Συσκευή για αφρόγαλα απο την Bodum

Για τους έχοντες καλλιτεχνικές ανησυχίες στο θέμα του καφέ.
Απάντηση
mpatistelos

Συσκευή για αφρόγαλα απο την Bodum

Δημοσίευση από mpatistelos » Πέμ Φεβ 24, 2011 2:17 pm

http://www.bodum.com/int/en-us/shop/detail/10661-01/

Μου φαίνεται αρκετα απλή και δεν πιάνει χώρο (βασικό για το σπίτι μου). Στο amazon την έχει 22 ευρώ μαζι με αποστολή. Αξίζει?? Την έχει χρησιμοποιήσει κάποιος? (ή κάποια παρόμοια)

Ευχαριστώ

translator

Re: Συσκευή για αφρόγαλα απο την Bodum

Δημοσίευση από translator » Πέμ Φεβ 24, 2011 4:22 pm

Δεν ξέρω αν το ζητούμενο στον καπουτσίνο είναι γάλα αφρώδες ή κρεμώδες.
Το πρώτο στέκεται πάνω στο καφέ και δεν πέφτει με τίποτα. Το δεύτερο αναμιγνύεται με τον καφέ.
Αν λάβουμε υπόψη την ονομασία του προιόντος (MOUSSE), τότε καταλαβαίνεις τι αποτέλεσμα θα πάρεις.

Άβαταρ μέλους
After
Δημοσιεύσεις: 1040
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 24, 2010 9:11 pm
Όνομα: Γιωργος
Μηχανή:: Rancilio Epoca st1
Μύλος:: Mazzer Major
Οι καφέδες μου:: Hello Africa
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Συσκευή για αφρόγαλα απο την Bodum

Δημοσίευση από After » Πέμ Φεβ 24, 2011 5:02 pm

To κρεμωδες αφρογαλα ειναι παντα καλυτερο

Ο πολυ αφρος(σαπουναδα) εκτος του οτι χαλαει την γευση του καπουτσινο, δηλωνει επισης οτι ο υπολοιπος καφες θα εχει μια ''καμενη'' γευση
Γενικα καπουτσινο με ''σαπουναδα'' απο πανω, σημαινει οτι ο παρασκευαστης δεν εκανε καλα την δουλεια του
Aν ειχε λαλια ο νεροχυτης.........

meterizi

Re: Συσκευή για αφρόγαλα απο την Bodum

Δημοσίευση από meterizi » Πέμ Φεβ 24, 2011 6:23 pm

το συγκεκριμένο είναι για να φτιάχνεις κρύο αφρογαλα για φρεντο cappuccino πχ, όχι για κανονικό cappuccino, εκτός και αν θες το αφρογαλο να είναι κρύο στο ζεστό σου καφέ, αν θες κρύο αφρογαλο θα σου συνιστούσα να πάρεις μια φθηνή french press η οποία κάνει πολυ καλό κρύο αφρογαλο, για ζεστό είδα σε ένα cafe να έχουνε κάτι που έμοιαζε με βραστηρα νερού και έκανε ζεστό αφρογαλο, άμα το βρω θα στο στείλω. :b050:

voila
http://www.hometone.org/entry/nespresso ... -in-jiffy/

Απάντηση