Pour Over

Είμαστε μεσογειακή χώρα, καλώς ή κακώς τα θέλουμε τα δροσερά μας.
spyros
Δημοσιεύσεις: 411
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 08, 2010 12:36 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: x7.1, x6, euromatik
Μύλος:: Compak K3 Touch
Τοποθεσία: Αθήνα

Pour Over

Δημοσίευση από spyros » Πέμ Ιούλ 21, 2011 7:30 pm

Ανοίγω αυτό το τοπικό με σκοπό να εμπλουτιστεί, διορθωθεί και να λυθούν απορίες.

Αντιγράφω από προηγούμενό μου μήνυμα.

<<Για την παρασκευή θα χρειαστούν:
1) ζυγαριά, καλό είναι να μετράει κοντά στο 1 kg (V60 + ποτήρι + απόσταγμα) δυστυχώς εδώ προδόθηκα από την δική μου αλλά βρήκα εναλλακτικές.
2) χρονόμετρο
3) ογκομετρικό
4) Βραστήρας
5) μύλος
Όπως παρατηρείται τίποτα από αυτά δεν αγοράστηκε υπήρχαν από τον espresso. Α και
6) φίλτρα από μάρκετ
7) kettle (προαιρετικά). Το υποκαθιστώ άριστα με την motta γαλατιέρα!
Μπορούμε για καλύτερο έλεγχο θερμόμετρο κλπ>>


* Το ογκομετρικό δεν είναι αυτό του εσπρέσσο αλλά γυάλινο που μετρά 200 ml τουλάχιστον. Προαιρετικό και αυτό.


Ποσότητα καφέ: 5:7 gr.
Ποσότητα στο φλυτζάνι: 100 ml για τα 5:7 gr για 200 ml διπλασσιάζουμε όπως και τα γραμμάρια κοκ.
Χρόνος εκχύλησης: Εδώ ποικίλει ανάλογα την τεχνική, θα αναφέρω δύο, για την πρώτη δύο με τρία λεπτά για την δεύτερη πέντε.
Θερμοκρασία νερού: 90:96 βαθμούς.

Αρχικά βρέχουμε καλά με το καυτό νερό από τον βραστήρα το χαρτί. Επιτυγχάνεται προθέρμανση του ποτηριού και απομάκρυνση της δυσάρεστης γεύσης που αφήνει το χαρτί. Διηθητικά χαρτιά και καλής ποιότητας απ' όσο έχω πληροφορηθεί δεν υπάρχουν στην αγορά αρκούμαστε από το σούπερ-μάρκετ διαφορετικά παραγγέλνουμε ποσότητα από διαδίκτυο της hario. Υπάρχουν και άλλες αξιόλογες απλά δεν γνωρίζω για να γράψω.
Τοποθετούμε τον αλεσμένο καφέ στο βρεγμένο χαρτί και εκκινούμε την διαδικασία. Καλό θα ήταν να κάνουμε με το χέρι ένα μικρό αυλάκι στο κέντρο για να έχουμε καλύτερη διανομή. Δεν θέλουμε να στάζουμε απ' ευθείας στο διηθητικό όπως και στα υπολείμματα που θα δημιουργηθούν στις άκρες ( παίρνουμε over σε αποτέλεσμα) μόνο κέντρο με κυκλικές κινήσεις ή όπως αλλιώς μας βολεύει και εκεί που είναι σκουρόχρωμο ( όχι κανόνας, εμπειρικό).Με την πρώτη επαφή νερού με καφέ μετράμε χρόνο.


Για βελτίωση της ποιότητας ισχύει ότι και στον espresso. Αυξομείωση ποσότητας καφέ, θερμοκρασίας όσο γίνεται κλπ. Άλεσμα χοντρότερο αν ο καφές περνά αργά αντίθετα για γρήγορα. Ποιοτικά ο βαθμός άλεσης είναι λίγο χοντρότερος του espresso. Με το v60 της hario πάμε ακόμα finer από τα κλασικά v60.

Τεχνική πρώτη:

Θα κάνουμε 30:45 δευτερόλεπτα pre-infusion ίσα ίσα δηλαδή θα βρέξουμε τον καφέ με μία ποσότητα 30:50 ml περίπου, έπειτα με μικρή ροή από kettle ή οτιδήποτε προσθέτουμε το νερό μέχρι να γεμίσει είτε με τη μία είτε σε δύο τρεις δόσεις, έμεις θα κρίνουμε.

Τεχνική δεύτερη:

Δεν την έχω εφαρμόσει, ουσιαστικά ότι και στην πρώτη χωρίς την προ-έκχυση. Ο χρόνος αυξάνει σε πέντε περίπου λεπτά. Δύο, τρία ή και παραπάνω συνολικά γεμίσματα με νερό.

Παρόμοια δουλεύουμε και με τα chemex, drip pot.

Τις πληροφορίες τις αντλώ από το διαδίκτυο κυρίως home-barista, coffeegeek και δύο τρία άλλα. Σε περίληψη από αυτά που διάβασα.

Μία ερώτηση εδώ σε κάποια βίντεο βλέπω δεν αφήνουν το νερό να κάτσει αλλά προσθέτουν συνεχώς μέχρι να φτάσει την επιθυμητή ποσότητα στο ποτήρι, έπειτα απομακρύνουν το v60. Σε άλλα πάλι το αφήνουν να στραγγίξει αφήνοντας τον χαρακτηρηστικό συμμετρικό κώνο. Ποιον από τους δύο προτιμάτε;

leftgalan

Re: Pour Over

Δημοσίευση από leftgalan » Παρ Ιούλ 22, 2011 5:52 pm

Συγγνωμη αλλα ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΙΣ ; :a014: :c034: :c034: :c034:

yiannis taloumis

Re: Pour Over

Δημοσίευση από yiannis taloumis » Παρ Ιούλ 22, 2011 9:24 pm

Είναι ένας τρόπος παρασκευής καφέ φίλτρου , αλλά μπορούμε να αναφέρουμε αντίστοιχα θέματα στις παρασκευές εσπρεσσο?

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Pour Over

Δημοσίευση από Christos » Παρ Ιούλ 22, 2011 9:36 pm

Το λάθος είναι δικό μου. Η αλήθεια είναι ότι λόγω του "μεγάλου μου ενδιαφέροντος" :lol: για παρασκευές καφέ εκτός espresso έφτιαξα μια μόνο κατηγορία για όλες τις άλλες μεθόδους.
"Freddo, Freddo Cappuccino, και λοιπές συνταγές καφέ."

Εάν υπάρξει ενδιαφέρον, μπορώ αργότερα να βάλω αυτήν την παρασκευή σε δική της αυτόνομη κατηγορία.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

yiannis taloumis

Re: Pour Over

Δημοσίευση από yiannis taloumis » Παρ Ιούλ 22, 2011 9:45 pm

Ωραία! αν υπάρξει ενδιαφέρον μπορούμε να μιλήσουμε αρκετά για όλες τις τεχνικές παρασκευής καφέ φίλτρου

Άβαταρ μέλους
dgn
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: Δευ Σεπ 13, 2010 10:34 pm
Όνομα: Δημήτριος
Μηχανή:: Silvia heavy mod
2η Μηχανή:: Gaggia Classic
Μύλος:: Mazzer Major
2ος Μύλος:: Macap M4 Stepless
Τοποθεσία: Athens

Re: Pour Over

Δημοσίευση από dgn » Παρ Ιούλ 22, 2011 10:58 pm

Μια καλή ιδεά (αν και κάπως πιο χειμωνιάτικη!)...

spyros
Δημοσιεύσεις: 411
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 08, 2010 12:36 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: x7.1, x6, euromatik
Μύλος:: Compak K3 Touch
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Pour Over

Δημοσίευση από spyros » Σάβ Ιούλ 23, 2011 2:28 am

Αυτός ήταν και ο λόγος που άνοιξα το θέμα. Δεν αποτελεί ολοκληρωμένη παρουσίαση με τον καιρό θα προστίθενται γνώσεις και θα βγει καλύτερο. Ακόμα στο πρώτο κιλό είμαι για να καταλάβετε ;) .
yiannis taloumis έγραψε:Ωραία! αν υπάρξει ενδιαφέρον μπορούμε να μιλήσουμε αρκετά για όλες τις τεχνικές παρασκευής καφέ φίλτρου
Εννοείται! Απαραίτητη η βοήθεια των ειδικών!

Άβαταρ μέλους
focus
Δημοσιεύσεις: 594
Εγγραφή: Δευ Δεκ 20, 2010 4:48 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Isomac Tea II
2η Μηχανή:: † Ariete Prestige †
Μύλος:: Macap M4 Stepless
Οι καφέδες μου:: La Margarita,Hasbean:La Fany Bourbon
Τοποθεσία: Χανιά

Re: Pour Over

Δημοσίευση από focus » Σάβ Ιούλ 23, 2011 2:40 am

Νομίζω είναι πολύ ενδιαφέρον να δοκιμάσει κανείς τους αγαπημένους τους καφέδες και σε άλλες μορφές. :oneup: Η μέθοδος του pour over δίνει πιο πολλές επιλογές στο χρήστη από τη κλασική καφετιέρα του γαλλικού και θα ήθελα και εγώ να ασχοληθώ.

Οπτικοποιημένα πολλά από τα παραπάνω και σίγουρα πολύ ευχάριστα μπορείτε να τα δείτε στον οδηγό για τις Chemex από τον τρελο-Steven. :)

spyros
Δημοσιεύσεις: 411
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 08, 2010 12:36 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: x7.1, x6, euromatik
Μύλος:: Compak K3 Touch
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Pour Over

Δημοσίευση από spyros » Σάβ Ιούλ 23, 2011 1:40 pm

Στην ερώτησή μου η απάντηση είναι αφήνουμε το v60 να στραγγίξει ( στα 2.30 με 3 λεπτά αν έχουμε κάνει pi) και δεν προσθέτουμε συνεχώς νερό. Απαντήθηκε από ταφ σήμερα.
Μία ακόμα που μου ήρθε τώρα. Πόσες μέρες μετά την rd αποδίδουν οι καφέδες; Μπορούμε και στις πρώτες εφτά και μέχρι πότε; Σίγουρα διαφοροποιείται με τον κάθε καφέ αλλά υπάρχει κάποιο εύρος;
Τέλος και ίσως λίγο off-topic αν έχουμε κάποιον καφέ φρεσκοκαβουρδισμένο ( εώς 5 ημέρες ας πόυμε) μπορούμε σαν επιλογή να τον δοκιμάσουμε cupping; Απλά δηλαδή προσθέτοντας νερό στον αλεσμένο καφέ; Σχετικά με το τελευταίο μπορείτε να γράψετε τις τιμές για άλεσμα, χρόνους, ποσότητα κλπ; Τα είχαμε πει και στο σεμινάριο αλλά καλό θα ήταν να γνωρίζουμε αν μπορούμε να αυξομειώσουμε.

yiannis taloumis

Re: Pour Over

Δημοσίευση από yiannis taloumis » Σάβ Ιούλ 23, 2011 3:05 pm

Προτείνω παρασκευή πολύ κοντά στην ημερομηνία καβουρδίσματος ! στο cupping μια ημέρα μετά το roast.

Η ποσότητα του καφέ είται για Brew είται για cupping είναι ανάλογη της ποσότητας του νερού ( 6γρ/100ml) , το κόψιμο του καφέ όμως αλλάζει ανάλογα την παρασκευή ( cupping = κοντά στην γαλλική πρέσα ,Brew με χάρτινο φίλτρο πολύ πιο λεπτό άλεσμα κοκ)

Απάντηση