodum έχει γυάλινο δοχείο νερού ενώ η jacobs πλαστικό. Τώρα που θα επιστρέψω Αθήνα μπορεί να μην φτιάχνω κάθε μερα φίλτρου αλλά σίγουρα 3-4 τη βδομάδα θα τα χτυπάω.
Η πρέσα μου είναι αυτή http://www.bodum.com/gb/en-us/shop/deta ... /?navid=87

antonis

Re: Pour Over

Δημοσίευση από antonis » Δευ Ιαν 02, 2012 9:59 am

Λοΐζο καλημέρα και καλή χρονιά φίλε. Επειδή έχω κι εγώ μια τέτοια πρέσα από παλιά και θα ήθελα να τη δοκιμάσω όταν μου ζητήσουν "Γαλλικό" πες μου με τι αναλογία καφέ νερού τον έφτιαξες; Κόψιμο από ότι είδα περιπου στο 10 του anfim σωστά;

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Pour Over

Δημοσίευση από Christos » Δευ Ιαν 02, 2012 10:38 am

Αντώνη άνοιξε καινούριο θέμα για french press. Ευχαριστώ.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Απάντηση