Επιλογη μηχανης για κρυο αφρογαλα

Για τους έχοντες καλλιτεχνικές ανησυχίες στο θέμα του καφέ.
AKs
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: Τετ Ιαν 20, 2016 5:52 pm
Όνομα: Γιωργος
Μηχανή:: Baby Class PID-OPV
Μύλος:: Ascaso i2 Steel
Τοποθεσία: Πατρα

Επιλογη μηχανης για κρυο αφρογαλα

Δημοσίευση από AKs » Τρί Μαρ 08, 2016 12:03 am

Θελω να αγορασω μια συσκευη μονο για κρυο αφρογαλα αφου ενα φτηνο μιξερακι για φραπε που εχω σπιτι δεν κανει δουλεια ουτε με αιτηση.. Το αφρογαλα το θελω για φρεντο τωρα που ερχεται καλοκαιρι και δεν θελω να χαλασω πολλα λεφτα. Κατεληξα λοιπον σε 2 συσκευες:

http://www.amazon.co.uk/aerolatte-Milk- ... 563&sr=8-1

και

https://www.zevra.gr/index.php?route=pr ... uct_id=127

Γενικα θα προτιμουσα την φραπεδιερα γιατι ειναι μεταλικη και θα φαινεται ωραια διπλα στη μηχανη και τον μυλο μου αλλα εδω το θεμα ειναι να παρουμε το καλυτερο αφρογαλα.
Πιο πολυ φοβαμαι τις φυσαλιδες που μου εκανε το παλιο μιξερακι και γενικα θα φτιαχνω αρκετα μικρη ποσοτητα γαλακτος καθε φορα. Παρακαλω λοιπον οποιον εχει χρησιμοποιησει φραπεδιερα η/και το aerolatte να γραψει εντυπωσεις για να δω ποιο απο τα δυο θα παρω. Ευχαριστωω.

Άβαταρ μέλους
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 959
Εγγραφή: Παρ Οκτ 14, 2011 2:43 am
Όνομα: Γιαννης
Μηχανή:: Auber Gaggia Classic
Μύλος:: Baratza Sette 270
Οι καφέδες μου:: μπαγιατίλες!
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Επιλογη μηχανης για κρυο αφρογαλα

Δημοσίευση από UltiMo_ » Τρί Μαρ 08, 2016 12:35 am

Θα πάρεις μια johny ή artemis. ελληνικές, δυνατές, αξιόπιστες, πανεμορφες φραπεδιέρες. δε θα το μετανιώσεις. είναι αθάνατα εργαλεία. φτιαγμένα να κρατάνε για πάντα.

Ή θα πάρεις τις φθηνές τυπου united απο εκει που πουλάνε και πλυντήρια. θα είναι αργή, κακοφτιαγμένη, κινέζικη, θα ζορίζεται όταν πήξει το γάλα, θα γυρνάει αργά, θα μυρίζει το μοτέρ έντονα όταν ζορίζεται και κάθε 3μηνο θα σου καίει το μοτερ, ή κάποιο διακοπτάκι. και θα καταλήξεις να έχεις δώσει περισσότερα λεφτά απο οτι με johny ή artemis

Εγω έχω την johny με τα πλαστικά μαχαίρια. άψογη. υπάρχει και σε φινίρισμα ίδιο με το μύλο σου.
Την είχα πάρει φοιτητής για να φτιάχνω επαγγελματικό φραπέ να τον γουστάρω. κάνει φραπέ σε 3 δευτερόλεπτα. και την έχω ακόμα 12 χρόνια αργότερα. οτι της ζητήσω να κανει το κανει με απίστευτη άνεση.
και δυστυχώς είχα κάνει το λάθος πιο πριν να πάρω 3 φθηνές φραπιέρες σαν αυτή που έβαλες, που μου κάηκαν. 3 φθηνές κόστιζαν όσο η johny.
μη σκεφτείς οτι ειναι ακριβές. γιατι το φθηνό είναι ακριβότερο. και 12 χρόνια μετά που θα την έχεις ακόμα, θα το καταλάβεις.

φίλος μου εχει σε ξενοδοχείο το παλιό μοντέλο. με τα σιδερένια μαχαίρια. αλλα θέλει προσοχή με γυάλινο ποτήρι. αν ακουμπήσει ελάχιστα στο ποτήρι, το έχει σπάσει.
είναι αρχαίο μοντέλο. και το είχε αγοράσει ο πατέρας του, όταν ήταν στην ηλικία του. και εξυπηρετεί ακόμα καθημερινά, πολλούς πελάτες.

εδώ έχω μια παλιά φωτό της viewtopic.php?p=52223#p52223
When life throws you curves, aim for the apex

Άβαταρ μέλους
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 959
Εγγραφή: Παρ Οκτ 14, 2011 2:43 am
Όνομα: Γιαννης
Μηχανή:: Auber Gaggia Classic
Μύλος:: Baratza Sette 270
Οι καφέδες μου:: μπαγιατίλες!
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Επιλογη μηχανης για κρυο αφρογαλα

Δημοσίευση από UltiMo_ » Τρί Μαρ 08, 2016 1:43 am

άντε και μια σημερινή
20160308_012954-2.jpg
When life throws you curves, aim for the apex

Άβαταρ μέλους
re4male
Δημοσιεύσεις: 466
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 02, 2013 12:09 pm
Όνομα: κωστας
Μηχανή:: bezzera unica pid
Μύλος:: Eureka Zenith E 65
Τοποθεσία: κατερινη

Re: Επιλογη μηχανης για κρυο αφρογαλα

Δημοσίευση από re4male » Τρί Μαρ 08, 2016 8:20 am

φιλε αν και εχω και εγω επαγγελματικη φραπεδιερα ,θα σου προτεινω να μην παρεις για κρυο αφρογαλα,εκτος και αν γουσταρεις να την εχεις γενικα. με ενα french press θα βαλεις το κρυο το γαλατακι 5 χτυπηματακια πανω κατω και το εκανες τοιχο το γαλατακι.

AKs
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: Τετ Ιαν 20, 2016 5:52 pm
Όνομα: Γιωργος
Μηχανή:: Baby Class PID-OPV
Μύλος:: Ascaso i2 Steel
Τοποθεσία: Πατρα

Re: Επιλογη μηχανης για κρυο αφρογαλα

Δημοσίευση από AKs » Τρί Μαρ 08, 2016 7:22 pm

Και εγω δεν θα πηγαινα σε ακριβη φραπεδιερα γιατι πολυ απλα δεν με ενδιαφερει τετοιου ειδους καφες και θα 'ναι πεταμενα λεφτα για 1 αφρογαλα την ημερα μια σεζον το χρονο. French press δεν εχω καν σαν εργαλειο και δεν θα βολευε γιατι ειναι αλλο ενα σκευος που χρειαζεται πλυσιμο και μεγαλο μαλιστα. Το γαλα γενικα δεν θελει πολυ δυνατο χτυπημα σε φραπεδιερα απο οτι εχω ακουσει αλλα μπορει να ειμαι και λαθος. Γενικα θελω να ξερω αν αξιζει να παω σε εκεινη τη united και οσο αντεξει, ή θα μου βγαζει κακο αφρογαλα? Και το μιξερακι χειρος απο αμαζον βλεπω οτι τον αφρο τον κανει σαν σαπουναδα καπως που σιγουρα δεν ειναι στα θετικα..

Άβαταρ μέλους
re4male
Δημοσιεύσεις: 466
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 02, 2013 12:09 pm
Όνομα: κωστας
Μηχανή:: bezzera unica pid
Μύλος:: Eureka Zenith E 65
Τοποθεσία: κατερινη

Re: Επιλογη μηχανης για κρυο αφρογαλα

Δημοσίευση από re4male » Τρί Μαρ 08, 2016 7:51 pm

5 ευρω κανη ρε φιλε το σκευος αυτο και απο πλυσιμο πεντε δευτερα κατω απο την βρυση.

Άβαταρ μέλους
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 959
Εγγραφή: Παρ Οκτ 14, 2011 2:43 am
Όνομα: Γιαννης
Μηχανή:: Auber Gaggia Classic
Μύλος:: Baratza Sette 270
Οι καφέδες μου:: μπαγιατίλες!
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Επιλογη μηχανης για κρυο αφρογαλα

Δημοσίευση από UltiMo_ » Τετ Μαρ 09, 2016 12:11 pm

AKs έγραψε:Γενικα θελω να ξερω αν αξιζει να παω σε εκεινη τη united και οσο αντεξει, ή θα μου βγαζει κακο αφρογαλα?
φίλε μου την ξερεις την απάντηση. και η απάντηση ειναι "ο,τι δίνεις παίρνεις".
αν θες να πετάξεις τα λεφτα σου σε κατι κινέζικο με ημερομηνία λήξης μπορείς να το κάνεις. αλλα δεν θα εχεις σωστό αποτέλεσμα πρώτον. και δεύτερον τα λεφτά σου τα βγάζεις με κόπο και δεν ειναι για πέταμα σε συσκευές που είναι "όσο αντέξουν"

οσο για την ταχύτητα κάνεις λάθος. θέλει πολύ ταχύτητα για να γίνει κρέμα.
και όσο γίνεται κρέμα, τόσο ζορίζεται το μοτέρ,
και οσο ζορίζεται το μοτερ, τόσο πέφτει η ταχύτητα. και το γάλα θα κόψει
άρα θέλεις και δυνατό μοτέρ

αλλα κυρίως, η ακριβή φραπεδιέρα δεν ειναι μονο οτι θα τα βγάλει τα λεφτά της μακροχρόνια. αλλα θα τα βγαζει καθε μερα που θα σου δίνει σωστό αποτέλεσμα


στην υγειά σας
20160309_115804.jpg
20160309_115805.jpg
20160309_115753.jpg
When life throws you curves, aim for the apex

leon68
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: Παρ Φεβ 26, 2016 11:00 pm
Όνομα: Λεωνιδας
Μηχανή:: wega mininova
2η Μηχανή:: gaggia evolution
Μύλος:: mazzer sj aut.
2ος Μύλος:: mazzer sj man
Οι καφέδες μου:: οτι βρεθει!
Τοποθεσία: Τρικαλα

Re: Επιλογη μηχανης για κρυο αφρογαλα

Δημοσίευση από leon68 » Τετ Μαρ 09, 2016 1:56 pm

AKs έγραψε:Θελω να αγορασω μια συσκευη μονο για κρυο αφρογαλα αφου ενα φτηνο μιξερακι για φραπε που εχω σπιτι δεν κανει δουλεια ουτε με αιτηση.. Το αφρογαλα το θελω για φρεντο τωρα που ερχεται καλοκαιρι και δεν θελω να χαλασω πολλα λεφτα. Κατεληξα λοιπον σε 2 συσκευες:

http://www.amazon.co.uk/aerolatte-Milk- ... 563&sr=8-1

και

https://www.zevra.gr/index.php?route=pr ... uct_id=127

Γενικα θα προτιμουσα την φραπεδιερα γιατι ειναι μεταλικη και θα φαινεται ωραια διπλα στη μηχανη και τον μυλο μου αλλα εδω το θεμα ειναι να παρουμε το καλυτερο αφρογαλα.
Πιο πολυ φοβαμαι τις φυσαλιδες που μου εκανε το παλιο μιξερακι και γενικα θα φτιαχνω αρκετα μικρη ποσοτητα γαλακτος καθε φορα. Παρακαλω λοιπον οποιον εχει χρησιμοποιησει φραπεδιερα η/και το aerolatte να γραψει εντυπωσεις για να δω ποιο απο τα δυο θα παρω. Ευχαριστωω.
O ultimo στα εξηγησε μια χαρα!Η παιρνεις επαγγελματικη φραπιερα ή αγοραζεις των 20 ευρω και αν κανεις πολλα κρυα θα θελεις 4-5 το χρονο απο αυτες!Υπαρχουν αλλες 2 λυσεις. 1) δοκιμασμενη-αξιοπιστη και το κυριοτερο τζαμπα λυση,το οικιακο μιξερ χειρος της μαμας-συζυγου-γιαγιας κλπ,που βγαζοντας το ενα απο τα δυο τσουτσουνια σου κανει το γαλα μουρλια.και δεν εχεις και κανενα κοπο στο πλυσιμο.10 δευτερα στην βρυση και τελος. 2)το κλασσικο σεικερ,παγο-γαλα καλο κουμπωμα και ΧΤΥΠΗΜΑ!
Ελπιζω να σε βοηθησα.

AKs
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: Τετ Ιαν 20, 2016 5:52 pm
Όνομα: Γιωργος
Μηχανή:: Baby Class PID-OPV
Μύλος:: Ascaso i2 Steel
Τοποθεσία: Πατρα

Re: Επιλογη μηχανης για κρυο αφρογαλα

Δημοσίευση από AKs » Τετ Μαρ 09, 2016 4:24 pm

Ευχαριστω πολυ παιδια αλλα επειδη εχω χαλασει ηδη πολλα λεφτα στο κομματι καφες https://gyazo.com/70fd08883010ae792ebac596727a369e (μια απο τις πολλες παραγγελιες).. δεν ψηνομαι να χαλασω αλλα 100+ για μερικους φρεντο το καλοκαιρι. Ο δισκος αναδευσης ειναι ιδιος απο οτι ειδα σε ολα αρα η μονη διαφορα ειναι ποιοτητα και ταχυτητα μοτερ. Το πρωτο δεν με απασχολει σε 20 ευρω μηχανη (αν και αξιολογησεις στο σκρουτζ λενε οτι τους εχει κρατησει 3 χρονια και βαλε) και για το δευτερο.. παλι καλα που εχει και τα 100W με τοσα λιγα λεφτα.

Άβαταρ μέλους
an19gi75
Δημοσιεύσεις: 98
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 25, 2012 2:55 pm
Όνομα: Τάσος
Μηχανή:: lelit pl41em
2η Μηχανή:: Delonghi ECO 310.R
Μύλος:: graef cm800
Οι καφέδες μου:: σε αναζήτηση
Τοποθεσία: Νίκαια

Re: Επιλογη μηχανης για κρυο αφρογαλα

Δημοσίευση από an19gi75 » Τετ Μαρ 09, 2016 4:32 pm

Είναι ακριβό το ρημάδι το χόμπυ, στους καιρούς που ζούμε τουλάχιστον. :f010:

Απάντηση