Gaggia New Baby - Καλύτερο αφρόγαλα.

Για τους έχοντες καλλιτεχνικές ανησυχίες στο θέμα του καφέ.
Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Gaggia New Baby - Καλύτερο αφρόγαλα.

Δημοσίευση από Christos » Τρί Μαρ 22, 2011 11:37 pm

Συμφωνώ Νίκο, όπως είδες ήμουν πολύ γρήγορος στο να τον κατευθύνω στο post σου. :lol: Ξέρω ότι είσαι του cappuccino και άρα ξέρεις τι προτείνεις.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

nikp81

Re: Gaggia New Baby - Καλύτερο αφρόγαλα.

Δημοσίευση από nikp81 » Τρί Μαρ 22, 2011 11:48 pm

Οτι μπορουμε για να βοηθησουμε ...ΟΠως οταν μπηκα εδω που ημουνα με την Morris και επινα "κατι" που εμοιαζε με capuccino ... :oneup:

akostop

Re: Gaggia New Baby - Καλύτερο αφρόγαλα.

Δημοσίευση από akostop » Τετ Μαρ 23, 2011 2:37 pm

Λοιπόν, το παρήγγειλα το ματζαφλάρι. Για να δούμε τι θα δούμε. Προφανώς με αυτό παίζω πλέον σαν να είχα κανονικα steam wand α λα Silvia, σωστά;

Manos80

Re: Gaggia New Baby - Καλύτερο αφρόγαλα.

Δημοσίευση από Manos80 » Τετ Μαρ 23, 2011 4:22 pm

Επι του πιεστηριου 8-) Φτιαχνω καπουτσινο με το μαμισιο ακροφυσιο(το μακρουλο) και ως συνηθως τις τελευταιες μερες γεμισα φουσκαλες :a134: Ζηταει ο πατερας μου να φτιαξω εναν και σε αυτον και μεσα στα νευρα μου δοκιμαζω για πολλοστη φορα χωρις το μακρυναρι μπας και γινοταν καναα θαυμα.Επειδη ομως ως γνωστον ειναι σχετικα κοντο,εγυρα τη γαλατιερα για να φτασει η μυτουλα το γαλα..Και τι να δω!! Το γαλα στροβιλιζε σαν δινη και το αφρογαλα που εβγαλα ηταν μακραν οτι καλυτερο εχω κανει ως τωρα και επιτελους ηταν αυτη η περιφημη ασπρη μπογια :a049: Παραλιγο να κανω και latte art στον καπουτσινο του πατερα μου 8-)
Αναμενω κι εγω,χαρη στον luckyb,το αλλο panarello για πιο συστηματικες επιτυχιες αφου διαβασα οτι κανει τη διαφορα :a013:

luckyb

Re: Gaggia New Baby - Καλύτερο αφρόγαλα.

Δημοσίευση από luckyb » Τετ Μαρ 23, 2011 6:15 pm

Το Αγγλάκι θα έχει τρελαθεί να πακετάρει παναρέλος με προορισμό την Ελλάδα και θ'αναρωτιέται τι γίνεται !!
:a080:

Άβαταρ μέλους
Fazerman
Δημοσιεύσεις: 262
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 24, 2011 3:05 pm
Όνομα: Λαμπης
Μηχανή:: lelit plust pid
Μύλος:: Mazzer mini E
Οι καφέδες μου:: lavazza tiera
Τοποθεσία: Βολος
Επικοινωνία:

Re: Gaggia New Baby - Καλύτερο αφρόγαλα.

Δημοσίευση από Fazerman » Παρ Μαρ 25, 2011 6:40 pm

αυτο το εξαρτημα δεν μπορουμε να το αγορασουμε απο την εδω αντιπροσωπεια?eurogat?

Manos80

Re: Gaggia New Baby - Καλύτερο αφρόγαλα.

Δημοσίευση από Manos80 » Παρ Μαρ 25, 2011 8:57 pm

Fazerman έγραψε:αυτο το εξαρτημα δεν μπορουμε να το αγορασουμε απο την εδω αντιπροσωπεια?eurogat?
Παντως στο σαιτ της eurogat δεν υπαρχει...

akostop

Re: Gaggia New Baby - Καλύτερο αφρόγαλα.

Δημοσίευση από akostop » Κυρ Μάιος 29, 2011 12:33 pm

Λοιπόν έχω εδώ και κάμποσο καιρό το καινούργιο Panarello. Δυστυχώς, ακόμα δεν τα έχω καταφέρει, παρά 1-2 φορές, να φτιιάξω αξιοπρεπές αφρόγαλα. Τελος πάντων, θα ξαναδώ τώρα κανένα βιντεάκι στο youtube για το πως πρέπει να γίνεται και θα ξαναπροσπαθήσω.

atzam
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 27, 2012 7:54 pm
Όνομα: Ανδρέας
Μηχανή:: Gaggia baby black
Μύλος:: Ascaso i-mini i2
Οι καφέδες μου:: taf
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Gaggia New Baby - Καλύτερο αφρόγαλα.

Δημοσίευση από atzam » Κυρ Ιαν 22, 2017 12:40 pm

Καλησπέρα,

Δοκίμασα κ εγώ σήμερα να φτιάξω αφρόγαλα βάζοντας τεφλόν στο ακροφύσιο της baby black (χωρίς να κόψω τα δοντάκια). Είδα μεγάλη διαφορά στην τελική ποιότητα. Ο λιγότερος αέρας που περνούσε βοήθησε στο να μην γίνονται μεγάλες φουσκάλες. Περιορίζοντας όμως τον αέρα υπάρχει περίπτωση να ζορίζεται περισσότερο η μηχανή και να δημιουργηθεί κάποια βλάβη;

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Gaggia New Baby - Καλύτερο αφρόγαλα.

Δημοσίευση από Luckees » Κυρ Ιαν 22, 2017 2:25 pm

Ο ατμός σχηματίζεται στο boiler κ μόλις εσυ ανοίξεις τη στρόφιγγα βγαίνει απ το ακροφύσιο. Απλά εσυ στένεψες την έξοδο του ατμού από το ακροφύσιο. Το μόνο που συμβαίνει είναι να βγαίνει λιγότερος ατμός/μονάδα χρόνου κ η πίεση-θερμοκρασια στο boiler να πέφτουν με πιο αργούς ρυθμούς. Nothing to worry about.

Απάντηση