Τελειο αφρογαλα

Για τους έχοντες καλλιτεχνικές ανησυχίες στο θέμα του καφέ.
Άβαταρ μέλους
re4male
Δημοσιεύσεις: 466
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 02, 2013 12:09 pm
Όνομα: κωστας
Μηχανή:: bezzera unica pid
Μύλος:: Eureka Zenith E 65
Τοποθεσία: κατερινη

Τελειο αφρογαλα

Δημοσίευση από re4male » Πέμ Μαρ 03, 2016 2:07 pm

Κυριως για ατομα που δεν μπορουν να κανουν αφρογαλα με τις μηχανες τους.το ονομα αυτου καφετιερα χειρος και τσαι. Βαζεις ζεστο γαλα σε σημειο βρασμου και ανεβοκατεβαζεις το εμβολο μεχρι να καταλαβεις οτι ειναι πηχτο. Δεν θα πιστεψετε τι αφρογαλα κανη
Συνημμένα
IMG_20160303_073857.jpg

coolmind
Δημοσιεύσεις: 296
Εγγραφή: Παρ Ιαν 08, 2016 2:01 pm
Όνομα: Νάσος
Μηχανή:: Unic Stella Mini
Μύλος:: Custom Made By Me
2ος Μύλος:: Mazzer Mini Manual
Οι καφέδες μου:: Natural Coffees

Re: Τελειο αφρογαλα

Δημοσίευση από coolmind » Πέμ Μαρ 03, 2016 4:40 pm

Πολυ ωραιο tip, γιατι οσο και να παλευεις με την μηχανη και τον μυλο για τον τελειο espresso, το γαλα για τον cappuccino ειναι αυτο που θελει πολυ καλο χερι και μονον αυτο για να πετυχει.
Ωραιος :oneup: :oneup: :oneup:

Άβαταρ μέλους
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 959
Εγγραφή: Παρ Οκτ 14, 2011 2:43 am
Όνομα: Γιαννης
Μηχανή:: Auber Gaggia Classic
Μύλος:: Baratza Sette 270
Οι καφέδες μου:: μπαγιατίλες!
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Τελειο αφρογαλα

Δημοσίευση από UltiMo_ » Παρ Μαρ 04, 2016 12:06 am

μετα κράζετε οποιονδήποτε μπορει να διαθέσει μονο 100 ευρώ για μια καφετιέρα. και λετε οτι δεν πίνει espresso αλλα δήθεν espresso.
και τώρα βάζετε πατέντες για να φτιάξεις δήθεν αφρόγαλο; και η hx μηχανή πωλητήριο;
When life throws you curves, aim for the apex

Άβαταρ μέλους
re4male
Δημοσιεύσεις: 466
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 02, 2013 12:09 pm
Όνομα: κωστας
Μηχανή:: bezzera unica pid
Μύλος:: Eureka Zenith E 65
Τοποθεσία: κατερινη

Re: Τελειο αφρογαλα

Δημοσίευση από re4male » Παρ Μαρ 04, 2016 5:27 pm

UltiMo_ έγραψε:μετα κράζετε οποιονδήποτε μπορει να διαθέσει μονο 100 ευρώ για μια καφετιέρα. και λετε οτι δεν πίνει espresso αλλα δήθεν espresso.
και τώρα βάζετε πατέντες για να φτιάξεις δήθεν αφρόγαλο; και η hx μηχανή πωλητήριο;



δεν καταλαβα τον τονο σου φιλε.για καντο μου λιγο λιανα. αφρογαλα βγαζει κανονικα δεν ειναι πατεντα και δεν ειναι δηθεν. τι σχεση εχει αυτο με την ηχ μηχανη που πουλαω ?υπονοεις κατι ? για πες το μας ..

( αυτοι που σε "κραζουν" σου ανοιξαν τα ματια και προσωπικα απορω με την αχαριστια πολλων εδω μεσα που αντι να λενε και ενα ευχαριστω που καποιος ασχολητε μαζι του,κανουν και παραπονα. )

Άβαταρ μέλους
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 959
Εγγραφή: Παρ Οκτ 14, 2011 2:43 am
Όνομα: Γιαννης
Μηχανή:: Auber Gaggia Classic
Μύλος:: Baratza Sette 270
Οι καφέδες μου:: μπαγιατίλες!
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Τελειο αφρογαλα

Δημοσίευση από UltiMo_ » Σάβ Μαρ 05, 2016 1:20 am

τι να κάνω πιο λιανό δηλαδή;
εδώ το φόρουμ εχει μια φιλοσοφία οτι εσπρέσσο είναι ΜΟΝΟ ο καφες που βγαίνει απο τάδε καφετιέρα και αν εχεις απαραίτητα και μύλο. οτιδήποτε άλλο είναι ημίμετρο. και πολύ καλά κάνει.

ομοίως και το σωστό αφρόγαλο βγαίνει μόνο με εκπαίδευση, υπομονή και με ΑΤΜΟ.

χωρίς πλάγιους τρόπους όπως παρανέλο, αφρογαλιέρα, νεσπρεσσο-αφρογαλο-σύστημα, ή βραστό γάλα που το χτυπάς με χτυπητήρι για αυγά.

όπως και εσύ έτσι θα απαντούσες σε κάποιον που θα δήλωνε οτι "τέλειος εσπρέσσο" ειναι ο προαλεσμένος illy σε μια καφετιέρα πίτσος, χωρίς μύλο.
ή στον φίλο που κάποτε έλεγε οτι ο nescafe espresso στιγμής απο το ράφι είναι ο καλύτερος epsresso,
έτσι απάντησα και εγώ σε εσένα για την υπερβολική δήλωση σου οτι με τον τρόπο σου φτιάχνεις "το τέλειο αφρόγαλο"

ε συγνώμη αλλα τέλειο δεν ειναι. τουλάχιστον όχι για ένα φόρουμ τελειωμανών του espresso
When life throws you curves, aim for the apex

Άβαταρ μέλους
re4male
Δημοσιεύσεις: 466
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 02, 2013 12:09 pm
Όνομα: κωστας
Μηχανή:: bezzera unica pid
Μύλος:: Eureka Zenith E 65
Τοποθεσία: κατερινη

Re: Τελειο αφρογαλα

Δημοσίευση από re4male » Σάβ Μαρ 05, 2016 6:49 am

Καταρχήν τονίσα οτι προτείνεται για μηχανές που δεν μπορούν να βγάλουν αφρογαλα λόγω οτι είναι απλές.τον παραλληλισμο με την μηχανη που πουλαω δεν τον καταλαβα. Εχεις κανει αφρογαλα με αυτην την συσκευη και ξερεις ? Και εδω μεσα φιλε μου μπαινουμε για να μαθαινουμε τροπους και οτιδηποτε αλλο ,και ο καθενας παιρνει και οτι εξοπλισμο θελει.εγώ προσωπικά γουσταρω να έχω 2 μηχανές και να κάνω και αφρογαλα απο το αυτό.

coolmind
Δημοσιεύσεις: 296
Εγγραφή: Παρ Ιαν 08, 2016 2:01 pm
Όνομα: Νάσος
Μηχανή:: Unic Stella Mini
Μύλος:: Custom Made By Me
2ος Μύλος:: Mazzer Mini Manual
Οι καφέδες μου:: Natural Coffees

Re: Τελειο αφρογαλα

Δημοσίευση από coolmind » Σάβ Μαρ 05, 2016 11:37 pm

Ναι μεν ο εσπρεσσο θελει μια La marzocco για να βγει τελειος, αλλα πρεπει να ξερεις να την χειριζεσαι κιολας, αλλιως δεν σου αξιζει να πιεις καφε, αυτο εννοεις μαλλον,και κατ εμε εισαι τελειως λαθος.
Ωσπου να μαθεις να βγαζεις αυτο που θα βγαζεις οταν αποκτησεις εμπειρια μπορεις να κανεις οτι ευκολο σε παιρνει για να μην στερηθεις την γευση του μαγικου ροφηματος.

Άβαταρ μέλους
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 959
Εγγραφή: Παρ Οκτ 14, 2011 2:43 am
Όνομα: Γιαννης
Μηχανή:: Auber Gaggia Classic
Μύλος:: Baratza Sette 270
Οι καφέδες μου:: μπαγιατίλες!
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Τελειο αφρογαλα

Δημοσίευση από UltiMo_ » Κυρ Μαρ 06, 2016 12:36 am

οτι σε παίρνει; δηλαδη κόκκος καφέ, χτυπημένος στο γουδοχέρι ας πουμε;

οχι δεν ειπα καθόλου οτι δεν σου αξίζει να πιεις καφέ.

είπα απλά οτι ειναι υπερβολικο να χαρακτηρίζεις "τέλειο" έναν καφέ ή ένα αφρόγαλο που είναι φτιαγμένο με πλάγιο τρόπο

και με μηχανή απο το Lidl και προαλεσμένο καφέ, θα πιείς εσπρέσσο.
αλλα δεν μπορείς να τον βαφτίσεις "τέλειο"
When life throws you curves, aim for the apex

coolmind
Δημοσιεύσεις: 296
Εγγραφή: Παρ Ιαν 08, 2016 2:01 pm
Όνομα: Νάσος
Μηχανή:: Unic Stella Mini
Μύλος:: Custom Made By Me
2ος Μύλος:: Mazzer Mini Manual
Οι καφέδες μου:: Natural Coffees

Re: Τελειο αφρογαλα

Δημοσίευση από coolmind » Κυρ Μαρ 06, 2016 12:27 pm

Γιαννη το τελειο αλλαζει με την ππαροδο των χρονων και την αποκτηση εμπειριων.
Εγω δεν εχω προβλημα αν καποιος δοκιμαζει τροπους οι οποιοι ειναι ευκολοι για να πιει εναν καφε καλυτερο απο αυτον που επινε πριν.
Και στο γουδοχερι και στην πετρα που λεει ο λογος,δεν εχω προβλημα αρκει αυτο που θα πιω να μου αρεσει σαν αποτελεσμα.
Ναι το καλυτερο και ο στοχος ολων ειναι να φτασεις να τα κανεις ολα με την μηχανη σου ,αλλα μεχρι να εχεις ενα αποδεκτο αποτελεσμα μπορεις να χρησιμοποιεις εναλακτικους τροπους παρασκευης, υπαρχουν ανθρωποι που απογοητευονται δοκιμαζοντας και τα παρατανε και αυτο ειναι το χειροτερο.

Άβαταρ μέλους
re4male
Δημοσιεύσεις: 466
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 02, 2013 12:09 pm
Όνομα: κωστας
Μηχανή:: bezzera unica pid
Μύλος:: Eureka Zenith E 65
Τοποθεσία: κατερινη

Re: Τελειο αφρογαλα

Δημοσίευση από re4male » Κυρ Μαρ 06, 2016 1:09 pm

ενταξει ρε παιδια καντε οτι θελεται. εσεις που ξερεται καλυτερα απο μενα εχεται δικιο. :mrgreen:

Απάντηση