Επιλογή γαλατιέρας

Για τους έχοντες καλλιτεχνικές ανησυχίες στο θέμα του καφέ.
spiderdim
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 16, 2015 11:45 pm
Μηχανή:: La marzocco linea
Μύλος:: mahlkonig ek43s,
2ος Μύλος:: Commandante
Οι καφέδες μου:: Samba
Τοποθεσία: ΚΡΗΤΗ

Re: Επιλογή γαλατιέρας

Δημοσίευση από spiderdim » Τετ Φεβ 21, 2018 2:19 am

Μετα απο τις motta καμια για την αποψη μου

Άβαταρ μέλους
Jazz
Δημοσιεύσεις: 1084
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 12, 2016 4:12 pm
Όνομα: Σταυριάνα
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: V60Hario,Bonavita
Μύλος:: Compak E10 ON DEMAND
Οι καφέδες μου:: Specialty
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Επιλογή γαλατιέρας

Δημοσίευση από Jazz » Τετ Φεβ 21, 2018 7:55 pm

Έχω δοκιμάσει διάφορες γαλατιέρες και σε διάφορα μεγέθη. Πάντα κάποια με εντυπωσιάζει περισσότερο στην αρχή και κάποια άλλη λιγότερο. Και λέω στην αρχή, γιατί το όλο θέμα του αν μια γαλατιέρα είναι 'τόσο καλή ή διαφορετική από μια άλλη', μάλλον πιο πολύ στο "μάτι" φαίνεται τελικά! Γιατί, άπαξ και φουσκώνεις το γάλα σωστά (ανάλογα με τις ανάγκες του ροφήματος σου εννοώ, latte πχ ή flat white κοκ), τότε μάλλον δε παίζει και πολύ ρόλο η μάρκα ή και η ακριβής μορφή της γαλατιέρας σου, από τη στιγμή δηλαδή που θα πληροί τα βασικά (υλικό κατασκευής + ρύγχος σερβιρίσματος). Άρα είτε 8€ διαθέσεις είτε 38€, δε νομίζω ότι θα δεις "διαφορά".
Αυτά τα λέω από την όποια προσωπική μου πείρα, με γαλατιέρες στο παραπάνω χρηματικό κόστος. Έχω δουλέψει και με Motta, και με Belogia, και με Eurogat, και με Rhinoware και με Άμαρκες. Το πιο σημαντικό, θεωρώ πως είναι το μέγεθος της γαλατιέρας, ώστε να μη πετάς γάλα, και να φουσκώνεις και σωστά γεμίζοντας με γάλα τόσο όσο απαιτείται για στροβιλισμό και frothing.

Σπίτι έχω τρεις:
- Μία motta των 250ml (η ιδανικότερη για μένα, εφόσον με αυτή καλύπτομαι πλήρως για τα ροφήματα μου που γέρνουν προς ristretto ως βάση)
- Μία motta των 350ml (τη χρησιμοποιώ για 2 cappuccino, και είναι επαρκής)
- Μία άμαρκη των 350ml (που μάλλον όμως είναι κάτι τις μεγαλύτερη), στην οποία κάνω σοκολάτες, και latte.

Είμαι καλυμμένη με αυτές, από τη στιγμή που δεν με απασχολεί στο σπίτι το super ντούπερ latte art και περιορίζομαι στα κλασικά. Ναι, ok, αν θελήσω να ζωγραφίσω κάτι πιο πολύπλοκο, ίσως να μην πετύχει γιατί εκεί είναι ίσως η μόνη περίπτωση που χρειάζεσαι την "ακριβή" γαλατιέρα με το ιδιόμορφο ρύγχος και την "ανατομική" λάβή, χαχα. :P

Για τέτοιες περιπτώσεις, ίσως χρειάζεται κανείς την κλασική για latte της motta, ή κάποια ανάλογη της Ilsa ή Eurogat (http://www.eurogat.eu/default.asp?pid=4 ... &langid=71)

Άβαταρ μέλους
AlexFocus
Δημοσιεύσεις: 240
Εγγραφή: Παρ Φεβ 04, 2022 9:00 pm
Όνομα: Αλέξανδρος
Μηχανή:: La Marzocco LM
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Επιλογή γαλατιέρας

Δημοσίευση από AlexFocus » Τρί Απρ 05, 2022 6:52 pm

Σιγα σιγα εξοπλιζομαστε συναδελφοι. Motta 35αρα καθως ειμαι του cappuccino. Συνηθως ενα φλιτζανι θα φτιαχνω και βλεπουμε. Το κοκκινο ειναι το αγαπημενο μου χρωμα.
Συνημμένα
9F5E1918-4694-48F1-823B-107CAB71E5DF.jpeg
BFE41FD9-3B65-40C8-B065-5C555349CC28.jpeg

Απάντηση