Gaggia New Baby - Καλύτερο αφρόγαλα.

Για τους έχοντες καλλιτεχνικές ανησυχίες στο θέμα του καφέ.
Άβαταρ μέλους
Βαγγελης ο καφετζης
Δημοσιεύσεις: 1559
Εγγραφή: Πέμ Απρ 22, 2010 8:14 pm
Μηχανή:: ECM Mechanika III PR
Μύλος:: Compak K10 conic
2ος Μύλος:: Χειροκίνητος sozen
Οι καφέδες μου:: Φρέσκοι specialty
Τοποθεσία: Αθήνα - Καστοριά

Re: Gaggia New Baby - Καλύτερο αφρόγαλα.

Δημοσίευση από Βαγγελης ο καφετζης » Παρ Νοέμ 12, 2010 3:16 pm

Ναι το έχω δεί Χρήστο αλλά ήταν σε Gaggia Classic..http://www.youtube.com/watch?v=1hCcwmxj5lw
Δεν νομίζω να γίνεται στην Baby.Και ποιός να μας το πεί..Επίσης λέει οτι του περιόρισε τις κινήσεις του ακροφυσίου το mod.
Κάτι σαν την προέκταση του Woodsman πρέπει να γίνει.
Update.
Σίγουρα δεν πρόκειτε να είναι τόσο εύκολο όσο στην Classic γιατί η Baby δεν έχει την ίδια σύνδεση του ακροφυσίου με την μηχανή όπως η Classic.Στην τελευταία αν σκύψεις θα δείς απο κάτω το ακροφύσιο να συνδέεται με παξιμάδι με την μηχανή.
Η Baby έχει ένα άλλο σύστημα.Πλαστικό..Θα το καταλάβετε όσοι έχουν Gaggia όταν δείτε το βίντεο στο 0:44
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Βαγγελης ο καφετζης την Παρ Νοέμ 12, 2010 3:23 pm, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Gaggia New Baby - Καλύτερο αφρόγαλα.

Δημοσίευση από Christos » Παρ Νοέμ 12, 2010 3:22 pm

Γιατί να μην γίνεται στην Baby; Δεν βλέπω κανέναν λόγο γιατί όχι. Εκτός του πετάγματος των χρημάτων φυσικά.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Gaggia New Baby - Καλύτερο αφρόγαλα.

Δημοσίευση από Christos » Παρ Νοέμ 12, 2010 3:29 pm

Βαγγέλη με κουράζουν οι φιλοσοφικές συζητήσεις και το editing των μηνυμάτων όταν υπάρχει ήδη απάντηση. Υπάρχει και γίνεται και ΕΧΩ και το PDF με τις οδηγίες. Period.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Άβαταρ μέλους
Βαγγελης ο καφετζης
Δημοσιεύσεις: 1559
Εγγραφή: Πέμ Απρ 22, 2010 8:14 pm
Μηχανή:: ECM Mechanika III PR
Μύλος:: Compak K10 conic
2ος Μύλος:: Χειροκίνητος sozen
Οι καφέδες μου:: Φρέσκοι specialty
Τοποθεσία: Αθήνα - Καστοριά

Re: Gaggia New Baby - Καλύτερο αφρόγαλα.

Δημοσίευση από Βαγγελης ο καφετζης » Παρ Νοέμ 12, 2010 3:48 pm

Χρήστο εκτός οτι σίγουρα αναφερόμαστε σε διαφορετικές πηγές δεν προσπαθώ να φιλοσοφήσω και να φλυαρώ.
Κρίνω το βίντεο-την πηγή μου ας το πούμε-.
Εφόσον έχεις το PDF πολύ θέλω να το δώ αν γίνεται, για να μην χρειάζεται να φιλοσοφούμε καθόλου!
Τώρα για το editing..Έχω ένα θέμα είναι η αλήθεια.

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Gaggia New Baby - Καλύτερο αφρόγαλα.

Δημοσίευση από Christos » Παρ Νοέμ 12, 2010 4:10 pm

Τεσπά δεν θα το κάνω και μεγάλο θέμα.
Θα κάνεις μια εγγραφή στο Gaggia Yahoo Group
http://groups.yahoo.com/group/Gaggia/
και θα το βρεις στα Files στα Mods and Hacks. Tο όνομα του αρχείου είναι:
Replacing New Baby Steam Wand with the Silvia Steam Wand.pdf

Δεν στο στέλνω με email γιατί είμαι πολύ τυπικός σε θέματα που αφορούν άλλα groups και fora.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Dimitris_P

Re: Gaggia New Baby - Καλύτερο αφρόγαλα.

Δημοσίευση από Dimitris_P » Πέμ Νοέμ 25, 2010 2:39 pm

αξίζει κι εδώ μια αναφορά στο Mod του Δημήτρη

Κατασκευή καλύτερου ακροφυσίου ατμού

όμως δεν έχω καταφέρει να φτιάξω ένα σωστό αφρόγαλα παρά τα βιντεάκια που χω δει. ποτέ όμως :lol:

Άβαταρ μέλους
After
Δημοσιεύσεις: 1040
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 24, 2010 9:11 pm
Όνομα: Γιωργος
Μηχανή:: Rancilio Epoca st1
Μύλος:: Mazzer Major
Οι καφέδες μου:: Hello Africa
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Gaggia New Baby - Καλύτερο αφρόγαλα.

Δημοσίευση από After » Κυρ Νοέμ 28, 2010 6:54 pm

odys2008 έγραψε:Και στην evolution που έχει το ίδιο πλαστικό για αφρόγαλο, μετακίνησα ένα δόντι πιο κάτω το λαστιχάκι που έχει και όπως το έβαλα το πλαστικό ξανά σφίνωσε τελείως και δεν περνάει αέρας. Το αφρογαλο γίνεται άψογο, μετά απο λίγη προπόνηση

Εβγαλα τελικα την ταινια και ακολουθησα το παραπανω mod
Το αποτελεσμα ειναι απλα αψογο και συγχωρει και λαθη, δηλαδη αν καταλαθος βγει λιγο εξω απο το γαλα το ακροφυσιο, δεν δημιουργει ''σαπουναδα''
Δημιουργει τοσο αψογο microfoam που θα πρεπει να εχω στην επιφανεια του γαλακτος το ακροφυσιο μεχρι τους 30-35 βαθμους και μετα να το βαλω βαθια στο γαλα, αλλιως το αφρογαλα δεν θα ειναι για latte art αλλα για freddo :lol:
Aν ειχε λαλια ο νεροχυτης.........

akostop

Re: Gaggia New Baby - Καλύτερο αφρόγαλα.

Δημοσίευση από akostop » Τρί Μαρ 22, 2011 10:49 pm

After έγραψε:
odys2008 έγραψε:Και στην evolution που έχει το ίδιο πλαστικό για αφρόγαλο, μετακίνησα ένα δόντι πιο κάτω το λαστιχάκι που έχει και όπως το έβαλα το πλαστικό ξανά σφίνωσε τελείως και δεν περνάει αέρας. Το αφρογαλο γίνεται άψογο, μετά απο λίγη προπόνηση

Εβγαλα τελικα την ταινια και ακολουθησα το παραπανω mod
Το αποτελεσμα ειναι απλα αψογο και συγχωρει και λαθη, δηλαδη αν καταλαθος βγει λιγο εξω απο το γαλα το ακροφυσιο, δεν δημιουργει ''σαπουναδα''
Δημιουργει τοσο αψογο microfoam που θα πρεπει να εχω στην επιφανεια του γαλακτος το ακροφυσιο μεχρι τους 30-35 βαθμους και μετα να το βαλω βαθια στο γαλα, αλλιως το αφρογαλα δεν θα ειναι για latte art αλλα για freddo :lol:
Δηλαδη αφού μετακινήσεις το λαστιχάκι στην επόμενη θέση, τί κάνεις; Σερφάρεις κανονικά την επιφάνεια του γάλακτος σαν να είχες κανονικό steam wand; το είχα δοκιμάσει θυμάμαι χωρίς ιδιαίτερη επιτυχία. Μάλιστα, επειδή το panarello στο κάτω μέρος έχει μεγάλη τρύπα, όπως είναι υπο κλίση το panarello σε σχεση με το γάλα, ενα μέρος του θα πρεπει να ειναι εξω απο το γάλα, ή το άλλο να είναι πιο κάτω. Είχα παρατηρήσει λοιπόν οτι απο την πίσω μεριά του panarello ( όπου η γωνία του με το γάλα ειναι οξεία) έκανε πολλές μπουρμπουλήθρες.

Μιλάμε υποθέτω για το panarello της New Gaggia Baby, που δεν εχει τρύπα για τον αερα καπου στην μεση αλλα μια οπή εκει που ενώνεται με το πανω μέρος, ε;

Ευχαριστω, μακάρι να παίζει αυτο το κολπο, θα το ξαναπροσπαθήσω γιατί έχω απογοητευτεί.

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Gaggia New Baby - Καλύτερο αφρόγαλα.

Δημοσίευση από Christos » Τρί Μαρ 22, 2011 11:20 pm

Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

nikp81

Re: Gaggia New Baby - Καλύτερο αφρόγαλα.

Δημοσίευση από nikp81 » Τρί Μαρ 22, 2011 11:31 pm

Χρηστο εγω πιστευω οτι πλεον αυτο το εξαρτημα πρεπει να προτεινεται σε αυτους που θελουν να αγορασουν την Baby , γιατι φτιαχνει πραγματικο αφρογαλα για capuccino , και αναμιγνυεται καλυτερα με τον καφε...Ειδα και βελτιωση στο συνολο του ροφηματος ... :a013:
Ελπιζω να βοηθησα!

Απάντηση