Θερμοκρασία καπουτσίνο

Για τους έχοντες καλλιτεχνικές ανησυχίες στο θέμα του καφέ.
dimitris_anfim

Re: Θερμοκρασία καπουτσίνο

Δημοσίευση από dimitris_anfim » Πέμ Οκτ 27, 2011 11:51 pm

η καλητερη συνταγη ειναι το θερμομετρο για τη σωστη θερμοκρασια και πρεπει να ειναι κατ εμε 62 μαχ 65 βαθμους...οσον αφορα το καψιμο του χεριου δεν ισχιει απολυτα γιατι ο καθε ενας εχει διαφορετικη αντιληψη της θερμοκρασιας...αλλιως αντιλαμβανετε ενα βρεγμενο και ενα στεγνο χερι και διαφορετικα ενας αντρας απο μια γυναικα...

Dimitris_P

Re: Θερμοκρασία καπουτσίνο

Δημοσίευση από Dimitris_P » Παρ Οκτ 28, 2011 10:13 pm

εγώ ακόμα θερμόμετρο χρησιμοποιώ :lol:

coffee lover

Re: Θερμοκρασία καπουτσίνο

Δημοσίευση από coffee lover » Δευ Ιαν 23, 2012 1:09 pm

Τα θερμομετρα που ειναι σαν αυτοκολητα δε κανουν ? τα εχει χρησιμοποιησει κανενας?

Dimitris_P

Re: Θερμοκρασία καπουτσίνο

Δημοσίευση από Dimitris_P » Παρ Μαρ 02, 2012 8:59 pm

ρε γμτ είπα να δοκιμάσω κ πάλι το βράσιμο με το χέρι χωρίς θερμόμετρο αφού ήρθε ένας φίλος μπαρίστα και μου έδειχνε το σωστό βράσιμο και pouring αλλά καίγομαι αρκετά νωρίς γύρω στους 50°, θα πρέπει να πάθω εγκαύματα για να συνηθίσει το χέρι; :lol:

Άβαταρ μέλους
afonic
Δημοσιεύσεις: 1421
Εγγραφή: Παρ Σεπ 30, 2011 1:40 pm
Όνομα: Ιωσήφ
Μηχανή:: Nuova Simoneli Oscar
Μύλος:: Anfim Best
Οι καφέδες μου:: Barista Shop
Τοποθεσία: Κως / Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Θερμοκρασία καπουτσίνο

Δημοσίευση από afonic » Σάβ Μαρ 03, 2012 4:46 am

Καλά είναι στους 50! Το κάψιμο το χρησιμοποιείς για να σταματήσεις να βάζεις αέρα όχι για να σταματήσεις τελείως τον ατμό. Γύρω στους 40-50 είναι καλά.

Εγώ το ζεσταίνω στους 65 με 70, ειδικά αν έχεις μικρό pitcher δεν γίνεται να το κρατήσεις μέχρι εκεί θα καείς για τα καλά.

Dimitris_P

Re: Θερμοκρασία καπουτσίνο

Δημοσίευση από Dimitris_P » Σάβ Μαρ 03, 2012 2:52 pm

0.5 motta έχω. Αν το σταματήσω όμως στους 50 μετά θα ναι κρύο το γάλα οπότε πώς θα το πάω στους 62-65 αν δε χρησιμοποιήσω θερμόμετρο;

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Θερμοκρασία καπουτσίνο

Δημοσίευση από Christos » Σάβ Μαρ 03, 2012 4:30 pm

afonic έγραψε:Καλά είναι στους 50! Το κάψιμο το χρησιμοποιείς για να σταματήσεις να βάζεις αέρα όχι για να σταματήσεις τελείως τον ατμό. Γύρω στους 40-50 είναι καλά.

...
Το κάψιμο το έχεις για να σταματήσεις τελείως τον ατμό. Η εισαγωγή του αέρα σταματάει όταν αισθάνεσαι την γαλατιέρα απλά χλιαρή (κάτω από 37C).
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Άβαταρ μέλους
afonic
Δημοσιεύσεις: 1421
Εγγραφή: Παρ Σεπ 30, 2011 1:40 pm
Όνομα: Ιωσήφ
Μηχανή:: Nuova Simoneli Oscar
Μύλος:: Anfim Best
Οι καφέδες μου:: Barista Shop
Τοποθεσία: Κως / Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Θερμοκρασία καπουτσίνο

Δημοσίευση από afonic » Σάβ Μαρ 03, 2012 4:42 pm

Χρήστο ανάλογα την γαλατιέρα τότε. Γιατί εγώ πάνω από τους 45 δεν μπορώ να κρατήσω το χέρι μου πάνω με τίποτα. Καίει υπερβολικά.

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Θερμοκρασία καπουτσίνο

Δημοσίευση από Christos » Σάβ Μαρ 03, 2012 4:45 pm

Ιωσήφ εάν διαβάσεις το νήμα από την αρχή θα διαβάσεις αρκετά σωστά πράγματα. Τώρα όλα είναι ανάλογα, και η γαλατιέρα, και το χέρι, και το θερμόμετρο κτλ. Σημασία έχει ότι αυτό που έγραψες δεν ισχύει.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Άβαταρ μέλους
afonic
Δημοσιεύσεις: 1421
Εγγραφή: Παρ Σεπ 30, 2011 1:40 pm
Όνομα: Ιωσήφ
Μηχανή:: Nuova Simoneli Oscar
Μύλος:: Anfim Best
Οι καφέδες μου:: Barista Shop
Τοποθεσία: Κως / Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Θερμοκρασία καπουτσίνο

Δημοσίευση από afonic » Σάβ Μαρ 03, 2012 5:04 pm

Χρήστο συμβουλή πάνω σε αυτό που είπε ο Δημήτρης είναι. Ίσως έπρεπε να πω "το κάψιμο τότε να το χρησιμοποιείς".

Αν στην δική του γαλατιέρα καίγεται στους 40, σημάδι να γυρίσει από αέρα στο στροβιλισμό και να το κλείσει βάση εμπειρίας. Δημήτρη θα βάλεις θερμόμετρο τις πρώτες 100 φορές και μετά θα το κάνεις σωστό χωρίς καν να το σκεφτείς και χωρίς θερμόμετρο. Αν δεν μπορείς απλά συνεχίζεις με το θερμόμετρο, δεν είναι ντροπή έχω δει και στα μαγαζιά να το χρησιμοποιούν! :coffee:

Προσωπικά ζορίζομαι περισσότερο όταν βάζω λίγο γάλα (στην 350ml) ίσα ίσα για έναν καπουτσίνο. Η κατάψυξη βοηθάει αρκετά και μετά ζέσταμα μέχρι τους 65 με την θερμοκρασία να πέφτει ελαφρά μέχρι τους 60 εξαιτίας της παγωμένης κανάτας.

Απάντηση