Cappuccino-flat white-latte

Για τους έχοντες καλλιτεχνικές ανησυχίες στο θέμα του καφέ.
Απάντηση
S777p
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τρί Μάιος 08, 2018 4:45 pm

Cappuccino-flat white-latte

Δημοσίευση από S777p » Τρί Μάιος 08, 2018 5:40 pm

Καλησπέρα στην παρέα
Όσο αφορά τα ζεστά ροφήματα καφέ
Ισχύει ότι
Cappuccino doppio = διπλός εσπρέσσο (60 ml)+(60ml γάλα) +(60 ml κρέμα )= κούπα 180 ml
Flat white= διπλός εσπρέσσο (60 ml)+ (120 ml γάλα)=180 ml κούπα
Late-latte machiato =διπλός εσπρέσσο (60ml)+(300ml γάλα )+(2ml κρέμα )

Giovanni
Δημοσιεύσεις: 72
Εγγραφή: Τετ Οκτ 07, 2015 10:53 pm
Όνομα: Ιωάννης
Μηχανή:: ECM Classika II pid
Μύλος:: Graef CM 800
Οι καφέδες μου:: BEAN HAUS Πάφος.
Τοποθεσία: makedonia

Re: Cappuccino-flat white-latte

Δημοσίευση από Giovanni » Τρί Μάιος 08, 2018 11:23 pm

στο machiato ενσταση.

S777p
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τρί Μάιος 08, 2018 4:45 pm

Re: Cappuccino-flat white-latte

Δημοσίευση από S777p » Τετ Μάιος 09, 2018 1:08 am

Giovanni έγραψε:στο machiato ενσταση.


Γιατί ; Μόνος εσπρέσσο ;

Άβαταρ μέλους
Jazz
Δημοσιεύσεις: 1084
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 12, 2016 4:12 pm
Όνομα: Σταυριάνα
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: V60Hario,Bonavita
Μύλος:: Compak E10 ON DEMAND
Οι καφέδες μου:: Specialty
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Cappuccino-flat white-latte

Δημοσίευση από Jazz » Τετ Μάιος 09, 2018 1:18 am

Εγώ έχω ένσταση και στο Flat White, αλλά μετά σκέφτηκα ότι αν απαντήσω θα ακολουθήσει μεγάλη συζήτηση, και θα προκύψουν πολλές διαφωνίες. :P
Anyway, είμαι "κατά" του να οριοθετούμε ροφήματα με ml, όγκο κοκ. Τι πάει να πει δηλαδή "διπλός espresso 60ml"? Γιατί αυτό είναι σημείο αναφοράς; Όλοι οι καφέδες σε ίδια brew ratio δουλεύουν; Μπορεί να είναι σύνηθες στα εμπορικά χαρμάνια να εμφανίζεται κατά κόρον αυτή η ποσότητα (η οποία μάλιστα 'παρακάμπτεται' και μεγαλώνει στα σερβιρόμενα freddo χάριν ποσότητος και οπτικής ικανοποίησης...) αλλά αυτό δε σημαίνει ότι είναι και ο Κανόνας. Πιο πολύ νόημα έχουν οι Αναλογίες (πχ κλασματικές σε καφές/γάλα).
Το ...by the book πέθανε, και αν όχι ακόμα, τότε θα γίνει σύντομα θαρρώ υπό το πρίσμα της επιστημονικής πλέον αντιμετώπισης της καφέα. Εξέλιξη με στεγανά, δε γίνεται. :geek:

Επίσης, μιας και το ανέφερα πριν, στο flat white θες έντονη γεύση του καφέ. Το γάλα είναι 'υποστηρικτικό', εν αντίθεση με τα άλλα ροφήματα. (Αλλάζει και η αναλογία του γάλατος με τον καφέ). Οπότε πέραν του τρόπου παρασκευής του γάλατος (microfoam) και της free pour έκχυσης, θες και μια μικρή αλλά σημαντική διαφοροποίηση στη βάση σου: Θες διπλό espresso RISTRETTO. Οπότε, αν ας πούμε για παράδειγμα, δουλεύεις με τα 60ml που αναφέρθηκαν, τότε θα χρησιμοποιήσεις ως espressο, shot ~ 40-45ml.

S777p
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τρί Μάιος 08, 2018 4:45 pm

Re: Cappuccino-flat white-latte

Δημοσίευση από S777p » Τετ Μάιος 09, 2018 8:36 am

Jazz έγραψε:Εγώ έχω ένσταση και στο Flat White, αλλά μετά σκέφτηκα ότι αν απαντήσω θα ακολουθήσει μεγάλη συζήτηση, και θα προκύψουν πολλές διαφωνίες. :P
Anyway, είμαι "κατά" του να οριοθετούμε ροφήματα με ml, όγκο κοκ. Τι πάει να πει δηλαδή "διπλός espresso 60ml"? Γιατί αυτό είναι σημείο αναφοράς; Όλοι οι καφέδες σε ίδια brew ratio δουλεύουν; Μπορεί να είναι σύνηθες στα εμπορικά χαρμάνια να εμφανίζεται κατά κόρον αυτή η ποσότητα (η οποία μάλιστα 'παρακάμπτεται' και μεγαλώνει στα σερβιρόμενα freddo χάριν ποσότητος και οπτικής ικανοποίησης...) αλλά αυτό δε σημαίνει ότι είναι και ο Κανόνας. Πιο πολύ νόημα έχουν οι Αναλογίες (πχ κλασματικές σε καφές/γάλα).
Το ...by the book πέθανε, και αν όχι ακόμα, τότε θα γίνει σύντομα θαρρώ υπό το πρίσμα της επιστημονικής πλέον αντιμετώπισης της καφέα. Εξέλιξη με στεγανά, δε γίνεται. :geek:

Επίσης, μιας και το ανέφερα πριν, στο flat white θες έντονη γεύση του καφέ. Το γάλα είναι 'υποστηρικτικό', εν αντίθεση με τα άλλα ροφήματα. (Αλλάζει και η αναλογία του γάλατος με τον καφέ). Οπότε πέραν του τρόπου παρασκευής του γάλατος (microfoam) και της free pour έκχυσης, θες και μια μικρή αλλά σημαντική διαφοροποίηση στη βάση σου: Θες διπλό espresso RISTRETTO. Οπότε, αν ας πούμε για παράδειγμα, δουλεύεις με τα 60ml που αναφέρθηκαν, τότε θα χρησιμοποιήσεις ως espressο, shot ~ 40-45ml.

Έχεις απόλυτο δίκιο . Κατά τη γνώμη μ ο εσπρέσσο ο μόνος πρέπει να είναι μαξ 25 ml
Αλλά για χάρη της εμπορικης πλευράς σπάνια θα δεις stretto έστω κ σε φλατ γαιτ.
Το ποστ μου αναφέρεται κυρίως στη ποσότητα γάλα κρέμας και συνολικου ογκου

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Cappuccino-flat white-latte

Δημοσίευση από Luckees » Τετ Μάιος 09, 2018 9:58 am

Η εικόνα από το manual της ρόκετ, όπου έπεσα τυχαία χτες ψάχνοντας για κάτι άλλο.
Πάντα θα υπάρχει ένας γενικός μπούσουλας για να έχουμε μια κοινή βάση συζήτησης, αλλά και οι παρεκκλίσεις είναι μέσα στο πρόγραμμα.
Συνημμένα
rocket_manual.jpg

Rallakias
Δημοσιεύσεις: 684
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 27, 2016 2:21 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Decent DE1XL
Μύλος:: Ek43s
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Cappuccino-flat white-latte

Δημοσίευση από Rallakias » Τετ Μάιος 09, 2018 10:10 am

Να ρωτήσω κάτι για το ριστρέττο στον flat white.
Εχουμε ενα ρόφημα με π.χ. 120gr γάλα .Αν αντι να βάλουμε 30γρ εσπρέσσο normale,βάλουμε 20γρ εσπρέσσο (ριστρέττο) και στις δύο περιπτώσεις να προέρχεται απο αλεσμένο καφέ 15γρ , θα έχουμε διαφορά στην ένταση της γεύσης?
Δηλαδή αφου η αρχική ποσότητα του καφέ ειναι δεδομένη ,τα διαλυτά στερεά του καφέ (αυτά που δίνουν τη γεύση) ειναι πιθανότερο να ειναι περισσότερα στον νορμάλε παρά στον ριστρέττο ,σε ενα ρόφημα με ήδη αρκετό γάλα ο ριστρέττο θα κάνει διαφορά στην ένταση της γεύσης ? (αν δεν χάσει κιόλας)

S777p
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τρί Μάιος 08, 2018 4:45 pm

Re: Cappuccino-flat white-latte

Δημοσίευση από S777p » Τετ Μάιος 09, 2018 11:59 pm

Rallakias έγραψε:Να ρωτήσω κάτι για το ριστρέττο στον flat white.
Εχουμε ενα ρόφημα με π.χ. 120gr γάλα .Αν αντι να βάλουμε 30γρ εσπρέσσο normale,βάλουμε 20γρ εσπρέσσο (ριστρέττο) και στις δύο περιπτώσεις να προέρχεται απο αλεσμένο καφέ 15γρ , θα έχουμε διαφορά στην ένταση της γεύσης?
Δηλαδή αφου η αρχική ποσότητα του καφέ ειναι δεδομένη ,τα διαλυτά στερεά του καφέ (αυτά που δίνουν τη γεύση) ειναι πιθανότερο να ειναι περισσότερα στον νορμάλε παρά στον ριστρέττο ,σε ενα ρόφημα με ήδη αρκετό γάλα ο ριστρέττο θα κάνει διαφορά στην ένταση της γεύσης ? (αν δεν χάσει κιόλας)
Θα έχει λιγότερη καφεινη και πιο εντονη γεύση και άρωμα

Απάντηση