ascaso dream

Για τους έχοντες καλλιτεχνικές ανησυχίες στο θέμα του καφέ.
Απάντηση
chadi

ascaso dream

Δημοσίευση από chadi » Κυρ Ιαν 30, 2011 9:35 pm

Καλησπέρα, είμαι νέα στο φόρουμ το οποίο και κατά καιρούς παρακολουθώ και το βρίσκω πολύ ενδιαφέρον για τα ελληνικά δεδομένα και κατατοπιστικό.
Το θέμα καφές εσπρέσο - καπουτσίνο είναι από τις αγαπημένες μου ενασχολήσεις και εδώ και αρκετό καιρό προσπαθώ να επιτύχω το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα. Η μηχανή μου είναι η ascaso dream και ο μύλος μου ο anfim best. Γενικά οι καφέδες που πετυχαίνω είναι αρκετά καλοί ωστόσο, έχω μια δυσκολία με το αφρόγαλα για τον καπουτσίνο. Δεν είναι απαράδεχτο, αλλά δεν έχει αυτή την ελαστική υφή που επιτρέπει σε κάποιον να ζωγραφίσει στο φλιτζάνι. Αναρωτιέμαι αν ζητάω πολλά από μια μηχανή λίγων αξιώσεων ή αν κάτι εγώ δεν κάνω καλά. Καθώς είναι δύσκολο για την αυτοεκτίμησή μου να υποστηρίξω το δεύτερο, κατηγορώ την μηχανή. Ωστόσο, θα ήθελα την δική σας γνώμη την οποία και θεωρώ περισσότερο αξιόπιστη και προπάντων αμερόληπτη. Θα εκτιμούσα επίσης αν κάποιος με την ίδια μηχανή ήθελε να ανταλλάξουμε απόψεις...

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Ascaso dream

Δημοσίευση από Christos » Κυρ Ιαν 30, 2011 9:51 pm

Καλωσόρισες στην παρέα μας. Η μηχανή σου είναι μια χαρά και κατά 99% είναι θέμα της τεχνικής σου ή καλύτερα η έλλειψη αυτής. Μπορείς να έρθεις και εσύ με όλους τους "ατυχήσαντες" επί του θέματος, συμπεριλαμβανομένου και εμού, στο παρακάτω topic. :lol:
viewtopic.php?f=23&t=642&start=0#p5958
Θέλει πολύ εξάσκηση δυστυχώς ή κάποιον να σου δείξει.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

anepro

Re: ascaso dream

Δημοσίευση από anepro » Κυρ Ιαν 30, 2011 9:55 pm

Καλώς όρισες. Μπορείς στο παραπάνω topic (ταχύτατος ο διαχειριστής) να βρεις πολλές πληροφορίες, ακόμη και video για το θέμα.

Για πες μας όμως από που και πόσο πήρες τον εξοπλισμό γιατί είμαι στο στάδιο αναβάθμισης (έχω αποφασίσει δηλαδή, αλλά κάθε πληροφορία καλοδεχούμενη).

pankap

Re: ascaso dream

Δημοσίευση από pankap » Κυρ Ιαν 30, 2011 10:09 pm

Κι εγώ την ίδια έχω,να σου πω δεν μπορώ να πω ότι έκατσα να ψοφήσω στην προσπάθεια αλλά επειδή δεν έβλεπα φως πήρα ένα aeroccino που βγάζει στανταρ θερμοκρασία και στάνταρ αφρό πάντα.Στο κάτω κάτω δεν είναι espresso, το αφρόγαλα είναι αφρόγαλα .

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: ascaso dream

Δημοσίευση από Christos » Κυρ Ιαν 30, 2011 10:54 pm

pankap έγραψε:...Στο κάτω κάτω δεν είναι espresso, το αφρόγαλα είναι αφρόγαλα .
Όπως ξέρεις δεν είμαι σχετικός με το θέμα γιατί πίνω espresso αλλά κάνοντας τον συνήγορο του διαβόλου θα πω ότι έχω δει τρομακτικές διαφορές στην γεύση ανάλογα με το πόσο επιτυχημένα έχω κάνει το αφρόγαλα, οπότε και το αφρόγαλα θέλει την απαιτούμενη προσοχή και τεχνική.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Dimitris_P

Re: ascaso dream

Δημοσίευση από Dimitris_P » Κυρ Ιαν 30, 2011 11:54 pm

+1 και τα ρέστα μου 8-)

chadi

Re: ascaso dream

Δημοσίευση από chadi » Δευ Ιαν 31, 2011 8:22 am

καλώς σας βρήκα, η αλήθεια είναι ότι δεν περίμενα τόσο γρήγορα απαντήσεις ... Πιθανόν και να φταίω ... δεν λέω... βέβαια μην φανταστείτε ότι έχω αποτέλεσμα τύπου αεροτσίνο ... κλάσεις ανώτερο...
Σχετικά με το πού αγόρασα τον εξοπλισμό την μηχανή, την πήρα πριν κανα χρόνο από τον Λουμίδη στην Κηφισιά. Την έχει αρκετά καλή τιμή νομίζω ακόμα. Έχει ηλεκτρονική σελίδα στην οποία υπάρχουν οι τιμές όλων των προιόντων του. Τον μύλο τον πήρα από την taf την οποία την ανακάλυψα αφότο άρχισα να ψάχνομαι με τον καφέ. Ο μύλος για οικιακός είναι καταπληκτικός. Βέβαια και από την μηχανή δεν έχω παράπονο (είναι και πολύ όμορφη) απλά με παιδεύει αυτό το latte art με δυσκολία βγάζω κανένα μοναχικό φυλλαράκι της ροζέτας... ευχαριστώ για τις απαντήσεις

pankap

Re: ascaso dream

Δημοσίευση από pankap » Δευ Ιαν 31, 2011 12:51 pm

Christos έγραψε:
pankap έγραψε:...Στο κάτω κάτω δεν είναι espresso, το αφρόγαλα είναι αφρόγαλα .
Όπως ξέρεις δεν είμαι σχετικός με το θέμα γιατί πίνω espresso αλλά κάνοντας τον συνήγορο του διαβόλου θα πω ότι έχω δει τρομακτικές διαφορές στην γεύση ανάλογα με το πόσο επιτυχημένα έχω κάνει το αφρόγαλα, οπότε και το αφρόγαλα θέλει την απαιτούμενη προσοχή και τεχνική.
Δεν διαφωνώ ριζικά,απλά με το συγκεκριμένο παίρνεις πάντα μια σταθερή αρκετά καλή ποιότητα πιστεύω και δεν υπάρχει περίπτωση να κάψεις το γάλα ούτε να σου βγει λίγο πιο κρύο,βέβαια όλα υποκειμενικά είναι για τον καθένα.

chadi

Re: ascaso dream

Δημοσίευση από chadi » Τρί Φεβ 01, 2011 1:58 pm

Δεν έχεις άδικο, το έχουν φίλοι και είναι ενθουσιασμένοι, απλά αν κάποιος ψάχνεται για περισσότερα οι δυνατότητες του αεροτσίνο είναι περιορισμένες...

Απάντηση