Κατάλληλη θερμοκρασία για το αφρόγαλα

Για τους έχοντες καλλιτεχνικές ανησυχίες στο θέμα του καφέ.
Άβαταρ μέλους
minotakis
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 11, 2015 9:04 pm
Όνομα: Δημήτρης
Μηχανή:: Isomac Zaffiro
Μύλος:: Mazzer Luigi
Οι καφέδες μου:: Coffee GURU
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Κατάλληλη θερμοκρασία για το αφρόγαλα

Δημοσίευση από minotakis » Πέμ Αύγ 18, 2016 8:22 pm

Λοιπόν...
έχω δοκιμάσει πάρα πολλά πράγματα αλλά δεν έχω ακόμη το αποτέλεσμα που θα ήθελα (ή τουλάχιστον το αποτέλεσμα που είχα μία ή δύο φορές παλιότερα, κατά λάθος προφανώς... και πριν γράψω στο blog) δηλαδή ένα ωραίο - γλυκό γάλα στον καπουτσίνο.
Δοκίμασα διάφορες θερμοκρασίες (όλες κάτω από τους 65 βαθμούς Κελσίου), προθέρμανα το φλυτζάνι, έκανα πρώτα τον καφέ και μετά το γάλα (έχει μονό boiler η εσπρεσσιέρα), ακολούθησα τις οδηγίες για την παρασκευή αφρόγαλου (πρώτη θέση μέχρι τους 40, δεύτερη μέχρι τους 50 και βαθύτερη μέχρι τους 60 ή 65), η αρχική θερμοκρασία του γάλακτος έιναι 5 έως 10.
Τι είναι αυτό που εμποδίζει το γάλα να γίνει γλυκό?
Μήπως να κάνω λιγότερο αφρό και να έχω το ακροφύσιο περισσότερη ώρα σε βαθύτερες θέσεις?
Ο καφές, ως εσπρέσσο, διατηρεί τη γεύση του όπως πάντα, δεν είναι ιδιαίτερα πικρός ώστε να δικαιολογεί τον πικρό καπουτσίνο.

Τι άλλο να κάνω????

buddy
Δημοσιεύσεις: 1017
Εγγραφή: Σάβ Απρ 23, 2016 3:13 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Izzo Alex Duetto IV
Μύλος:: Woodsman tΑlΩς
Οι καφέδες μου:: Natural
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη

Re: Κατάλληλη θερμοκρασία για το αφρόγαλα

Δημοσίευση από buddy » Πέμ Αύγ 18, 2016 8:51 pm

Πρωτον...οπως λεει στο αρθρο που σου ειχα δειξει να διαβασεις...λεει..σταματαμε τη διαδικασια αφρογαλακτος λιγο πανω απο τους 65C και λιγο κατω απο τους 70C γιατι στους 70C καιγονται οι πρωτεϊνες...εσυ γιατι σε ολες τις προσπαθειες εισαι κατω απο τους 65C???
Δευτερον...τι εννοεις ο espresso δεν ειναι ιδιαιτερα πικρος???ο σωστα παρασκευασμενος espresso ειναι γλυκοπιοτος!!!
Τριτον...τι καφε χρησιμοποιεις?
Και τετρατον...τι γαλα χρησιμοποιεις?
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος buddy την Πέμ Αύγ 18, 2016 9:03 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
minotakis
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 11, 2015 9:04 pm
Όνομα: Δημήτρης
Μηχανή:: Isomac Zaffiro
Μύλος:: Mazzer Luigi
Οι καφέδες μου:: Coffee GURU
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Κατάλληλη θερμοκρασία για το αφρόγαλα

Δημοσίευση από minotakis » Πέμ Αύγ 18, 2016 9:03 pm

Χρησιμοποιώ Νουνού family 3,6%
Ο καφές είναι από τον coffee guru (οι καφέδες τους είναι φρεσκοκαβουρδισμένοι)
Λάθος έκφραση όσον αφορά τη γεύση του καφέ, είναι δυνατός ο εσπρέσσο
Κοντά στους 65 πάντα έκλεινα γιατί και σε άλλα sites που έψαξα όλα μιλούσαν για αυτή τη θερμοκρασία

Απάντηση