Μέγεθος γαλατιέρας (Pitcher) για cappuccino;

Για τους έχοντες καλλιτεχνικές ανησυχίες στο θέμα του καφέ.
Απάντηση
nikp81

Re: Μέγεθος γαλατιέρας (Pitcher) για cappuccino;

Δημοσίευση από nikp81 » Τετ Μαρ 07, 2012 11:59 am

Ηλια και στις οικιακες μηχανες υπαρχουν διαφορες στη δυναμη του ατμου..αμα βαλεις πχ στη zaffiro 170 ml γαλα δεν προκειτε νε κανεις αφρογαλα..αυτο εννοω, οτι καθε μηχανη εχει διαφορετικη δυναμη και υπάρχει ενα ελαχιστο οριο το οποιο βρισκει ο καθενας με εξασκηση...

Gtsog

Re: Μέγεθος γαλατιέρας (Pitcher) για cappuccino;

Δημοσίευση από Gtsog » Τετ Μαρ 07, 2012 12:04 pm

Κι εγώ πιστεύω ότι όλα είναι θέμα εξάσκησης και εξοικείωσης με τον διαθέσιμο εξοπλισμό του καθενός. Στην αρχή πέταγα πολύ γάλα και τώρα δεν πετάω σχεδόν καθόλου όσους καφέδες και να χρειαστεί να κάνω.

Loizos

Re: Μέγεθος γαλατιέρας (Pitcher) για cappuccino;

Δημοσίευση από Loizos » Τετ Μαρ 07, 2012 12:08 pm

Μη ξεχνάτε ότι στις οικιακές μηχανές (μάλλον καλύτερα μηχανές μονού boiler) έχουμε μεγάλη πίεση του ατμού από μία τρύπα ενώ στις ΗΧ ή στις double boiler λιγότερη πίεση αλλά Χ 3-5 τρύπες. Ένας άλλος ακόμα πιο σημαντικός παράγοντας είναι ο πολύ υγρός ατμός που παράγουν οι μονού boiler, αφού το boiler είναι πληρωμένο μέχρι πάνω και το νερό ατμοποιείται κατά την έξοδο του από το boiler ενώ στα boiler ατμού έχουμε πλήρωση 50-60% και μεγάλη ποσότητα πιο ξηρού από πάνω. Θεωρώ ότι είναι ευκολότερο να φτιάξει κάποιος μικρή ποσότητα γάλοκτος σε μηχανή με boiler ατμού παρά με μονού boiler.

nikp81

Re: Μέγεθος γαλατιέρας (Pitcher) για cappuccino;

Δημοσίευση από nikp81 » Τετ Μαρ 07, 2012 1:06 pm

Σαν λογικη πολυ σωστο αυτο που λες loizo, αλλα πιστευω οτι στην πραξη ειναι δυσκολο να φτιαξεις μικρη ποσοτητα σε hx η dual boiler..τουλαχιστον για καποιον που δεν ειναι τοσο πολυ εμπειρος..

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Μέγεθος γαλατιέρας (Pitcher) για cappuccino;

Δημοσίευση από Christos » Τετ Μαρ 07, 2012 1:46 pm

Γυρνώντας πίσω στο θέμα του τίτλου.
Έχω 500άρα Motta και από την εμπειρία μου μού φαίνεται το σωστό μέγεθος για δύο cappuccino στις 180άρες κούπες που έχω. Εάν θέλω να κάνω μόνο έναν και να μην πετάω γάλα δεν θα πάω σε κάτι γύρω στα 300ml;

Βέβαια σε αυτό το νήμα έχουμε και την απάντηση του Στέφανου
viewtopic.php?f=23&t=56&start=10#p830
που μπερδεύει κάπως τα πράγματα. :a014:

ΥΓ Εννοείται ότι το ζητούμενο πέρα από την δημιουργία αφρόγαλου είναι να μην πετάμε και το γάλα άδικα.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

nikp81

Re: Μέγεθος γαλατιέρας (Pitcher) για cappuccino;

Δημοσίευση από nikp81 » Τετ Μαρ 07, 2012 2:05 pm

Christo υπολογισε οτι στην 300αρα θα βαλεις περιπου 180ml-200ml..αν προλαβαινεις να φουσκωσεις το γαλα πριν "καψει" τοτε ειναι ενταξει..νομιζω οτι κανεις δε μπορει να σου δωσει στανταρ απαντηση...Θεωρητικα για 1 cappuccino θες 300αρα,πρακτικα την σηκωνει η silvia ?η ειναι μικρη;;

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Μέγεθος γαλατιέρας (Pitcher) για cappuccino;

Δημοσίευση από Christos » Τετ Μαρ 07, 2012 2:30 pm

Νίκο, εσύ και ο Γιώργος στα video και στις φώτο που έχετε ανεβάσει εδώ τι μέγεθος χρησιμοποιείτε; Του Γιώργου το pitcher δείχνει 200άρι στο παρακάτω video:
viewtopic.php?f=23&t=642&start=40#p10284
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

nikp81

Re: Μέγεθος γαλατιέρας (Pitcher) για cappuccino;

Δημοσίευση από nikp81 » Τετ Μαρ 07, 2012 2:35 pm

Εγω στα βιντεο εχω την 500αρα ...και την γεμιζω μεχρι το σημειο που ξεκιναει η μυτη..

Άβαταρ μέλους
Y.V
Δημοσιεύσεις: 1644
Εγγραφή: Δευ Δεκ 06, 2010 1:06 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: ALEX DUETTO II
Μύλος:: MAZZER M e /SJ Burrs
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Μέγεθος γαλατιέρας (Pitcher) για cappuccino;

Δημοσίευση από Y.V » Τετ Μαρ 07, 2012 2:42 pm

H Duetto έχει δυνατό ατμό!
Tην πίεση την έχω αν θυμάμαι καλά στα 1,25 bar
Σαφώς και στα 350ml γίνεται πολύ πιό γρήγορα, αλλά πιστεύω ότι κάποιος σχετικά εύκολα μαθαίνει να το διαχειριστεί.
(έτσι κι αλλιώς και στα 500 σε αυτή τη μηχανή στα γρήγορα γίνεται η κρέμα)

Και σε Μοtta250 κρέμα για μακιάτο έχω δοκιμάσει με καλό αποτέλεσμα αν και ο χρόνος είναι πολύ σύντομος

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Μέγεθος γαλατιέρας (Pitcher) για cappuccino;

Δημοσίευση από Christos » Τετ Μαρ 07, 2012 2:47 pm

Εγώ πάντως θα αγοράσω και μια φτηνή μικρούλα γαλατιέρα γύρω στα 250-300ml. Έτσι και αλλιώς πολλοί pro που είδα ακόμα και για δύο cappuccino έχουν μία μικρή για milk-sharing.
Η Motta τι έχει κάτω από 500ml; εάν έχει.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Απάντηση