Αφρόγαλα για freddo

Είμαστε μεσογειακή χώρα, καλώς ή κακώς τα θέλουμε τα δροσερά μας.
coffee lover

Re: Αφρόγαλα για freddo

Δημοσίευση από coffee lover » Πέμ Ιουν 16, 2011 12:19 pm

Θελει να παιζεις με το διακοπτη ( δηλαδη χαμηλες στροφες ή on και αμεσως off και ξανα απο την αρχη )..... τα υπολοιπα με βρισκουν συμφωνο.... δοκιμαστε και πειτε μου αν πετυχε ετσι... καλη επιτυχεια :coffee:

cave_man

Re: Αφρόγαλα για freddo

Δημοσίευση από cave_man » Σάβ Ιουν 18, 2011 10:02 pm

εγώ δεν τα κατάφερα, βασικά χαλάει μετά από κανένα 10λεπτο.
με κρέμα γάλακτος και γάλα πως γίνετε;

yiannis2002s

Re: Αφρόγαλα για freddo

Δημοσίευση από yiannis2002s » Κυρ Ιουν 19, 2011 4:36 am

cave_man έγραψε:εγώ δεν τα κατάφερα, βασικά χαλάει μετά από κανένα 10λεπτο.
με κρέμα γάλακτος και γάλα πως γίνετε;
Σιγουρα θα αρχισει να χαλαει μετα απο 10+ λεπτα...
Σωστο χτυπητήρι και κρυο γάλα και εχεις σουπερ αφρόγαλα.
Αν και το ολο θέμα ειναι πιο πολύ οπτικό παρά γευστικό...Γιατι οσο πιο σταθερό και ξεχώριστο ειναι το αφρόγαλα τόσο πιο πολύ ανακάτεμα θέλει για να γίνει μίξη με τον espresso....

KostasSideris

Re: Αφρόγαλα για freddo

Δημοσίευση από KostasSideris » Πέμ Αύγ 18, 2011 7:13 pm

Σημαντικός παράγοντας για ένα γάλα να μας πήξει είναι οι πρωτεϊνες που έχει. Άρα κοιτάμε να είναι καλό γάλα ασχέτως λιπαρών. Τα λιπίδια δεν επηρεάζουν. Εγώ χρησιμοποιώ γάλα με 3,5% λιπαρά και μου πήζει σε ένα λεπτό χωρίς πάγο και άλλες αλχημείες όπως εβαπορέ. Βέβαια το ψυγείο είναι από 2-5C (όποτε πάει πιο πάνω λόγω πολύ άνοιξε κλείσε και ζέστης έχω πρόβλημα) και η φραπιέρα είναι Hamilton...! Βέβαια την βάζω στη χαμηλότερη από τις 3 σκάλες που έχει, δε θέλει δυνατό χτύπημα. Στις μεγαλύτερες σκάλες πάλι δε πήζει.

Άβαταρ μέλους
xrhstaras
Δημοσιεύσεις: 264
Εγγραφή: Τετ Οκτ 19, 2011 6:12 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Izzo Alex Duetto MK3
Μύλος:: Mazzer mini E
Οι καφέδες μου:: Cuba Serano Superior
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη

Re: Αφρόγαλα για freddo

Δημοσίευση από xrhstaras » Σάβ Οκτ 22, 2011 11:04 pm

είναι απλό . Θες γάλα με λιπαρά για να κρατάει. Βάλε ότι δοχείο θέλεις ένα πλήρες γάλα (έχουν διαφορά αλλά όλα κάνουν κρέμα) ρίξε 1 παγάκι μέσα και χτύπα με το μιξεράκι πάνω στο παγάκι. Το γάλα θα κρυώνει και όσο του δίνεις ροή θα φουσκώνει κάνοντας την κρέμα

Enjoy

Άβαταρ μέλους
nsourtgr
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 18, 2011 8:39 am
Όνομα: Νίκος
Μηχανή:: Gaggia Classic
2η Μηχανή:: Krups XP2070
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Αφρόγαλα για freddo

Δημοσίευση από nsourtgr » Παρ Νοέμ 25, 2011 8:32 am

Εγώ για freddo σε μεταλικό σάκερ (παγωμένο) έβαζα Νουνου family και 1-2 παγάκια και το χτύπαγα στο μίξερ του φραπέ.... ώσπου έκανε μια πηκτή παχιά κρέμα....

Για ζεστό καπουτσίνο χτυπώ το γάλα με aerolatte....

Σωστά τα κάνω... ή πρέπει και στο freddo η κρέμα να μην είναι πολύ πηχτή???

Ποια η διαφορά του να φτιάχνεις κρέμα με aerolatte ή μιξεράκι σε σχέση με το να την φτιάχνεις χρησιμοποιώντας το ακροφύσιο της μηχανής (πίεση - ζεστός ατμός)????

Ευχαριστώ....

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Αφρόγαλα για freddo

Δημοσίευση από Christos » Παρ Νοέμ 25, 2011 10:28 am

nsourtgr έγραψε:...

Ποια η διαφορά του να φτιάχνεις κρέμα με aerolatte ή μιξεράκι σε σχέση με το να την φτιάχνεις χρησιμοποιώντας το ακροφύσιο της μηχανής (πίεση - ζεστός ατμός)????

Ευχαριστώ....
Εκτός από την πτώση της θερμοκρασίας δεν έχει βρεθεί κάποια σημαντική διαφορά μέχρι στιγμής. Για παραπάνω δες παρακάτω στο σχετικό νήμα.
viewtopic.php?f=23&t=151&start=20#p22319
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

stef4
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2011 4:46 pm
Όνομα: Στέφανος
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: Αφρόγαλα για freddo

Δημοσίευση από stef4 » Τρί Σεπ 25, 2012 9:54 pm

Αγορασα φραπιερα 20 ευρω μεταλλικη αλλα με μονο δισκο. Με αεροτσινο κανω καλο αφρογαλα αλλα τωρα με τη φραπιερα τζιφος. Χτυπαει καλα το εσπρεσσο , μπολικος αφρος αλλα γαλα τπτ. Νουνου φαμιλυ κρυο με ενα παγακι και λιγο ζαχαρη.

Να την αλλαξω και να παρω οπως μου προτειναν να εχει 2 ροδελες? Δηλαδη κατω στο σκελετο 2 δισκακια περιστροφης? 35 ευρω η αλλη. Ψιλο επειγει, μεχρι αυριο πρεπει να τη γυρισω αν ειναι...

Άβαταρ μέλους
AngelosPap
Δημοσιεύσεις: 173
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 23, 2011 4:18 am
Όνομα: Άγγελος
Μηχανή:: Gaggia Baby Black
Μύλος:: Macap MX
Τοποθεσία: Αθήνα Βύρωνας

Re: Αφρόγαλα για freddo

Δημοσίευση από AngelosPap » Τρί Σεπ 25, 2012 11:13 pm

Σε πολλά μαγαζιά χρησημοποιούν γάλα με 1,5% λιπαρά (light) για καλύτερη κρέμα και πιό ''ελαφριά'' γεύση του γάλακτος
Βασική προυπόθεση για κρύα κρέμα ΠΑΝΤΑ MA ΠΑΝΤΑ παγωμένο το γάλα και παγωμένο το σέικερ (αν δεν έχετε βάλτε ένα μεγάλο μπρίκι στο ψυγείο)

Άβαταρ μέλους
Βαγγελης ο καφετζης
Δημοσιεύσεις: 1559
Εγγραφή: Πέμ Απρ 22, 2010 8:14 pm
Μηχανή:: ECM Mechanika III PR
Μύλος:: Compak K10 conic
2ος Μύλος:: Χειροκίνητος sozen
Οι καφέδες μου:: Φρέσκοι specialty
Τοποθεσία: Αθήνα - Καστοριά

Re: Αφρόγαλα για freddo

Δημοσίευση από Βαγγελης ο καφετζης » Τετ Σεπ 26, 2012 7:56 am

stef4 έγραψε:Αγορασα φραπιερα 20 ευρω μεταλλικη αλλα με μονο δισκο. Με αεροτσινο κανω καλο αφρογαλα αλλα τωρα με τη φραπιερα τζιφος. Χτυπαει καλα το εσπρεσσο , μπολικος αφρος αλλα γαλα τπτ. Νουνου φαμιλυ κρυο με ενα παγακι και λιγο ζαχαρη.

Να την αλλαξω και να παρω οπως μου προτειναν να εχει 2 ροδελες? Δηλαδη κατω στο σκελετο 2 δισκακια περιστροφης? 35 ευρω η αλλη. Ψιλο επειγει, μεχρι αυριο πρεπει να τη γυρισω αν ειναι...
Πιθανόν δεν κάνεις κάτι άλλο σωστά γιατί εγώ με ένα απλό χτυπητήρι χεριού,σφίγγει κανονικά το γάλα.
Ζάχαρη γιατί βάζεις;

Απάντηση