Αφρόγαλα για freddo

Είμαστε μεσογειακή χώρα, καλώς ή κακώς τα θέλουμε τα δροσερά μας.
stef4
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2011 4:46 pm
Όνομα: Στέφανος
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: Αφρόγαλα για freddo

Δημοσίευση από stef4 » Κυρ Σεπ 30, 2012 5:05 pm

αεροτσινο παιδια..ειδικα για το ζεστο το κανει κρεμα

κρυο θελει κοπο

μπορεις πχ να το χτυπησεις πρωτα με χειρος και μετα αεροτσινο

εγω κουραστηκα και πηρα με 20 ευρω σταθερη φραπιερα. μου ειπαν να μη παρω με 2 δισκακια, το ιδιο ειναι. μονο μια με 80 ευρω θα εκανε αφρογαλα τελειο λενε. νομιζω η κενγουντ απο πανω του παιδιου αλλα τι 80..καλο ειναι και το χειρος η η φραπιερα η απλη.

aifel_tower

Re: Αφρόγαλα για freddo

Δημοσίευση από aifel_tower » Δευ Οκτ 01, 2012 6:55 pm

Στο μαγαζί χρησιμοποιούμε Novo.Αποτελέσματα ωραία δινει κ το Ροδόπη.Πιο παλιά αγόραζα Βασιλόπουλος μπλε (υψηλής παστερίωσης)ε.Με αυτά κρατάει περισσότερη ωρα το αφρόγαλα.Πιο εύκολα αποτελέσματα θα πάρετε με γαλατα με λιγότερα λιπαρά υψηλής παστερίωσης.Τον Ιούνιο,μέσα Ιουλίου συμπληρώνουμε πάντα εβαπορέ γιατι το γαλα είναι πιο "αδύναμο".
Δική μου πρόταση:
Μεταλλικό σεικερ,φραπιέρα επιτραπέζια (αξιοποιηστη πολυδουλεμένη κ σχετικά φτηνη επαγγελματικη λυση,κ το κυριοτερο ΕΛΛΙΝΙΚΗ! η Johny,πολυ καλες για αφρογαλο και οι Artemis) 2 παγακια,100 ml γαλα,50 ml εβαπορε,μισό κουταλακι ζαχαρη(γυαλάδα) και λιγο λιγότερο από 1 σφηνακι bailley's η Tia Maria.
Περίπου κανα 2λεπτο χτυπημα...enjoy! 3-4 καφεδάκια
(alcohol προαιρετικο)
*αντι για εβαπορε μπορειτε να βαλετε κρεμα γαλακτος κ θα πεσει μετα απο κανα 40λεπτο!

stef4
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2011 4:46 pm
Όνομα: Στέφανος
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: Αφρόγαλα για freddo

Δημοσίευση από stef4 » Τρί Οκτ 02, 2012 8:45 pm

εισαι αρχηγος!

εχω ακουσει και για λιγο βοτκα μεσα χεχε

τα μικελ οι καφετεριες πρεπει να βαζουν ζαχαρονερο η κατι τετοιο..συν ζαχαρουχο μαλλον

εχει μια ξινογλυκη γευση το αφρογαλα τους

με το πρασινο το νουνου φαμιλυ νταξει παιρνω ικανοποιητικο αφρογαλα καθε πρωι

θα δοκιμασω και αυτα που ειπες!

christa ro

Re: Αφρόγαλα για freddo

Δημοσίευση από christa ro » Τετ Οκτ 17, 2012 1:25 am

γεια σας και απο μενα.. εγω παιρνω το πρασινο γαλα του ΑΒ ή και το πληρες καποιες φορες, αν και παρατηρησα οτι οντως το λαιτ κανει καλυτερη δουλεια.. Δεν ξερω αν παιζει ρολο η μαρκα στο γαλα για φρεντο, παντως εγω παιρνω το φτηνο και αλλες φορες το ακριβο! τωρα οσον αφορα την φραπιερα, πριν απο 2 μηνες αγορασα απο το the z-mall.gr μια φραπεδομηχανη lazermix Ii sm 759 στην τιμη των 25 ευρω με δωρεαν τα μεταφορικα γι εκεινη την περιοδο ισχυος 148watt. εγω βαζω πρωτα το ποτηρι το ινοξ στην καταψυξη για λιγο και μετα βαζω γαλα, το χτυπαω για 1-2 λεπτα ,μεχρι να αρχισει να πηζει και επειτα το τοποθετω καταψυξη για 1 λεπτο. μετα εχει γινει αφρογαλα.. καποια στιγμη βεβαια σκεφτομαι να αγορασω μια johny για καλυτερο αποτελεσμα πιο επαγγελματικο, αλλα οχι αμεσα λογω budget.. παντως για την ωρα ειμαι ευχαριστημενη.. :coffee: :a048: :a048:

peter

Re: Αφρόγαλα για freddo

Δημοσίευση από peter » Σάβ Μαρ 02, 2013 12:16 am

Οταν δουλευα σε μαγαζι , δουλευα family μπλε το οποιο εκανε μια χαρα αφρογαλο ακομα και το καλοκαιρι χωρις παγακια και χωρις τιποτα αλλο.Ειχε τυχει ομως μερικες παρτιδες να μην ηταν καλες , νομιζω παιζει ρολο και οι συνθηκες μεταφορας πριν φτασουν σε εμας ,ολοι εχουμε δει γαλατα εξω απο σουπερμαρκετ η ψιλικατζιδικα πρωι πρωι.
Ακομα η γνωμη μου ειναι οτι δεν ειναι σημαντικο ποση ωρα μενει το αφρογαλα πηχτο αφου ο σκοπος του ειναι να ανακατευτει με τον καφε και κανοντας το πηχτο αργει πολυ περισοτερο η αναμιξη.

Άβαταρ μέλους
Twangy
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 02, 2013 3:01 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Gaggia Classic
Μύλος:: Mazzer SJ (SSP MP)
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Αφρόγαλα για freddo

Δημοσίευση από Twangy » Τετ Ιουν 05, 2013 11:07 am

stef4 έγραψε: τα μικελ οι καφετεριες πρεπει να βαζουν ζαχαρονερο η κατι τετοιο..συν ζαχαρουχο μαλλον

εχει μια ξινογλυκη γευση το αφρογαλα τους
Έχω δει χρησιμοποιούνε μπλέντερ και χτυπάνε τον espresso μαζί με συμπηκνωμένο και βάζουν το αφρόγαλο μετα απο πάνω.
Ξέρει κανείς αναλυτικότερα τη παρασκευή ? :cfstd:

redonly

Re: Αφρόγαλα για freddo

Δημοσίευση από redonly » Πέμ Ιούλ 04, 2013 5:14 pm

Προσωπικά, το τέλειο αφρόγαλο για φρέντο, το πετυχαίνω ως εξής:
- Φραπεδιέρα - όχι μιξεράκι χειρός!
- 3-4 παγάκια ή θρυματισμένο πάγο
- Νουνού φάμιλυ πράσινο

Με τον παραπάνω συνδυασμό παίρνω συστηματικά τέλειο αφρόγαλο. Σκάλες ανώτερο από το αεροτσίνο. Το αεροτσίνο είναι γεγονός ότι είναι δύσκολος αντίπαλος στο ζεστό. Όχι ότι με ατμό δε βγάζεις αντίστοιχα καλό αφρόγαλο. Στο κρύο όμως... μένει πολύ πίσω από τη φραπεδιέρα.

Άβαταρ μέλους
Giwrgos
Δημοσιεύσεις: 448
Εγγραφή: Τρί Σεπ 04, 2012 9:16 pm
Όνομα: ΓΙΩΡΓΟΣ
Μηχανή:: Gaggia Classic
Μύλος:: Ascaso I Mini I-2

Re: Αφρόγαλα για freddo

Δημοσίευση από Giwrgos » Σάβ Ιούλ 06, 2013 3:29 pm

+Παγωμενο μεταλλικο σκευος που χτυπαμε το γαλα.

romano

Re: Αφρόγαλα για freddo

Δημοσίευση από romano » Σάβ Δεκ 28, 2013 3:15 pm

οταν πινω καπουτσινο βαζω πληρες γαλα. οταν θελω να πιω την κρυα του μορφη γιατι να δουλεψω γαλα με 1.5 λιπαρα ή 0 ;;;; Ποτε δεν το καταλαβα..... αν το γαλα ειναι πολυ κρυο και η φραπιερα ή ηροδελα της (το μεγεθος/σχημα αυτης) σωστη παντα το γαλα θα βγει σωστο. απο ποιοτητα τα γαλατα διαφερουν αλλα εχουν ορο γαλατος αλλα οχι. αλλα δεν υπαρχει κανενας λογος να μην χρησιμοποιω πληρες γαλα.

tsipoura

Re: Αφρόγαλα για freddo

Δημοσίευση από tsipoura » Κυρ Δεκ 29, 2013 12:53 pm

Πλήρες γάλα μακράς διαρκείας μέσα σε μπρίκι.
15 με 20 λεπτά στην κατάψυξη.
Χτύπημα με χειροκίνητο μιξεράκι ρεύματος 1 και κάτι λεπτά.

Απάντηση